Francouzské Métronome (a / nebo jejich luxusnější odnož Kalista) jistě znáte jako výrobce špičkových CD / SACD transportů, kompletních CD / SACD přehrávačů nebo D/A převodníků, u nichž všech najdete mimořádně silné dispozice k muzikálnosti. V nejvyšší řadě Digital Sharing (doposud zastoupené jen převodníkem / streamerem DSC1) nově přibyl komponent doposud málo vídaného typu (alespoň v high-endovém světě). DSS, to je digitální transport, který zprostředkovává luxus streamingu všude tam, kde se ho nedostávalo a vy tak můžete svou starší, prověřenou sestavu obohatit o nové funkce bez nutnosti přidávat velký komponent.
DSS je totiž „krabička“ velmi kompaktních rozměrů, šasi staví na půdorysu 25 x 25 cm při výšce 7 cm. I tak nicméně DSS váží plnohodnotných 4,8 kg. Komponent je krásně zpracovaný, jak se ostatně v této cenové hladině sluší a patří – jde o relativně nenápadný, konvenční tvar, který nicméně výrazně oživuje „klaviatura“, sloužící místo čelního panelu. Není tu žádný displej, nic. Jen jedna „klávesa“ je vyvedena v kontrastní modři a slouží jako spínací tlačítko, další z „tlačítek“ je okrášleno firemním logem v obdobné tyrkysové modři.
A to je vše, DSS nemá sloužit - třeba na rozdíl od opravdu velikého DSC1 s výrazným displejem – jako vizuální dominanta vaší sestavy. Čisté, jednoduché, až trochu obyčejné tělo nicméně zapadá kvalitou zpracování nebo třeba 2 tloušťkou použitých hliníkových profilů do kvalitativního standardu Métronome naprosto bez problémů.
Vzadu není úplně mnoho místa, ale i tak se vešlo více konektivity, než většina transportů běžně nabízí – k napájecí stačí běžná zásuvka s kolébkovým vypínačem, hned vedle je zásadní blok vstupů, tj. ethernetová zásuvka, obklopená z obou stran USB porty pro připojení flash disků s hudbou. Nulová mezera mezi těmito třemi konektory může být nepříjemná, pokud máte robustnější koncovky kabelů – a samozřejmě nepřichází v úvahu nemít síťové připojení, protože přes ně se přístroj také ovládá (Métronome nemá vlastní aplikaci, doporučuje placenou verzi mConnect).
Signál je na výstupu v čisté digitální formě předán na všechny čtyři dostupné výstupy – je tu konvenční dvojice koaxiálního a optického výstupu, je tu ale i AES/EBU nebo HDMI (které tu slouží jako firemní pohled na nijak pevně definovaný standard I2S). Poslední port je opět USB pro datové paměti, ale tentokrát je určený jen pro servisní účely.
Uvnitř přístroje podstatnou část místa zabírá toroidní transformátor a několik nezávislých regulovaných napájecích zdrojů. Použité digitální rozhraní podporuje standardy UPnP a DLNA, nabízí podporu rozlišení 24 bit / 192 kHz u PCM, DSD64 nebo MQA formátu. Transport má certifikaci Roon Ready, zvládá ale i běžný protokol Airplay, ze služeb bez problémů využijete TIDAL, Spotify Premium, Qobuz nebo Deezer.
Vliv malého transportu DSS jsme zkoušeli přímo u dovozce v akusticky vypiplaném showroomu v Kopřivnici a to ve spojení se systémem c|AQWO a t|AQWO stejného výrobce, na stejné sestavě jsme poslouchali také Métronome DSC1 nebo Naim ND555. Poslouchalo se přes Rockport Atria II. Napájení obstaral Accuphase PS-550, propojení pak kabeláž Nordost Valhalla 2, lišta Nordost Qb8, pro periferie byl k dispozici lineární napájecí zdroj QSource a dodatečnou podporu měly na starosti komponenty QRT – QPoint, QKore a Sort Kones. Zesiloval Vitus Audio RI-101MK2 (jehož streamovací modul s D/A převodníkem posloužil také k porovnávání), k alternaci byl připravený Vitus Audio SIA-030.
Bylo velmi zajímavé sledovat, jak pouhý „zpracovatel jedniček a nul“ dokáže změnit zvukovou charakteristiku systému. Streaming přes Vitus, přes DSC1, přes ND555 a DSS zní každý zřetelně jinak, byť se fakticky v řetězci nemění nic jiného, než právě a jen streamovací modul. Mimochodem, obdobnou zkušenost jsme měli také s OPPO UDP-203 a UDP-205 – jejich digitální výstupy se velmi signifikantně liší, ačkoliv by – v takovém tom intuitivním slova smyslu – prostě neměly. Obecně byl nejlepším v tomto smyslu DSC1, ale hned za ním byl DSS.
Basové drnkání v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) bylo pěkně plné a trochu vřelejší, jak se na právoplatný Métronome sluší a patří. DSS třeba oproti Vitus dodá pocit větší hloubky, většího těla a větší váhy, nabízí měkčí, ale přesto dobře definovaný a výtečně čitelný bas.
Zpěv Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2) byl velmi důstojný, takový pěkný, příjemný, hladký a přitom dobře propracovaný, s přirozenou energií, ale nevtíravý a ani na sykavkách nijak agresivní. Otevřenost není příliš daleko od zvuku DSC1.
Největší rozdíl oproti násobně dražším řešením byl cítit u DSS na výškách, cinkot činelu v „La Rosita“ Bena Webstera a Colemana Hawkinse (2013 | Verve | 31452147-2) byl poměrně přímočarý, ale rozhodně ne příliš tvrdý nebo únavný. Čitelnost byla výborná, přirozeně nenásilná, DSS se nesnaží o analytický přednes, hraje spíše s celkovou pohodou, i tady je cítit nadstandardní objem a už opravdu dospělá čistota.
Pokud se zvuk Métronome může něčím skutečně pyšnit, je to pocit tučnosti a dynamičnosti a DSS vnáší do sestavy právě takovou charakteristiku. Mohutné bubny v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158) byly vskutku mohutné, neostýchavé, razantní a syté. DSS nechává energii dýchat, zvuk je velký a plnokrevný, že i dražší streamovací řešení (upřímně vyjma DSC1) jsou opatrnější a „menší“.
DSS také dokáže udržet zvuk „Fortysomething“ zpěvačky Eleonore („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) působivě čistý a detailní, je to skutečně „na dosah ruky“, jak se na skutečně high-endovou úroveň sluší a patří. V porovnání se vším krom DSC1 jako kdyby byl zvuk výraznější, živější, prostě snáze čitelný, aniž by to ale bylo techničnosti – extrakce detailů je přirozená a nenásilná.
Maličký DSS „zdědil“ firemní zvukové ladění, které se poslouchá mimořádně jednoduše, „Breaking Silence“ od Janis Ian („Breaking Silence“ | 1993 | Columbia | 519 614-4) byla až překvapivě podobná zvuku stejné nahrávky na CD z t|AQWO (kterýžto transport je pro připomenutí více než 5x dražší). Oproti zmíněnému transportu je zvuk méně propracovaný, ne tak komplexní, ale přesto je to prostě skvělý, barevný a bohatý zvuk, který zdůrazňuje hudebnost nahrávek.
Možná si říkáte, že pouhý „přeposílač“ digitálních dat by neměl mít vlastně z logiky věci téměř žádný zásadní vliv, ale jak se ukazuje, tak podobně jako u CD / SACD transportů, i streamovací transport má svůj vliv a rozhodně JE slyšet. Verze od Métronome v podobě kompaktního DSS pak funguje velmi příjemně – zvládá valnou většinu dnes žádoucích (a reálně dostupných) formátů a rozlišení, na pokyny ovládací aplikace reaguje rychle a bez výpadků, hlavně ale nabízí firemní zvukovou charakteristiku s plností, barevností a muzikálností. DSS je pak zajímavým řešením hlavně pro ty, kteří mají v sestavě nějaký D/A převodník vyšší úrovně, ale doposud se věnovali zejména kompaktním diskům a přišel pro ně čas otevřít se (tedy hlavně svou sestavu) bezbřehému světu streamování. Ano, DSS není žádná levná hračka a může se jevit jako trochu redundantní záležitost, umíte-li připojit laptop přes USB, faktem ale je, že DSS je příjemnější na ovládání a hlavně – prostě dokáže sestavu „rozezpívat“.
Kč 92 450,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/2745-metronome-dss#sigProIdbbb0226f87
--- --- --- --- ---
KLADY
+ rozdíl v kvalitě digitálního transportu je slyšet
+ plný a dynamický zvuk
+ dobrá volba konektivity
+ zajímavá možnost jak rozšířit „offline“ high-endový systém o moderní služby
ZÁPORY
- minimalizovaný formát je mírně nepraktický
- cena je vysoká (ale Métronome je prostě prémiová značka)
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz