Jen málokterý z evropských výrobců audio techniky má za sebou tolik, kolik (minimálně kořeny) holandský Philips. Přestože TP Vision, jako dnešní držitel této značky, se soustředí povětšinou na produkci televizorů všech velikostí a typů, malou, ale přesto zřetelnou součástí katalogu je také ozvučení, kde se povětšinou jedná o lifestyle produkty jako jsou bezdrátové reproduktory nebo dostupná sluchátka. Na vrcholu audio segmentu je ale nový model Fidelio L3, kterým Philips atakuje svět high-fidelity.
Není pochyb, že Fidelio L3 jsou moderní Bluetooth sluchátka, soustředící se na současnou generaci posluchačů – možná bychom mohli říct, že těch lehce konzervativnějších, protože křivky jsou nebývale čistý, jednoduché a střídmé. Kulaté mušle jsou poměrně dost hluboké, zavěšené v kruhovém systému a napojené na klenbu týlního mostu s tenkým, ale pohodlným polstrováním.
Mohutně polstrované kožené náušníky komfortně dosedají, spolu s uzavřenou konstrukcí mušlí vás pěkně oddělí od světa „tam venku“. Pokud je na konstrukci něco ke stížnostem, je to snad jen zvolený materiál povrchu, na kterém zůstávají mimořádně snadno otisky prstů. A že jich bude, protože vnější plochy ozvučnic jsou vybaveny dotykovými ploškami, kterými lze provádět běžné ovládání (hlasitost, posun skladeb,…). Fidelio L3 mají moderní chytrou vlastnost, že když je sundáte z hlavy, automaticky pozastaví přehrávání.
Na spodní hraně mušle jsou nenápadné vyvedená fyzická tlačítka pro spuštění, párování apod., stejně tak tu je vstup pro možnost provozu klasicky „po drátě“ nebo USB port pro dobíjení vestavěné baterie. Ta má solidní kapacitu až 38 hodin přehrávání, respektive 32, pokud budete využívat ANC.
V centru mušle je osazený klasický kulatý dynamický měnič s průměrem 4 cm, o kterém nicméně Philips moc blíže nehovoří. Zato hovoří o tom, že ho podporuje zpracování zvuku, postavené kolem aktivního potlačení hluku – ten využívá jeden mikrofon vně sluchátek a jeden uvnitř, takže systém filtruje nežádoucí šum efektivně. Další dva mikrofony v každé mušli slouží ke snímání hlasu pro bezdrátové volání.
Ovládání sluchátek je krom dotyků a částečně pomocí docela elegantní aplikace (ekvalizér, profily. ANC,…) možné také hlasovými asistenty od Googlu nebo Alexou. Bezdrátový přenos signálu ve standardu Bluetooth 5.1 stojí na kodeku AAC pro iOS systémy a aptX HD pro Android platformu.
Audiofilům možná udělá radost pár technických údajů – frekvenční rozsah 7 – 40 000 Hz, impedance 16 ohm a citlivost 103 dB (při kabelovém propojení), přičemž v roli klasických pasivních sluchátek snesou Fidelio L3 relativně nízkých 20 mW zátěže.
Základ „Never Felt Less Like Dancing“ Katie Melua („Ketevan“ | 2013 | Dramatico | DRAMCD0095) stojí na poctivém basu, sluchátka ho nabídla poctivý – broukavý, plný, hluboký, bublavý a přestože byl měkký, jeho ohraničení není špatné, není to jen hustá temná omáčka. Fidelo L3 hrají spíše uvolněněji, žádné pompézní efekty, snad jen lehounce nadsazený basový objem je mírným odklonem od pocitové vyrovnanosti.
Zpěv sboru Chapelle du Roi v „Gloria“ z „The Complete Works of Thomas Tallis“ (2004 | Brilliant | 93612) měl tak akorát energie, vokály zní trochu hladčeji, spíše jemně a decentně, než vybroušeně analytickým způsobem. Právě na vokálech je cítit jistá dávka „učesávání“ a zpracování signálu, nezní tak lehce, ale na druhou stranu jsou velmi čisté, velmi nenásilně podané a dobře čitelné.
Vysokotónového cinkání v Methenyho „The Red One“ („I Can See Your House From Here“ | 1994 | Blue Note | 7243 8 27765 2 9) bylo o špetku méně, ale alespoň nemáte při žádné hlasitosti pocit, že by něco „trčelo“. Rozlišení je ve standardu odpovídající cenové úrovni, i tady nicméně reprodukce zůstává spíše trochu hladší, řekněme nekonfliktní.
Fidelio L3 zachází se zvukem tak nějak s nadhledem a poklidně, jemně – proto třeba i dynamické rázy v Cheskyho „Ben’s Farm in Vermont“ („The Ultimate Headphone Demonstration Disc“ | 2014 | Chesky Records | JD361) působí tak nějak uvolněněji, není to „rockový“ nebo chcete-li dravý zvuk, ale přesto má dobrou kontrolu a dynamické pulsy jsou citelné. Někdy byste nicméně mohli zatoužit po „bytelnější“ tlaku, zde se vše nese hlavně v duchu co nejlepší organizovanosti a přehlednosti (to ale zase v rámci ceny funguje dobře).
Přestože zvuk není na první poslech přitahující nějakými myriádami detailů, umí klidným způsobem ukázat dostatek informací, takže i komplexní „Fuori il danaro!“ z Pucciniho „La Bohéma“ (Solti / LSO / John Alldis Choir | 1988 | BMG | 74321 39496 2) je přehledná, jakkoliv trochu nenápadná. Možná by stálo za to trochu vytáhnout střední tóny pomocí ekvalizace nebo nějakého z přednastavených profilů.
Přehlednost ve velmi decentním balení je patrná i v podání prostoru – když spustí LSO s Hilary Hahn pod taktovkou Sira Colina Davise Edgarovu „Violin Concerto in B minor, op. 61“ (2004 | Deutsche Grammophon | 028947487326), dění se odehrává v hlavě, přehledné, organizované, uhlazené i lehce ohlazené. Čistota je dobrá, scéna spojitá, lokalizace prostě dobrá, ovšem ne úplně vtahující.
Tučná a šlapající „Hymn“ od Ultravox („Dancing with Tears in My Eyes“ | 1997 | EMI Gold | 724385513220) šlapala v poklidné pohodě, zvuk je velmi nekonfliktní, snad i trochu sušší, rozhodně pak tolerantní k jakýmkoliv limitům nahrávky. V neutrálním nastavení je jasně cítit, že některý z ekvalizérů stojí za to použít – je fakt, že přednastavené možnosti nejsou špatné, i když dáte-li si péči s vyladěním vlastního profilu, můžete dosáhnout o něco lepšího výsledku. Důležité je lehce zdůraznit vokální rozsah a možná přidat i trošku objemu a energie na výškách, pak získáte ten kýžený pocit živosti – sluchátka to tedy umí, jen je třeba si pohrát s nekonečnými možnostmi v chytré aplikaci.
Bezdrátová sluchátka Philips Fidelio L3 jsou zjevně laděná tak, aby poskytla dospělý, vyvážený komfort – myšleno pohodlným nošením, nevelkou váhou a pěknými materiály (i když by povrch mohl lépe odolávat mastnotě z prstů), tak i zvukově, kdy základní vyvážení je velmi „neutrální“, možná trochu příliš decentní. Ale to nevadí, protože šikovná aplikace vás nechá doupravit si zvuk prakticky libovolným způsobem, případně vybrat přednastavená řešení pro různé hudební žánry. Proměna sluchátek je dosti veliká a tak stojí za to ukročit od standardu (který je popisován výše) a přilít do výsledku trochu života. Pokud tak hledáte velmi pohodlná, dobře aktivně i pasivně izolující sluchátka střední kategorie, která jsou naprosto neúnavná a hladká, přitom mají ovšem své kvality, pak Fidelio L3 splní vaše očekávání a snadno, bez vtíravosti a únavnosti vás mohou provázet mnoha a mnoha hodinami soužití s hudbou každý den.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při hlasitosti 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.
Níže naleznete měření frekvenční odezvy – nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018.
Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.
Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace
Přestože Fidelio L3 nejsou úplně optimální co do tvaru frekvenční charakteristiky, není výsledek špatný – je tu dost basu (snad jen kolem 150 Hz je vidět lehký propad), je tu trochu excitované pásmo kolem 1 500 Hz, stejně tak by tu nemusel být propad mezi 7 a 8 kHz, ale základní tvar vcelku odpovídá žádoucímu. Menší podíl výšek by mohl být důvodem klidnější reprodukce.
Zkreslení – levý kanál
Zkreslení – pravý kanál
Zhruba pod 80 Hz začíná být zkreslení relativně patrné, proměnlivý tvar zkreslení od 100 Hz výše může být docela dobře ovlivněný pozicí sluchátek na měřící hlavě (a tím tedy i na vašich uších).
Kč 9 799,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/3370-philips-fidelio-l3#sigProId1d53c788da
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/3370-philips-fidelio-l3#sigProId57ff5468d4
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vynikající komfort nošení
+ velmi dobré (aktivní i pasivní) odhlučnění
+ pohodová zvuková charakteristika
ZÁPORY
- na materiálu zůstávají snadno otisky prstů
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Philips | www.philips.cz