2018 10 24 TST Klipsch R 51M 1

Nová série Reference od Klipsch pokračuje ve směru nastaveném předchozími generacemi, vlastně stejně, ale vlastně přeci jen trošku jinak. Základním stavebním kamenem této inovované řady jsou dvoje regálovky, i ty větší z nich s označením R-51M jsou stále nevelké a hlavně mají až neuvěřitelně nízkou cenu.

Klipsch R-51M jsou jako zhmotnění hi-fi standardu pro malé reprosoustavy - pravoúhlý kabinet z MDF profilů váží 5 kg při výšce 33,8 cm, šířce 17,8 cm a hloubce 21,5 cm; přední a zadní stěna jsou provedené v šedé a mírně vnořené, boky, spodní a horní strana mají na povrchu vinyl s imitací dřevěné struktury. Na danou cenu každopádně vypadají parádně ve své kombinaci retra a moderny.

Za pěknou, relativně hrubě tkanou mřížkou (která je vlastně na vlastní oči tak hezká, že jsme ji ani příliš nechtěli sundávat), se ukrývá čtvercový zvukovod, v jehož srdci je vysokotónový reproduktor, pod ním je ve výrazně menším zvukovodu, či možná jen výraznější obrubě, ukryt měnič středobasový.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 2

Zadní stěna je mimořádně jednoduchá - v polovině výšky ústí jednoduchý, nepřekvapivý bassreflex, dole pod ním vanička s jedním párem reproterminálů, která se zdánlivě v ničem neliší ani třeba dvojnásob drahých konkurentů.

Nejvyšší tóny vyzařuje klasická hliníková kopulka o průměru 2,5 cm, zvukovod Tractrix zajišťuje optimální vyzařovací charakteristiku jak co do směrovosti, tak do energie. Měnič má kaptonový závěs s lineárním chodem. Středy a basy vyzařuje kónus z grafitu, na jehož povrchu je nanesen bronzový dekor. Průměr membrány je 5,25".

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 3

Výrobce uvádí u R-51M frekvenční rozsah 62 - 21 000 Hz (+/- 3 dB), až neuvěřitelně vysokou charakteristickou citlivost 93 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 8 ohm. Dělící frekvence je pak položená poměrně hodně nízko - na 1 660 Hz.

Malé Klipsch R-51M jsme měli možnost poslouchat ve všech běžných redakčních sestavách - hrály místo Harbeth Monitor 30 s OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140, hrály s Cambridge CXA80 a Cambridge CXC místo Fischer&Fischer SN-70, ale také s Teac NT-503 a Emotivou XPA-DR2 místo KEF LS50, srovnávat jsme mohli také s Klipsch R-820F. O použitých filtrech, kabelech a všemožném dalším příslušenství se dozvíte všechno v pravém sloupci -->.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 4

Asi to ani jinak s ohledem na rozměry a cenu být jinak nemůže, nicméně v "Pink Panther Theme" se saxofonistou Plasem Johnsonem ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) je rozhodně basu objemově málo. Hluboké tóny kontrabasu jsou ale alespoň naznačené - přisuňte ale v malé místnosti Klipsch blízko k zadní zdi a získáte plnější odezvu, která přitom ale ani tak není hučivá. V dané ceně je zvuk ve spodních frekvencích slušně spořádaný, bas nepůsobí jakkoliv komplikovaně stran řízení a vlastně jakýmkoliv zesilovačem R-51M snadno "uřídíte", byť sebelepší stroj z nich hutnost ani důraz nevytlačí.

Tak jak logicky limitovaný je přednes ve spodních oktávách, tak čistě a vlastně velmi solidně působí pásmo střední - tím víc, že mu "nepřekáží" výrazný spodek. Třeba zpěv Julie Stone a přizvukování jejího bratra Anguse v "I´m Not Yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) zní solidně čistě a přes jasnou jednoduchost zvukového podání tu není žádná tvrdost - naopak jsou Klipsch vlastně nezvykle uklidněné a přímé, vykazují čistotu a srozumitelnost, s níž byste počítali spíše u dražších konkurentů a označení hi-fi je tu rozhodně na místě. Není to snad úplně jemné a delikátní, nejsou tu takové ty nuance, podtrhující živost zpěvu, ale není tady takové to nutkavé snažení hrát, Klipsch hrají lehce a snadno.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 6

Frekvencím z nejvyššího konce spektra, konkrétně pak kovovým perkusím v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) dávají R-51M velký prostor, je to energický přednes, byť snad trochu tenčí, jasný, právě činely pak působí až trochu dominantně a jasně - není to ale nějak nacinkaný přednes, celé dění je spíše přímé a opět - zcela bez urážky - prostě jednoduše podané. Reproduktor reaguje docela rychle a ani divoké zachřestění vás nezatahá za uši.

Celkově vlastně spíše klidnější zvukové naladění R-51M ve vás při dynamických špičkách v Coplandově "Gun Battle" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) úplně nestrhne, celkem logicky nejsou tyhle reprosoustavy žádní makrodynamičtí "trhači asfaltu", zvuk je tenčí, ale vkusně zachovává čitelnost a rozumnou konturovanost, takže velkou dynamiku naznačí a snaží se vám dát ochutnat, byť svým charakterem jsou spíše blíž audiofilské decentnosti.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 7

To pak jde ale ruku v ruce s až překvapující čitelností - vyrovnaný, lehce jdoucí a vlastně čistý zvuk vás nechá dobře nahlédnout do dění v "Don´t Cry It´s Only Rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143); reprosoustavy reagují vlastně svižně, poddávají se snadno signálu a zahrají se solidní čistotou, přehledností a kontrolou, která je hodná hi-fi standardů. Cinkot činelu je dobře separovaný, dění vespod se nesnaží nijak přehnaně drát kupředu, jak už bylo řečeno a od vyšších basů k výškám je vše nad očekávání čisté a přehledné.

Budete-li poslouchat hlavně v blízkém poli, nabídnou vám i tyhle malé Klipsch to proslulé minimonitorové kouzlo - prostor v "Thus saith my Cloris brite" Johna Wibyeho ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) má excelentní vjem hloubky a celkové plasticity, ve správné pozici a zblízka (a že Klipsch chtějí najít ten správný sweet spot pro sebe i pro posluchače) to tak nějak "zaklapne" a hudební dění se otevře do prostoru a mimo ozvučnice.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 8

Na to, jak vlastně levňoučké tyhle malé bedničky jsou, nabízí solidní kus hudby - pravda, "Vuolgge Mu Mielde Bassivarái" od Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) postrádala nemalou část svého tahu na branku díky absenci plnokrevného basu, ani tak ale nebyl poslech nudný - pěkně vynikl zpěv a ani bubny vlastně nebyly k zahození, všechno to bylo poskládáno se skutečně až audiofilským klidem, takovým zajímavě evropsky kulturním způsobem - rozhodně pak s kultivovaností, která je v této cenové hladině víc než potěšující.

Velmi kompaktní, velmi dostupné a od vyšších basů dále vyrovnané reprosoustavy, které můžete správným umístěním přimět k vyzáření takového toho minimonitorového kouzla, které vás zmenšeně, ale vlastně bezprostředně vezme blízko k hudbě - na to, že jsou R-51M téměř "za pár korun", tak si plně zaslouží označení hi-fi a představují pro poslech zblízka a v menších prostorách zajímavou alternativu. Jsou také dalším důkazem, že vývoj techniky není jen v marketingových frázích, ale že dnes můžete i v těch nejzákladnějších kategoriích najít sice (bez jakékoliv pejorativnosti) jednoduchý, ale dobrý zvuk.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M m1

Maličké Klipsch ve volném prostoru celkem logicky postrádají basovou složku, jejich nástup v rozumné síle najdete někde za 100 Hz, byť poblíž zdi v menších prostorách lze očekávat i nějakých 70 Hz, jak je patrné z malé špičky kolem 80 Hz. Linearity je s ohledem na cenu bezproblémová, zejména od 400 do 18 000 Hz je všechno korektní. Kolem 200 Hz se snaží R-51M trochu zahřímat a vůbec vkládají do reprodukce basů dost energie, je to ale trošku "na krev". Vokální pásmo je ale pěkně lineární, výšky možná rychle uvadají, ale nemusíte se aspoň bát, že by R-51M byly "ukřičené".

2018 10 24 TST Klipsch R 51M m2

Průběh impedance "červená" ukazuje na naladění bassreflexu na cca 70 Hz, kolem 200 Hz se pak reprosoustavy pouští i pod hladinu 4 ohm, což by mohlo být v dané ceně lehce na pováženou. Pokud budou sloužit jako efektové, ani to nepoznáte, pokud ale budou poháněny nějakým velmi základním zesilovačem, jeho stabilita bude prověřena. Celkově ale není patrná žádná stopa po nežádoucích rezonancích, zákmitech nebo potenciální koloraci kvůli vibracím. Elektrická fáze vybočuje poměrně výrazně na úrovni cca 130 Hz a mohlo by se jednat o další relativně kritický bod pro dostupnou jednodušší elektroniku. Od 500 Hz výše už ale vše funguje "bezrizikově".

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 6 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ stěží uvěřitelná přátelská cenovka

+ soustředěný a spořádaný zvuk, který v kategorii "pod 10" není příliš častý

+ jednoduchý, ale vkusný vstup do světa hi-fi

ZÁPORY

- mají tendence ke směrovosti

- chybí jim citelnější basová složka

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista