Není tomu tak dlouho, co se čtenáři na těchto stránkách mohli dočíst o switchi sNH-10G s vestavěným modulem hodin sCLK-EX a „plnou palbou“ upgradů (stínění, lepší kabely, lepší kondenzátory). Měli jsme při té příležitosti ale možnost poslechnout si také „obyčejnou“ základní verzi sNH-10G. Rozdíly oproti zmíněnému top modelu jsou vcelku nasnadě – žádné upgrady (takže jen základní součástky), žádné dodatečné hodiny, doplňující informace zpracovávaného signálu, zato ale zhruba poloviční cenovka.
Pokud ctěný čtenář věnoval pozornost textu o sNH-10G & sCLK-EX, ví dozajista, jak tento switch vypadá a jak pracuje – proto můžete s klidným svědomím přeskočit dále. Ostatním pak doporučujeme jednak prohlédnout fotky a jednak pročíst zmíněný text.
sNH-10G je moderně vypadající přístroj, který překračuje běžné standardy počítačových periferií (což je samozřejmě s ohledem na cenu naprosto logické, jen stěží byste takové peníze zaplatili za anonymně vypadající „black box“). Korejští designéři pak používají vlastní topologii plošného spoje, vybrané součástky a vůbec další prvky, o nichž tvrdí, že proti klasickému „počítačovému“ designu komponentů mají pozitivní vliv na zvuk.
sNH-10G má celkem osm klasických ethernetových zásuvek s podporou gigabitového standardu, další dvě zásuvky standardu SFP podporují optický datový přenos (což v hi-fi sféře využívá například značka Lumin).
Hlavním přínosem má být na míru navržený šumový filtr, který by měl odstranit z příchozích dat všechny nežádoucí složky a nechat tak pouze naprosto korektně přenášené pakety.
Napájení probíhá přes klasický externí spínaní zdrojíček, pokud se ale rozhodnete, lze jej provozovat přes lineární napájecí zdroj, který SOtM také nabízí. Ale použít můžete poměrně široké spektrum napájecích řešení, cokoliv co nabízí 6,5 – 12 V bude fungovat.
sNH-10G jsme poslouchali v kopřivnickém showroomu dovozce. Zkoušeli jsme nicméně běžný (byť „lepší“) switch Cisco v hodnotě pár stokorun, základní model sNH-10G a také sNH-10G + sCLK-EX se všemi třemi upgrady včetně firemního lineárního napájecího zdroje sPS-500. Poslouchalo se přes Métronome DSS, Métronome c|AQWO, Vitus Audio SIA-030 a Rockport Technologies Avior II. Propojeno bylo přes Nordost Valhalla 2, ale zkoušeli jsme i napájecí kabel SOtM, stejně jako jsme zkoušeli LAN kabely Heimdall 2 od Nordost a celou škálu modelů SOtM. Sestava je extrémně dobře ošetřena antivibračními a napájecími řešeními Nordost QRT včetně lineárního zdroje QSource.
Přestože jde o základní (nechceme říkat rovnou „obyčejnou“) verzi sNH-10G, bylo v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) slyšet výrazně plnější basovou linku, jako kdyby celé pásmo hlubokých tónů dostalo více energie a prostoru. Switch o krůček vylepšil i artikulaci a řád v hlubokých frekvencích, jako kdyby s tímto switchem prostě lépe vynikly.
Přirozenější (nebo možná skutečně „lépe vynikající“) byl i zpěv Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE). Byl kontrastnější a jaksi lépe srozumitelný, jako kdyby zněl hlasitěji. Není to tak dramatická transfromarmace, jakou umí nabídnout plně vybavený model, ale je to slyšitelný rozdíl oproti „IT řešení“.
Jako přes kopírák by se dal popsat vliv i na nejvyšších frekvencích, cinkot činelu v „Abandoned Masquerade“ (Diana Krall | „The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) byl delší a o něco rozmanitější. Společným rysem ve všech pásmech i s ohledem na vnímaný efekt je to jako kdybyste aplikovali lepší filtraci napájení – hudba a zvuk nemění svůj charakter, ten je ale intenzivnější a jakoby kontrastnější, což jsou oboje jevy patrné právě u nižšího množství šumu v signálu.
Hudba proháněná přes switch sNH-10G měla oproti té „tekoucí“ standardním řetězcem „počítačové“ úrovně zněla živěji a s větším nadhledem. „Something Holy“ od Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010) byla důraznější, sebevědomější a celkově prostě skutečně živější. Opět to je hlavně oním pocitem „bližšího“ a výraznějšího přednesu.
Jako další dílek do skládačky podle stejného vzoru zapadá i zlepšené rozlišení od chvíle, kdy se ve streamovacím řetězci objevil sNH-10G. Prokreslení titulní skladby alba „Seven Steps to Heaven“ Milese Davise (2005 | Columbia | COL 519509 2) bylo jednoduše lepší - jako kdyby ubyla nějaká vrstva nečistoty. Každý jednotlivý zvuk je zřetelnější, každý dozvuk mé samozřejmější doznění a vy při poslechu máte pocit lepší organizace.
Díky větší přehlednosti a čistotě reprodukce působila také scéna v „Rising Runner Missed by Endless Sender“ Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) otevřenějším dojmem – s větší přesností mizí pocit váhy na středu scény, zmizí to těžiště a naopak se lépe usadí pocit pravolevé i předozadní organizace. V součtu je hudba plastičtější a zřetelně podmanivější, více obepínající celý poslechový prostor.
Víc energie a celkově intenzivnější, vyčištěnější přednes pak nakopnul rytmus ve „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14), hudba zněla veseleji, jasněji a šťavnatěji, byl to poslech zajímavější a zábavnější – jako když s chutí otočíte hlasitost víc doprava nebo si sednete blíž k aparatuře či se jednoduše jen víc soustředíte na svůj prožitek.
Jak se zdá, tak i základní model nabídky korejských SOtM přináší do sestavy pozitivní vliv. Efekt není drastický, není to tak, že byste bez sNH-10G už nemohli pár dní nic poslouchat (jak to tak trošku je u plně vybavené verze), ale jaksi se vám stejně nechce vrátit se k obyčejnosti běžného síťového řešení. Hudba je prostě zábavnější – přestože mnozí mohou a budou tvrdit, že vliv je technicky neobhajitelný, empiricky je snadno slyšitelný. Takže co s tím? Nic složitého. Nejlepší radou je jako vždy jít a poslechnout si to na vlastní uši – sNH-10G totiž rozhodně slyšet je a rozhodně za poslech stojí.
Kč 23 600,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/3105-sotm-snh-10g#sigProId6abfcf4537
--- --- --- --- ---
KLADY
+ možnosti upgradu (včetně slyšitelně prospěšného lineárního zdroje apod.)
+ dostatek přípojných bodů
+ slyšitelný rozdíl oproti „IT přepínači“
+ pěkný design a zpracování
ZÁPORY
- poměr ceny vůči přínosu / změně není tak atraktivní jako u plně vybavené verze
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz
PRODÁVÁ: SOtM Audio | www.SOtMaudio.cz