Značka Primare, jeden z typických zástupců severské estetiky i zvuku, je na světě již od 80. let, kdy se prezentovala spíše jako extravagantní alternativa tehdejší nabídky, zatímco dnes jde o firmu vyznačující se minimalismem - alespoň tedy zvenku. Nejnovějším přírůstkem do nabídky je "poloviční" model I15, vybavený také platformou Prisma.
Když označujeme I15 Prisma za "poloviční" komponent, není to tak úplně pravda - přesto je úbytek šířky na 35 cm (proti standardním 43 cm) poznáte a I15 působí hned skladnějším dojmem. A to i přesto, že s výškou 7,3 cm a zejména hloubkou 32,9 cm z běžných standardů integrovaných zesilovačů vlastně nijak nevybočuje. Trochu překvapující je zprvu nízká hmotnost jen 6,4 kg.
Překvapující proto, že šasi zesilovače je moc pěkně udělané, neošizené, čelní, mírně oddělený panel je pěkně tlustý a vůbec budete mít ze zpracování výtečný pocit. Pokud vás baví čisté a jednoduché linie, I15 Prisma si zamilujete - zaoblené rohy zjemňují čelní pohled na zesilovač, jeho "tváři" dominuje velký a dobře čitelný displej, který má po každé straně jen dvě maličká tlačítka (spínací a menu vlevo, nahoru a dolů vpravo). Vše ostatní řešíte na dálkovém ovládání nebo v aplikaci.
Zadní panel nabízí příkladnou konektivitu, hlavně díky modulu Prisma, který zahrnuje patrně vší digitální konektivitu, kterou můžete v reálném světě využít. Na druhou stranu, analogu je tu pomálu - konkrétně třeba jedním gramofonem ji využijete celou, protože je tady jediný pár cinchů. Respektive dva, ale ten druhý patří signálovému výstupu.
Digitální část je ale opravdu bohatá - třikrát optika a jeden klasický koax jsou standardními rozhraními, 3,5 mm jack kombinující optiku s klasickým analogem je nestandardní a možná by se více hodil vepředu. Tam by se šiklo i USB pro zasunutí datových pamětí, které je nacpané pod ethernetový konektor (to proto, kdyby vám dvě anténky bezdrátové konektivity přišly nedostatečné) - ale oba prvky by na čelním panelu rušily tu krásnou čistotu. To USB typu B pro spojení s počítačem vzadu nevadí, stejně jako digitální koaxiální výstup.
Chytřejší řízení pak obstarává konektor RS232 nebo trojice 3,5 mm jacků - jeden poskytuje výstupní spouštěcí napětí pro jiná zařízení, další dva jsou vstup a výstup signálu z externího čidla infračerveného signálu.
Dozadu se i na tak malý prostor vešla čtveřice bytelných reproterminálů a dokonce i kolébkový vypínač vedle zásuvky.
Proč je Primare I15 Prisma tak lehký stroj, to zjistíte při pohledu dovnitř. Chybí tady totiž obvyklý velký toroid či jiný klasický těžký transformátor. Napájecí zdroj je nevelký, ale pro zesilovač konceptu UFPD druhé generace stačí bohatě. Ten totiž pracuje ve třídě D a využívá tak energii velmi efektivně.
Výrobce říká, že zesilovač je výjimečně lineární a má minimální zkreslení napříč celým frekvenčním rozsahem, ačkoliv "déčka" většinou bývají excelentní na basech a čím výše s frekvencí se posouváte, tím problematičtější jejich chování bývá. Každopádně koncové moduly UFPD2 pracují v čistě analogové doméně, sinusovku vstupního signálu převádí na vysokofrekvenční "čtverec" s pulsně-šířkovou modulací a na konci je filtr - prostě "déčko". Je tu použitá celkem silná zpětná vazba a výstupní filtr je integrovaný přímo do koncového stupně - i to by prý mělo zajistit konstantní chování bez ohledu na zátěž. Tak či tak, I15 Prisma nabízí díky tomu 60 Wattů na kanál do 8 ohm, respektive 100 Wattů do 4 ohmů.
Digitální část s názvem Prisma slouží nejen jako D/A převodník, ale i jako ovládací rozhraní s již zmíněnou aplikací. Srdcem je čip AKM AK4490 s rozlišením až 24 bit / 384 kHz u PCM signálu a jdoucí u jednobitových signálu až k DSD128. Řešení Prisma funguje buď po ethernetovém kabelu, po Wi-Fi nebo také po Bluetooth. Streamovat lze krom klasických služeb typu Spotify i přes protokoly AirPlay nebo Chromecast (což by mělo zajistit širokou kompatibilitu) a navíc lze sdružit vícero zařízení do multiroom systémů.
Primare I15 Prisma jsme měli možnost poslouchat v pražském studiu Rodel Audio, kde kompaktní všeuměl hrál s Monitor Audio Silver 300 a Monitor Audio Silver 200, hrál ale třeba i s Fischer&Fischer SN-170. Porovnávali jsme s Primare PRE32 a koncovými stupni Accustic Arts Mono II, ale třeba i s Marantz PM-14S1. Zdrojem signálu byl buď streaming nebo Marantz SA-14S1. Propojeno pak bylo signálovými kabely Cardas Parsec a reprokabely AudioQuest Type4, zatímco napájení obstarávaly standardní kabely Supra.
Jak už bylo řečeno, "déčkové" zesilovače bývají velmi agilní co se týká reprodukce basů - to, jak relativně zaplatitelný a relativně průměrně výkonný I15 zvládl zkrotit basový příval v "By Your Side" od Sade ("Lovers Rock" | 2000 | epic | 500766 2) to jen potvrzuje. Jednak byl cítit celkem již solidní zátah a jednak dost energie. Bas si už hezky mrouknul, byla to sebevědomá prezentace, důrazná, razantní, bas je velmi slušně kontrolovaný, byť zůstává komfortně měkký a šťavnatý. Tohle je prostě dobrý bas, svižný, muskulaturní a vřelý.
O kousek méně vřelé, ale pořád velmi pěkně objemné a dobře kontrolované (byť ne tak autoritativně jako u basů) bylo i střední pásmo - hlas Diany Krall v "Temptation" ("The Girl in the Other Room" | 2004 | Verve | 0602498622469) působil až nadlidsky velký, ale snad i díky tomu dobře čitelný. I tady cítíte tu plnost a energii, zvuk je neupejpavý. Snaží se vůbec o celkovou "lidskost" a uvěřitelnost, je tu ta kýžená hebkost, laskavost a až fyzičnost hlasu. Na druhou stranu, ten "tučný" projev není úplně v souladu s takovou tou audiofilskou touhou rozpracovat zvuk až po nejmenší detaily. Rozlišení je slušné a poplatné dané třídě, ale není to analytický zvuk s myriádami nuancí.
Tak jak ubylo celkového pocitu "hmoty" směrem od basů ke středům, tak trochu ubude těla zvuku i v nejvyšším pásmu, jak ukázalo rozličné cinkání v "Question and Answer" ze stejnojmenné desky tria Metheny, Holland, Haynes (2008 | Nonesuch | 7559-79910-0). Na druhou stranu, ocenit musíme solidní rozlišení, které I15 v nejvyšším pásmu má, v kontextu své cenové třídy umí pěkně ukázat i strukturu vlasově tenkého šumu činelu, jednotlivá ťuknutí jsou oddělená a je tu třeba už znatelný i rozdíl mezi velikostí jednotlivých činelů, na něž palička dopadá. I tady ale zůstává zvuk maličko teplejší, jemný, je hladký a klidný, celkově tedy pěkně netechnický.
U Janáčkovy "Symfoniety" ("Rok české hudby" | 2004 | Panter Praha | TU 0002-2) bylo přeci jen cítit, že orchestrální zátah je pro I15 přeci jen lehce náročným materiálem, že tu chybí výkonová rezerva a schopnost udržet nadhled v dynamických špičkách. I přesto ale cítíte, že zesilovač má dobrou kontrolu a při přiměřené hlasitosti je zvuk slušně živý, má na správných místech citelný důraz a pocit energičnosti.
I když Primare I15 celkově neakcentuje drobné detaily a nemá analytický, super transparentní zvuk, jeho celková vřelost a plnost byla třeba v "Like a Rolling Stone" v podání Barb Jungr ("Man in the Long Black Coat" | 2011 | Linn Records | AKD 386) decentně čitelná, není to zvukové ladění zaměřená na ty nejjemnější nuance, ale na celistvý, přirozeně působící zvuk a ono to vlastně dobře funguje. Je to velký hudební celek, nechaotický, usazený a tak nějak nenásilně přehledný.
V "Railway Tracks" Johna Illsleyho ("AUDIOphile Pearls Vol. 10" | 2014 | AUDIO | 11-14) bylo sice cítit střed hudební scény, posazený mezi reprosoustavami, ale v pravolevém směru byly nástroje roztažené do poměrně slušné šířky, i tady byly jejich proporce až lehce nadživotní a i tady je cítit, že I15 se snaží držet zvuk co nejpevnější rukou. Dobrá je pak celistvost, pocit propojenosti scény, lokalizace je solidní.
Primare I15 pak má charakter dlouhodobě neúnavný a příjemný pro každou příležitost - třeba "Ještě kousek", titulní skladba debutové desky Báry Zmekové (2013 | Jámor), má poněkud jadrné sykavky, ale v podání I15 je vše nekonfliktní, kultivované - víte, že tam to ostré syknutí je, ale nevytahá vás za uši, ani vás nenutí snižovat hlasitost. Je to takový trošku plnější a vřelejší zvuk, působící celkově uvolněně a komfortně.
Malý zesilovač I15 je v podání Primare zjevně reakcí na moderní trendy v poslechu hudby - má skladné rozměry, čisťoučký vzhled a hlavně integrovaný modul Prisma, který pokryje s velkým komfortem a velmi svižnými reakcemi potřeby kohokoliv, kdo preferuje hudbu po síti nebo potřebuje zpracovat na úrovni jakýkoliv jiný digitální zdroj signálu. Už jen kvůli Prisma řešení stojí za to se novými modely Primare zabývat. Celkově pak I15 potěší tím, že navzdory zakořeněným předsudkům o třídě D nic takového ve zvuku tohoto modelu nepoznáte - naopak, hraje k neutahání příjemně, uvolněně a vřele, přičemž ale má - a to zejména u basů - velmi dobrou kontrolu a dostatek energie, která tak trochu dochází jen u náročných dynamických materiálů typu klasické orchestrální hudby. Jinak je ale Primare I15 Prisma talentovaný allrounder, který je dobrým řešením střední třídy, kombinujícím ty dobré stránky seriózního hi-fi a moderního lifestyle.
Kč 44 990,-
Kč 65 000,- - Primare I15 Prisma + Monitor Audio Silver 200
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/2047-primare-i15-prisma#sigProIde87818a913
--- --- --- --- ---
KLADY
+ rychle reagující a komfortně ovladatelný modul Prisma
+ design a zpracování
+ dobrá kontrola basového spektra
+ energický přednes
ZÁPORY
- občas je cítit limit v nadhledu
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz
DOVOZCE: Voice Audio | www.voice-audio.cz