Lotyšská firma Reflector Audio vytváří hodně, hodně atypické produkty. Jejich reprosoustavy zahrnují jak aktivní (ony neobvyklé), tak pasivní (přeci jen více konvenční) modely, na v podstatě "neznámou" značku (snad s výjimkou návštěvníků Audio Video Show v Praze ji v ČR ještě nikdo neviděl a neslyšel) pak mají v Reflector Audio velmi solidní portfolio, založené na filozofii hledání síly, důrazu a živosti přednesu na základě zkušeností s produkcí profesionálních PA systémů.
K nám se dostala dvojice reprosoustav, jedny aktivní a jedny pasivní. Pasivní model Touch F6, druhý nejnižší ve výrobním katalogu firmy, je v podstatě klasicky pojatým středně velkým dvoupásmovým sloupkem s několika méně klasickými řešeními.
Kabinet je vyroben z MDF desek, má čistě pravoúhlé tvary toho nejortodoxnějšího typu a při rozměrech 99 x 30 x 21 cm (v x h x š) váží 20 kg. Skříň je na povrchu ozdobena dýhou makassar a celkově působí velice způsobně. Tady ale to nejklasičtější pojetí končí.
Celá ozvučnice je usazena na třech vysokých nožkách, dvou vzadu a jedné vpředu. Ta přední je strmější a delší, celá ozvučnice je tak poměrně výrazně zakloněná. Na čelní stěně jsou dva velmi blízko sebe posazené měniče v masivních hliníkových obrubách, zhruba uprostřed výšky skříně je pak mohutný plastikový bassreflexový nátrubek.
Zadní stěna je naprosto čistá, pouze u paty ozvučnice jsou nasazeny dva reproterminály. Jsou úžasně robustní, skvěle s nimi pracuje a navíc ještě výborně vypadají.
Tweeter využívá hluboko zapuštěné maličké membrány z ketonového polymeru, nad membránou se rozevírá mohutný hliníkový zvukovod, uprostřed něhož je obrovský "trn", jehož špička připomíná kulku - proto také název "bullet tweeter". Středobas pak využívá šestipalcovou kónickou membárnu z kompozitních vláken, opět s masivní hliníkovou obrubou.
U Reflector Audio sází hlavně na maximální fázovou linearitu (týká se akustické, ne elektrické fáze), díky které je prý reprodukce výrazně méně zabarvená a zkreslená. Vůbec výhybce je u Reflector Audio věnován veliký prostor, jednotlivé komponenty jsou ultra precizně osazené co do úhlů a vzájemných pozic. Výsledkem by měla být nejen lineární fázová odezva (+/- 15° v celém rozsahu od 100 do 20 000 Hz), ale také vysoká přesnost v časové doméně.
Reprosoustavy Touch F6 jsou schopné zahrát v rozsahu 38 - 20 000 Hz (bez udané tolerance), výrobce nominální impedanci oficiálně neudává, ale odpovídají svým průběhem osmiohmové kategorii. Charakteristická citlivost 90 dB / W / m patří k těm vyšším. I díky tomu zvládnou Touch F6 vytvořit akustický tlak 99 dB na 38 Hz a dokonce 108 dB v pásmu od 90 do 20 000 Hz. Jinými slovy si můžete doma skutečně udělat koncertní atmosféru.
Reflector Audio Touch F6 jsme poslouchali na klasických sestavách Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / OPPO BDP-105D, Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, ale třeba i na Rogue Audio Cronus Magnum II či Norma Revo IPA-140, kterým jako zdroj signálu sloužil buď Norma Revo DAC-1 a ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Srovnávalo se s Reflector Audio Bespoke B18, Harbeth Monitor 30 či Xavian Perla a Audiovector SR-3 Signature. Propojeno pak bylo kabeláží ZenSati Authentica, alternativně i TelluriumQ Silver a Black sérií, případně signálovými a napájecími kabely KrautWire. Napájení čistily filtry IsoTek EVO3 Venus či ISOL-8 Substation Integra.
Ačkoliv reprosoustavy Touch F6 nepůsobí (na rozdíl od ostatních produktů Reflector Audio) nijak vizuálně šokujícím způsobem, přeci jen vám pravděpodobně s prvními tóny pořádné překvapení připraví. Protože to, jak snadno, jak lehce a jak samozřejmě reprodukují naprosto cokoliv, jak snadno a uvolněně reagují a hlavně jak obyčejný zesilovač (vzhledem k jejich ceně) jim stačí k dosažení výborného výsledku, je skutečně až šokující. Kontrabas v Hadenově "In the moment" ("Helium Tears" | 2005 | Gema | ne 8707) byl nádherný! Každý jeden tón byl kulatý, samozřejmý a autoritativní, reprosoustavy mají nad reprodukcí vynikající kontrolu a hlavně dokážou projevit obrovskou sílu a energii, s níž se máloco v kategorii dá srovnat. Reprosoustavy umí předat skvostný impuls, nástroj má velmi přesvědčivou váhu, skvěle odlišené jednotlivé polohy a začínáte velmi zřetelně cítit také rezonující korpus. Stejně tak kopák je šťavnatý, bohatý a provázený pocitem dýchajícího zvuku.
Reprosoustavy F6 mají velmi neokázalý způsob prezentace, přesto rozlišení patří k tomu lepšímu, co si za dané peníze můžete postavit domů - Vokál Alana Taylora v "Dedicated to..." ("Closer to the Music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) byl pěkně pevný, velice živý a energický, střední pásmo je o něco tvrdší, trochu "do koncertna". Detailů je požehnaně, kontrola a autorita je fenomenální, jako kdyby v pozadí byla mohutná elektrárna, pohánějící vše kupředu. Touch F6 jsou ve středním pásmu nejen koncertně živé, ale také koncertně nepřikrášlené, byť ne hrubé - třeba sykavky jsou jasné a výrazné, cítíte, že ve Stockfish se rozhodně nesnažili něco maskovat a střední pásmo je nádherně otevřené a znělé. Každé rozeznění struny kytary pak provází vysloveně fyzický tlak a důraz, když hrajete v menší místnosti nahlas, je důrazu možná až trošku moc.
Zvuk jako celek je prezentován s výraznou znělostí a živostí, výjimkou nebyl ani vibrafon v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530). Každý dopad paličky je úchvatně zřetelný a jiskrný, reprosoustavy rozkryjí tělo nástroje, máte pocit jeho hmoty; výraznost přednesu ale nezakrývá žádné informace, dokonce i lehoučká linka bicích v pozadí je jasně slyšitelná a zřetelná. Je tu také fantasticky přirozený pocit rozložení nástrojů směrem do hloubky. Moc se nám líbilo i to, jak přes Touch F6 hudba se svým rytmem klouže a plyne. Činely, pravda, mají určité rezervy a mohly by působit ještě o kousek větším, plastičtějším dojmem, jejich kovovost je ale excelentní. Přednes je ale čistý jako sklo, excelentně energický a jednoduše opět až koncertně živý.
Přes všechnu dosavadní chválu ale stojí za to ze všech vlastností vyzdvihnout jednu hlavní přednost Reflector Audio Touch F6 - to je dynamika. Tyhle reprosoustavy unesou naprosto cokoliv, zdá se. Je jedno, jestli pustíte lehkou akustickou hudbu, rock, pop, ale klidně i velké orchestrální kusy, vše nějakým zázrakem působí neuvěřitelně živě a výbušně. "Under My Spell" ze stejnojmenné nádherné desky Oskara Rózsy (2009 | Pavián Records | PM0042-2) byla monumentální, explozivní a dramatická, čím víc nahlas jsme ji pouštěli, tím výživněji a bombastičtěji reprodukce působila a navíc se reprosoustavy pocitově ani nezapotily. Přednes je pevný, snad nikdy jsme neslyšeli takovou energii a drajv, hudba se doslova rve dopředu jako rozjetá lokomotiva. Dynamika otevřeného přednesu je prostě omračující, objem obrovský a důraz vyrazí bez problémů hrnek z ruky. Sousedům...
V Claptonově "Before You Accuse Me" ("Unplugged" | 2013 | Reprise Records | 8122796367) ukázaly F6 svou schopnost nahrávky skvostně analyzovat, ale nevykročit přitom z čistého, klidného zvuku - jako kdyby měniče jely s naprostým klidem na půl plynu; ve čtvrtmilionové třídě vám rozhodně nebude nic scházet, dokonce i ambientní zvuky jsou zřetelné a jasné, reprosoustavy informace doslova katapultují vaším směrem. Pravda, možná je to se vším tím tlačením na pilu trošičku na efekt, ale snad právě díky celkové samozřejmosti to není nikterak únavné. Reprosoustavy v reprodukci udržují klid a bezproblémovou přehlednost, se zavřenými očima je to skutečně hodně blízko skutečného koncertního zážitku.
Co ještě výrazně vystupuje nad kvalitativní standardy dané cenové kategorie, to je rozhodně podání prostoru. Ať už je to atypickým provedením tweeteru nebo čímkoliv jiným, Touch F6 jsou prostě excelentní a v zásadě k tomu i nenáročné - není problém je postavit i poměrně blízko ke zdi, nemusíte se ani nijak zásadně snažit s konkrétním natočením; dokonce i v nějakých 20 m2 se dají celkem bezkonfliktně ustavit a pokud nehrajete vysloveně nahlas, pak vás i přes velký zvuk neutlučou. Ve Stingově "Englishman in New York" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) se scéna roztáhla pěkně až za hranici ozvučnic, lokalizace je fantasticky přesná a jasná, jednotlivé nástroje mají skálopevné místo a spoustu vzduchu v okolí, jsou perfektně separované, vokál je zase o krok vpředu a naprosto jasně před vším ostatním, nikde se nic nepřekrývá, vše je snadno čitelné a blíží se jednoduše ideálu holografičnosti.
Když se ale všechny atributy reprodukce sečtou, vyjde z toho něco neskutečného - v "Post Blue" od Placebo ("Meds" | 2006 | Universal | 0602537175369) jsme si připomněli atmosféru jejich koncertů, hudba má neskutečný tah na branku, té energie, té šťávy, té síly a toho důrazu! Je to sevřené, živoucí a pocitově jako v klubu se špičkovým nazvučením. Tempo, drama a přitom vše absolutně pevné, dokonale přehledné, rozvrstvené a samozřejmé. Uf... Tomu se říká nářez!
Na to, že Reflector Audio jsou doposud na začátku své pouti světem high-endu, jejich mnohaleté zkušenosti z profi sféry nelze přeslechnout. Jejich v podstatě základní model Touch F6 je velmi pěkně zpracovaný, kompaktní a tedy vhodný i do menších prostor, přitom má ale naprosto neuvěřitelně živý, dramatický, muzikální a jedním slovem fantastický zvuk, který prostě neunaví. Můžete poslouchat co chcete, jak chcete, můžete hrát potichoučku i nahlas, můžete si prostě jen sednout a užívat si hudbu - v tom je obrovské kouzlo Touch F6. V té naprosté samozřejmosti, se kterou vás jejich velký, energický a explozivní zvuk pohltí. Reflector Audio Touch F6 patří k tomu nejlepšímu, co si za zhruba čtvrt milionu korun můžete pořídit - je to atmosféra a energie koncertu, sbalená do kompaktní, elegantní ozvučnice. Kéž by byla s každými reprosoustavami taková radost...
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.
Naměřená frekvenční odezva Touch F6 je jedním slovem fantastická. Od 40 do 20 000 Hz se vejdou s velkou rezervou do tolerance -3 dB, reálný nástup v běžném prostoru se dá vypozorovat někde nad 30 Hz. Na svou velikost se opravdu nestydí. Navíc je křivka až neuvěřitelně rovná, skutečně jako když střelí; Touch F6 by se vyjímaly i jako precizní studiový monitor.
Průběh impedanční křivky je rozhodně bezpečný, neklesá pod úroveň 6 Ohm, nemá ani žádné výrazné peaky, vše je plynulé a čisté. Někde na 7 kHz začíná pomalý pád až daleko za 120° na 20 000 Hz, což už je opravdu hodně. Že by se to ale nějak negativně projevovalo v reálné reprodukci, to se říct nedá. V pásmu do 7 kHz se pak ale fáze skutečně drží v rozkmitu +/- 15°.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]
EUR 8 200 = cca Kč 225 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/997-reflector-audio-touch-f6#sigProIddda88cc058
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkné zpracování
+ nenáročné na připojenou elektroniku
+ velmi čistý a konkrétní zvuk
+ velmi pěkný prostor
+ hutný, autoritativní a skvěle ovládaný bas
+ jemné a klidné vyznění
ZÁPORY
- vlastně nic
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Reflector Audio | www.reflector.audio