Dánský reproduktorový gigant Dali má v nabídce bezmála dvacítku různých sérií (!) sestávající (budeme-li brát v potaz všechna provedení) z téměř sto padesáti modelů (!!) – to je vskutku úctyhodná sbírka a to i na firmu, jejíž základní kámen byl položen v roce 1983 a měla tak čas k růstu. Zhruba v prostředku nabídky najdete sérii Opticon, která nedávno prodělala generační obměnu a modely tím získaly přídomek MK2.
Součástí této renovace je i posun menšího ze dvou sloupků – tak vznikl Opticon 6 MK2. První posun je rozhodně o něco čistější, o něco jednodušší a o něco modernější designové pojetí. Jakkoliv zůstal základní koncept středně velké reprosoustav s čtyřmi měniči na čelní straně a bassreflexem vzadu, má méně nápadných linek, méně přechodů a subjektivně méně hran.
Rozměrově se oproti původní generaci změnila pouze výška a to o pouhý jeden milimetr – nyní mají Opticon 6 MK2 výšku 100,1 cm, šířku 19,5 cm a hloubku 33 cm. Změnila se hmotnost, k níž přibylo bezmála půl kila na současných 19,3 kg, což by mělo být zásluhou vícero rozpěr uvnitř MDF ozvučnice – ty vznikají mimochodem jako celé reprosoustavy přímo v Dánsku.
Všechny měniče použité v Opticon 6 MK2 byly navrženy a vyrobeny přímo v dánské továrně Dali. Platí to tedy i pro oba použité vysokotónové měniče systému Hybrid Tweeter. Už z názvu je jasné, oč jde – o kombinaci páskového super tweeteru (pásek s rozměrem 17 x 45 mm) s měkkou textilní kalotou o průměru 2,9 cm (o 1 mm širší, než byl původní tweeter). Druhý jmenovaný je novinkou, vychází z technologie řady Callisto C. Oba měniče jsou pak zasazeny do hliníkové desky pro co nejvyšší pevnost.
Výbavu doplňuje dvojice 6,5“ kónických středobasů, díky nimž drží Opticon 6 MK2 dvou a půl pásmovou koncepci (a dokonce i stejné dělící frekvence výhybky na 800, 2 200 a 14 000 Hz). Jde o firemní charakteristickou „dřevěnou“ membránu s červeným nádechem – jde fakticky o papírovou drť s příměsí dřevěných vláken. Membrána drží na poměrně výrazné vlnce měkkého závěsu.
Woofery používají také firemní technologii magnetického systému SMC – jde o ferritový kotouč, obklopující pólový nástavec z proprietárního firemního materiálu SMC (Soft Magnetic Compound). Dva magnety ve správné poloze drží železné desky. Tato technologie má v porovnání s klasickými magnety nižší podíl bludných proudů a lepší linearitu.
MDF konstrukce má vpředu tloušťku 2,5 cm, vzadu najdete lehce vsazenou desku, skrze níž prochází dvojice robustních bassreflexových nátrubků. Na obou koncích jsou bassreflexové porty vybavené klenutým náběhem. Ve spodní části zadního panelu najdete ještě dva páry mohutných a pěkných reproterminálů pro možnost bi-wiringu / bi-ampingu.
Dali udává u inovovaného modelu frekvenční charakteristiku 49 – 30 000 Hz (+/- 3 dB – o 2 000 Hz méně než u původní verze), charakteristickou citlivost 88 dB / 2,83 V / m (o 1 dB méně) a jmenovitou impedanci 4 ohmy (ta zůstala zachována). Zajímavá je také ladící frekvence bassreflexu 43,5 Hz (o 1,5 Hz výše než předtím).
Opticon 6 MK2 jsme poslouchali v pražském studiu Rodel Audio, kde byly postaveny na Cambridge EDGE NQ / EDGE W nebo třeba integrovaný zesilovač a SACD přehrávač Marantz KI Ruby. Propojeno bylo kabeláží Cardas střední třídy, ke srovnání bylo plno různorodých modelů od KEF či Monitor Audio.
Jak je u značky zvykem, basu bylo dost – spodní linka v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) byla výrazná, měkká, nadýchaná a vlastně tak nějak hebce vstřícná. Je to nekonflitkní bas, má docela hezkou váhu, ale spíše uvolněnější definici. Klade se tu důraz na zřetelnost temné stránky spetra, na pocit, že tu kolem něco je, ale spíše v klidnější podobě, plné, ale uvolněné a měkčí.
Sladce příjemný je i zpěv Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) – vyznačuje se jemností, příjemnou lehkostí a schopností se tak nějak jen lehce, něžně linout. Můžete ho poslouchat potichu, můžete zatlačit na hlasitost (kdy se střední pásmo mile otevře), stále zůstává nekonfliktní, kultivovaný, dobře srozumitelný v kontextu třídy a přestože je celkově hlavně hladký, rozlišení pasuje Opticon 6 MK2 právoplatně do vyšší hi-fi třídy, jak se slušní a patří.
Dvojitý výškáč pocitově slibuje neošizené vysokotónové pásmo – cinkání činelů v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) bylo pak skutečně pocitově jasné, činelů je objemově dost, nejsou nijak zjemněné, naopak mají až trochu cinkavý charakter, který se ale ani zdaleka neblíží k hranici nějaké ostrosti nebo tvrdosti. Ano, i tady je cítit ten základní jemnější charakter, rozlišení je nicméně dobré, zvuk pěkně čitelný a dobře se hodící k charakteru středů a basů.
Místy mohutná „Something Holy“ (Alice Phoebe Lou | „Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010) působila v podání Opticon 6 MK2 ještě zdůrazněná. Robustní bas vyplňoval místnost až do polsední skulinky i při běžné hlasitosti a přestože hudba zůstávala za všech okolností tak nějak charakteristiky klidněji podaná, byla příjemně plnokrevná, příjemně živá. Není to patrně na rychlé, výbušné filmové efekty, ale pro vystižení dynamického pocitu běžné populární hudby je ladění naopak výtečné.
„Seven Steps to Heaven“ ze stejnojmenné desky Milese Davise (2005 | Columbia | COL 519509 2) ukázala, že snad i díky celkově většímu objemu a proporcím zvuku je zřetelnost na úrovni dobrého hi-fi, že zejména na výškách je zřetelnost opravdu dobrá a podání detailů je tam pěkné, takže máte pocit, že se toho hodně děje. Celkově je zvuk laděný spíše než na audiofilskou analytičnost na objem a lehký efekt, byť příjemný a dlouhodobě neúnavný.
Prostor skladby „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) zvládly Dali vykreslit nicméně opravdu pěkně – snad je to i díky zmíněným nadprůměrně velkým proporcím zvuku. Není to samozřejmě v duchu firemního zvuku snaha o nějakou studiově holografickou reprodukci, naopak jednotlivé linky, nástroje a zvuky jako kdyby se roztáhly všemi směry a jako když chtějí zaplnit celou místnost. Je to takový objímající a tím vlastně zajímavě pohlcující styl.
Stejně tak se Opticon 6 MK2 dobře daří reprodukovat tu pohodu, kterou v hudbě (tedy alespoň některé) najdete – třeba optimistická, krásně houpavá a neuspěchaná „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) si tak jednoduše klouzala, byl tu hutný a sytý basový základ, laskavá středotónová tonalita s krásným podáním barev a jemné, přesto neupejpavě cinkající výšky, což celé vytvářelo příjemný, uvolněný, možná ne stoprocentně realistický, ale rozhodně nekonfliktně snadno vstřebatelný zvuk. Není to audiofilie, ale laskavá pohoda na vysoké úrovni.
Dali se se svými Opticon 6 MK2 rozhodně netají tím, že je směruje k lidem, kteří ocení moderní vzhled a kteří chtějí, aby jim hudba (nebo i filmy) za každých okolností zněla krásně. Dali umí zprostředkovat zvuk naprosto nekonfliktně, prakticky v libovolné hlasitosti a způsobem, který vyplní každý kousek vaší poslechové místnosti. Hudba se line, plyne, houpe se a sladce k vám promlouvá, všechno je příjemné a nenásilné, reprosoustavy se snadno rozehrávají a jsou univerzální v tom slova smyslu, že se stejnou nenucenou, uvolněnou pohodou přehrávají jakýkoliv žánry, byť tím svým vlastním způsobem. Celkově jsou pak Opticon 6 MK2 důstojnou evolucí původního modelu a skvělým řešením střední třídy pro každého s větší místností a touhou po příjemně všestranném zvuku.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních a zatlumením pomocí koberců a zakázkových velkoplošných panelů s akustickou pěnou.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Frekvenční odpověď vykazuje výraznou směrovost, zejména výškách – jak je vidět, v přímé ose je odpověď téměř ideálně rovná, ale silnější o několik decibelů. Mimo osu je tu méně energie, ale nad 10 kHz se velmi výrazně propadá. Je tedy pravděpodobné, že bude nutné Opticon 6 MK2 pečlivě natáčet s ohledem na odrazy od bočních zdí a další podobné faktory. Propad na 200 Hz bude podle tvaru charakterem akusticky prostoru, je tu vidět akcent na hlubokotónové pásmo až do 500 Hz. Působivý je nástup energie na 30 Hz. Mezi 500 a 3 000 pak ale zase energie proti oběma koncům pásma schází. Celkově jsou Opticon 6 MK2 laděné spíše na efekt než úplnou linearitu.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – basová část (červená) a středo-výšková část (černá)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Na tomto měření je vidět, že páskový tweeter (červená křivka) je energeticky oproti kopulce velmi zřetelně poddimenzovaný (úroveň cca -15 dB proti referenci kopulky) a že právě kopulka pracuje do zhruba 17 kHz, takže přestože je zblízka prostým uchem pásek slyšet, je to spíš trochu „světla na konci pásma“. Jinak měření reproduktorů nevybočuje z dobrého standardu dané třídy.
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedance ukazuje naladění bassreflexu na zhruba 45 Hz, celkově se křivka poměrně výrazně blíží čtyřem ohmům. Na 180 Hz je vidět drobná rezonance, velmi malé záchvěvy ale provázejí celou celé spektrum od 50 do 1 000 Hz. Ty by ale neměly ovlivňovat frekvenční odpověď. Celkově je pak křivka hladká a čistá, prostá prudkých změn a náročných momentů. Totéž platí pro elektrickou fázi, je standardní, možná až jednodušší, takže by přes relativně nízkou impedanci neměly být Opticon 6 MK2 žádnou dramatickou zátěží.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 51 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/3110-dali-opticon-6-mk2#sigProIdf5ae1c1178
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkný moderní design
+ šťavnatý basový zvuk
+ působí, že se snadno rozehrávájí
+ celková bezkonfliktnost
ZÁPORY
- občas trochu přebytek basu
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Horn | www.horn.eu
PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz