Moravský výrobce prvoligových napájecích filtračních zařízení GMG Power možná odstartoval svou kariéru relativně nedávno, ale jejich nekompromisně a luxusně pojatá řešení už si začínají dělat jméno i za hranicemi naší země, hlavně pak proto, že podobou kombinaci špičkové funkčnosti a špičkového designu na trhu jen těžko najdete. Aktuálně se v katalogu objevuje model UNITque.
Název malé jednotky s jedním vstupem a jedním výstupem je hříčkou na téma spojení funkce a formy tohoto produktu – je tu slovo „unit“ (jednotka), „unique“ (jedinečný) a „que“ (řada / fronta). Kompaktní šasi je vyfrézováno z jednoho bloku hliníku do velmi elegantní formy, stojící na čtyřech antivibračních nožkách. Zakulacené rohy a konstrukce bez viditelných šroubů podtrhují řečené, tedy že GMG Power jsou výrobci luxusních zařízení.
Na každém z užších konců těla najdete konektor vybavený patentovaným šroubovacím mechanismem pro dokonalou aretaci napájecího kabelu. Tyto fixační prvky nejen dobře vypadají, ale skutečně zabrání i náhodnému vytržení kabelu a prý i přenosu vibrací. Taková péče o detail jistě dává smysl, vezmeme-li v potaz bezmála pětikilové šasi s rozměry 30 x 14,4 x 9,3 cm.
Hezkým detailem je i logo na horní desce, které nejen že svým rozsvícením indikuje zapojení přístroje, ale pokud zoranžoví, indikuje také fakt, že fáze na přívodu je otočená.
Na vstupu je možnost nechat si osadit zásuvku C14 nebo C20 podle toho, jakým disponujete přívodním kabelem (protože kupujete-li filtr podobného typu, už jste patrně do napájení ledacos investovali). Zásuvka je pak jediným v praxi limitujícím faktorem, vnitřní komponenty jsou koncipované pro trvalý výkon 40A. Na výstupu má UNITque prémiový konektor Furutech s technologií NFC a rhodiovanými kontakty.
Uvnitř se pak nachází jediná deska plošných spojů podle vzoru vyššího modelu X-BLOCKER. Vstupní a výstupní část jsou oddělené poměrně tlustou kovovou příčkou.
Součástí řešení je samozřejmě ochranná funkce se schopností absorpce až 40 000 A, bleskojistka zvládne až 20 000 A. Velkým bonusem je DC filtr se schopností odstranit stejnosměrnou složku o maximální úrovni 3 V.
Samotný filtr vychází z firemních řešení a zajišťuje odstranění elektromagnetického a radiofrekvenčního rušení až o 93 dB a to v pásmu 5 kHz až1 GHz.
Výrobce doporučuje UNITque buď jako dedikované řešení pro jeden každý komponent, chcete-li zařídit absolutní oddělení filtrace, případně říká, že je snadné připojit pasivní lištu a účinek filtru tak rozdělit mezi vícero komponentů. Nebo použít kombinaci s jejich vlastní lištou Line Blocker / Line Blocker Exclusive, čímž získáte de facto 8 zásuvek v úrovni X-BLOCKER.
Filtr UNITque jsme zkoušeli jak ve „stolní“ sestavě jako hlavní přívod místo IsoTek EVO3 Titan One (takže přes Nordost Qb8 MkII se napájely RME ADI-2 DAC FS nebo Emotiva XPA-DR2 a poslouchalo se přes KEF LS50 Meta), tak jako „samofiltr“ vedle GMG Power Harmonic Hammer 3000P pro Métronome DSC1 nebo Norma Revo SC-2 LN, kde se přes kabely Nordost Heimdall 2 poslouchalo přes koncáky Norma Revo PA 160 MR na Xavian Quarta Evoluzione. Krátce shrnuto, UNITque funguje lépe než zmíněný IsoTek, ale hůře než Harmonic Hammer 3000P – tedy dle očekávání.
Hluboká linka basy i klavíru v „Never Felt Less Like Dancing“ Katie Melua („Ketevan“ | 2013 | Dramatico | DRAMCD0095) byla zejména na sestavě s Emotivou citelně konkrétnější, na hlavní sestavě bylo cítit, že oproti zapojení přímo do zdi (byť přes kvalitní samostatný rozvod) je basu méně, ale je zřetelně utaženější a o něco lépe čitelný, v porovnání s Harmonic Hammer 3000P ale bylo cítit, že filtr je přeci jen o krůček níže – velký filtr nabízí samozřejmější výsledky.
Hlasy zpěváků v Tallisově „Gloria“ („The Complete Works“ | 2004 | Brilliant | 93612) byly oproti připojení přímo do zdi kupodivu o maličko méně výrazné, ale zase bylo cítit zřetelné „utišení“ pozadí na středním rozsahu, ona často vzpomínaná „tma v pozadí“. Je tu méně nervozity a pocit hladší, jemnější reprodukce, ovšem Harmonic Hammer 3000P dodá tutéž úroveň a přitom zachová o kousek přítomnější vokály, jakkoliv rozdíl není úplně dramatický.
Také u výšek a všelijakého cinkání v „The Red One“ Pata Methenyho a Johna Scofielda („I Can See Your House From Here“ | 1994 | Blue Note | 7243 8 27765 2 9) bylo kupodivu u porovnání s napojením komponentu přímo do zdi zprvu pocitově patrné jakési zklidnění výšek, takže tóny nepůsobí tak jasně a zřetelně ale jsou lépe ohraničené, klidnější prezentace nechává vyniknout o něco více detailů. Opět ale lze říct, že Harmonic Hammer 3000P jako kdyby nabízel tatáž pozitiva, jen zároveň zachoval větší část té zřetelnosti a energie.
Jak se zdálo na závěrečné dynamické špičce v „Ben’s Farm in Vermont“ Davida Cheskyho („The Ultimate Headphone Demonstration Disc“ | 2014 | Chesky Records | JD361), malý filtr v ničem nedusí dynamickou živost řetězce, v tomto hledu jsme necítili prakticky žádný rozdíl mezi připojením do zdi a do UNITque, jakkoliv přímé srovnání s Harmonic Hammer 3000P ukazuje, že malý jednozásuvkový filtr zprostředkuje zvuk ve špičkách o maličko měkčí, méně průrazný. Ale není to rozdíl, s kterým by se nedalo žít.
UNITque se pak skvěle osvědčil v roli „dofiltrování“ – při připojení mezi Métronome DSC1 a Harmonic Hammer 3000P se úroveň reprodukce rozhodně ještě zvedla. Jásavá árie „Fuori il danaro!“ z Pucciniho „La Bohéma“ (Solti / LSO / John Alldis Choir | 1988 | BMG | 74321 39496 2) může být někdy až poněkud přímočará a tvrdá, proto i hůř srozumitelná, ale právě přidání UNITque jako další úrovně filtrace tento vjem zcela vymazalo a zvuk se ještě o kus otevřel, zpěvákům bylo lépe rozumět a prostě celkově hudba rozkvetla – rozdíl je snad dokonce větší, než ten mezi zapojením přímo do zdi a čistě jen do UNITque, i když i tam je cítit, že filtr pracuje a reprodukce je klidnější a samozřejmější.
U vykreslení prostoru ve „Violin Concerto in B minor, op. 61“ z Elgarovy sbírky houslových koncertů v podání Hilary Hahn a Colinem Davisem řízeným LSO (2004 | Deutsche Grammophon | 028947487326) bylo znát, že UNITque zachová valnou většinu toho, co umí Harmonic Hammer 3000P, že oproti připojení do zdi se scéna také roztáhne a to v pravolevém i předozadním směru a je tak subjektivně lépe čitelná.
„Hymn“ od Ultravox („Dancing with the Tears in My Eyes“ | 1997 | EMI Gold | 724385513220) pak ukázala, že filtr nejenže nedusí dynamiku, ale zároveň umí podtrhnout intenzitu hudebního zážitku. S Harmonic Hammer 3000P byla hudba ještě intenzivnější a větší, ale oproti nefiltrovanému zapojení je tu jednoznačně zvuk konkrétnější, pevnější, ale třeba také řízenější tam, kde je limit technické kvality nahrávky – jinými slovy, je to autentičtější.
Čeští GMG Power se stihli etablovat jakožto výrobci prémiových zařízení s až luxusním puncem a to pro každého, kdo své high-endové sestavě chce dopřát poctivě čisté napájení. I u nejnovějšího komponentu, jednozásuvkového filtru UNITque, zachovávají identické zacílení – jde o poctivě fungující techniku v nádherném, luxusním balení, samozřejmě za adekvátně tučnou cenu. Na druhou stranu získáte šikovné zařízení, které může posloužit v kombinaci s pasivní lištou bez problémů pro celou sestavu, může fungovat jako high-endové vyčištění napájení pro jediný komponent, kterému tak zajistíte poctivé oddělení od okolního světa a nebo můžete v extrémních případech jít dokonce o závěrečnou třešničku na dortu pro ultra high-endové komponenty, kdy v zřetězení s firemním top modelem ještě o kousek posune jeho kvality. Slovní hříčka s názvem tak odpovídá skutečnosti a UNITque je další špičkový napájecí produkt pro ty nejlepší sestavy.
Kč 79 990,- - základní 16A verze
Kč 82 200,- - 20A verze
Kč 2 000,- - příplatek za konektory Furutech NCF
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/3488-gmg-power-unitque#sigProId9f89505da0
--- --- --- --- ---
KLADY
+ prakticky X-BLOCKER v malém
+ nepřekonatelné výrobní provedení
+ variabilita zapojení (samostatně, s lištou, jako „dofiltrování“,…)
+ možnost připojit libovolné zařízení
ZÁPORY
- můžete snadno získat pocit, že cena je za „jednu zásuvku“ docela vysoká
--- --- --- --- ---
VÝROBCE: GMG Power | www.gmgpower.cz