Britský Naim, jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších (navzdory své jisté specifičnosti) ostrovních výrobců audio techniky, byl mezi prvními kdo vsadil nejen na rozmach streamování, ale na vzrůstající oblibu poctivě pojatých all-in-one přístrojů. Taková řekněme kvalitní lifestyle zařízení soustředil v řadě Uniti. Po několika letech do ní přidal nový model – Uniti Nova PE, neboli Power Edition, což samo o sobě vysvětluje oč jde. Zavedený streamující zesilovač Uniti Nova má prostě více výkonu.
Ačkoliv základní designové pojetí zůstává věrné Uniti Nova, pod zařízení jako kdyby někdo přidal podstavec a tím šasi působí o dost robustnější a masivnější, ačkoliv je fakticky jen o kousek vyšší. Křivky jsou však stále „naimovské“ – tělo sestává opticky ze dvou bloků, posazených na akrylové základně, ten levý je z neporušeného broušeného hliníku, ten pravý má nahoře zapuštěné nezbytné krásné kolo pro ovládání hlasitosti a vpředu v akrylovém bloku velký barevný displej (ani tentokrát není dotykový, což může být lehce matoucí). Na jedné straně vedle něj je USB port pro datové paměti a malý sluchátkový výstup, na straně druhé sloupeček ovládacích tlačítek.
Boky přístroje jsou tvořeny bohatým žebrováním, vzadu je všestranná konektivita, stvrzující univerzálnost řady Uniti. Digitální vstupy zastupují dva koaxiály, BNC rozhraní, dvě optiky a HDMI ARC pro snadné spřáhnutí s televizory. Jsou tu též dvě sady analogových RCA vstupů a další dva v nezbytné podobně firemních „pětikolíků“ DIN. Neméně nepostradatelný je také šoupátkový přepínač mezi zapojenou a plovoucí zemí, což může pomoci vyřešit případný brum.
Pro budoucí upgrady nebo jednoduše vyšší celkovou variabilitu použitelnosti jsou tu také analogové výstupy s řízenou úrovní hlasitosti. Jeden pár cinchů a jeden čtyřpinový DIN. Dále tu ještě najdete ethernetové rozhraní jakožto alternativu k vestavěné Wi-Fi, vedle usazený USB port je určen pro datové paměti s hudbou. K dispozici je také Bluetooth.
Pak už tu jsou jen reproduktorové terminály, respektive typické firemní zdířky, takže bez banánků se prostě neobejdete. Napájecí zásuvka je typická, bez centrálního vypínače.
V čem je tedy změna oproti dosavadní základní verzi Uniti Nova? Stále je tu pěkně provedená streamovací platforma Naim, integrující jak řádku online služeb, tak AirPlay 2, Chromecast, UPnP, podporu Roon nebo třeba slučování zařízení do multiroom sestav.
Fakticky jediné, co se změnilo vyjma fyzických proporcí je řešení dodávek výkonu. Aby Naim dosáhl na 150 Watt / 8 ohm či 250 W / 4 ohm na kanál (což je na tuto firmu skutečně masivní hodnota), vyměnil své osvědčené a tradiční řešení třídy A/B za účinnější zesilovače třídy D. Ačkoliv firma explicitně nespecifikuje, že jde o její vlastní konstrukci, na několika málo dostupných fotografiích jsou vidět výkonové moduly dosti podobné řešením Purifi Eigentakt (a proč ne, jde o skvělé zesilovače). Typicky nicméně bývají „déčkové“ stroje kompaktnější, proč Uniti Nova Power Edition je naopak vyšší je těžké říct. Možná i proto, že se výrobce rozhodl zachovat masivní toroidní transformátor, který též běžně není součástí řešení třídy D.
Každopádně stále platí, že krom již zmíněného výkonu nabízí Naim Uniti Nova Power Edition podporu rozlišení až 32 bit / 384 kHz + DSD128 a zvětšené fyzično: šířku 43,2 cm, hloubku 26,5 cm a výšku 11,6 cm, dále pak váhu 15,1 kg.
Poslech probíhal v pražském studiu Avitsmart a to ve společnosti reprosoustav Focal Aria Evo X N°2, Acoustic Energy Corinium nebo Sonus faber Stradivari G2, ke srovnání jsme si primárně připravili klasický Uniti Nova, ale třeba i dělený Naim NSC 222 / NAP 250. Propojeno bylo kabeláží Nordost Heimdall 2 a napájeno z IsoTek V5 Aquarius.
Ve „Spiritual“ („Beyond the Missouri Sky“ | 1997 | Verve | 537 130-2) zní kontrabas Charlie Hadena ve spojení s kytarou Pata Methenyho velmi měkce, vřele a nesmírně bohatě, je to krásně sejmutá a namixovaná nahrávka. Původní Uniti Nova má to klasické kouzlo Naim s měkčím, košatějším, poctivě temnějším laděním, které jde subjektivně hlouběji a broukne s plnokrevností a masivností (nemluvě o komponentech řady 200, které jsou rozhodně nejdál co do podání poloh, konkrétnosti a samozřejmosti, ale to odpovídá jejich cenové i technické pozici), Uniti Nova Power Edition se v tomto ohledu jaksi odklání od typického firemního ladění. Tóny jsou objektivně výtečně pevné v konturách, rozhodně nejnapjatější, ale také nicméně trošku sušší. Je cítit více výkonu, zejména ve smyslu výrazné autority a intenzity reprodukce, který tu působí civilně a pečlivě řízeně.
Skladba „Niccolo“ manželů Buddyho a Julie Millerových („In The Throes“ | 2023) je nahraná tak, že jen dobře sladěný systém vnese do skladby s jistou dávkou chaotičnosti takový řád, abyste se nemuseli přespříliš soustředit na její rozmotávání a třeba dobře slyšeli Juliin hlas, který má tendenci lehce zapadávat. Základní Uniti Nova to zvládá v takové sametovější, líbeznější formě, nenuceně a muzikálně a s dávkou lidskosti, velké komponenty série 200 výtečně kombinují typickou firemní harmonii s klidnou konkrétností. Objektivně nejlépe ale dává na odiv detaily a jednotlivé hudební linky čistý, civilní a přesně zaostřený zvuk Uniti Nova PE. Reprodukce je projasněná, na tvrdých tónech kytarových strun až „křupavá“, velmi rychlá a bezprostřední, zvukově řekněme „moderní“ s akcentem na čistotu a zřetelnost. Uniti Nova Power Edition vlastně má překvapivě malou vlastní signaturu a vysokou míru neutrality.
Celá plejáda vysokotónových odstínů v „Nefertiti“ jazzového kytaristy ze západoafrického Beninu Lionela Louekeho („Mwaliko“ | 2010 | Blue Note | 509996 88505 2 1) zněla přes Uniti Nova tak nějak organicky, s dobrým tělem, ale ne úplně úporně zaostřeným rozlišením, dělenec dvoustovkové řady opět nejlépe vyvážil bohatě barevný zvuk Naim s čistotou textur. Ale znovu musíme říct, že formálně zesilovač třídy D v Uniti Nova Power Edition bude nejpřesnější ve smyslu věrnosti signálu – objemově bylo výšek nejvíc, byly nejrychlejší a nejsvěžejší, tím také nejlépe oddělené, i když možná pocitově trochu sušší a tenčí. Jste-li však na nuance a dozvuky, Uniti Nova PE je ukázala ze všech tří možností nejjasněji.
„Nierika“ od Dead Can Dance („Spiritchaser“ | 1996 | 4AD | 0652637271324) je plná efektních, tučných, mocně energických zvuků, přelévajících se stereobází sem a tam. Menší Uniti Nova má takový masitý, měkčí, ale robustní zvuk, který působí solidně dynamicky, zatímco NSC 222 / NAP 250 mají sytý zvuk, ale také autoritativně přesné dávkování váhy a klidně vyvěrající masivnost, který tu působí výtečně. Uniti Nova Power Edition má pak zvuk nejdravější, nejrychlejší a silný, spíše ale ve smyslu pronikavé důraznosti, než masivnosti. Přednes je tuhý, hrdý a utažený, nemá však ten tekutě bohatý rozměr, kterým působí typický zvuk Naim, tady jde o solidně neutrální a svižně „monitorový“ styl.
Naim všeobecně nabízí u své elektroniky schopnost roztáhnout scénu do příjemně velkých rozměrů a nabídnout takovou snadnou, uvolněnou čitelnost, což se ukázalo výtečně třeba u dělené dvoustovkové řady a skladby „Captain Seňor Mouse“ Chicka Corey a jeho jazz fusion kapely Return to Forever („Hymn of the Seventh Galaxy“ | 1991 | nahráno 1973 | Polydor | 825 336-2). Proporce tu jsou nejen řádně rozměrné a naplňující, ale také cítíte hloubku scény, tělo nástrojů a vůbec to, co byste si tak od high-endu představovali, tedy uvolněně a kultivovaně čitelný zvuk. Menší Uniti Nova má trochu méně konkrétní rozlišení – adekvátně své pozici – anžto stále drží v zásadě podobný charakter, kdy je tu dost objemu a sytosti, detaily vystupují bez pocitu jakéhokoliv postrkování. Právě v tomto ohledu Uniti Nova Power Edition jako když úplně obrací, zvuk je vycíděný, jasný, neutrální, bez zabarvení a spíše pevnější a konkrétnější v obrysech, než plný. Rychlé reakce zesilovače znamenají velmi dobrou čitelnost, avšak trochu studiovějšího rázu.
To bylo cítit také v „Miss Otis Regrets“ („Greatest Hits“ | 1998 | Atlantic | CD 82497), kde by Bette Midler měla stát vprostředku, doprovodné zpěvačky kousek vzadu tam a nástroje zase na druhé straně a tak vůbec. Uniti Nova má scénu v solidní, ale měkčí, uvolněnější definici, zejména vokály jsou však dobře rozčleněné, NSC 222 s NAP 250 jsou v jednom každém ohledu lepší, ale zachovávají tu tělesnost klasického Naimu, byť v konkrétnějších obrysech, tedy s dotekem modernějšího zvuku. Uniti Nova Power Edition zní v tomto ohledu možná méně propojeně, než srovnávací „kolegové“, nicméně nejvíc ze všech ukazuje pevně pozici jednotlivých zvuků, jako kdyby se přístroj soustředil na jednotlivosti a do obrazu je zasadil skutečně pevnou, autoritativní rukou.
Čím Naim proslul mezi audiofily asi nejvíce, to je uvolněná muzikálnost, s kterou „prostě hraje“. Plantova „The May Queen“ („Carry Fire“ | 2017 | nonesuch | 75597934939) přes starší Uniti Nova bublala, dole sytá a velká, ve středech barevná a na výškách řekněme elegantní, ale ne neprůbojná. Dvoustovkové komponenty tento charakter držely též, ač zkonkrétněný a výrazně lépe rozčleněný, důraznější, suverénnější. A Uniti Nova Power Edition šla na věc vlastně jinak, civilněji, ale zato spořádaněji. Razance dole byla největší, přímočařejší, ale ne tak šťavnatá a bohatá, není tam taková váha, zato rychlost a průraznost jsou zřetelně odhodlanější. Uniti Nova PE prostě dává přednost dotažené formě a pevné kontrole, před charakteristickou trochu přibarvenou firemní muzikálností.
Naim Uniti Nova Power Edition je přístroj, který staví na dlouhé tradici úspěšných komponentů a v souladu s tím nabízí spoustu praktických funkcí, šik podobu, stabilní ovládání, vyladěné během let a vůbec příjemnou uživatelskou stránku věci. Jeho mírná podsaditost jej mírně odlišuje od běžné produkce značky, ale ne tak, aby to vadilo. A také má spoustu výkonu, kdy skutečně autoritativně zvládl vlastně všechny připojené reprosoustavy a proplul pevně a odhodlaně vším přehrávaným hudebním materiálem. Uniti Nova PE však má poměrně distinktivně jiný charakter, typický Naim (i ten zmodernizovaný, jaký mají nové série 200 a 300) tu je zastoupen přeci jen méně, zato dostanete vyrovnanost, utaženost, přesnost, čistotu a všeobecně neutrální, přesný zvuk. Jestli to stojí za příplatek 107 000,- Kč, to je ke zvážení.
Kč 249 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/all-in-one-systemy/5424-naim-uniti-nova-pe#sigProId1939d92cd3
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vysoký výkon a s ním spojená lepší autorita než u Uniti Nova
+ výbava a všestrannost
+ kompletní systém v jednom šasi
+ snadné a stabilní ovládání
ZÁPORY
- velká síla a řekněme věrnější čistota trochu odmazávají klasický zvukový styl Naim Audio
- poměrně dost masivní příplatek oproti standardnímu provedení Uniti Nova
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Horn | www.horn.eu
PRODÁVÁ: Avitsmart | www.avitsmart.cz