Firma SVS je americká a proto s gustem a navíc i úspěšně zásobuje svět mohutnými a výkonnými subwoofery, které ovšem krom velikosti a akustického tlaku mají i solidní dávku přesnosti, čistoty a konkrétnosti. To vše přitom za racionální ceny. Právě v takovém duchu se pak rozhodla značka představit novou řadu reprosoustav Ultra Evolution, navazující v poměrně odvážně jiné podobě na zavedené modely, ovšem používající nové měniče, novou architekturu ozvučnic i nové materiály, ale na druhou stranu zachovávající cenovou smysluplnost.
Ultra Evolution Bookshelf, pojmenování nijak zvlášť nápadité, označuje větší ze dvou v sérii dostupných regálovek (menší se jmenuje Ultra Evolution Nano). Samy o sobě jsou to spíše stojanové reprosoustavy, patří mezi středně velké a do poličky byste je asi jen tak nezasunuli.
Co zaujme nejvíc je rozhodně jejich moderní designové pojetí se „zlomem“ mezi oběma měniči. Ozvučnice díky tomu působí trochu jako připravené okamžitě vyběhnout ze startovních bloků. Čelní deska je navíc lomená i na hranách, o to soustředěněji Ultra Evolution Bookshelf pro oko vypadají.
V horní části MDF desky o tloušťce 2,5 cm najdete vysokotónový reproduktor s relativně rozměrnou planžetou, přiznanými šrouby a kovovou krycí mřížkou, ve spodní partii je mírně nakloněný středobas běžného kónického tvaru, s inverzní prachovkou a docela zřetelnou vlnkou závěsu. Ač je konstrukce sama čistá a zejména v laku opravdu pěkně udělaná, výrobce se rozhodl ponechat viditelné šrouby – ale ničemu to nevadí, je to takový technický akcent, jen podtrhující celkový styl.
Zadní strana kopíruje záklon desky čelní (ač tam je to kvůli časovému sladění měničů, vzadu jde už jen o designové cvičení), na horní části najdete bassreflexový nátrubek běžné plastové podoby a tvaru. Dole je vanička a hned čtveřice terminálů, takže je možný bi-amping / bi-wiring.
V dané ceně opravdu velmi odvážné je použití výškáče s 2,5 cm hliníkovou membránou, na které je napařena vrstvička umělého diamantu. To se vidí spíše ve třídě s cenovkou o řád vyšší. Krycí mřížka má nepravidlené otvory, výrobce říká, že jde o organickou imitaci náhodné struktury přírody.
Středy a basy má na starosti 16,5 cm široká mistička z kompozitu skleněných vláken. Tak jako tweeter, i středobas používá odlité hliníkové šasi. U středobasu je pak použit hliníkový former kmitací cívky.
2 pásmová frekvenční výhybka dělí systém na úrovni 1 800 Hz. Celková odezva sahá od 40 do 40 000 Hz (+/- 3 dB), nominální impedance činí 6 ohm a charakteristická citlivost dosahuje 87 dB / 2,83 V / m.
Fyzické rozměry Ultra Evolution Bookshelf dosahují k výšce 37,8 cm, šířce 22 cm a maximální hloubce 28,6 cm. Jeden kus váží 8,6 kg.
Ultra Evolution Bookshelf jsme zkoušeli hlavně v systému s EverSolo DMP-A6, Cambridge CXC a Cambridge CXA81, ale pro formu samozřejmě i v hlavní sestavě s Métronome DSC, Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 MR. O podrobnostech, jako jsou kabely, filtry, podložky a další příslušenství se dozvíte více v pravém sloupci -->.
Na úvod je nutné říci, že to, že SVS doporučuje použití „obyčejnější“ elektroniky není zřejmě jen tak. Použití výrazně lepší sestavy totiž přineslo sice slyšitelné zaostření a zkonkrétnění, ale také sušší, méně poslechově příjemný zvuk. Naopak s Cambridge CX81 a EverSolo DMP-A6 jako kdyby regálovky rozkvetly, nakynuly, prostě se rozjely a objektivně o kousek méně informativní a méně přesný projev víc než vyvážil ten šmrnc, který získaly.
Ne že by v „Black Wolf Blues“ (Margo Price | „Strays II“ | 2023) chyběl Ultra Evolution Bookshelf pocit hloubky, ale dominantou projevu je rozhodně spíše pevnost a odhodlaná energie, taková zdravá dávka basového sebevědomí, s nímž vám dají hloubky ochutnat. Basové brknutí je spíše soustředěné, než rozmáchle veliké, ale do menších prostor zcela adekvátní a naplňující. Jistota a solidnost vykroužení každého hlubokého tónu, které si už hezky zabručí a zavrní, přičemž „drží“ své obrysy a nesklouzávají k rozcapenosti, jsou prostě fajn a v dané třídě absolutně chvalitebné.
Hlas mladé písničkářky Sophie Reginy Allison (známější jako Soccer Mommy“ v „Soak Up The Sun („Karaoke Night“ | 2023) byl uspořádaný, průměrná nahrávka překvapivě smysluplná a ačkoliv nejde o takový ten typ audiofilského usazení každé drobnosti do dokonalého obrazu, je to prostě slušně konkrétní a ponejvíce zábavně energické. Kouzlo Ultra Evolution Bookshelf je hlavně v tom, že i limity nahrávky tu – opět ovšem s dostupnější sestavou – jakoby přestávají hrát nějakou roli, poslech je i s nimi zábavný. Jako kdyby omezení materiálu reprosoustavy „přetlačily“ svou chutí hrát, tou přítomnou energií a jistou bujarostí, která však nikdy nepřeroste v uspěchanost nebo ukřičenost.
Zdálo se, že v záznamu „Ready Set Go“ Grace Potter („Mother Road“ | 2023 | GEP Adventures) živě namixované vyšší tóny jsou přes Ultra Evolution Bookshelf maličko prominentnější, zřetelnější a jadrnější, ovšem stále ne dominantní natolik, abychom použili slova jako „nacinkaný“ nebo „zvonivý“. Čistota je dobrá, stejně jako rozlišení (váženo očekáváním této cenové relace), ani tady ovšem SVS nechtějí být audiofilským nástrojem, ale mnohem raději generátorem poslechové zábavy, kdy má poslech švih, břink a energii, které nicméně „nekousnou“.
V čem tkví kouzlo Ultra Evolution Bookshelf pak objevíte ve chvíli, kdy si dovolíte alespoň trochu pootočit regulaci hlasitosti – pak reprosoustavy doslova rozkvetou, vloží do výstupu ještě víc energie, mají parádní drajv a důraz, navíc ani v této poloze jako kdyby se nijak neblížily svým limitům, stále je zde znatelná dynamická rezerva. „La jetée“ Francouze Raphaëla („Haute fidelité“ | 2021 | SONY | 886448619079) při tlaku takových 90 – 95 dB na poslechovém místě působí sveřepě, dravě a i když stále nemají Ultra Evolution Bookshelf bas, který by lámal skály, je to plný zvuk s dobrou kontrolou.
Ve svém naturelu se zdají Ultra Evolution Bookshelf být vlastně hlavně urovnané, snad s lehoučkým přídechem na výškách, jak ukázala „I Asked“ z eponymní nahrávky skupiny MABGATE z roku 2023. Reprosoustavy nemají snahu „monitorovat“, ukazovat nejzazší záchvěvy strun a ploch nástrojů, nicméně pořádek tu je, to zase ne že ne. Dokonce i bas už není „jednotónový“, ale strukturovaný. Soustředěný, spíše pevný, energický, takový je jejich projev. A dokážou to už s onou zmíněnou dostupnější sestavou, velký systém toho z nich zase o moc víc také nevydoloval – optimalizace pro „normální prostředí“ je zjevně udělána dobře.
V „Čierna šelma“ Kataríny Málikové („Postalgia“ | 2019 | Sinko Records | SR 0119) se nám zdálo, že tyto SVS si zaslouží relativně široký rozestup, protože jinak inklinují (nijak zásadně, ale přece) k pocitové směrovosti, tedy nutnosti trochu si pohrát s jejich natočením, aby vznikl řádně homogenní pocit prostoru hudební scény. Ultra Evolution Bookshelf nemají ambice vytvářet před vámi hologramy, poctivou stereofonní bázi bez závoje a s bezproblémovou lokalizací zvuků však bez problémů ukážou.
Obsahově i zvukově poněkud naléhavá nahrávka „All of my Friends are Going to Hell“ reverendky Kristin Michael Hayter („SAVED!“ | 2023 | Perpetual Flame Ministries) zaznívala skrze Ultra Evolution Bookshelf s tolerancí vůči ostřejším momentům, ani hlasitěji vám takříkajíc „neukousnou hlavu“ a přesto už umí zprostředkovat zajímavou porci té niterné intenzity, která z kázání proudí. Je to vlastně podmanivé, zábavné a ta ochotně znějící energie je za dané peníze působivá.
Ačkoliv jsou tak zejména na našem trhu docela silně zavedení, tak američtí SVS nejsou pouze „tvůrci subwooferů“, ale za pozornost vlastně stejnou měrou stojí i jejich reprosoustavy. Středně velké Ultra Evolution Bookshelf z nejnovější generace jsou pak pozoruhodné hned několika věcmi – za ne úplně lidovou, ale rozhodně přiměřenou a férovou cenu nabízí velmi pěkné zpracování skříně, řekněme neotřelý design (krása je v oku pozorovatele, tudíž se sami rozhodněte, zda se vám líbí nebo ne) a až neočekávanou „ochotu hrát“. Platí to kupodivu zejména s dostupnější sestavou, respektive s komponenty kategorie, které k nim podle všeho optimálně patří – ladění na takový provoz je sympatické a SVS ukazují, že ačkoliv nejdou puristicky audiofilskou cestou, mohou nabídnout drajv, pevnost, odhodlání, energii a zábavný všeobecný šmrnc.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Je až překvapivé, jak vyrovnané a čisté je reprodukované pásmo, sahající od cca 50 Hz do 20 kHz. Je vidět, že v nejvyšší části jsou Ultra Evolution Bookshelf skutečně maličko směrové, ale mimo osu se zdá zase jejich zvuk být nepatrně lineárnější. Jemným natáčením tedy dojdete k optimálnímu stavu. Celková vyrovnanost je však příkladná (propad kolem 70 – 90 Hz je způsoben módem místnosti, vztahujícím se k pozici reprosoustav a měřícímu místu, nejde o vlastnost reprosoustav).
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – s mřížkou (červená) a bez mřížky (černá)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedanční křivka se dotýká hladiny 4 ohmů, zejména pak v oblasti kolem 200 Hz, není to však nic náročného a celkově se nezdá, že by měly být Ultra Evolution Bookshelf nepatřičnou zátěží pro moderní přístroje i z dostupnějších kategorií. Ladící kmitočet leží v zásadě na 50 Hz, nikde ve frekvenčním rozsahu není vidět stopy po nežádoucích rezonancích či jakékoliv jiné artefakty, které by bylo třeba brát v potaz. Stejně tak elektrická fáze je „v dobrém standardu“, bez vysloveně náročných momentů.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 37 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/5467-svs-ultra-evolution-bookshelf#sigProId9502538dc4
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vypadají velmi dobře
+ energický a zábavný projev
+ překvapivě nejlepší s „obyčejnou“ elektroniku, spíše než s high-end systémem
+ pevnost a konkrétnost v rámci třídy rozhodně nadprůměrná
+ rozumná cena za dané výkony
ZÁPORY
- se sušší a přesnější elektronikou hrají trochu řízněji a…inu…sušeji
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz