Řada Signature 1100 patří do katalogu jednoho z tradičních německých velkovýrobců reprosoustav (a sluchátek a elektroniky a řešení pro domácí kino atd.) - firmy Magnat, sídlící na západním předměstí Kolína nad Rýnem. Série sestává jen z většího a menšího sloupku, právě na kompaktnější model 1105 jsme se mohli podívat.
Už od pohledu je Signature 1105 typickým Magnatem. Ozvučnice působí bytelně a není to jen vizuální dojem - však také sloupek s výškou 105 cm, šířkou 22,5 cm a hloubkou 35 cm (což nejsou nijak dramatické hodnoty) váží 27,8 kg. Ozvučnice z MDF profilů je vpředu a vzadu čistě rovná, bočnice jsou nicméně lomené a pomáhají tak zabránit vzniku stojatého vlnění uvnitř skříně. Ta je celá posazená na kovových profilech a mohutnými hroty. Kovové prvky včetně plátu na horní straně a jednoduché tvary spolu s matnými povrchy vypadají velmi moderně.
Zepředu je tu čtveřice měničů v D´Appolito konfiguraci, nahoře a dole je středobas s typickým firemním orámováním s přiznanými šrouby, uprostřed ale místo typického jednoho vysokotónového reproduktoru ve vlastním kovovém panelu najdete rovnou dva. Tak jako je vpředu vše usazeno nahoře, vzadu je to zase dole - konkrétně je tu vanička se dvěma celkem standardními páry reproterminálů, nad nimiž je dvojice poměrně velkých výdechů bassreflexů.
Středobasové měniče (tedy jeden středobasový a druhý čistě basový) jsou vyrobeny sendvičovým způsobem z kombinace hliníku a keramiky, kónická membrána má průměr 17 cm. Výrobce se chlubí technologií Controlled Flexing Cone, tedy proměnlivou geometrií membrány pro optimalizaci vyzařovacích úhlů.
Blok vysokotónových reproduktorů sestává z velké 3 cm měkké kopulky z umělého hedvábí s mohutným závěsem a obdobné kopulky, která má však průměru necelých 2 cm a slouží jako super-tweeter. Cílem tohoto konceptu je splnění nároků certifikace Hi-Res Audio, která vyžaduje frekvence, které s jedním tweeterem běžně nedosáhnete.
Frekvenční výhybka používá technologii APOC (Amplitude and Phase Optimised Crossover) pro udržení korektní fáze a amplitudy napříč frekvenčním spektrem, jsou tu vybírané cívky a polypropylenové kondenzátory. Práci měničům dělí na 290 Hz, 2 300 Hz a 18 500 Hz, výrobce říká, že Signature 1105 jsou tří-a-půl pásmové.
Magnat Signature 1105 mají vysokou charakteristickou citlivost 93 dB / 2,83 V / m, jmenovitou impedanci udává výrobce typicky německým způsobe na "4 až 8 ohm".
Poslouchali jsme v jedné z prezentačních místností dovozce, kde Signature 1105 dělal společnost set elektroniky Magnat - integrovaný zesilovač RV 4, receiver MR 780 a přehrávač disků MCD 750. K dispozici byl ale třeba i set MBL C51 / C31. Propojeno bylo kabely WireWorld Gold Eclipse 6 a Eclipse 6, porovnávat jsme pak mohli s NHT C-4 a NHT C-3.
Pokud znáte pověst značky Magnat, možná byste čekali od podání kontrabasu v "Prism" Charlie Hadena ("American Dreams" | 2002 | Verve | 064 096-2) jistou mohutnost, robustnost a hutnost, nicméně Signature 1105 se vyznačují spíše pěkně přiměřenými základními tóny basy, jen naopak vyšší polohy se zdají být trochu nabobtnalé a zdůrazněné, ale ani tam nijak dramaticky. Magnat s vámi nezkouší zatřást a bručet, tóny jsou měkké, hedvábně kulaté a vřelé. Mají už ale férový objem a jistou váhu, přiměřenou, nepřehnanou. Kontrola je dobrá, tóny oddělené, čitelné, ale spojité a jaksi pozvolné, plynulé.
Vokální pásmo, konkrétněji hlasy souboru Fragile v "Ain´t No Sunshine" ("Next Level" | 2010 | QStudio | 1617-002-2), je měkounké, poddajné a laskavé, pěkně barevné a až lehce nadýchané, hlasy jsou ale dobře čitelné, syté a velmi slušně detailní. Není to soustředěný rozbor vokálů, není to monitorový zvuk a pokud chcete zaostřit na jeden jediný vokál, musíte se trošku soustředit, zvuk je prezentovaný hlavně jako celek s příjemnou nenuceností. Když už se ale zafixujete na některý z detailů, je dobře čitelný, byť trochu "úhledně" podaný.
Zdvojená vysokotónová sekce přinesla do nejvyššího pásma výraznou energii; kovový cinkot v "Coal" Michaela Penna ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) byl hodně živý, nástroje velké, jasné, snad trochu lesklejší a blyštivější, ale přitom nevytržené z celkového zvukového konceptu. Detailnost je pěkná s ohledem na danou cenovou kategorii, pročež i globálně velmi solidní, Magnat vysloveně neakcentují jednotlivosti, ale nabízí dobrý, kultivovaný přehled o dění v nahrávce.
Dramatický příval bubnů v "Signal to noise" Petera Gabriela ("Miss" | 2003 | Realworld | 07243 595237 2 9) byl solidně energický, zvuk je celkem tučný a ani jistá jeho načančanost a měkčí styl prezentace mu neberou tah na branku. Hebká a lehce "tekoucí" prezentace dává férové ponětí o tom, jak mocná dynamika se v nahrávce skrývá a nezdá se, že by bylo složité Signature 1105 donutit hrát.
Jak už jsme řekli, Magnat nejsou žádnými studiovými nástroji, které na vás chrlí rozpitvanou nahrávku, tady je mnohem důležitější celek, jeho jednotnost, spojitost a schopnost v této celistvosti zachovat dobrou čitelnost. To pak Signature 1105 zvládají i díky transparentnímu a čistému střednímu pásmu prostě dobře - "Dans Ma Rue" od Zaz ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) byla co do detailnosti jednoduše ok a přestože takové ty delikátní nuance jako lehká ozvěna nahrávací místnosti tu nejsou příliš zřetelné, ale linka klavíru i vokálu je fajnově konkrétní.
Prostor hudební scény v "Theatrum Universi" Oskara Rózsy ("Under My Spell" | 2009 | Pavián Records | PM0042-2) rozkvetl celý směrem dozadu za ozvučnice, proporce orchestru jsou pak až překvapivě solidní na tak (relativně) decentní sloupky. Opět se projevuje snaha prezentovat propojený, soudržný celek, nicméně ani lokalizace jednotlivých nástrojů není špatná, máte pocit, že všechno je zaostřené právě tak, jak si daná cenová úroveň žádá. Je ale pravda, že Signature 1105 jsou poněkud směrové, zejména vertikálně (což ale zase tak nutně nevadí), ale i výrazně v horizontálním směru, takže si je musíte správně natočit a vůbec si trochu uspořádat poslechový trojúhelník. Najdete-li si ale komfortní poslechový bod, je všechno v pořádku.
Magnat Signature 1105 jsou vlastně velmi hezky hrající, třeba "Please read the letter" Roberta Planta a Alison Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Rounder | 475 9382) měla už tu svou správnou líbeznou muzikálnost, žádné tahání za uši při jakékoliv hlasitosti. A ačkoliv mají Signature 1105 svou celkem zřetelnou signaturu, není nepříjemná, hudba plyne bez nucenosti, svým poklidným a nekonfliktním tempem, všechno se poskládá do snadno poslouchatelného, homogenního, mírně vřelejšího a decentního celku.
Středně velké, středně drahé sloupy Signature 1105 od německých Magnat jsou solidním reprezentantem hi-fi pro běžné posluchače - není to ani audiofilsky utažený zvuk s důrazem delikátní detaily, není to ani rozmáchlý, efektní zvuk pompézního typu. Je prostě kdesi uprostřed právě tak, aby byl příjemný pro všechny - pro všechny posluchače, všechny žánry, všechny hlasitosti. Mírně zdůrazněné okraje pásma, bas dostatečně hluboký, ale ne hřmotný a příliš dominantní, výšky razantní, ale nenacinkané. To všechno se skládá do příjemného, hebkého, barevného, muzikálního a neúnavně poslouchatelného celku. Podtrhněte to pěkným zpracováním, ještě dobře skladnými proporcemi a máte kombinaci, která je zhmotněním solidního mainstreamu (v dobrém slova smyslu), který si užijete při poslechu hudby jen tak, ve své oblíbené chvilce, kterou máte jen pro sebe i v okamžiku, kdy si budete chtít užít dramatický film. Tohle je prostě spořádaný exemplář po všech stránkách solidních reprosoustav.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeteru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, jen minimálním zatlumením, bez rozsáhlých akustických úprav, se značně průzvučnými stěnami ze sádrokartonu. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechových pozicích tak, jak je vidět na fotografiích.
Signature 1105 vykazují poměrně výrazné zdůraznění v pásmu od svého nástupu do cca 400 Hz - svým dílem se na tom podílí i akustika prostoru (zejména propad na 130 Hz). Reálný nástup někde nad 50 Hz je s ohledem na cenu a velikost reprosoustav přijatelný, byť byste možná čekali i hlubší tóny. Pásmo od 400 do cca 4 000 Hz je pak pěkně rovné a bezproblémové, dvojitá výšková sekce se projevuje nadstandardní energií a zdůrazněním pásma 4 - 12 kHz, odkud ale poměrně rychle "padá". Signature 1105 jsou tak na obou koncích pásma trochu zdůrazněné.
Na impedanční křivce (červená) je vidět, že Signature 1105 jsou spořádané, jejich dotek na hladinu 4 ohm na 200 Hz je výjimečný, zbytek slyšitelného pásma je na úrovni 6 a více ohm, takže je to velmi "bezpečná" konstrukce. Bassreflex se zdá být naladěn na cca 42 Hz. Celkový průběh impedance i elektrické fáze se zdá být kultivovaný, prostý prudkých přechodů a tím by nemly být Signature 1105 žádnou záludnou zátěží pro běžné zesilovače. Snad jen drobné náznaky na 150 Hz, 700 Hz a 1 000 Hz by mohly znamenat přítomnost mírných rezonancí kabinetu.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]
Kč 59 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1716-magnat-signature-1105#sigProId64235d738d
--- --- --- --- ---
KLADY
+ hodnotné a bytelné zpracování
+ příjemný, lehce sladší zvuk
+ čisté, hladké podání hlasů
+ férově univerzální zvukový charakter
ZÁPORY
- jsou horizontálně poměrně dost směrové
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz
PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz