Značka Falcon Acoustics je „nadstavbou“ největšího britského prodejce reproduktorů, kitů a vůbec součástek pro nadšené stavitele reprosoustav. Nejznámější se rozhodně stala díky reinkarnaci půlstoletí starého BBC monitoru LS3/5a, té mimořádně svébytné, ale vlastně okouzlující koncepce. Mimo tuto specialitu má ale firmy v portfoliu také velmi ambiciózní model Reference a mezi ním a zmíněnými minimonitory také řadu R.A.M. Studio, kterou navrhli „s cílem nabídnout mimořádnou kvalitu za dostupné ceny“.
Na pohled se v designu nejmenšího zástupce této řady – malé dvoupásmovky R.A.M. Studio 10 – snoubí britská střídmost s až italsky pojatými detaily (ostatně není divu, Falcon Acoustics si nechávají u nejvyššího modelu i celé série R.A.M. vyrábět kabinety ve stejné továrně v Itálii jako Sonus faber).
Ozvučnice jsou poměrně jednoznačně pravoúhlé, byť s oblými hranami. Zepředu dozadu jsou kabinety potažené umělou kůží, boky jsou okrášlené dýhou a drží na velmi silných suchých zipech, takže s (větší) trochou snahy si je můžete vyměnit, zatoužíte-li po obměně dekoru.
Vzhledem k rozměrům (výška 31,5 cm, šířka 21 cm a hloubka 29,2 cm) je logické, že dopředu se vešly jen dva měniče, dozadu zase poměrně obyčejný, malý plastový bassreflexový výdech a terminály s niklovaným povrchem, do nichž snadno zapojíte libovolné zakončení reprokabelů.
Základní konstrukce kabinetů je vyrobena z MDF profilů a to o mírně nadstandardní tloušťce 2,5 cm; i díky tomu váží každá reprosoustava plných 10 kg.
Vysoké tóny vyzařuje konvenčně vypadající kopulka o průměru 2,5 cm, je měkká, má vlnkový závěs a , byť blíže specifikovaná jen jako „zakázkový tweeter“ Falcon R.A.M. Ve dvoupásmové koncepci je tu spojený se středobasem o průměru 15 cm. Jeho membrána je polypropylenová.
U technických parametrů zaujme poměrně ambiciózní frekvenční rozsah 35 – 35 000 Hz (bez konkretizované tolerance), podobně pak i relativně vysoká deklarovaná citlivost 89 dB / 2,83 V / m. U impedance najdete hodnotu 8 ohm.
Reprosoustavy jsme poslouchali v pražském studiu AVITSmart, kde jim bylo k dispozici několik sestav. Jako zdroj hrál Moon 650D, připojovali jsme ho k Electrocompaniet ECI 80D, Copland CSA 100 nebo i ultra sestavě Moon 740P / Moon 780D / Moon 870A a to vždy přes kabeláž Nordost Heimdall 2 a Nordost Red Dawn. Napájelo se přes IsoTek EVO3 Sigmas a EVO3 Titan One. K porovnání jsme měli Dynaudio Contour 20i, Acoustic Energy AE500 nebo Focal Sopra No. 2.
R.A.M. Studio 10 jsou přeci jenom regálové, takže nejhlubší polohy baskytarové linky v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) jsou omezené co do objemu a samotné hloubky (byť nikterak drasticky), je nicméně cítit excelentní snaha o co nejpřesnější artikulaci každého tónu, o samozřejmou monitorovost bez technického odstupu. Je také znát, jak se zvuk proměňuje jako chameleon s tím, jak měníte jednotlivé komponenty v řetězci. Falcon nicméně umí být velmi přesné a velmi čisté, umí vystihnout rozmanitost basu a jsou velice uměřené a realistické, jakkoliv nedají svůj bas tak úplně snadno. Navzdory poměrně přátelským deklarovaným parametrům je dobré nepodcenit ani výkon, ani kvalitu zejména u zesilovače, protože uslyšíte přesně, ale úplně přesně to, co do R.A.M. Studio 10 pošlete.
To platí i pro vokální pásmo, tedy segment, který na kompaktních dvoupásmovkách většina jejich majitelů oceňuje nejvíce. I u zpěvu Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2) bylo cítit, jako kdyby ve výsledné signatuře R.A.M. Studio 10 prostě nebyly, zvuk jimi prostupuje snadno a lehce, vokál samotný byl překvapivě velký a snadno čitelný. Rozlišení není hyper analytické, ale nelze k němu mít v dané ceně žádné připomínky, reprodukce probíhá v britsky kultivovaném duchu, s duchem opravdovosti.
Ani nejvyšší pásmo nevybočuje z celkové ukázněnosti a také nemá vlastně moc vlastní charakteristiky. Činely v „La Rosita“ od Colemana Hawkinse a Bena Webstera („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2) měly také dobré rozlišení, zvuk nijak zbytečně neexhibuje, ale nebojí se ani říznějších momentů, které předává se skutečně téměř monitorovou přesností, byť i tady nějaké přílišné ostrosti mírní přítomná „britskost“. Je to uměřený a bez příkras audiofilsky autentický zvukový projev.
U dynamicky náročných pasáží, jako jsou úvodní bubny v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158), záleží nejvíce na tom, s čím R.A.M. Studio 10 spojíte. S dostatečně stabilním zesilovačem, který jim dokáže nabídnout dostatek proudu (a že jsou relativně hladovější), ustojí velmi důstojně i tyhle náročné dynamické momenty s kultivovaným klidem. Na regálovku vcelku skladných proporcí je dynamický potenciál rozhodně dobrý, podtržený ještě víc tím, jak civilizovaně se Falcon Acoustics s jakýmkoliv materiálem popasovávají.
Moc pěkné je i to, jak R.A.M. Studio 10 dokážou záznamy „rozkreslit“, s takovou tou britsky distingovanou pohodou. Nejsou nějak extraordinérně analytické, ty nejjemnější odstíny a dozvuky živého záznamu „Fortysomething“ od Eleonore („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) byly stále v pozadí, ale přesto je přednes homogenní a pocitově organizovaný, tak nějak v klidu se line v duchu puristického high fidelity, s opravdovou věrností, odrážející charakter celého řetězce. Není to moderní styl s extrahovanými (až vlastně zdůrazněnými) mikrodetaily, ale je to noblesní britský zvuk, v němž je všechno ve vyváženém poměru, aby vám nic pocitově nescházelo.
Neroztrženou stereofonní bázi udržely reprosoustavy v „Dream about you“ („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) i při relativně velkém rozestupu, kdy šířka mezi nimi byla větší, než vzdálenost od poslechového místa, stejně tak ale fungují dobře i v kompaktním (byť ne nutně nearfield) uspořádání. Zvuk není v proporcích nijak obrovský, ale lokalizace nástrojů je přirozeně výtečná, ozvučnice už umí zmizet a nechat – opět v duchu puristické audiofilie – příjemně plastickou scénu „viset“ v prostoru. R.A.M. Studio 10 se pak nezdají být náročné na natočení nebo obecně pozicování v prostoru.
Popová „Breaking Silence“ ze stejnojmenné desky Janis Ian (1993 | Columbia | 519 614-4) plynula hladce a bez zábran, s pocitem, že zvuk je pod kontrolou, ale přitom uvolněný. Reprosoustavy jako kdyby neprosazovaly sebe, slyšíte vlastně jenom systém před nimi a kvalitu nahrávky a to tedy samozřejmě v dobrém i zlém. Není to přednes, který by si vás získal nějakou svou vřelou tonalitou nebo nějakou celkovou „krásností“ – reprosoustavy jsou tu skutečně jen mimořádně autentickým „oknem“ k hudbě.
Falcon Acoustics R.A.M. Studio 10 si onen přídomek „studio“ skutečně zaslouží, patří nejen ve své kategorii mezi ty nejautentičtěji, doslova „nejvíce hi-fi“ hrající reprosoustavy. Jejich vnější podoba je lehce nenápadná, britsky neokázalá a jejich zvuk má velmi slušný potenciál, byť také takový ostrovně „lehce nenápadný“. Jsou náročnější na připojenou elektroniku, na to, že jsou regálové si zaslouží dobře dimenzovaný zesilovač, který jim zvládne dodat dostatečnou dávku proudu. Pokud tak chcete doopravdy slyšet charakter své elektroniky i charakter svých nahrávek, patří R.A.M. Studio 10 mezi příkladně autentická řešení pro menší místnosti. Když si zvyknete na jejich kombinaci britské nonšalance a puristické transparentnosti, hudba se s nimi dá užívat opravdu bezstarostně.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 49 990,- - evropský ořech
Kč 54 990,- - černý vysoký lesk nebo exkluzivní ořech
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/2809-falcon-acoustics-r-a-m-studio-10#sigProId52a6fe5b1c
--- --- --- --- ---
KLADY
+ parádní transparentnost (co dostanou, to dají)
+ nenápadný, decentní vzhled (ale vlastně i zvuk)
+ přirozená tonalita
+ schopnost „ustát“ i výraznější dynamické špičky
ZÁPORY
- zdají se být poněkud náročné na energii zesilovače
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: AVITSmart | www.avitsmart.cz
DOVOZCE: Tykon | www.tykon.cz