Vsaďte se, že když se řekne "Koss", první co se vám automaticky vybaví jsou v Čechách až neuvěřitelně zdomácnělá a všudypřítomná sluchátka Porta Pro, která za tři dekády svého života dostala spoustu vizuálních variací, ale stále jsou to táž snadno přenosná, snadno nostielná a snadno poslouchatelná sluchátka jako kdysi. Vsaďte se také, že pokud nejste vyloženě fanoušky této americké značky, patrně ani netušíte, že vyrábí i sluchátka s high-endovými ambicemi.
Máme na mysli konkrétně nejdražší model firemní nabídky, elektrostatická sluchátka, doprovázená zesilovačem E90. Při pohledu na tato sluchátka na vás dýchne duch osmdesátek (však jsou na světě už od začátku let 90., takže se vlastně není co divit) a "amerického luxusu" - nároky na zpracování a použité materiály jsou za oceánem poněkud odlišné od těch evropských. Tak i ESP950 působí na pohled i na omak poněkud obyčejně, chce se říci plastově. Velká sluchátka (mušle mají cca 15 x 10 x 4 cm) se ale i díky tomu na uších téměř vznáší a jejich 350 gramů z nějakého důvodu téměř necítíte. Snad je to i malým přítlakem, snad i vzdušností mušlí.
Když jsme u mušlí, ty mají napevno připojené ploché signálové kabely, vnější mřížku z kovu a jednoduché, černé provedení. Hlavový most si můžete přizpůsobit (byť vzhledem k objemu prostoru pro uši to není téměř potřeba) a přiléhá k hlavě pohodlně. Vzhled a detaily ale nejsnáze zhodnotíte z fotografií...
Polstrování náušníků i týlního mostu je přiměřené a vzhledem k pocitu téměř nulové hmotnosti sluchátek na uších bohatě stačí, materiálem je pěna uzavřená v kožence.
Nedílným příslušenstvím ESP950 je "energizér" E90, který je napájený spínaným zdrojíkem a zezadu do něj můžete připojit jeden zdroj signálu klasickými analogovými cinch konektory. Zepředu je pak přípojka pro signálový kabel a 3,5 mm jack pro rychlé připojení dalšího analogového zdroje - není tu sice tlačítko pro volbu, ale zapojení malého kabelu zepředu tento vstup automaticky nastaví.
Na druhé straně předního panelu opět trochu jednoduše vyrobené krabičky je spínací kolébka a stavová informační dioda. Přímo uprostřed se pak nachází regulace hlasitosti, kombinovaná s funkcí vyvažování kanálů. Čistě uživatelsky chce toto řešení trochu praxe a je velmi dobré dát si pozor na nastavení, než nasadíte sluchátka na uši. Jsou tu totiž vlastně dva nezávislé ovládací prvky, které tak musíte opatrně otáčet, abyste udrželi správný souběh kanálů, jemným otáčením jediného kruhu pak nastavujete právě vyvážení. Není to úplně intuitivní systém, ale dá se na něj zvyknout. Skoro půlkilová krabička má rozměry 15,5 x 11 x 6,5 cm.
Co je důležité, to je použitá membrána elektrostatického systému - má plochu 45,6 čtverečních centimetrů a je tlustá pouhých 1,5 mikronu. Jde o polyesterový film pokrytý vodivou vrstvičkou, podle známého principu pak tento film kmitá mezi silnými magnety při stabilním napětí 600 V, které dosahuje maximálně 2 300 V.
KOSS ESP950 hrají ve frekvenčním rozsahu 8 - 35 000 Hz, pořádné napětí v zesilovači je tu kvůli impedanci 100 000 ohm.
Sluchátka jsme poslouchali s Teac NT-503, s OPPO UDP-205 nebo také s Chord Mojo či Apogee Groove. Srovnávali jsme se všemi redakčními modely - beyerdynamic Amiron Home, Sennheiser HD 26 Pro nebo třeba s Koss Porta Pro CZ i Porta Pro Wireless.
Podobně jako u elektrostatických reprosoustav, ani u elektrostatických sluchátek, zdá se, nedostanete úplně tučný a plnokrevný bas v objemu, jaký byste si možná přáli. Ukázalo se to v Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) - fantastická rychlost sluchátek zajišťuje precizní artikulaci tónů, jejich krásně čitelné kontury, které jsou prezentované naprosto bez námahy a všechno to k sobě prostě naprosto nenásilně sedí. Třeba kontrabas je pak naprosto fascinující sledovat, vnímat jeho vzdouvající se linku, laskat se s jeho nuancemi, které - nic ve zlém - po prvním pohledu na sluchátka absolutně neočekáváte. Sluchátka také umí být nesmírně energická, je to prostě až udivující, jedinou nevýhodou je skutečně poněkud malá váha a hutnost zvuku v porovnání s běžnými dynamickými sluchátky.
Posuňme se ale se zpěvem Doris Day v "Over the rainbow" do středního pásma ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) a zůstanete jen nevěřícně sedět - vynikající transparentnost, lehoučký a krásně prokreslený zvuk a to vše tak snadno čitelné, jak si jen lze přát. Za danou cenu je to stěží uvěřitelná informativnost. Všechno ty drobné nuance stíhají Koss vykreslit a i když i tady je cítit, že váha či chcete-li hutnost by mohla být větší a tedy zvuk jaksi "hmatatelnější", je ta excelentní čistota a přesnost něco, co vás prostě musí nadchnout.
Reakce lehounkých membrán na podněty i z nejvyššího frekvenčního spektra je až opojně svižná - cinkátka, činely a další kovové perkuse ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158), to vše bylo krásně načrtnuto, nic se nepralo o místo na slunci, každý tón, každé jemné cinknutí, každý dozvuk mají svůj prostor, svůj správný čas a vše je fantasticky jasné a zvučné. Sluchátka vás zaplaví myriádami detailů, byť i tady je znát jistá éterická lehkost, na výškách doprovázená pocitem jisté cinkavosti. Ale to vůbec nevadí, protože ta křehkost, čistota a samozřejmost, to je v dané ceně mimořádně dobré.
Excelentní rychlost sluchátek pak vede i k excelentní dynamice - ani v těch nejnáročnějších pasážích Stravinského "Ptáka Ohniváka" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) nemáte pocit, že by sluchátka nezvládla zareagovat. Je jedno, zda je o mikrodynamické nuance nebo makrodynamickou výbušnost, Koss dokážou dynamiku ukočírovats přehledem a rezervou. Ne, zvuk nemá tak plné tělo, nemá tolik objemu, abyste se cítili tak správně obklopeni "hmotným" orchestrem, ale kontrola, přesnost a švih, to vše tu je v množství, které byste si při pohledu na ESP950 patrně ani netroufli představit.
Z řečeného musí už být každému jasné, že je-li pro vás důležitá analytičnost a detailnost, pak se můžete u Koss ESP950 rozhodně zabavit na dlouhé hodiny - super transparentní přednes zvládne s adekvátním zdrojem signálu rozkrýt nahrávky skutečně geniálně. V "Pie Jesu" v podání Ellen van Zomeren ("Incredible Music Vol. 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) slyšíte doslova každé vrznutí - nahrávka pořízená při živém koncert v kostele s sebou tak nese skutečnou atmosféru svatostánku, prakticky cítíte to studené kamení všude okolo, krom krásně artikulovaného zpěvu ale mají své jasné místo a skvělou čistotu i varhany, nicméně ten "live" dojem podtrhují takové ty jemňoučké drobnosti, jako je droboučké nadechnutí tady, doznění támhle, echo tuhle či vrznutí nějaké židle a zašustění papíru támhle. Všechno se vám navíc vlévá do uší bez pocitu nějaké strohé techničnosti, všechno se děje přesně a přirozeně a jen opět jakýsi pocit jisté "hubenosti" zvuku vám brání mít pocit, že jste přímo v onom kostele.
Fantastická přesnost a rychlost (spolu se zjevně dobrým oddělením kanálů) mají za následek také geniální lokalizaci nástrojů v nahrávkách - i v jednoduché "Dream about you" (Eva & Stevie B. | STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) oceníte tu úžasnou vzdušnost, lehkost a samozřejmost, s níž sluchátka zafixují kytaru tuhle a támhle, hlas zase tady a také to, že všechno dokážou spojit do trojdimenzionálně přesvědčivého celku.
Možná u skladeb jako je "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) pocítíte limit mohutnosti zvuku na basech - tvrdé syntetické přívaly hlubokých tónů nejsou tak působivé, jak by být měly. Jsou na druhou stranu fantasticky čitelné a všechny ty jemné proměny zdánlivě jednolité basové plochy si tu vychutnáte, jen tak trošku s nedostatečnou hutností. Zvuk je také spíše trošku technicky dokonalý, než zaměřený na muzikálnost, takže u horších nahrávek nic neodpustí.
Proč to nepřiznat - od elektrostatů Koss jsme toho vzhledem k jejich trošku obyčejnému provedení zase tolik nečekali. S o to otevřenějšími ústy jsme ale seděli pokaždé, když přišel čas na jejich poslech a hned jak jsme se naučili neprorazit si bubínky při manipulaci s trochu nešikovně koncipovanou regulací hlasitosti, jsme si ESP950 oblíbili. Je to tak trošku ošklivé káčátko světa sluchátek, které se po nasazení na uši změní v jednu z nejnádhernějších labutí - tak transparentní, tak dynamická, tak detailní a tak čistě hrající sluchátka není v dané třídě jednoduché najít a pokud překousnete vzhled těchto Kossů, není tu prakticky nic, co by jim šlo vytknout. Za dané peníze je to fantastický a pravděpodobně naprosto neočekávaný tip na koupi - tohle je po zvukové stránce sluchátkový high-end se vším všudy.
Kč 29 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/1860-koss-esp950-a-e90#sigProId5d6181492a
--- --- --- --- ---
KLADY
+ neuvěřitelná transparentnost za dané peníze
+ dynamika a rychlost
+ stěží uvěřitelný detail v dané kategorii
ZÁPORY
- trochu "bakelitový" pocit
- chaotická regulace hlasitosti / vyvážení
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz