Britský výrobce Roksan před nějakým časem spadl pod křídla jiného anglického výrobce, konkrétně Monitor Audio – do té doby trochu při zemi letící značka rozkvetla, nejnověji s komponenty řady Attessa. V jejím čele stojí moderní Attessa Streaming Amplifier, neboli jak jméno jasně říká, zesilovač se síťovými funkcemi, jakkoliv je možné ho pořídit i v „oholené“ verzi, kde je ale zachována alespoň digitální konektivita.
Obecně je vůbec Atessa Streaming Amplifier zjevně moderně směrovaný komponent – retro-futuristicky řezané rysy sází na ostré hrany a jakýsi celkově tvrdý sci-fi vzhled, který ale není neatraktivní. Centrem všeho dění je robustní multifuknční ovladač přímo uprostřed panelu, vpravo od něj je dlouhá stupnice ukazatele hlasitosti, zakončená malým výstupem na sluchátka. V levé části je vyjma spínacího tlačítka ještě trojice ovládacích knoflíků, jimž lze kupříkladu přeskakovat skladby – to pokud byste nechtěli sáhnout po malém ovladači, který je variací na téma dálkáče Apple. Aktuálně navolený vstup indikuje spíše hezký, než praktický maličký displej s piktogramy, který je tak jako všechno ostatní podsvícený retro oranžovou.
Na nevelkou zadní stranu přístroje se toho vtěsnalo poměrně dost – vlevo jsou dva páry reproduktorových výstupů, velmi těsně k nim přiléhá zemnící kolík. Z tří párů analogových vstupních cinchů je jeden určen pro gramofony s MM přenoskami, další dva jsou linkové. Doplňuje je jeden pre-out třeba pro účely bi-ampingu nebo použití subwooferu.
O kousek dál je digitální blok – jako standard jsou tu dva koaxiální a dva optické vstupy plus Bluetooth, příplatek za streamovací verzi vám nabídne ještě ethernetové rozhraní, dva USB porty pro datové paměti a pak servisní USB konektor pro servisní účely.
Celá streamovací platforma běží na dobře známém řešení BluOS od Bluesound, používá tedy stejnou aplikaci i služby. Je to tak trošku NODE zabudovaný do zesilovače. Přes BluOS můžete ale zesilovač také plnohodnotně ovládat – hlasitost, vstupy… Zesilovač pak umí uložit tři předvolby pro BluOS, takže si jako „vstup“ můžete nastavit třeba oblíbené internetové rádio, nějaký playlist nebo prostě cokoliv, co rádi streamujete.
Robustní tělo zesilovače s ocelovým rámem a hliníkovými panely také ukrývá bezdrátovou konektivitu, estetiku přístroje tak neruší žádné viditelné anténky. Streamovat mimo Bluetooth můžete třeba i po AirPlay 2 standardu. Ani slovo ovšem nepadlo o certifikaci pro Roon.
Zajímavostí je určitě to, že koaxiální vstupy podporují dekódování standardu MQA, zejména za účelem přehrávání MQA kódovaných CD disků na CD transportu Attessa. Digitální část pracuje s rozlišením až 24 bit / 192 kHz, limitovaná je na PCM signál.
Zesilovač pak patří k relativně skladným – má standardní šířku 43,2 cm, hloubku 37,3 cm a výšku jen 7,6 cm, přičemž váží 10,5 kg. Jediný bližší údaj o vnitřní konstrukci, který se od výrobce dozvíte, je výkon zesilovače – 80 Wattů na kanál do 8 ohm při THD+N pod úrovní 0,1%, respektive 130 Wattů do 4 ohm.
Attessa Streaming Amplifier jsme poslouchali v pražském studiu Rodel Audio, kde k dispozici krom primárních reprosoustav Monitor Audio Silver 200, Silver 300 a Silver 500 byla k dispozici řádka modelů od KEF nebo Focal, zdrojem signálu byl Roon Nucleus a k porovnání jsme měli třeba Musical Fidelity M6si.
Krátce jsme zkoušeli provozovat Attessa jako klasický zesilovač bez BluOS ovládání, ale komfort byl poněkud limitovaný – dálkové ovládání a piktogramy vypadají velmi pěkně, ale někdy je obyčejné tlačítko pro konkrétní úkol prostě nejlepší.
Attessa Streaming Amplifier nabízí autoritu výrazně nad úrovní své třídy, pokud jde o basovou linku – kontrabas a hluboké tóny obecně v Ellingtonově „The Mooche“ („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) byly ne snad přímo drtivě důrazné, ale velmi pevné, s pocitem intenzivního napětí a zněly s pěknou sytostí a barevností. Zesilovač si tak pěkně brouká, umí zachovat v hudbě pocit příjemné vřelosti a za dané peníze jako kdyby tu bylo energie na rozdávání, možná tu bas i lehoulince dominuje.
S hlasy King’s Singers v Morleyho „Now is the month of maying“ („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) zacházel pak zesilovač velmi civilně, zvuk je tu příjemně transparentní a vlastně celkově civilní, ani měkký, ani tvrdý, ani vřelý, ani studený, snad nepatrně sušší. Srozumitelnost je na dobré úrovni, což by mohlo souviset s celkovým pocitem pěkné detailnosti, nebo možná jakési celkové jasnosti.
Na cinkání činelů v „Blowin‘ Free“ od Wishbone Ash („Argus“ | 1991 | MCA | MCAD 10234) bylo znát lehce jadrnější, tvrdší projev zesilovače, nicméně není agresivní, spíše přímočarý a dosti živý, leč kontrolovaný. Snad se ale díky tomu Attessa Streaming Amplifier nutně úplně nehodí pro reprosoustavy, které jsou řízné na nejvyšších oktávách již samy od sebe, případně vám také ukáže nahrávky, které mají „tam nahoře“ nějaký problém. Ale je fakt, že zesilovač také (ale nejen) díky tomu zdánlivě nabízí obrovské množství energie.
S ohledem na řečeno už je asi jasné, že energický, důrazný, utažený a průbojný styl Attessa Streaming Amplifier umí dát pěkně najevo živost a dynamiku skladeb – opět bychom se nebáli říct, že výrazněji, než konkurence. Zesilovač má také slušnou kontrolu, nejen autoritu. Loussierova verze Händelovy „Suite for keyboard Vol. 2, No. 4 in D minor, HWV 437: Variation No. 2“ („Baroque Favorites“ | 2001 | Telarc | 0089408351624) je mocně a mohutně nahraná a Roksan tyto její aspekty umí pěkně prodat, umí navíc zatáhnout pěkně od podlahy a pocit sílu a šmrncu je v dané třídě nadstandardní.
Bohatší basový základ a jadrnější nejvyšší pásmo propůjčují Attessa Streaming Amplifier zdání opravdu velké detailnosti, když pak uvyknete danému charakteru, tak se prvotní efekt samozřejmě trochu rozmělní. Nicméně v komplexní Rossiniho „Finaletto: Di si felice innesto“ („Ill barbiere di Siviglia“ | 1995 | Philips | 446 448 2) je cítit dobrá schopnost udržet ohraničení nástrojů a celých sekcí, hudba zní lehce sušším a analytičtějším způsobem, nicméně není strohá nebo emočně odtažitá. V rámci třídy Attessa Streaming Amplifier funguje solidně.
Pevný a sebevědomý přednes také dobře prezentuje rozložení hudební scény v nahrávce – Mussorgského „Noc na Lysé hoře“ v podání Moscow Radio & TV Symphony Orchestra („Classical Sampler“ | 1987 | MFSL | UDCD 502) nebyla prezentovaná v nějak výrazně rozlehlém zvuk, ale silný a konkrétní přednes nabízí v kontextu dané úrovně opravdu výtečnou organizaci v pravolevém, částečně už ale také v předozadním směru. Reprodukce je přehledná a pěkně konkrétní, soustředěná.
Do poklidné, jemné a křehké „Christmas Day“ Robina Gibba („Titanic Requiem“ | 2012 | Rhino | 2564661065) vnesl Attessa Streaming Amplifier pevnost a jistotu, ženský hlas zněl jasně a energicky, třeba nejvyšší tóny fléten zní lehce tvrději, ale přesto se nezdálo, že by lezly na nervy. Jsou dost bezprostřední a může tak záviset na konkrétní nahrávce a konkrétních reprosoustavách, zda míra intenzity nepřekročí rozumné meze. Celkově je ale přednes zábavný, živý, lehký a v kontextu třídy 30 – 40 tisíc nadprůměrně suverénní.
Attessa Streaming Amplifier od britských Roksan je příjemným překvapením v jejich portfoliu jinak trochu svébytně pojatých produktů. Je to moderní, šik přístroj s širokou výbavou – zejména zvolíte-li implementovanou platformu BluOS, což je vlastně úplně optimální cesta nejen k modernímu poslechu, ale i ke komfortnímu ovládání. Zesilovač Attessa Streaming Amplifier ale obstojí v kategorii 30 – 40 tisíc i sám o sobě, zejména díky své solidní plnosti, ráznosti, údernosti a čistotě. Má tak trochu svůj styl, ale pokud máte rádi pevnou a energickou prezentaci hudby, nevynechte z výběru Attessa Streaming Amplifier, stojí rozhodně za to.
Kč 47 990,- - streamovací verze
Kč 32 990,- - verze bez síťových služeb
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/3624-roksan-attessa-streaming-amplifier#sigProIdf5380aaf99
--- --- --- --- ---
KLADY
+ bytelné provedení
+ velmi široká konektivita
+ komfort BluOS
+ autorita a údernost výrazně nad standardy třídy
+ živost a dynamika
ZÁPORY
- komfort ovládání bez BluOS platformy je kompromisní
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz
PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodelaudio.cz