Technologická úroveň naší civilizace vcelku strmě roste – minimálně v průměru. Proto najdete v běžných domácnostech spousty a spousty komfortní výbavy od dnes běžných věcí jako jsou lednice, LED žárovky až po různé malé počítačové periferie, servříky a bůhví co. To vše je neustále napojeno na elektrické rozvody a z principu věci nejen z vašich okruhů odebírá, ale také cosi svého vrací. A to „něco“ (šum a zkreslení) snadno může proniknout do vašich audio zařízení, kde to bude zesíleno. Svou nestále sílící roli tak mají v sestavách napájecí filtry – jedny z nejlepších, ne-li úplně nejlepší momentálně vyvíjí a vyrábí britský IsoTek.
Firma pár let nabízela osvědčenou řadu EVO3 a neuvedla poměrně dlouhou dobu žádnou novinku, načež si to však kompenzovala momentálně osmičlennou novou sérií V5. Čtyřku v pořadníku vynechala proto, že filtry generace V5 jsou podle nich o tolik pokročilejší, že si zaslouží v označení poskok „ob generaci“.
Největším modelem je V5 Sigmas, kombinující tři „výkonové“ zásuvky pro zesilovače (takže tak trochu V5 Titan) s čtveřicí výstupů pro zařízení s menšími odběry.
Šasi přístroje je černé nebo stříbrné a o hodně moderněji, čistěji a jednodušeji střižené, než u minulých vývojových stupních filtrů. Nejvýraznějším prvkem je jedenáct vodorovných vyfrézovaných drážek, které obepínají boky a předek a vytváří futuristický nádech. Jinak je vše naprosto minimalistické – vpředu je vyjma loga jen dvojice drobných, vcelku odvážně svítivých diod (protože jsou tu dva okruhy), nikde žádné viditelné šrouby a spoje. Boky čelního panelu jsou zakulacené.
Zadní plocha je rozdělena červenou barvou na výkonové (až 16A) a černou na běžné zásuvky (až 10A). Jsou horizontálně vyrovnané, pod nimi najdete 16A zásuvku typu C20 a powerCON pro spojení s dalšími firemními filtry bez ztráty reference na hlavní zemnící bod. Zapojit ale můžete samozřejmě i cokoliv jiného, co chcete mít bez filtrace.
Výrobce popisuje, že výstupy pro zesilovače má na starosti skutečně mírně zjednodušený obvod Direct-Coupled, který najdete v parádně fungujícím filtru V5 Titan. Toto řešení by mělo poskytovat neomezený průtok proudu a mizivou impedanci, tedy přiblížení se teoretickému ideálu. Obvody také sází na technologii K.E.R.P. – Kirchhoff’s Equal Resistance Path, kdy každá zásuvka má stejné parametry, čili stejnou dodávku napětí i stejný odpor. Oproti minulé generaci EVO3 to znamená mimo jiné o 35% vyšší maximální dostupný proud. Filtry mají technologii Adaptive Gating, která přizpůsobuje dynamicky funkci aktuálnímu zatížení.
Jedna každá zásuvka uvnitř V5 Sigmas má svůj vlastní čistící obvod, zabraňující mimo jiné i vzájemnému ovlivňování připojených komponent. Tato řešení odstraňují jak souhlasné, tak diferenciální zkreslení nežádoucím šumem. Všechny zásuvky se setkávají na hvězdicové topologii uzemnění. Vedení proudu mají na starosti postříbřené měděné kabely s dlouhými krystaly, taženými metodou Ohno Continuous Cast. Pro udržení optimálních parametrů jsou uloženy ve vzduchovém dielektriku uprostřed teflonových obalů a to díky tomu, že kolem každého vodiče je volně vinuta teflonová spirála.
Součástí filtru je také ochranný obvod, který umí pokrýt okamžitou špičku až 121 500 A, takže vaše drahocenná zařízení by měla být za běžných podmínek dobře chráněna. Tato vysoká hodnota se patrně týká hlavně bleskojistky.
V5 Sigmas má bytelné hliníkové šasi o šířce 44,5 cm, výšce 15 cm a hloubce 35 cm. Váží přitom 15 kg.
Filtr jsme poslouchali v showroomu dovozce a to ve společnosti zesilovačů AVID Accent, Musical Fidelity A1 a Burmester 088 / 911 MK3, zdrojem signálu nám byly přehrávače Accuphase DP-450 a Burmester 089. Propojeno bylo kabeláží Nordost Tyr 2 a srovnávali jsme proti stavu „ze zásuvky“, pouze s kvalitní lištou Nordost Qb8 Mk II. Poslouchalo se na Fyne Audio Vintage Fifteen a F501SP, oboje stály na Blue Horizon Spike Shoe Extreme. Krátce se však filtr ocitl i v redakční sestavě, když sem zabloudil spolu s Musical Fidelity NuVista 800.2 a hrálo se tu s KEF Blade One Meta a Métronome DSC.
Prvním poznatkem bylo to, že při prvním zkušebním přehazování hrál AVID Accent (Kč 129 990,-) ne zase o tolik hůř, než Burmester 088 / 911 MK3 (Kč 1 108 000,-) – i když samozřejmě, když se filtroval Burmester, rozdíl se znovu vrátil do správných poměrů. To samo o sobě vypráví příběh o tom, jak funguje generace V5 filtrů.
Spyro Gyra je reprezentantem klasického populárního jazzu s kořeny v 70. letech, proto není divu, že „Midnight Thunder“ („Wrapped in a Dream“ | 2006 | HeadsUp | HUSA 9107) stojí na bytelné basové lince. Změnu v její kvalitě mezi stavem „napřímo“ a „přes filtr“ nelze popsat jinak než jako brutální, je to jako kdybyste přidali do mixu turbo. Bas získal napětí, semknul se a důraz, který přibyl, posunul výsledný zvuk minimálně o kategorii, spíše dvě výš. Až se tomu nechce věřit (a samozřejmě, že tam, kde máte čistý napájecí rozvod, bude rozdíl menší). Objem se utáhl, ale přesto neztratil váhu, nezmizela síla, ba naopak. Nejen, že je bas přesnější, ale je i dynamičtější a intenzivnější – pak že filtrace výkonové stupně dusí.
Kytara Pepe Romera v Rodrigově „Concierto de Aranjuez“ (1994 | Philips | 438 016-2) stojí na krásně sejmutém nástroji mistra kytaristy. Změna po zapojení do filtru byla tak značná, že se zdálo, že Romero vyměnil nylonové struny za kovové – o tolik lepší textura a znělost tu byla. Zároveň i spadla jakási opona, reprodukce se nádherně otevřela, každý tón měl víc prostoru a byl konkrétnější, pronikavější, víc, víc, víc…prostě všechno. Je to na roveň změně komponentové sestavy a jedná se dost možná o nejúčinnější proměnu po zapojení filtru, s jakou jsme se mohli kdy kde setkat. Třeba je to jen náhoda a shoda okolností na základě místních podmínek (protože filtr je nutno hodnotit ve svém prostředí, neb všude funguje trochu jinak), ale tady by vám měla z rozdílu spadnout brada.
Jeff Goldblum není herec, je to jazzový klavírista – aspoň k tomu jistě dojdete, když si poslechnete jeho nejnovější nahrávku „Lazy Afternoon“ z alba „Plays Well With Others“ (The Mildred Snitzer Orchestra | 2023 | Decca | 0602448399649). Kenny Elliott se na bicích také pěkně snaží, jeho činely získaly po zapojení systému do V5 Sigmas zřetelnější, pevnější, prostě kovovější zvuk, větší zvonivost a také objem – ne nutně ve smyslu zastoupení v celkovém zvuku, ale v dojmu skutečně fyzických proporcí kovové plochy přítomné v místnosti. Už to není bod, ale znělá plocha. Někde jinde byla také struktura, doznívající po každém dopadu paličky – je to samozřejmější, klidnější, jasnější. Zvuk se posunul o víc než sto tisíc, které filtr stojí.
Častou „městskou legendou“ mezi milovníky dobrého zvuku je to, že když připojíte zesilovač do filtru, zvuk zplihne a zpomalí – což, přiznejme, se skutečně občas stane. V5 Sigmas ale, zdá se, tímto neduhem netrpí; jedině výše citovaná NuVista 800.2 hrála lépe přímo ze zásuvky, ač i to jen z pohledu živosti a energičnosti, nikoliv co do detailů a čistoty. Navíc je to dle vysvětlení jejího konstruktéra tím, že má v sobě svého druhu svůj vlastní filtr. Vše ostatní, co jsme zkoušeli, z pohledu dynamiky dokonce získalo. Williamsova „Revolution“ („Escapology“ | 2002 | Chrysalis | 724358057928) se utáhla, napjala nebo spíše dokonce vzepjala. Každý kousek frekvenčního rozsahu, každý nástroj i hlas byl energičtější, jistější, soustředěnější a hudba tak dostala kopanec a sílu jako to příslovečné prase. V5 Sigmas tedy rozhodně reprodukci nedusí, ba naopak funguje, jak už jsme řekli, spíše jako turbo.
Pendereckým složená a dirigovaná skladba „Metamorphosis“, určená pro a rovnou zde i hraná na Stradivárky Anne-Sophie Mutter („Violin Concerto No. 2“ | 1998 | Deutsche Grammophon | 453 507-2), byla s dopomocí IsoTek V5 Sigmas podstatně plastičtější. Housle zněly více vpředu, nástroje orchestru lépe rozložené a celé to bylo o tolik snadněji čitelné, že prostě jen kroutíte hlavou. Celý systém, ať v tom či onom složení, poposkočil o ligu výš, s reprodukcí samozřejmější, méně technickou a více hudební, jasnější a jakoby hlasitější díky celkovému vyčištění. Pevnější bas, přítomnější střed a znělejší, přesto kultivovanějí výšky jsou prostě celkově zábavnější a umožňují větší zanoření do hudby samé.
Co dělat v Římě, to vám poradí Dean Martin ve své „Sott`er Celo de Roma“ (neboli „Na večer v Římě“ | „The Very Best of“ | 2000 | nahráno 1959 | EMI | 724352777129). A za přítomnosti V5 Sigmas budete mít spoustu prostoru ho poslouchat, neb prostor stereofonní báze se otevřel doprava, doleva i dozadu, je to rázem větší zvuk, lépe zkonstruovaný z pohledu umístění nástrojů a zvuků a dokonce se nám zdálo, že bedny úplně vyklidily pozice v místnosti a zůstala jen hudba na ně nijak nevázaná. Velké Fyne Audio ve středně blízkém poli mají nádherně velkou a otevřenou scénu za každých podmínek, podtržená filtrací od IsoTek byla však věru brilantní, téměř holografická.
V „J`Y Suis Jamais Alle“ od Yana Tiersena („Amélie“ | 2001 | Virgin | 0724381079027), notovém zápisu snové představy Paříže, která už dnes není, přinesl IsoTek jaksi mnohem přátelštější, vroucnější atmosféru. Nu a třeba i harmoniku, která najednou zněla tak konkrétně, že působila jako živák z některého z pařížských nároží. Reprodukce získá zároveň kázeň, stejně jako energii a průbojnost, je tu muzikálnosti až na půdu a V5 Sigmas napomáhá velmi značně zdůraznit charakteristiku celého vašeho řetězce.
Keith Martin se svým týmem vždycky dělal dobré napájecí filtry, ale co se mu povedlo s generací V5, to je vlastně záhadou. V5 Sigmas – podobně jako základní V5 Polaris, V5 Corvus, V5 Sirius či střední V5 Elektra a V5 Aquarius a hlavně špičkový V5 Titan – nabízí vyčištění, vybroušení a zpřehlednění vaší reprodukce, popostrčení komponentů k jejich maximálním výkonům a hlavně zlepšení, které – soudě samozřejmě jen podle dvou různých míst, ale i tak – překonává to, co jsme doposud měli možnost kde slyšet v segmentu napájecích filtrů. Proč je to tak dobré? Těžko říct. Ale hledáte-li filtr, kam se vejdou tři komponenty s větším a čtyři s menším odběrem a který přináší velikou změnu, pak V5 Sigmas je skvělým řešením. Vlastně tak skvělým a přesvědčivým, že rovnou přibyl i do redakční výbavy vedle V5 Titan.
Kč 103 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/4771-isotek-v5-sigmas#sigProIdbacaa204bc
--- --- --- --- ---
KLADY
+ hezký moderní design
+ dostatek zásuvek
+ fantastická účinnost, blízká modelu V5 Titan
+ možnost „vrstvení“ filtrů díky výstupu System Link
ZÁPORY
- LEDky svítí se zbytečnou intenzitou
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz