Severoitalskou firmu Sonus faber z Arcugnana nedaleko Benátek není dozajista nutno představovat, neb ač jí Franco Serblin oficiálně založil až roku 1983 a nepatří tedy mezi nejstarší světové výrobce reprosoustav. Jedním z velkých úspěchů této značky byla dozajista série Olympica, uvedená v roce 2013, protože ztělesňovala principy luxusu, na nichž Sonus faber staví a přitom zachovala cenovky ne snad nízké, ale na high-endový svět přijatelné. Právě tato série se po šesti letech dočkala nové generace s přídomkem Nova.
Nejzákladnějším modelem Olympica Nova - pomineme-li nástěnné a centrální, tedy z principu spíše doplňkové verze - je Olympica Nova I, navazující na mimořádně populární regálový dvoupásmový model. Je to stále jediný dostupný regálový model v řadě a stále se nejvíce blíží původnímu duchu Sonus faber z doby před třemi dekádami.
Jak je u těchto Italů zvykem, zpracování ozvučnic si nezadá s luxusním italským nábytkem a použité dřevo, okrášlené kovovými intruzemi, stejně jako hluboký lak prostě budí dojem vysoké hodnoty. Čelní, lehce klenutá stěna je osazena dvěma reproduktory, sjednocenými vizuálně v kůží potažené desce tvaru lyry, což je už dlouhá léta poznávacím znamením Sf.
Boční stěny ozvučnic se pak sbíhají téměř do špičky a činí tak nepravidelně, takže vzniká lehce atypický tvar skříně, v níž ale vyjme spodní a horní hrany nejsou rovnoběžné povrchy a tedy nevzniká stojaté vlnění. Horní plocha je na rozdíl od koženého segmentu u předchozí generace dřevěná, jedná se ale o desku vsazenou do bytelné hliníkové vany.
Zadní pohled ukáže, že tu vlastně žádná zadní stěna není - na delším z bočních panelů se nachází dva páry firemních reproduktorových terminálů, místo spojení obou boků vyznačuje kovový pás systému Stealth Ultraflex, což je výdech paraaperiodického bassreflexového systému, majícího za úkol zklidnit proudění vzduchu. Je to řešení známé už mnoho let.
Možná ještě stojí za zmínku, že i Olympica Nova je vybavena těmi originálně pojatými mřížkami, či tedy přesněji napnutými gumovými lanky, které jsou poctou italským strunným nástrojům.
Ke konstrukci ozvučnic Sonus faber používá ohýbané dřevěné pláty, které se v osmi vrstvách slepí, stlačí, ohnou a pak tvarují, řežou a brousí do své konečné podoby. I díky tomu mají Olympica Nova I hmotnost 10,5 kg při výšce 35,5 cm, šířce 19,9 cm a hloubce 39,5 cm.
V horní polovině dvoupásmového systému pracuje nová kopulka tweeteru H28 XTR3, kdy už sám název napovídá o použití hedvábné kaloty, kterou pohybuje cívka s průměrem 2,8 cm a neodymové magnety. Nesmí chybět kovový můstek s trnem systému D.A.D., který tlumí vrchol membrány a přispívá k jejímu lepšímu chování.
Spodní část frekvenčního rozsahu má na starosti MW15 XTR2-04 - prakticky identický s tím, který používají všechny tři sloupové modely. Jde o na vzduchu sušenou směs papírové drti, Kapoku, Kenafu a dalších materiálů z přírodních vláken, vytvarovanou do kónusu s průměrem 15 cm. Na rozdíl od vyšších modelů zde není použitý fázový nástavec z masivního kusu hliníku, ale klasická papírová kopulka.
Frekvenční výhybka s přechodovou frekvencí na 2 500 Hz používá firemní topologii Paracross a je osazena cívkami Jantzen a novou generací kondenzátorů Sonus faber, kterou pro firmu vyrábí britští Clarity Cap. Paracross znamená "částečně symetrické" pojetí obvodů s netypickým rozmístěním kondenzátorů a cívek, což by prý mělo vést k lepší odolnosti vůči radiofrekvenčnímu rušení.
Frekvenční odezvu (bez tolerance) udává výrobce mezi 45 - 35 000 Hz, charakteristickou citlivost standardních 87 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 4 ohmy.
Kompletní novou sérii Olympica Nova jsme poslouchali v akusticky výtečné demonstrační místnosti dovozce, kde jim společnost dělal primárně systém McIntosh - konkrétně přehrávač MCD600, předzesilovač C52 a koncové stupně MC1.25KW. Vše napájel filtr InAkustik AC-3500P a propojeno bylo kabely InAkustik řady AIR, k reprosoustavám dokonce v top verzi Pure Silver. Srovnávali jsme hlavně jednotlivé modely mezi sebou a s původní generací, ale k dispozici byla i plejáda modelů Bowers&Wilkins v čele s řadou 800.
Výrazné a zblízka sejmuté ťukání na korpus kytary v "Let it rain" Patricie Barber ("The Dali CD Vol. 1" | 2006 | Dali | 2006023) dokáže řádně potrápit závěsy jakýchkoliv basáčků, ale nutno říct, že středobas kompaktních Olympica Nova I hraje snaživě a bez pocitu zahlcení. Na daný objem a plochu membrány je hluboký tón dobře podaný, byť jasně dominují frekvence z vyššího basu a reprosoustavy se nesnaží na efekt hrát to, co jim fyzikálně nepřísluší - což je v dnešním efektním světě vlastně výtečná zpráva. O to přesněji se jim pak daří tóny artikulovat, o to svěžeji a lehčeji vyznívají, jakkoliv ani to nestaví na obdiv, v souhrnu hrají spíše jemně, bez těžkosti a hutnosti. Vlastně by se dalo říct, že s až takovým tím kouzlem malých dvoupásmových monitorů.
Vokál Doris Day v "Penny from heaven" ("Diamond Voices from the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) má tendenci leckde znít až trochu hraničně, řízně, nicméně Olympica Nova I jsou i tady kultivovaně jemné, možná až uhlazené. Oceníte ale nádhernou vzdušnost, s níž se vokál line do prostoru, pěkně čistý a s dobře zřetelnou křehkostí a jakousi ženskou hladkou zpěvností. Nedává ani tady najevo nějak okatě detaily, nesnaží se oslnit, ale hladit a láskyplně nechat hudbu plynout, což se reprosoustavám s nenuceným šarmem daří. Možná to nejsou zvukové "pily" pro rozbití nahrávek na atomy, ale umí rozhodně podat hudbu s čistotou stopadesátitisícové ligy.
Rázný cinkot v nejvyšší části frekvenčního pásma ve "Spinning Wheel" od Blood, Sweat & Tears ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) byl hodně výrazný, hodně zřetelný a hodně konkrétní, jako kdyby se tweeter pečlivě staral, aby jeho práce byla slyšet za každých podmínek. Přesto to není nijak ukřičené nebo agresivní, objem je dokonce spíše tenčí, ač jsou tóny o to energičtější a průraznější. Práce vysokotónového měniče pak dobře navazuje na středobas, nepůsobí nepřiměřeně agilně nebo přímo odtrženě. Díky jasnosti nejvyšších frekvencí jsou ale dobře slyšet jednotlivé drobné detaily, aniž by se na ně zvuk Olympica Nova I nutně přímo soustředil a postrkoval je do popředí.
V dynamické "Danse Macabre" Camille Saint-Saënse ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) hrály Olympica Nova I spíše vláčněji, tak nějak uvolněně a bez takové té nabubřelé pumpující dynamiky. Možná nejsou tak razantní a dramatické jako třeba 805 D3, nicméně jejich klidnější zvuk je vlastně velmi příjemně tekutý, nenucený a přesto své decentní kultivovanosti dosahuje tak nějak nadhledem, ne nutností něco maskovat. Zvuk je totiž poměrně rychlý a když přijde dynamická špička, reproduktory reagují bez pocitu nestíhání.
Ani přehlednost Dvořákovy "Symfonie č. 8 v G-dur op. 88" v podání RSO Berlin ("pure music ONE" | 2008 | AUDIO | 03-08) nebyla vůbec špatná, naopak - zprvu vnímáte hlavně onen klidný, uhlazený obal, ale přestože to určitě není analytický či chcete-li monitorovací zvuk, který by i tu nejjemnější nuanci v pozadí "napálil" vší silou pěkně k vašim uší, nechává vytéct hudbu s lehkostí, s neočekávaně velikou porcí vzduchu a volnosti. Není to rozhodně striktně utažený audiofilský zvuk, ale přesto v něm je život a jakási nenásilná zřetelnost, která je v dané cenové hladině důstojná a uspokojující; i v komplexní orchestrální skladbě tohoto typu je zvuk čitelný, aniž byste museli "šponovat uši".
Více než dobrý, ba vynikající až excelentní je pak prostor, konkrétně to, jak nádherně vzdušný a plastický ho Olympica Nova I umí načrtnout do hloubky táhnoucí se za kabinety a do šířky definované právě jejich roztečí. "Quiet Corners and Empty Spaces" od The Jayhawks ("AUDIOphile Pearls Vol. 17" | 2016 | AUDIO | 06-16) zněla naprosto odloučená od ozvučnic, zavěšená v prostoru a mimořádně nadýchaná; je to prostor podaný s lehkostí a samozřejmostí a opět se tu blýská takové to kouzlo malých monitorů, byť promítnuté do větších proporcí. Snad je jen potřeba pohrát si s natočením, roztečí i výškovým umístěním reprosoustav (tedy vzhledem k pevným stojanům spíše výškou svého posedu nebo obecně vzdálenostmi v poslechovém trojúhelníku). Pak umí Olympica Nova I nabídnout krásně plastický přednes, který možná není bůhvíjak obrovský, ale je krásný.
V mohutných převalujících se tónech, uvozujících "Flight of the Cosmic Hippo" Bély Flecka ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) bylo jasné, že nejhlubší frekvence sice Olympica Nova I naznačí, ale do imitace jejich objemu a váhy se uměle netlačí, neb to prostě není v jejích fyzikálních silách. Hudba se ale line uhlazeně, proudí do místnosti bez nucenosti, bez stresu a bez potíží, s až elegantní krásou, bez zdůrazňováních technických fines a soustředním především na samu hudebnost. A přesto je na všem patrné, že Olympica Nova I splňují high-endové standardy a že čistota i živost jsou skvělé a hudbu si můžete užít bez pocitu, že někde něco schází.
Nástupce mimořádně úspěšných Olympica I - obdobný, avšak moderněji a čistěji koncipovaný regál Olympica Nova I - je rozhodně dál, než byla první generace. Na první pohled mohou změny působit kosmeticky a zdát se právě až jen provedené v rámci přizpůsobení aktuálním vizuálním a designovým trendům, nicméně "pod pokličkou" zjevně bublá technika, které byla věnována péče a tak jsou nové modely zřetelně dospělejší, byť možná nehrají tak hluboko a s takovou váhou, jako generace první. Ale ta krásná vzdušnost, kterou oceníte na vokálech nebo v lehkosti, s níž vzniká v místnosti prostor hudební scény, ta uhlazená muzikálnost, která vás provede bez únavy nebo stížností napříč hudebními žánry, hlasitostmi či napříč kvalitou nahrávek a možná i ta celková nenucenost, s níž zůstává zvuk nezahlcený i nezahlcující, živý a přesto klidně plynoucí, to všechno oceníte v každodenním soužití a to všechno vytváří dospělou high-endovou regálovou reprosoustavu, která se bez uzardění může blýsknout ve své cenové hladině.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních a zakázkovou akustikou s panely Vicoustic.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Počátek reprodukce lze skutečně vysledovat poblíž výrobcem udané mety 45 Hz, nicméně ve velké místnosti s výrazným poklesem přes 10 dB. V malém - tedy adekvátním - prostoru a poblíž zdi by nicméně 45 Hz mělo být reálných. Od 70 Hz je pak frekvenční odezva velmi dobře vyrovnaná, lehounce akcentuje pásmo vyšších basů, ale zůstává prostá excesů, propadů nebo peaků napříč všemi frekvencemi. Celková vyrovnanost a solidnost frekvenční odpovědi je velice důstojná i v této cenové třídě.
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Sedlo na impedanční křivce napovídá o ladění bassreflexu kousek pod 60 Hz. Křivka je spojitá, neukazuje na přítomnost nežádoucích rezonancí kabinetu nebo stojatého vlnění. Propad na úroveň 4 ohm by neměl být problematický s ohledem na očekávanou kvalitu používané elektroniky. Elektrická fáze má pak několik výkyvů do ne úplně "jednoduchých" hodnot, ale nejkritičtější místo nad 100 Hz je provázeno velkým impedančním zdvihem, takže by nemělo působit úplně dramatickou zátěž pro zesilovače. Celkově nejsou Olympica Nova I ani zvláště přátelské, ale ani nijak komplikované.
Waterfall
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 149 990,-
Kč 25 490,- - stojany
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/2331-sonus-faber-olympica-nova-i#sigProId53c6800d73
--- --- --- --- ---
KLADY
+ moderní elegance ozvučnic
+ fantastické podání prostoru
+ jemná muzikálnost
+ jasné a konkrétní výšky
+ celkové přívětivé ladění neochudí posluchače o informace
ZÁPORY
- někomu může scházet hlubší a citelnější bas
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz