Když přijde na německé hi-fi a jeho špičkové reprezentanty, buďte si jisti, že mezi jmény jako je MBL nebo Burmester zazní bezesporu vždy ještě jedno - Audionet. Berlínská značka má za sebou mnohé úspěchy a historii tak dlouhou, že ji již není třeba dalekosáhle představovat. Zejména poté, co v době relativně nedávné rozvířila vody svými ultra drahými über komponenty Stern a Heisenberg. Trochu méně pompézní oslavou dvacátého výročí firmy je uvedení integrovaného zesilovače SAM v limitované edici 20 SE.
Stereo zesilovač SAM je na trhu aktuálně ve druhé generaci G2 a jen nápis pod displejem na čelním panelu odlišuje tuto limitovanou verzi od té standardní - alespoň tedy na první pohled.
SAM 20 SE je co do stylu klasický minimalistický Audionet - čelní hliníkový panel krom obdélníku již zmíněného třířádkového displeje zdobí jen čtveřice tlačítek, kterou vizuálně sjednocuje vertikální linka. Levými tlačítky se přístroj zapíná a vstupuje se do menu, pravými se pohybujete nahoru a dolů. Zbytek je na dálkovém ovládání, byť na kompletní nastavení a ovládání stroje stačí právě i tato čtyři tlačítka a to přesto, že třeba nabídka nastavení a přizpůsobení je poměrně košatá.
Stroj samotný vlastně není nijak dramaticky velký - se svou šířkou 43 cm, hloubkou 36 cm a výškou 11 cm nijak nevybočuje ze standardů. A to vlastně ani svou vahou 15 kg, byť při pohledu na věru perfekcionistické zpracování a i při jeho poponášení máte pocit, že zesilovač takhle lehký být nemůže.
Horní panel je bohatě perforovaný a je to dobře - zesilovač po čase relativně hřeje a aspoň pár centimetrů k "dýchání" skutečně potřebuje.
Zadní panel je pak výstavně organizovaný a každý jeden kousek opět dýchá hodnotou. V levé části se nachází vstupy a výstupy - jeden pár XLR konektorů doplňuje pětice klasických cinchů (což je u Audionet díky nesymetrickému obvodovému návrhu vždy lepší řešení). Poslední z pěti je určen vstupu do přenoskového předzesilovače s možnostmi poměrně širokého přizpůsobení, byť je třeba sejmout kryt a volit správné piny. Jeden další pár RCA konektorů pak patří regulovanému pre-out výstupu, ještě jeden další pak linkovému výstupu, zesilovač má tak z analogového pohledu dostatečnou výbavu.
Uprostřed zadní stěny trůní čtveřice reproterminálů Furutech, spolehlivých, dostatečně bytelných, ale přitom stále relativně malých. Snad jen jejich relativní blízkost by mohla trochu zkomplikovat soužití s nějakými masivními "audiofilskými kabely".
Pod terminály se nachází 6,3 mm výstup na sluchátka (který je samozřejmě díky své poloze poněkud nepraktický, ale zato nenarušuje čistotu estetiky předního panelu), o kousek vedle je ještě zemnící kolík. Nad ním decentní mosazný štítek naznačuje, který kus z 200 v limitované sérii máte v ruce.
Poblíž napájecí zásuvky s kolébkovým vypínačem je ještě optický konektor systému Audionet Link, skrze který můžete propojit a synchronizovat komponenty této značky.
Nadšení musí přijít po sejmutí horního krytu - pod masivním stínícím krytem tu sídlí masivní 700 VA toroid, kousek od něj najdete baterii filtračních kondenzátorů s celkovou kapacitou 120 000 uF, která je o 25% vyšší, než u "obyčejného" modelu SAM. Výrobce se chlubí, že právě kondenzátorům a to zejména těm maličkým věnoval nebývalou pozornost - všude jsou nové a mají prý extrémně pozitivní vliv na zvuk.
Nové jsou ale třeba i vnitřní kabely s pevným jádrem, které jsou nyní z čistého stříbra s kapičkou zlata. Co je však nejdůležitější, to budou nové výkonové tranzistory - nové MOSFETy mají nízký odpor a to prý pomáhá znatelně v oblasti signálových špiček a rychlých přechodů.
SAM 20 SE jinak zůstává pravověrným Audionetem - je to dvoukanálový, mikroprocesorem řízený stroj s technologií ultra lineárního zesilovače. Ač jsou kondenzátory nové a "poladěné", nenajdete žádné v signálových cestách, navíc je zesilovač zabezpečen proti vniknutí stejnosměrné složky ze sítě. Hlasitost reguluje japonský potenciometr Alps s "motorovým" pohonem.
Zesilovač dává na výstupu pěkných 110 Wattů do 8 ohm, respektive 200 Wattů do 4 ohm, pracuje s tlumícím faktorem přes 1 000 (na 100 Hz) a hodnota THD+N při 25 Wattech do 4 ohm je pod -100 dB, což je prostě velmi solidní.
Integrovaný zesilovač Audionet SAM 20 SE jsme poslouchali v rámci všech běžných redakčních sestav - hrál tak místo Norma Revo IPA-140 s OPPO UDP-205 a Harbeth Monitor 30, hrál s Teac NT-503 místo koncového stupně Emotiva XPA-DR2 nebo také spolu s Cambridge CXC (přes převodník NT-503) spolu s Fischer&Fischer SN-70 na místě Cambridge CXA80. O použité kabeláži, filtrech a dalších doplňcích se více dozvíte v pravém sloupci -->.
Přestože SAM 20 SE rozhodně není levný přístroj, jeho decentní rozměry tak trochu svádí k podcenění očekávání - pak vás, třeba jako nás, až zaskočí, s jakou autoritou donutí houpavou basovou linku v "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) vykročit i z malých beden - ta hloubka, napnutá pevnost a pružnost tětivy ukrajují basy v perfektně soustředěných pulsech, máte pocit, že bas je jak velmi technicky precizní, tak v dostatečném objemu, navíc je už snadné vychutnat si všechny polohy kontrabasu, není to suchý "studiový" zvuk s odstupem.
Brilance je vlastní zvukovému projevu v jeho celistvosti, celý přednes je výtečně transparentní a zpěv Julie Stone v "I´m Not Yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) je takříkajíc na dosah. Zesilovač jako kdyby vnášel do zvuku jakési usazení, všechno se rozprostře a je tu rázem požehnané množství malých nuancí, je to nikoliv suché, ale přesto velmi analytické, poskládané čitelně a jasně až po ty nejjemnější nádechy zpěvačky, všechno je tu precizně artikulované a z každého taktu září kázeň a kontrola - aniž by to ale činilo zvuk chladným či technicky odtažitým.
S danou precizností a konkrétností pak jistě nepřekvapí, že seberychlejší chřestění a cinkání v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) zůstává jasně a přesně "zaříznuté", jednotlivé tóny mají nesmírně svižný nástup, výraznou znělost a dlouhý dozvuk. Navíc je Audionet natolik přesný, že si užijete celou tu myriádu odstínů, objevíte rozdílnost jednotlivých chřestítek i texturu činelů. Je tu spousta energie a i tady zvuk jako kdyby vám všechno servíroval na stříbrném podnose, se správnou dávkou lesklosti i energičnosti.
Na poměry integrovaných zesilovačů si pak SAM 20 SE díky své kontrole a spořádanosti bez zaváhání poradí i s dynamičtějšími pasážemi - rázy v "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) dokázala elektronika v klidu "podržet", svým napjatým a autoritativním způsobem je doslova protlačit jakýmikoliv reprosoustavami, protože zesilovač zjevně nemá problém kmitnout jakoukoliv membránou tak rychle a tak přesně, jak je potřeba. Je tu důraz a jistota, je tu zřetelná velká energie, je tu ale i rychlost a nejen muskulatura. Proto si dynamicky dýchající hudbu užijete i při tichých hlasitostech.
Již zmíněnou analytičnost a schopnost zaostřit pozornost až na úroveň skutečných mikrodetailíků projevil Audionet v "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143). Jakkoliv precizně ale dokázal udržet v popředí i lehoulinké cinkání činelu, jakkoliv zvládl pevně a jasně vést tvrdé basové pulsy a vůbec udržet precizní organizaci, nikdy neuklouzl směrem k techničnosti, ale bylo cítit, že je to živá hudba, která v sobě skrývá šťavnatost.
Celková přesnost měla zajisté pozitivní vliv i na prostorovost hudební scény v "Thus saith my Cloris brite" Johna Wibyeho ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164). Máte jednoduše pocit, že všechno je zařazené na své místo, je tu vzduch, lokalizace je zcela bezproblémová, protože jsou tu patrné skálopevné kontury nástrojů a vůbec celková organizace je excelentní.
SAM 20 SE má takový ten trochu "WOW efekt", kdy z kompaktního těla zvládne napnout svaly a ze vší té spořádanosti nechat probublat dynamiku a energii v množství, které se vám prostě nebude chtít zdát reálné. Třeba v temné "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" od Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) jsou všechny ty mohutné zvuky skvěl řízené, mocné a zadutí do dechových nástrojů provází i jasně slyšitelný tok vzduchu. Navíc se nám rozhodně líbila i rytmika a ochota zesilovač tlačit zvuk kupředu na jakékoliv hlasitosti s jistotou a konkrétností.
Integrovaný zesilovač Audionet SAM 20 SE je dobře provedenou oslavou dvacátého výročí - je to typický Audionet tak, jak si ho všichni zvykli za ta léta znát, je ale dotažený a schopný kontrolovat prakticky jakýkoliv systém při prakticky jakékoliv hlasitosti s prakticky jakoukoliv hudbou. Technická brilance tu ale nepřináší stopy techničnosti ve zvuku. Někomu snad může scházet čím dál více vyžadovaná digitální konektivita, ale to je tak všechno. Jinak je SAM 20 SE příkladně spořádaným strojem, vybalancovaným po všech stránkách, s velkou dávkou energie a autority, která jednoduše funguje a vy máte pocit, že zesilovač dělá přesně to co má - nekomplikovaně zesílí zvuk právě tak, jak ho dostane. A to všechno navíc za cenu, která v high-endu dnešních dnů působí až podivně "normálně".
Kč 181 740,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/1964-audionet-sam-20-se#sigProId844421d29a
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/1964-audionet-sam-20-se#sigProId6db7e538be
--- --- --- --- ---
KLADY
+ parádní kontrola v dané třídě
+ výtečné zpracování
+ hudba je energická a úderná
+ dynamičnost
ZÁPORY
- někomu může scházet stále častěji chtěná digitální konektivita
- taktéž pro někoho může být méně intuitivní ovládání přes menu
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz