Firma Amplification and Recording Cambridge sídlí již od svého založení v roce 1976 jen co by kamenem dohodil od slavného univerzitního města Cambridge - tento název ale používala společnost jen krátce a po většinu času ji jistě znáte jako Arcam. Nejnovějším počinem vývojového oddělení jsou komponenty řady HDA, které jsou se současnými modely (protože další se chystají) ještě dostupným stereo řešením, rozpracovávajícím tradici série FMJ, kterou postupně zcela nahradí.
Arcam HDA CDS50
Řada HDA je vlastně velmi kompaktní - tvoří ji jeden univerzální zdroj signálu a dva zesilovače. Designem série navazuje na klasické tvary firmy, ale snaží se o jejich aktualizaci. Jestli jsou úplně harmonické a vyvedené, to si musíte přeložit s vlastním vkusem sami. Jisté je, že zpracování je odpovídající a přístroje jsou zařaditelné pod křídla Arcam.
CD přehrávač má po pravé straně masivní spínací tlačítko a stavovou informační diodku, levé dvě třetiny předního panelu ale okupují dvířka mechaniky, opticky navazující na plochu displeje, pod jehož pravým rohem se nachází čtveřice základních ovládacích tlačítek. Nic moc dalšího vlastně potřeba nebylo a taky tu tedy nic není.
Zadní panel je pak podstatně bohatší - napájecí zásuvka nemá vypínací kolébku, ale to asi ničemu nevadí. Potěší totiž rozhodně široká konektivita. Pro připojení do počítačové sítě poslouží buď Wi-Fi anténa nebo LAN konektor (takže CDS50 je též streamer), zpracovat lze ale i data z přenosných disků díky USB vstupu, připojit můžete také jeden digitální zdroj optikou a jeden koaxiálním konektorem (takže CDS50 je i D/A převodník). Analogový signál vypouští přehrávač klasickým jedním párem cinchů, ale přidává v této ceně ne úplně běžný set symetrických XLR konektorů. Pokud byste měli lepší převodník nebo jakékoliv jiné záměry, lze použít též dvojici digitálních optických výstupů, opět ve složení koax + optika. Řídit pak CDS50 můžete buď klasicky přes dálkové ovládání (pro přístroje ve skříňkách je tu možnost připojit externí IR čidlo), nebo pomocí RS232 rozhraní či jednodušeji pomocí 12V signálové spouště v podobě 3,5 mm jacku.
Po otevření dvířek se na vás vysune klasický šuplík plastového typu, tedy standardní řešení nejen v této cenové kategorii. Co standardní tak úplně není, to je podpora nejen CD, ale i SACD disků. USB rozhraní či streaming pak podporují formáty FLAC, WAV, AIFF, OGG i běžné MP3, WMA či AAC (streaming se jen tak mimochodem ovládá přes slušnou aplikaci MusicLife, která funguje i na zesilovače a poslouží na iOS i Android platformě). Až po skončení testu jsme se dozvěděli o nedeklarované, ale prý funkční podpoře DSD souborů.
Když přístroj otevřete, spatříte celkem pečlivě organizovaný prostor - po levé straně je nepříliš složitý, ale neošizený napájecí zdroj s nevelkým transformátorem na EI jádře. O D/A převod se stará 32 bitový čip ESS9038, který má psaný limit rozlišení 24 bit / 192 kHz.
Výrobce udává velmi pěkný odstup signálu a šumu 122 dB nebo harmonické zkreslení menší než 0,0008% na 1 kHz.
Přehrávač má pak standardní rozměry 43,3 cm do šířky, 8,7 cm do výšky (včetně kulatých měkkých nožiček) a 28,3 cm do hloubky, přičemž s váhou 5,3 kg to není žádný obr.
Arcam HDA SA20
Na design i celkové pojetí přehrávače pak navazuje i silnější z obou zesilovačů - HDA SA20 (tedy ne že by snad SA10 vypadal nějak jinak, rozdíly jsou pak hlavně uvnitř).
S identickými rozměry (respektive s rozdílem dozadu vyčuhujících reproterminálů a větší váhy 8,4 kg) nabízí SA20 i identickou estetiku, tedy stejně umístěná tlačítka, jen plocha vyhrazená displeji je jiná, ačkoliv displej samotný je identický. Prostor, který je u CD přehrávače věnovaný mechanice tu zabírá velký ovládací prvek pro regulaci hlasitosti a dva droboučké 3,5 mm konektory - výstup pro sluchátka a vstup pro externí zdroj typu mobilního přehrávače.
Také tlačítek pod displejem je poněkud víc, ale to je proto, že umožňují rychlý přístup ke všem vstupům i rychlé ztlumení výstupu zvuku. Všechna další nastavení typu vyvážení kanálů či nastavení vstupu pro procesor domácího kina se pak provádí přes rozhraní displeje.
Zásadnější je opět pohled zezadu - pravé části vládne čtveřice klasických, ale pěkně robustních reproterminálů, vlevo od nich je pěkně uspořádaná čtveřice analogových vstupů. To není zase tak moc, vezmeme-li v potaz i to, že jeden z nich vede do přenoskového předzesilovače pro MM standard. Pátý pár analogových cinchů je klasický regulovaný pre-out pro případný upgrade koncovým stupněm, pro subwoofer atd.
Co pak ale rozhodně potěší, to je moderní trendy respektující přítomnost digitálního rozhraní s uvnitř pracujícím čipem ESS9038K2M - jsou tu dva koaxiální a jeden optický vstup, dokonce je tu ale i ethernetový konektor a USB port pro aktualizaci softwarového vybavení. Počítačová síť tu pak neslouží ke streamování, ale "jen" pro možnost ovládání - i to je ale velmi příjemné. Případně samozřejmě můžete SA20 ovládat přes "chytrý" konektor RS232.
Vnitřnímu prostoru zesilovače celkem dominantně vládne velký toroidní transformátor, poctivě odstíněný přepážkou. Druhým dominantním prvkem je pak chladící profil v přední části, tam kde se na šasi nachází řada průduchů zespodu i shora. Jsou tu vidět třeba i filtrační kondenzátory s kapacitou přes 30 000 uF.
Zásadní je pro firmu dnes již typické použití zesilovacích obvodů, které pracují ve "smíšené" třídě G - při nízkých hlasitostech či jednoduše tam, kde není třeba úplně mnoho výkonu, pracuje zesilovače v čisté třídě A (u tohoto modelu by to mělo být až 25 Wattů), když přijde razantní dynamická špička nebo jiná potřeba opravdu velkých proudů, připojí se další napájení, které vyždímá z tranzistorů jejich plný výkon ve třídě A/B. Většina domácího poslechu ale bude probíhat "v áčku". Naplno umí SA20 dodat dostatečných 90 Wattů do 8 ohm, respektive 150 Wattů do 4 ohm. Harmonické zkreslení nepřesahuje 0,002% (80% výkonu, 8 ohm, 1 kHz).
Za zmínku pak asi stojí i sluchátkový výstup, který přes svou nenápadnou formu umí dodat papírově pěkných 5 V do 600 ohm a zvládne sluchátka od 16 ohm do 2 000 ohm a v rámci dané třídy funguje slušně.
Oba přístroje jsme měli možnost instalovat v redakčních podmínkách - sestava tak hrála zejména společně, ale zkoušeli jsme obměnit i jednotlivé komponenty. Hrálo se tak s Harbeth Monitor 30 místo OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140, s Fischer&Fischer SN-70 místo Cambridge CXA80 a Cambridge CXC nebo s KEF LS50 místo Teac NT-503 a Emotiva XPA-DR2. O použité kabeláži, filtrech a všem možném dalším příslušenství se dozvíte více v pravém sloupci -->.
Je dobré říct, že Arcam zjevně výrazně zapracoval na síťové konektivitě, respektive na svižnosti reakcí tohoto rozhraní a to patří k absolutní špičce - užijete si tak naplno dobu digitální, kdy jakýkoliv digitální zdroj je po kliknutí skutečně jen zlomek vteřiny od vás.
Veleznámá basová linka v úvodu "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) měla grády, nejde to říct jinak - zesilovač má autoritu, drajv a drží - prominete-li ten výraz - býka za koule. Ale Arcam fungují prostě jako set - bas byl tuhý, pulsující, napnutý a jasně uspořádaný. Možná tu není taková ta high-endová uvolněnost a samozřejmá bohatost, ale kontrola, důraz a konkrétnost bez ohledu na reprosoustavy jsou působivé.
Energie nepolevuje ani nad středním pásmem, kde i jemný zpěv Julie Stone a jejího bratra Anguse v "I´m Not Yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) není snad přímo neposedný, ale rozhodně se tlačí kupředu, je přímý, velký a bohatý, pevný a jadrný. Není to decentní audiofilie, ale pěkně šťavnatý, pevnou rukou načrtnutý zpěv, který Arcam "protlačí" prakticky kudykoliv - snadno a konkrétně, čistě a jasně.
Důraz a kontrola, utaženost a spořádanost, to vše funguje i na nejvyšších frekvencích - set umravnil s velkou sebejistotou mnohý cinkot a břinkot perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) - bylo cítit energii, znělost, každé cinknutí bylo pevné a důrazné a přes balancování na hraně cinkavosti ji Arcam nikdy nepřekročí, přes jistou přímočarost v jakékoliv hlasitosti zůstává set čistý a vlastně civilně realistický co do podání barev a textur činelů.
Kdo by se bál papírově standardního výkonu, buď ujištěn, že sestava Arcam sílu, razanci a makrodynamickou důraznost rozhodně nepostrádá - v "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) bylo cítit, že zejména zesilovač umí být aktivní a plný, silný a dominantní - snad jen úplně potichu, než se "připne" další napájení, tak zvuk má jisté dynamické rezervy, ale už při běžné hlasitosti se parádně nadechne a ve špičce má kontrolu nad standardem dané cenové hladiny.
Ačkoliv ani zesilovač, ani přehrávač nemají vlastně objektivně vzato ultimativní rozlišení nebo šokující transparentnost, v "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) byl zvuk výtečně čitelný, snad hlavně díky excelentní pevnosti a soustředěnosti. Dost možná to podporuje i celkově aktivní zvuk, který se nebojí vykročit kupředu. Se vzrůstající hlasitostí se pak zvuk ještě otevírá a přibývá mu další jistoty. Kontrola pak stačí s přehledem na jakékoliv reprosoustavy, které snad mohou být v dané třídě relevantní.
Seskládání hudební scény v pravolevém i předozadním směru v "Thus saith my Cloris brite" v podání Renaissance Ensemble ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) bylo bezproblémové a i tady cítíte, že přes ne úplně obří proporce je všechno dobře organizované, solidně samozřejmé a přehledné; už máte pocit, že vás hudba oblévá a je to patrně z velké míry i tím, jak snadno si elektronika poradí skutečně s prakticky libovolnými reprosoustavami.
V čem tah na branku pěkně od podlahy u obou komponentů Arcam funguje na jedničku, to byla "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" od Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) - snad až temný, dravý, mocný a dramatický přednes si vás snadno získá, cítíte více než dostačující autoritu nebo schopnost nakopnout hudbu v ten správný moment. Je to takový mocně energický přednes, který jako kdyby válcoval všechny překážky a předestřel vám hudbu jako šťavnatý a bohatý pokrm.
Dvojice nových komponentů Arcam z řady HDA tvoří v ještě zaplatitelné cenové hladině dvoukanálový set, který má v některých svých zvukových aspektech přesah až do high-endových vod a navíc výbavou musí uspokojit i velmi náročné uživatele - v čem pak dominuje nad konkurencí i z dražších sfér, to je rychlost, s jakou reaguje a servíruje hudbu ze síťových zdrojů. Ale i celkově působí systém SA20 + CDS50 mimořádně atraktivním dojmem; široká a všestranná konektivita, parádní kontrola, při alespoň běžné hlasitosti excelentní důraznost, energie a bohatost, to vše dává dohromady zvuk se šmrncem a tahem na branku. Pokud máte rádi nadšený a živý zvuk, sestavu Arcam byste neměli ve svých plánech opomíjet.
Kč 31 190,- - HDA SA20
Kč 22 490,- - HDA CDS50
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/1903-arcam-hda-sa20-hda-cds50#sigProId6f9b3dcc9f
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/1903-arcam-hda-sa20-hda-cds50#sigProId97b50084dd
--- --- --- --- ---
KLADY
+ grip a důraz zesilovače
+ konektivita
+ parádní rychlost streamovacího rozhraní
+ napnutý a energický zvuk obecně
ZÁPORY
- úkrok k modernějšímu vzhledu není pro každého
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz