Pořídit si nebo nepořídit subwoofer? Pomůže mi to? Nezkreslí to reprodukci? To jsou až překvapivě časté otázky všech těch, kteří mají doma systém, u něhož hledají cesty k lepšímu zvuku a zejména těch, kteří mají reprosoustavy regálové - je to pak oprávněná otázka, protože dobře umístěný a vyladěný subwoofer nejen, že může pomoci k lepšímu pocitu z poslechu, ale může i pomoci "opravit" některé akustické limity místnosti. Je k tomu třeba ale povětšinou sáhnout do alespoň střední třídy - někam, kde leží třeba Airmotiv S10, menší subwoofer z vyšší série amerického výrobce, známého pro svou obsesi tím zprofanovaným termínem "poměr cena / výkon".
Airmotiv S10 není na první pohled žádným vrcholem estetiky a jen stěží jej dokážete rozpoznat od nižšího modelu BasX S10 za zhruba poloviční peníze. Airmotiv S10 je téměř perfektní kostka, s výškou 40,7 cm, hloubkou 35,5 cm a šířkou 40,6 cm. Váží 23,6 kg, takže je to také solidní kus výbavy - aby nutně vznikající rezonance nepřecházely do podlahy více než je nutné, je HDF skříň postavená na velikých a měkounkých gumových nohách.
Přední stěna má trochu sražené rohy a uprostřed ní zírá do prostoru pasivní membrána o průměru 10" - je možné jí skrýt za velmi robustní průzvučnou mřížku, která díky své bytelnosti nebude rezonovat. Materiálem je papír vyztužený aramidovými vlákny, koš je z odlévaného hliníku a obrovský a nesmírně pevný závěs je z materiálu SBR - to je vlastně syntetický elastomer.
Poháněný měnič se pak nachází vespod skříně, opět má průměru 10" a membrána je identická, stejně jako koš a závěs. Cívka v magnetickém systému má průměr 2" a je navinutá na hliníkovém jádře. Měnič pohání zesilovač vlastní konstrukce, který dává 350 Wattů ve třídě A/B a to i díky poměrně velkému toroidnímu transformátoru.
To ostatně poznáte i díky oblému chladiči uprostřed zadního panelu. Po jeho pravé straně se nachází dva vstupy - buď jeden XLR konektor nebo dvojice cinchů. Malou páčkou pod nimi můžete přepínat mezi neustálým zapnutím a automatickým zapínáním spolu s příchozím signálem.
Čtveřicí potenciometrů ve vertikálním uspořádání můžete upravovat hlasitost, extra zdůraznění spodních kmitočtů (od -3 do +9 dB), přechodovou frekvenci (mezi 60 a 150 Hz) a fázi (plynule mezi 0 a 180 stupni). Úplně dole je pak vyvedena napájecí zásuvka s vypínačem.
Výrobce udává u Airmotiv S10 frekvenční odezvu 26 - 150 Hz (+/- 3 dB).
Subwoofer jsme měli možnost zkoušet v poslechové místnosti dovozce, kde subwoofer doplňoval už tak zdánlivě plnorozsahové RIHA Mikro S Plus. Systém byl složený z přehrávačů OPPO UDP-205 a Emotiva ERC-3, ten první jmenovaný pak fungoval chvíli také jako předzesilovač pro Emotiva XPA-DR2, jinak i pro regulaci subwooferového výstupu a srovnávání sloužil předzesilovač Emotiva XSP-1. Doladění projevu Airmotiv S10 musíte sice dělat tak trochu "od ucha", ale začnete-li na standardních 80 Hz přechodové frekvence a polovině hlasitosti, během čtvrthodinky budete mít nastaveno v bezproblémově použitelné kvalitě, subwoofer se pak nezdá být nějak extrémně citlivý na umístění, snad je to i díky jeho řešení s pasivní membránou.
V jedné z nejznámějších melodií, té v úvodu "Pink Panther Theme" v čele se saxofonem Plase Johnsona ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134), se i do té doby zdánlivě dostatečné sloupky RIHA ve spodních oktávách řádně nadechly. Přibyla plnost a rozhodně neostýchavá dávka energie a objemu, basová brnknutí mají solidní artikulaci, byť to není technicky brilantní zvuk s dokonale zařezávajícími konturami, ale spíše bohatý a rozmáchlý projev, který sází hlavně na celkovou mohutnost, robustnost, fyzicky citelný impuls a přitom nemáte ani při vyšších hlasitostech pocit, že by k velmi přesnému zvuku RIHA přidával nějaké nežádoucí hučení či zvuk rozostřoval - vkládá do projevu nicméně řádně "ramenatý" základ.
Hlasy Anguse a Julie Stonových v "I´m not yours" ("Groove into bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) zněly rozhodně plněji a subwoofer vnesl do dění pocit plnokrevnosti, jakési větší bujarosti a nebylo to jen větším záběrem odspodu (protože hlubších basů tady je pramálo). Subwoofer jako kdyby pásmo vyrovnal, jako kdyby se dění lépe zorganizovalo a zkonkretizovalo.
U všemožných perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) jsme měli pocit, že zvuk se otevře a hlavně máte pocit, že s dobře konkrétním basovým základem je vše usazenější a vlastně asi i o dýchnutí jasnější i v nejvyšším spektru, kde jsou cinknutí dobře oddělená a zůstávají čisťoučká a konkrétní. Co pak ale samozřejmě přibylo nejvíc, to je pocit fyzičnosti a důrazu u velkých bubnů, kde najednou jako kdyby někdo perkuse přestěhoval do místnosti.
Přestože ne úplně každý subwoofer v této cenové lize nabízí dostatečně konkrétní a definovaný zvuk, aby byl skutečně ku pomoci, Emotiva to rozhodně umí. Mocný dech tohoto subwooferu byl ku prospěchu i u dynamiky skladby "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139). Rány, důraznost a drama se objevuje už při výrazně nižší hlasitosti a navíc máte pocit, že jste prostě poskočili se svou sestavou minimálně o třídu nahoru. Přestože subwoofer nemá svižný spínaný zdroj ani mohutný "déčkový" výkon, z nedostatku energie, důrazu nebo nějaké lenosti ho obvinit nemůžete - Airmotiv S10 rozhodně tahu na branku pomohl a dynamika byla jednoznačně výživnější.
Zní to možná pro někoho nepřesvědčivě, ale dobře naladěný subwoofer rozhodně pomáhá i co do celkové čitelnosti, tedy chcete-li při prezentaci detailů. Samozřejmě, že do "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) nic nepřibylo, ani najednou nebylo rozlišení systému o ligu jinde - ale máte pocit, že dobře usazené a kontrolované basy rozhodně zlepší čitelnost, jako kdyby i středům a výškám najednou ubyla jakási stopa nekonkrétnosti, celý přednes je jistější a "bližší".
Ona usazenost pomůže trošku i pocitu prostorovosti, sice opět není ve zvuku nic, co by tam nebylo už předtím, ale jednoznačně přesnější basová složka v "Thus saith my Cloris brite" Johna Wibyeho v podání Renaissance Ensemble ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) přinesla odvážnější, rozmáchlejší a přitom jasněji a snadněji čitelný zvuk v pravolevém i předozadním směru.
Působivá "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" od Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) získala s mocnějším, pevnějším, objemnějším, energičtějším a přitom čitelnějším basem intenzivnější atmosféru, zvuk byl více vtahující, plnokrevnější a za danou investici to byl jednoznačně pocit velkého posunu, který plně pochopíte teprve po odstavení subwooferu, kdy celková sytost a bohatost jaksi zvadne a z hudby zbude pocitově sotva půlka. Skvělé totiž je, že Airmotiv S10 i přes vší svou sílu není jen efektní rozklepávač nohavic u kalhot, ale jen takový decentní "dodýchávač" do spodních frekvenční, který jen s trochou péče dotáhl do konce ty správné tóny, dal jim jistější kontury a tím hudbě mimořádně příjemně prospěl.
Přidávání basů s pomocí subwooferu se může zdát až primitivně jednoduchou disciplínou, ale vezmeme-li v potaz, že nemá-li být výsledkem jen temné dunění pulsující místností, budete se muset věnovat nejen výběru subbasové jednotky dle charakteru, ale i dle možností nastavení a umístění v prostoru - Airmotiv S10 má pak velkou výhodu v tom, že se nezdá být jakkoliv komplikovaný co do nároků na umístění v prostoru (snad jen hluboko v rozích bychom ho nenechávali), naopak je to téměř Plug&Play přístroj, který má příjemně kulatý, nevtíravý, bohatý a zároveň konkrétní, pevný a energický zvuk, který v pásmu pod 120 Hz odvádí výtečnou práci a i prakticky plnorozsahovým RIHA Mikro S Plus přidal fortelný spodek a pocit organizovanosti, z čehož zvuk profituje vlastně po všech stránkách. Airmotiv S10 rozhodně není subwooferová "konečná", na druhou stranu za něco málo přes 20 000,- Kč nabízí poctivě "nedigitální" zvuk, dost sil i pro větší prostory a vyčnívá celkovou spořádaností a kultivovaností nad poměry své třídy. Tohle je bez diskuse dobrý dostupný subwoofer a jeden z nemnoha, které nejsou vhodné jen tak na "dobručení" u domácího kina.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 15 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, subwoofer byl usazen v poslechové pozici.
Měření frekvenční odpovědi proběhlo 3x - červené je poslechové nastavení s výhybkou na 80 Hz, šedá je odpověď s výhybkou na maximu a zelená je odpověď s plným vybuzením funkce "+6 dB boost", tedy maximum, které subwoofer zvládá. V očekávaném pracovním pásmu 30 - 100 Hz funguje subwoofer bez výtek k lineárnosti, i v maximálním nastavení ale právě za 100 Hz jeho energie poněkud překvapivě uvadá, aby dojem dohnal na 200 Hz. Stoprocentně využitelný je ale Airmotiv S10 hlavně mezi 30 a 100 Hz, což je pro běžné podmínky dostatečné. Chování subwooferu je v mezích dobrých mravů dané cenové kategorie.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]
Kč 21 490,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/subwoofery/1901-emotiva-airmotiv-s10#sigProId65aac6edca
--- --- --- --- ---
KLADY
+ možnosti nastavení
+ údernost
+ zvuk působí příjemně poddajným dojmem
+ dost výkonu i mezi papírově silnějšími konkurenty
ZÁPORY
- vzhled není zrovna luxusní
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz | www.emotivaaudio.cz