Historie západoamerických NHT (Now Hear This) není nijak plná efektních zvratů, dramat a zázraků - jde zkrátka o (zejména na domácím trhu) úspěšnou značku, která si drží svou cestu již od roku 1986. Jejich katalog je poskládaný s ohledem na splnění moderních nároků (od vestaveb, přes ozvučení exteriérů až po domácí kino s Dolby Atmos), ale v sérii C (jako Classic) má firma také klasicky koncipované hi-fi.
Vrcholným modelem této řady (a tedy i celého katalogu) je sloupek C-4. Ozvučnice je poměrně štíhlá a vysoká, její horní třetina v zadní části prudce ubíhá směrem dopředu, což vytváří atypickou a lehce spornou estetiku, nicméně v běžném prostředí při pohledu zepředu ten zvláštní tvar vnímat nebudete. Skříň z MDF profilů s bytelným vnitřním vyztužením a výškou 104,2 cm, šířkou 19 cm a hloubkou 29,8 cm váží 21 kg a její stabilitu zajišťuje "kříž" nožiček. Jako celek to není ani přes slušný klavírní lak úplně poplatné evropské estetice, na to jsou C-4 jaksi příliš industriální (či jak to přesněji říct).
V zadní části reprosoustav najdete jen vaničku s jedním párem terminálů, i proto je důležité to, co je vpředu. Uzavřená skříň hostí pět měničů ve čtyřpásmové koncepci. O nejvyšší tóny se stará jednopalcová kopulka z hliníku, její dvoupalcový sourozenec se stará o středy. Nižší středy pak vyzařuje klasičtější kónus s polypropylenovou membránou a nejhlubší tóny pak přizvukují dva woofery - také s šest a půl palce širokou polypropylenovou membránou.
Výrobce udává u C-4 frekvenční rozsah 45 - 20 000 Hz, jmenovitou impedanci 6 ohm s propadem na 4 ohm a charakteristickou citlivost 86 dB / 2,83 V / m. Důležité je nepřehlédnout, že výrobce doporučuje výkonné zesilovače s minimálně 75 Watty na kanál, lépe pak klidně i 250 Watty na kanál.
NHT C-4 jsme poslouchali v Záběhlickém zámečku, kde má svou poslechovou místnosti HIFI CZ. Společnost modelu C-4 dělal jednak menší regálový model C-3, ale také Magnat Signature 1105. Signál dodával přehrávač Magnat MCD 750, zesiloval Magant MR 780 nebo Magnat RV-4 poslední generace. Propojeno bylo vyššími modely kabelů Wireworls - Gold Eclipse 6 a Eclipse 6.
Dramatickou Zimmerovu "Wheel of Fortune" ze soundtracku k "Pirátům z Karibiku - Truhle mrtvého muže" zvládl sloupek překvapivě jistě, ale bylo potřeba reprosoustavám trochu "naložit". Tak nějak po americkém způsobu je jim totiž bližší lehce se rozjet, než potichu šeptat. Je cítit, že jsou také trošku hladové. Co ale americké není, to je spořádanost, s níž vykreslují kontury nebo utaženost, s níž celkově hrají. Je to přesný a konkrétní bas, je cítit důraz lehce sušší realističnost, spíše než hřmotnou efektnost.
Střední pásmo pak má naopak až překvapivě vřelou signaturu, hlas Toma Jonese v "Did Trouble Me" z desky "Praise & Blame" byl hlaďounký, vstřícný a měkce poddajný, bylo cítit lehoulince rozvolněnější, ale lehce hrající, přirozeně objemné a snadno srozumitelné podání vokálního rozsahu. NHT C-4 jsou i docela dosti transparentní, takže do nich snadno proniká charakteristika elektronika i kabelů. To sice možná znamená trochu práce s laděním sestavy podle vkusu, ale neměli jsme pocit, že by do jakékoliv z použitých kombinací C-4 nesedly. C-4 nejsou vysloveně analytické, ale už máte pocit, že vokál je dobře prokreslený.
Nejvyšší tóny v "Crying" z "Live at the Bayerischer Hof" Jamese Blood Ulmera byly pak v kontextu dané třídy vysloveně super - kovové zvuky činelu byly lehoulince tenčí, ale výrazné, energické, byla tu dobře vykreslená struktura nástroje i průběh tónu. Dozvuk je pak zřetelný. Je cítit, že právě oblast kolem činelů a dalších cinkátek je energičtější než pásma nižší. Není to nepříjemné zdůraznění, spíše posouvá všechny tyto nástroje jaksi do popředí.
Aby C-4 daly plnou razanci a odevzdaly působivou dynamiku, potřebují přeci jen trošku "popostrčit". Buď výkonným zesilovačem (protože Wattů zužitkují C-4 v podstatě kolik jim jen pošlete), nebo hlasitostí. I při vyšších poslechových úrovních pak zůstávají reprosoustavy pevné, razantní a spořádané. Ve správné konstelaci vám pak neservírují i hutný zvuk orientálních bubnů v "Earth Drums" z desky "Paramita" od He Xun-Tian s notným švihem, který rozvibruje podlahu. Zvuk není mohutný, je spíše autoritativní a dravý, semknutý a soustředěný.
Ani přístup k podání detailů není typicky americký - v jednoduché "My Right Eye" z alba "Homeland" od Laurie Anderson se C-4 chovaly spíše jako monitor se subwooferem, jednotlivé zvuky byly vypíchnuté a zaříznuté, velmi konkrétní a analyticky propracovaný. Není to ale nucený či nervózní přednes, NHT hrají sice lehounce techničtěji, ale v klidu a s nadhledem.
Podání hudební scény v "Coal" z nahrávky "Free-for-all" Michaela Penna sice ještě nebylo úplně zbaveno pocitu přítomnosti ozvučnic v místnosti, ale v pravolevém směru byla reprodukce usazená a přehledná. I tady se C-4 chovají více jako menší bedny se subwooferem vzhledem k celkové zaostřenosti a pevnosti, ale spíše komornějším celkovým proporcím.
Pokud si chcete NHT C-4 řádně užít, buďte v klidu - stačí jen vybrat pevný a výkonný zesilovač a ony zahrají. I dravá elektronika "Deeply Disturbed" z desky "Converting Vegetarians" od Infected Mushroom hraje tak, že vás bude bavit ji poslouchat. Potichu cítíte ještě onu mírně technickou spořádanost reprodukce, ale pořád je to čisté a kontrolované, když však hlasitost zvýšíte, přednes se utrhne ze řetězu, je našlápnutý a razantní, můžete otáčet volume doprava kolik jen snesou sousedé a akustika prostoru a NHT pořád statečně drží.
Sloupky NHT C-4 možná nejsou vrcholem estetiky podle evropských měřítek (což vcelku vyřeší ponechání krycí mřížky na místě) a možná se do jejich transparentního zvuku vkrádá trocha technicistní stopa (což zase poměrně dobře vyřeší volba vhodné elektroniky), ale jejich schopnost poskládat hudbu do snadno srozumitelného celku, jejich průzračnost a analytické schopnosti, jejich schopnost ustát se ctí v podstatě libovolnou rozumně vysokou hlasitost, to vše se snoubí do neutrálního celku, v němž umí řádně bouchnout saze. Není-li vaší prioritou úplně tichý poslech a naopak si rádi užijete přednes energický a "odpíchnutý", určitě si dejte tu práci a s NHT se někde potkejte - zejména (ale nejen) pro elektrifikované žánry a obecně hudbu, kde se energie počítá, jsou C-4 zábavnými nástroji.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeteru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, bez upravené akustiky. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti, zejména pak rezonance na 100, 150... Hz. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.
Frekvenční odezva velkého sloupového modelu byla - trochu překvapivě - v místnosti vyrovnanější, než odezva kompaktních regálovek C-3. Nástup mají C-4 zhruba na 55 Hz (stejně jako C-3), ale neprovází ho velký peak, naopak je tu malý propad na 160 Hz a jinak je frekvenční odezva rozumně, byť ne dokonale rovná. Je tu vidět peaky na 280 a 700 Hz ale nejsou tak dramatické, aby to nebylo v rámci cenové hladiny tolerovatelné. I tady je cítit výrazný přídech energie v oblasti nad 5 kHz.
I průběh impedance (červená) a elektrické fáze (černá) je zřetelně klidnější, než u modelu C-3. Impedance je prostá náznaků rezonancí i dalších nežádoucích příznaků. Vše je v poklidu.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
Kč 53 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1649-nht-c-4#sigProId8c25f36e9e
--- --- --- --- ---
KLADY
+ férová analytičnost a konkrétnost
+ energie a drajv
+ snesou v podstatě libovolnou hlasitost a zůstávají pevné
ZÁPORY
- není to úplně vzor evropských estetických standardů
- chtějí energičtější elektroniku
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz
DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz