Řada Rubicon od Danish Audiophile Loudspeaker Industry je druhým nejvyšším stupněm v katalogu firmy a soustředí se - na rozdíl od vysloveně nábytkářsky luxusně pojatých modelech Epicon - na dotažení řekněme typického firemního designu do high-endových sfér. Už malé Rubicon 5 nás přesvědčily, že Dali umí z kompaktního rozměru vystavět hodně mohutný zvuk a tak nás zajímalo, co asi udělají vysloveně velké sloupky Rubicon 8.
Ozvučnice modelu 8 narostly do výšky 110 cm, na šířku nabraly 22 cm a do hloubky 44,5 cm a hmotnost dosáhla 27,3 kg - to, jistě si řeknete, ale ještě není úplně výjimečné, nicméně Rubicon 8 vypadají v přímém kontaktu dost robustně. Snad je to relativně jednoduchými, téměř čistě pravoúhlými tvary (úplnou geometrickou strohost trochu narušují lehce vyklenutá přední a zadní stěna), snad za to mohl parádně zpracovaný hluboký černý lak na povrchu, snad celkem pět měničů v čelní desce, kdo ví. Faktem je, Dali Rubicon 8 jsou velké a nápadné.
Dominantou čelní desky jsou tři velké kotoučky měničů s jemnými stříbrnými obrubami, na horní reproduktor pak navazuje štíhlý kovový pás, v němž je osazen charakteristický firemní dvojitý vysokotónový reproduktor (tj. pásek a kalota). Čistotu designu pak už narušuje jen decentní logo výrobce.
Při pohledu zezadu jsou k vidění hned tři bytelné nátrubky bassreflexů (za každým z velkých měničů jeden), u dolní hrany ozvučnice se nachází vanička s bi-ampingovými / bi-wiringovými reproterminály více než perfektní kvality. Ozvučnice pak stojí na nenápadných nožkách.
Samotné kabinety jsou vyrobeny z MDF profilů, spodní dva woofery mají uzavřenou pracovní komoru, oddělující jen od tří měničů nad nimi. Ozvučnice je kvůli vyšší pevnosti ještě na několika místech vyztužena dalšími příčkami.
Všechny v Rubicon 8 použité měniče jsou vyvinuté a vyrobené v dánské centrále firmy, kde se staví i kabinety a vůbec řada Rubicon jako celek. Charakteristickým firemním znakem je hybridní tweeter, kombinující nahoře umístěný páskový měnič s plochou 4,5 x 1,7 cm, doplněný klasickou měkkou textilní kopulkou o průměru 2,9 cm. Díky zdvojenému konceptu bylo možné nastavit dělící frekvenci netradičně nízko, takže kopulka hraje již od 2 500 Hz. Bohatě vzorované okolí pak snižuje difrakce.
Neméně pro dánskou značku charakteristické je i použití načervenalých membrán se "špinavým" povrchem - 16,5 cm široké kónusy membrán staví na technologii vrcholné řady Epicon a jsou připevněné na měkoučkých závěsech, navržených právě pro Rubicon. Materiálem je směs dřevěných vláken, zajišťující podle Dali ideální mix pevnosti a lehkosti.
Zajímavá je definice konceptu reprosoustav jako 2,5 pásmových s dodatečnou půlkou pásma "nahoru" a další půlkou pásma "dolů". Řečí čísel si měniče dělí práci na úrovních 500 Hz, 800 Hz, 2 500 Hz a 14 000 Hz. Charakteristická citlivost 90,5 dB / 2,83 V / m patří k těm rozhodně vyšším, jmenovitá impedance 4 Ohmy zase k nižším, výsledkem čehož by mělo být snadné rozehrávání. V toleranci +/- 3 dB pak udává výrobce působivý frekvenční rozsah 38 - 34 000 Hz.
Dali Rubicon 8 jsme poslouchali v pražském studio Rodel Audio a to na sestavě T+A ze série E (Power Plant a Music Player), zkoušeli jsme ale i sestavu Primare, z níž nakonec vznikl "hybridní" systém, kdy se k T+A přidal koncový stupeň Primare A34.2 v bi-ampingovém zapojení. Všechny kabely nesly značku Cardas Parsec. Porovnávalo se s Dali Epicon 8 a KEF R900.
Bi-ampingová sestava nebyla naším hlavním nástrojem náhodou - velké Rubicon 8 mají opravdu mohutný bas a právě bi-amping je jedním z účinných řešení, jak basovým měničům nasadit otěže a udržet je pod kontrolou. Druhou volbou je samozřejmě poslech z dálky a ve velkoryse dimenzovaném prostoru...
Zvuk kontrabasu v Davisově "So What" ("Kind of Blue" | 2005 | Columbia |CK 64935) byl vpravdě dominantní, mohutný, rozbujelý a až neuvěřitelně objemný a sytý. Na vyšší hlasitosti měl impuls tolik síly, že jeden každý tón připomínal přílivovou vlnu. Když už spodní tóny zkrotíte, objevíte příjemnou vláčnost, bohatost a barevnost s nádechem vřelosti, bas měkký, uvolněný, laskající, až medově příjemný. Reprosoustavy nejsou audiofilsky utažené, naopak jsou rozmáchlé a působivé, je tu důraz, váha a razance, přes určitou rozvolněnost ale už reprosoustavy umí rozlišit jednotlivé polohy a přes měkčí kontury mají tóny jasný začátek i konec, stejně jako nenásilné oddělení.
I Rubicon 8 s sebou nesou talent pro krásnou, až poetickou reprodukci vokálního pásma, hlas Katie Melua v "God on the drum, Devil on the bass" ("The House" | 2010 | Dramatico | DRAMCD0061) byl trochu hebčí, trochu teplejší a spíše o kousek uvolněnější, zato ale barevný, plný a v projevu zcela prostý jakékoliv techničnosti, byl nádherně přirozený a sladký, nonšalantní, přičemž všechno už má tak dobré rozlišení, že srozumitelnost a plasticita jsou solidně autentické. Líbilo se nám, jak Rubicon 8 hrají jaksi mimochodem, bez pocitu tlačení dopředu a nějakého nervózního spěchu. Vokál je také proporčně veliký, bohatý, plný barev, jinými slovy muzikálně líbezný.
Hybridní vysokotónový reproduktor je u Dali celkem spolehlivou zárukou znělosti a dostatečné průraznosti nejvyšších tónů - kovové perkuse v "That Slavic Smile" od The Modern Jazz Quartet ("Echoes" | 1987 | Pablo | 00025218014229) byly až nečekaně kultivované, hladké, přesto jasné, adekvátně objemné a rozhodně nadstandardně znělé. Přednes je trochu cítit lehounce jiskřivým páskem, ale jen v míře rozumné a nijak neobtěžující. Je pravda, že právě použitý pásek lehce táhne reprodukci směrem k lehčímu, až éteričtějšímu vyznění, ale zato se vám rozhodně bude velice líbit ta rychlost a přesnost, s níž vykresluje rychlé údery do činelu a jak zároveň umí velmi solidně vystihnout kulatou robustnost vibrafonu. Bez pocitu analytičnosti umí Dali prokreslit šum činelů už na velmi dobré úrovni a dát jim excelentní kovovost.
Dali Rubicon 8 jsou už natolik velké a umí být natolik mohutné, že působí dynamicky jaksi automaticky. Navíc umí jít za signálem sice ne možná s dravostí atleta, ale tak trochu s neúprosností postupujícího ledovce - klavír v Musorgského "Velké bráně kyjevské" ("Obrázky z výstavy" | 1995 | Denon | CO-78827) byl velký, cítili jsme jeho tělo a to, jak rezonuje a zní v prostoru, reprosoustavy dokázaly udržet proporce ohromného nástroje a téměř ho posadit do poslechovky. Neuvěřitelná je pak síla, jakou umí Rubicon 8 vyvinout, umí se položit do reprodukce s takovou vahou a dynamikou, že perkusní výbušnost nástroje je velice přesvědčivá. Navíc Rubicon 8 unesou se stejnou samozřejmostí větší rozsah hlasitostí, než vaše uši (alespoň chcete-li poslouchat víc než jednu dvě skladby) - pořád pak mají zjevnou rezervu.
Rubicon 8 nepatří mezi přímé, ani analytické reprosoustavy, vlastně se snaží působit přesně naopak. V "Indigo dreamscapes" DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda ("Parallel Realities" | 1993 | Zaiks | JD 1251/52) bylo cítit celkovou uvolněnost, klid a neuspěchanost, přičemž ale byla cítit autorita a rozličnost rychlého broukání basy, bylo slyšet lehké šumění a pokřikování diváků kdesi v pozadí nebo celkově harmonický, samozřejmý přednes, kdy se všechno spojuje a prolíná, aniž by jediný nástroj ztratil čitelnost. Rozlišení je vlastně velice dobré, neokázalé a samozřejmé.
Hudební scéna ve "Spirit of the Air" Pata Methenyho ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) byla už úplně oproštěná od korpusů reprosoustav, byť pro dosažení úplně ideální plasticity je třeba trochu pošoupat s boxy i se sebou a kvůli lehounké směrovost si najít to správné posezení. Asi netřeba zmiňovat, že Rubicon 8 asi do dvacetimetrové místnůstky nevtěsnáte a že to chce ideálně dvakrát tolik - čím dále od stěn i od sebe Dali postavíte, tím působivější a větší scénu obdržíte. Nástroje drží na místech, ač nemají krystalicky dokonalé zaostření, je to spíše trochu live dojem, je tu už znát pěkné protažení do hloubky a také rozložení nástrojů v předozadním směru.
V čem se Dali daří velice dobře, to je schopnost jaksi bezprostředně a zábavně hrát - v "Ashes to ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino | 5186544012) se hudba valila, stavěla na mohutné, intenzivní basové lince, byl to rockový zážitek s velkými proporcemi, velkým tlakem a zcela prostý agresivity; Rubicon 8 umí příjemně vykompenzovat svým sladkým přednesem technické nedostatky nahrávek, aniž byste měli pocit "rozpatlání" či vysloveného maskování.
Dali Rubicon 8 jsou velkolepé reprosoustavy - ať už fyzickými rozměry, tak rozměry zvukovými, kdy umí zprostředkovat drtivou a dramatickou dynamiku, poslat vám zvuk barevný, uvolněný, laskavě příjemný a muzikální a jednoduše, bez překážek vás dokážou bavit hudbou. Dali nejsou určené těm, kteří preferují puristickou věrnost tónu (která hrozí strohostí) nebo monitorovou zaostřenost - Rubicon 8 hrají trochu po svém, ale až opulentně nádherně a ve velkých místnostech vám poskytnout tlak, objem, proporce a důraz živého hudebního představení. Je velmi jednoduché je poslouchat a je to příjemné, neúnavné, muzikální - jediné co po vás budou Rubicon 8 chtít je dostatečně autoritativní elektronika a významně velká podlahová plocha. Pokud máte ale rádi velikost a zvukovou eleganci, dejte jim šanci...
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 30 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech, vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na poslechové sestavě s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.
Nástup na slibovaných 38 Hz lze skutečně celkem jasně vidět, což je v praxi excelentní výsledek, propad na hranici 110 Hz lze připsat mnohem spíše vlivu místnosti, než samotným reprosoustavám, u nichž spíše skutečně realistický smysl dává plynulý, lehký pokles k hranici 2,5 kHz, kde svou roli začíná až do 14 kHz jasně prosazovat velká kopulka tweeteru, rychlejší pokles nad 14 000 Hz opět vypovídá o použití pásku. Rubicon 8 ani svým zvukovým charakterem netouží být studiovými nástroji, proto asi ani nijak nevadí lehce zdůrazněný bas a vokální pásmo.
Křivka impedance není úplně jednoduchá, protože ač prostá prudkých přechodů, osciluje mezi 4 a 5 Ohmy, v oblasti působnosti páskového tweeteru pak padá až ke 3 Ohmům, s čímž se pojí i poměrně prudká změna v elektrické fázi - ta je jinak naprosto čistá a neproblematická. Naladění bassreflexu lze najít na úrovni 35 Hz.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]
Kč 139 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1209-dali-rubicon-8#sigProId87ff6376de
--- --- --- --- ---
KLADY
+ impozantní stavba
+ bohatý, barevný zvuk
+ hladivé charisma
+ dynamika
ZÁPORY
- těžko zkrotitelný, velký bas
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Horn | www.horn.eu
PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz