Série Q od britských KEF je na světě už hodně dlouho, aktuální podoba je již osmou generací. Sází na velmi moderní podobu s čistými pravoúhlými liniemi a dokonce i sladěním barvy membrán s barvou povrchu. Jsou to jednoduše moderní reprosoustavy pro moderní interiéry, přitom ale stále staví na charakteristickém firemním koaxiálním řešení Uni-Q. To je také koneckonců jediný měnič, který najdete ve větším ze dvou regálových modelů v řadě - Q350.
KEF Q350 bychom asi mohli označit jako ani drahé, ani úplně levné (byť tomuto konci cenového spektra jsou rozhodně blíž), nejsou ani maličké, ale ani nijak velké, jsou prostě tak akorát. Jak už bylo řečeno, drží jejich ozvučnice z MDF profilů dokonale pravoúhlý styl, je to absolutně čistý kvádr s matným, lehce strukturovaným povrchem.
Na přední straně je uprostřed osazený Uni-Q měnič, na horní straně je malý kovový profil tvaru L s logem výrobce. Prostě maximální jednoduchost. Pohled zezadu pak odhalí klasická "záda" reprosoustav - je tu vidět spoje jednotlivých desek, velkou část horní poloviny zabírá plastový, ale bytelný bassreflex (je počítačově modelovaný a uprostřed se kvůli optimalizaci proudění vzduchu zužuje), spodní třetině vládne vanička s klasickými vzhůru nakloněnými reproterminály. Je tu jediný pár, ale zase vhodný pro libovolný typ zakončení kabelu.
Reprosoustavy jsou poměrně bytelné, při výšce 35,8 cm, šířce 21 cm a hloubce 30,6 cm váží 7,6 kg. Srdcem je aktuální verze koncentrického měniče Uni-Q, kde je tweeter tradičně usazen přímo uprostřed, v ideálním akustickém centru. Oproti starším generacím je za vysokotónovou kopulkou přidaná malá tlumená komora pro pohlcení nežádoucí tamtudy vyzařované energie.
Hliníková membrána středobasu má 9 zpevňujících prolisů a sedí na poměrně atypickém závěsu s mnoha vlnkami, které jednak snižují zkreslení, jednak závěs zpevňují. Průměr membrány je 16,5 cm. Jak už bylo řečeno, přímo uprostřed této membrány je vsazen tweeter, jde o hliníkovou kopulku s tradičním průměrem 2,5 cm, její optimální vyzařování zajišťuje devítka kovových plátků, které na pohled připomínají mandarinku a tudíž jim i výrobce říká "tangerine waveguide".
Psaný frekvenční rozsah 63 - 28 000 Hz v toleranci +/- 3 dB vcelku odpovídá velikosti, s poklesem -6 dB už se reprosoustavy dostanou na 42 Hz. Přechodová frekvence na výhybce je nastavena na 2 500 Hz. Charakteristická citlivost 87 dB / 2,83 V / m je mírně nadprůměrná, jmenovitou impedanci 8 ohm výrobce doplňuje údajem o poklesu až na 3,7 ohm.
KEF Q350 jsme poslouchali v akusticky poctivě upravené místnosti dovozce, kde jim společnost dělalo několik systémů. Výtečně si Q350 sedly se setem Creek Evolution 100 - tedy integrovaným zesilovačem Evolution 100A a CD přehrávačem Evolution 100CD. Neméně příjemné, ale dosti disproporční bylo spojení s Accuphase E-270 a Accuphase DP-560, trochu nad možnostmi Q350 pak byl set s Burmester 089 a Burmester 911 MK3. Srovnávali jsme s KEF Q150, KEF Reference 5 nebo třeba Burmester B18. Propojeno bylo vždy reproduktorovými kabely Nordost Tyr 2 a zbytkem kabelů Nordost Heimdall 2.
Objem ozvučnice Q350 a plocha membrán nenapovídají, že by měly jít nějak hodně hluboko, přesto umí dát vzhledem k ceně i velikosti férový pocit nějaké síly už od zhruba 50 - 60 Hz. Samozřejmě, že na mohutný kontrabas v "How deep is your love" ve verzi od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) to nestačí, chybí mu tělo i váha, ale kontury tónů jsou čitelné a vnímáte, že dole skutečně velký nástroj je, byť je jen naznačený. V menší místnosti a pokud možnost ještě ne tak daleko od zdi bude basů tak akorát. Pochvalu si určitě zaslouží to, že Q350 se drží té audiofilské nepřehnanosti celé nové generace Q reprosoustav a basy jsou klidné, spíše utaženější a vlastně decentní a neefektní. S ohledem na cenu nicméně dobré.
Nejlepší výkon podávají KEF Q350 ve středním pásmu, třeba hlas Ann Hampton Callaway v "Blue Moon" ("Blues in the night" | 2006 | Telarc | CD-83641) byl celkem pěkně živý a artikulovaný, pocitově důrazný a vytažený vpřed, dominantní a přesto vlastně příjemně jemný a klidný. Transparentnost je taktéž solidní, nicméně zvuk funguje hlavně jako celek, je dobře poskládaný a srozumitelný, máte pocit hezky integrovaného a slušně přehledného přednesu.
I nejvyšší pásmo působí decentně a tvoří se středy a basy celistvý a solidně vyrovnaný celek, Q350 neaspirují na roli studiových monitorů, jsou jemné, klidné a opět se hodí popisné slovo "audiofilské". Šum, cinkot, břinkot a vůbec množství zvuků v Methenyho "Spirit of the Air" ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) měl v dané třídě pěkně zřetelnou strukturu, nebyla to nečitelná změť zvuků, ale ani zdůrazňované jednotlivosti. Q350 servírují hudbu překvapivě kultivovaným a přirozeným způsobem.
Na signál pak reagují velmi snadno, není vůbec problém je rozehrát a ač vás logicky nezavalí energií a pompézní makrodynamikou, jejich schopnost hrát s vkusnou spořádaností činí i poslech náročných dynamických kusů jako je "O Fortuna" Carla Orffa ("Carmina Burana" | Riccardo Chailly + RSO Berlin | 1984 | Decca | 411 702-2) pěkným zážitkem. Možná je zvuk trochu tenčí, takový klidnější a potichu nemá úplně tu správnou razanci, ale když hrajete alespoň trochu nahlas (nijak vulgárně netřeba), pak se pěkně rozezpívají a umí vykouzlit slušnou dynamiku, kterou byste možná ani s ohledem na cenu a velikost nečekali.
Jak už bylo řečeno, celková přehlednost zvuku je rozhodně dobrá, ono klidné audiofilské usazení a spořádanost vás nechají už nahlédnout i do vrstevnatých skladeb jako je "Pharaoh´s Dance" Milese Davise ("Bitches Brew" | 1999 | Columbia | C2K 65774), byť dominuje stále pocit celistvosti a velkého, jednotného zvuku bez akcentu jednotlivých drobností. K těm je třeba maličko se proposlouchat, zaostřit na ně svou pozornost a "vytáhnout si je". Není to jednoduše monitor, ale opět s ohledem na cenovou hladinu nelze mít připomínek.
V čem jsou Uni-Q měniče s koncentrickou koncepcí opravdu skvostné prakticky bez ohledu na cenovou hladinu, to je schopnost zrekonstruovat trojdimenzionální pocit z hudební scény - tu ve "Waiting" od The Paperboys ("Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) přenesly i takhle malé reprosoustavy do místnosti velmi důstojně, s nečekaně solidními proporcemi nástorojů, s náznakem vzduchu a i když nešlo o vyslovený hologram jako v případě high-endových modelů KEF, tak to byl výtečný výsledek. Pravolevý i předozadní směr byl snadno čitelný, máte pocit, že hudba se rozteče kupředu i dozadu kolem reprosoustav a je pěkně přehledně rozprostřená po místnosti.
Nemalá část kouzla KEF Q350 tkví v jejich schopnosti zahrát prakticky cokoliv s plynulostí, s jistou dávkou elegance a audiofilskou uměřeností, nepřehnaností a citem pro nekonfliktní a nekomplikovaný přednes, což je s ohledem na jejich cenovku rozhodně dobrá zpráva. Třeba i syrovější Cashovu "Like a soldier" ("American Recordings" | 1994 | american | 0602537351145) vyzněla s pohodovou muzikálností, zvuk se linul, máte pocit, že hudba má pěkný timing a šlape kupředu bez zádrhelů, úhledně a decentně.
Pokud hledáte moderně vypadající, finančně nenáročné řešení pro zakončení svého hi-fi řetězce, snadno hrající, čistě a aktuálně vypadající a férově hrající KEF Q350 mohou být zajímavým řešením. Hrají snadno, téměř s čímkoliv (byť se zvukem Creek si potykaly opravdu výtečně), hrají pěkně do prostoru díky své Uni-Q koncepci a i když hluboké basy vám tak úplně nedají (snad s výjimkou pozice u zdi v malé místnosti), odmění se čistým, čitelným, kultivovaně klidným zvukem bez ostrostí a hran, který je vzhledem k ceně velmi pěkným zosobněním ideálu audiofilské přirozenosti.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose tweeteru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením velkým množstvím absorpčních i difuzních prvků Sonitus Acoustic. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn.
Na křivce frekvenční odpovědi je vidět zdůraznění v pásmu 100 - 1 000 Hz, z něhož plyne i pocit plnějšího zvuku a výraznějších vokálů. V rozsahu 1 - 20 kHz je pak odpověď nejen v kontextu kategorie vzorně lineární. Přes jistý peak na 50 Hz reálně Q350 nastupují spíše něco pod 70 Hz, což však jistě půjde "doladit" jejich vzdáleností od zadní zdi a prakticky to odpovídá slibovaným hodnotám.
Průběh impedance (červená křivka) ukazuje, že zmíněný peak ve frekvenčním rozsahu na 50 Hz odpovídá naladění bassreflexu, reprosoustavy svým propadem ke 4 ohmům i celkovým průběhem křivky nijak nevybočují z běžných standardů třídy. Křivky jsou prosté známek rezonance skříně, v rámci své cenové kategorie a očekávané připojené elektroniky nejsou Q350 úplně nejjednoduššími partnery - čím pevnější a výkonnější zesilovač jim dopřejete, tím lepším výsledků dosáhnete.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
Kč 13 980,-
Kč 998,- - volitelné mřížky
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/1717-kef-q350#sigProId831e9e8206
--- --- --- --- ---
KLADY
+ opravdu dobré podání prostoru
+ výtečně spořádané (v dané ceně)
+ lehkost rozehrávání
+ vzorně vyrovnaný a čistý zvuk
+ parádní cena
ZÁPORY
- basové spektrum spíše jen naznačují
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz