Dánský Audiovector možná není tak nápadnou a známou značkou jako třeba ne úplně daleko sídlící firmy jako Dali nebo Dynaudio, přesto má už poměrně úctyhodnou historii, sahající do roku 1979. Velmi zajímavé je, že podle firemních statistik 85% reprosoustav, vyrobených od roku 1979, funguje dodnes. Vzhledem k zajímavě propracovanému systému upgradů za rozumnou cenu to ale není tak překvapivé - reprosoustavy jednoduše mohou "růst" s vaší chutí a rozpočtem.
Modelová řada SR-3 je druhou nejnižší, přídomek Signature označuje pak také druhou nejzákladnější variantu (každá řada má vlastně jeden typ ozvučnice osazený podle úrovně různě kvalitními součástkami - proto je možná snadná cesta k upgradu na vyšší úroveň).
Sloupky SR-3 jsou úzké, jejich ozvučnice má tvar protaženého, zakulaceného V a stojí na pro firmu typické plastové základně s "žebry". Na spodní straně ozvučnice se nachází bassreflexový port, jehož výstup se právě při průchodu těmito žebry směrem dozadu zklidňuje. Kolmá a rovná čelní stěna má na horních dvou třetinách nasazenou další zpevňující desku, v níž jsou teprve ukotveny měniče. Všechny šrouby, ať už u měničů, nebo u zmíněné desky, jsou dotaženy propočítaným momentem kvůli minimalizaci přenosu energie do nežádoucích míst - ostatně Audiovector si na tomto dává obzvláště záležet a využívá technologie No Energy Storage, vedoucí k menšímu přenosu vibrací z jedné části systému do druhé a tedy i menšímu zkreslení a zabarvení.
Na čelní stěně jsou k vidění tweeter v mělkém kovovém zvukovodu a dva vizuálně velmi blízké měniče, jeden středotónový a jeden basový. Na druhé straně je kabinet z MDF desek ukončen zakulaceným prvkem, skrz nějž v horní části ústí další dva bassreflexové otvory. V mírné prohlubni ve spodní části pak jsou skutečně štědře provedené reproterminály - každé pásmo má svůj nádherně provedený, pevný pár, mezi terminály je dost místa a dává vám to velkou variabilitu v zapojení.
O nejvyšší tóny se stará tweeter Evotech třetí generace, pocházející (ostatně jako všechny měniče) z výrobních a vývojových kapacit firmy. Materiálem kopulky je hedvábí vyztužené karbonovým vláknem, reproduktor je zezadu otevřený a vybavený technologií LLC, která má zlepšovat impulsní odezvu a podání tranzientů. Středotónové a basové měniče používají vícevrstvé membrány z karbonového a skleněného vlákna v horní vrstvě a nomexového vlákna ve spodní vrstvě. V pohonném ústrojí pak jsou titanové cívky.
Teď něco k technickým parametrům. Audiovector SR-3 Signature nejsou nijak obrovské - do výšky narostly jen na 103 cm, do šířky na 19 cm a do hloubky na 33 cm, váží přitom nějakých 20 kg. Výhybka dělí měničům práci na úrovních 210 a 3 000 Hz, reprosoustavy mají charakteristickou citlivost 91,5 dB, impedanci 8 Ohm a udávaný frekvenční rozsah (v toleranci -6 dB) 27 - 27 000 Hz.
Audiovector SR-3 Signature jsme poslouchali s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / OPPO BDP-105D a Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, ale také s Teac AI-501DA nebo Norma Revo IPA-140 / Norma Revo DAC-1. Dalšími zdroji signálu byl Apogee Groove a ASUS Xonar Essence One MUSES MKII či VPI Scout. Porovnávalo se s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla nebo dvojicí reprosoustav Reflector Audio - Touch F6 a Bespoke B18. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica a TelluriumQ Silver a Black, částečně i kabely KrautWire střední kategorie. O napájení se staraly filtry ISOL-8 Substation Integra a IsoTek EVO3 Venus.
Ačkoliv Audiovector slibuje až fyzikálně těžko uvěřitelné frekvence, v reálu tak hluboko SR-3 Signature nezačínají - i tak ale na poměrně malé a štíhlé sloupky s nikterak dramaticky velkými měniči nabízí velmi slušnou hloubku. V Hadenově "In the Moment" z "Helium Tears" (2005 | Gema | ne 8707) byl kontrabas tak akorát - ne realisticky velký, ale s již citelnou váhou, ne zvláště důrazný, ale audiofilsky měkký a výborně integrovaný, v tom SR-3 Signature odvádí vynikající práci. Návaznost jednotlivých pásem je vynikající. Nečekejte od těchto reprosoustav, že vás fyzickou silou zatlačí do sedačky, ale kontury jsou velmi slušné, stejně jako kontrola - jednotlivé tóny kontrabasu jsou velmi slušně oddělené, ne suše vysoustružené, ale jaksi tančící jeden s druhým v audiofilsky spořádaném a realistickém basovém fundamentu.
Úplně nejvíc se ale SR-3 Signature hodí na hudbu typu "Dedicated To..." Alana Taylora ("Closer to the Music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2); střední pásmo (a nejen to) je už velice pěkně čisté, ale zároveň jemné, hladké, svěží a znělé, objemově adekvátní a vokál je pěkně zaostřený, konkrétní a prezentovaný jaksi lehce, kultivovaně a samozřejmě. Jsou i reprosoustavy, které ho katapultují ještě citelně lépe před ostatní dění, ještě výrazně lépe vystihnout jeho plasticitu a jdou do hlubších detailů, nicméně SR-3 Signature se daří dobře a v rámci své kategorie odvádí dobrou práci, jakkoliv nikam nespěchají a nesnaží se zdůrazňovat.
V "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) se ukázala hodně výrazná znělost tweeteru; každý tón vibrafonu se rozezněl s nebývalou silou, s energií a výrazností, nejvyšší pásmo obecně mělo objem slyšitelně vyšší než zbytek frekvenčního rozsahu. Tóny byly hodně neostýchavé, energické a s velice, velice dlouhým dozvukem, s velice slušnou kontrolou a absencí ostrosti i při vyšších hlasitostech. Výšky jsou vysloveně pěkné, jen jich je trošičku moc. Díky tomu jsou ale dobře čitelné kupříkladu činely, byť spíše jemnější a spojitější, lehčí.
SR-3 Signature nabízí zvuk rychlý a slušně kontrolovaný, měniče se také nemusíte bát zatížit - mimo jiné to znamená i slušnou, byť velikosti a klidnějšímu ladění odpovídající dynamiku. "Eat the Sun" Oskara Rózsy ("Under My Spell" | 2009 | Pavián Records | PM0042-2) tak trochu postrádala onen působivý "dech" velkých kompozic, takový ten mohutný tah na branku orchestrální hudby. Čistota a přehlednost jsou nicméně velmi solidní, dynamika není pocitově příliš ošizená a to je vzhledem k rozměrům rozhodně působivé. Zvuk pak zůstává organizovaný a nezlomí se ani v náročnějších špičkách.
Rozlišení reprosoustav pak odpovídá třídě, Claptonovu "Before you accuse me" ("Unplugged" | 2013 | Reprised Records | 8122796367) rozprostřely reprosoustavy už se slušnou přesvědčivostí, SR-3 Signature jsou velmi transparentní a dokázaly poskládat jednotlivé elementy nahrávky do působivě "live" atmosféry, zejména při trochu vyšší hlasitosti dokázaly zprostředkovat velice pěkný, muzikální zážitek. Reprosoustavy netlačí na pilu, zvuk přes ně plyne spíše v klidu a jemněji, detaily kytary i vokálu jsou ale už velice pěkné, stejně jako je dobře čitelný ambient, ruchy publika a další informace.
Stingovu "Englishman in New York" ("Smyphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) dokázaly Audiovector SR-3 Signature načrtnou s velice pěkně naznačenou prostorovostí, volností a lehkostí. Prostor se, pravda, poskládá do tohoto optimálního zobrazení jen na menší a střední vzdálenosti, SR-3 Signature nejsou reprosoustavy pro ozvučení velkých sálů, ale to nevadí. Ve správném ustavení a při správných vzdálenostech je tu skvělé pravolevé rozložení a s ním ruku v ruce jde i velice dobrá lokalizace, dokonce je tu cítit i hloubka prostoru, ač nemáte úplně pocit, že by nástroje byly také rozloženy v předozadním směru. Alespoň jsou však už zřetelně oddělené a mají mezi sebou i celkem jasnou porci vzduchu.
I rocková "Post Blue" od Placebo ("Meds" | 2006 | Universal | 0602537175369) vyzněla z těchto Audiovector dobře - přes celkově klidnější a uhlazenější projev nepůsobily kytary a svižný rytmus vůbec zle, jednotlivé nástrojové linky byly dobře zorganizované a oddělené, reprodukce měla zřetelný nadhled a kultivovaný charakter přednesu zase dokázal vyžehlit drobné zvukařské nedostatky, hudba v pohodě šlapala kupředu, bez pocitu tlaku a bez toho, aby vám do krevního řečiště vehnala kyblík adrenalinu, ale přesto velice poslouchatelně a muzikálně. Možná by si SR-3 Signature právě pro takovéhle žánry zasloužily ještě trochu tvrdší, hmatatelnější důraz, ale nelze jim určitě vytknout, že byste se do jejich poslechu museli nutit.
Dánští Audiovector jsou možná nenápadnou značkou, ale rozhodně umí vyrobit zajímavé reprosoustavy. Model SR-3 ve variantě Signature je příjemným, kompaktním sloupkem, který sice není spektrálně zrovna příkladně vyrovnaný, ale přesto se příjemně poslouchá. Nejlépe sedne těm, kteří poslouchají akustickou či jednodušší popovou a rockovou hudbu, dokáže svou tolerancí vyžehlit i menší zvukové nectnosti nahrávek, aniž by ale obětovaly čistotu, konkrétnost, detaily či jednoduše celkovou srozumitelnost a živost zvuku. Poslouchají se jednoduše příjemně a pokud máte rádi audiofilské ladění, které nikam nespěchá, pak jsou SR-3 Signature rozhodně zajímavou možností.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.
Ačkoliv SR-3 Signature v reálném prostoru na slibovaných 27 Hz určitě v toleranci -6 dB nedosáhnou, nástup reprodukce (byť s poklesem tak -12 dB) vysledujeme někde na 32 Hz, což je stále na tak malý sloupek výborná hodnota. V plné síle pro reálný svět SR-3 Signature zahrají lehce pod 50 Hz. Je tu cítit lehký akcent "pěkného" a efektního basu mezi 50 a 150 Hz, od 150 do cca 7 000 Hz je pak odezva v mezích velmi slušného chování. Poměrně zajímavé je ale chování nad touto hranicí, kdy nejvyšších tónů je výrazně, výrazně více a tweeter se jeví být v této části extrémně agilním.
Impedanční křivka se pohybuje velmi spořádaně mezi 5 a 10 Ohmy, nemá jediný zákeřný a náročný bod a elektrická fáze vykazuje až úžasně minimální odklon od nuly. S SR-3 Signature tak nebudou mít zesilovače téměř žádnou práci a jistě nehrozí žádné kritické situace.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]
Kč 129 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/998-audiovector-sr-3-signature#sigProId2de08b15e1
--- --- --- --- ---
KLADY
+ jsou pohledné
+ mají hezký prostor
+ jdou na své rozměry slušně hluboko
+ čistý, lehký, spořádaný zvuk
ZÁPORY
- přeci jen jim schází trochu fyzického důrazu
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Voice | www.voice-audio.cz