Česká značka RDacoustic, sídlící v Rožnově pod Radhoštěm, získala nejen lokální, ale i globální pozornost nejen svými citlivými hornovými reprosoustavami, ale hlavně velmi zajímavými akustickými prvky. K nim přibyla v další vlně také elektronika, konkrétně třeba RD EMI Neutralizer, esteticky zajímavý a prakticky funkční napájecí filtr. Výrazně jednodušším řešením je druhý filtr s názvem RD Power Filter.
Ten je jednodušší i svým provedením – je totiž zakomponovaný přímo do napájecího kabelu. V praxi jde o kabel stříbrné barvy a relativně klasického střihu, který se od běžné konfekce liší jen velmi dlouhým válcovitým prvkem v místě, kde je normálně jen běžná zástrčka.
Kabel je poměrně tuhý, bytelný a okrášlený robustními hliníkovými pouzdry na obou koncích. Zpracování je příkladné, váha 1 kg podtrhne pocit z investovaných peněz.
Výrobce nijak nekonkretizuje použité vodiče nebo jejich geometrii, stejně jako nerozebírá technologie stínění či vlastně cokoliv jiného.
Co se naopak dozvíte, to je fakt, že v podlouhlém válečku se nachází filtr a ochranné prvky. Ty poslouží v případě úderu blesku, stejně jako ochraňují před elektromagnetickými interferencemi podle standardů EMC.
Kabel zabraňuje průniku rychlých pulsů („burst“ – ochrana 3x 6 000 A / 4 500 V) i pulsů s vysokou energií („surge“ – ochrana až 3x 8 000 A / 4 500 V), filtruje pak vysokofrekvenční elektromagnetické interference a symetrické i nesymetrické vysokofrekvenční rušení. Řešení je také chráněno před průnikem vnějších elektromagnetických polí.
Kabel má deklarovaný maximální přenos 500 Wattů, respektive 2,2 Ampér. Vnitřní impedance je 0,5 ohm.
Filtrace má pak udávanou účinnost -17 dB v pásmu 30 kHz – 10 MHz.
RD Power Filter jsme zkoušeli v běžných redakčních sestavách – napájel Normu Revo IPA-140, OPPO UDP-205, Emotiva XPA-DR2 nebo XSP-1, napájel i Cambridge CXA80 nebo Cambridge CXC, krátce ale třeba i na Rockna Wavelight nebo Canor AI 1.10. Porovnávat jsme mohli s portfoliem redakčních filtrů a kabelů IsoTek, stejně jako třeba s Audio Exklusiv PCD 1 nebo AudioQuest PowerQuest 3. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Fischer&Fischer SN-70 nebo KEF LS50. Více o používaném příslušenství, doplňcích, kabelech i filtrech v pravém sloupci -->.
Bas v „I Can’t Stop Loving You“ (Madeleine Peyroux | „The Blue Room“ | 2012 | Universal | 0602537242689) dostal v porovnání s přímým připojením do zásuvky běžným kabelem jasnější obrysy, z hlubokého mručení se vydělily jednotlivá brnknutí, konkrétnější a pocitově energičtější.
Hlas Renée Fleming v „Mandoline“ („Night Songs“ | 2001 | Decca | 467 697-2) byl slyšitelně bližší a jakoby hlasitější, vliv tu více vnímáte i díky citlivosti lidského ucha právě pro vokální frekvence. Zpěvu bylo o něco snazší rozumět a vůbec byl hlas oddělenější od hudebních nástrojů, zvuk celkově čistší.
Na delikátních dozvucích činelu v „Midnight Voyage“ Michaela Breckera („Tales from the Hudson“ | 1996 | Impulse | 051 191-2) se vliv filtru oproti „zvuku ze zásuvky“ projevil také docela zřetelně. Dozvuk je o něco málo delší, zvuk činelu autentičtěji „kovový“, znělejší.
Akustické nástroje v „Piano Quintet in E-flat major op. 44“ Roberta Schumanna („The Complete Piano Trios“ | 1997 | Philips | 456 323-2) zněly s větší intenzitou, větší razancí, celkově prostě s o něco větším pocitem energičnosti – ten lze subjektivně připsat čistšímu a jasnějšímu zvuku.
Ačkoliv rozdíl v čitelnosti mnohovrstvé „Feeling Yourself Disintegrate“ od The Bad Plus („For All I Care“ | 2008 | Emarcy | 0602517821644) v porovnání s nefiltrovaným napájením není za kategorie „revoluční“, nabídl RD Power Filter pocit o kus lepšího rozlišení, reprodukce je o něco pevnější, konkrétnější a prostě jasnější. Ve srovnání s obdobně drahou filtrací od specialistů na napájení funguje řešení od RD Acoustics plně srovnatelně.
Celkově oceníte přínos filtrace zejména tam, kde napájecí zdroje mají jisté limity (tj. třeba u levnějších zařízení), byť slyšet byl filtr u jakéhokoliv zkoušeného zařízení. Pokud se pak nechcete tak úplně trápit s volbou nějaké lišty, nákupem dalších kabelů, RD Power Filter představuje vzhledem i řešením funkční minimalistické řešení. Může se jevit o něco dražší, ale funguje obdobně jako kupříkladu IsoTek EVO3 Sirius, k němuž když započítáte kabel přívodní a kabel ke komponentu, tak vyjde jednoduše dráž. Nevýhodou je samozřejmě to, že jde o řešení pro jeden přístroj, případné rozšíření musíte vyřešit nějakou kvalitní rovodnou lištou. Pokud hledáte hezké, dobře zpracované, ne nezaplatitelné a funkční řešení pro jeden komponent typu all-in-one systémů, případně prostě najdete využití pro takto koncipovaný filtr, za dané peníze RD Power Filter nabízí optimální úroveň po všech stránkách.
EUR 640 (1,5 m)
cca Kč 17 000,- (1,5 m)
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/2724-rdacoustic-rd-power-filter#sigProIdcb6ec1e7a0
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kompaktní koncepce
+ pěkné zpracování
+ rozdíl obdobný jako např. u lišty EVO3 Sirius (který s kabelem stojí víc)
+ dobře dimenzovaná ochrana zařízení
ZÁPORY
- buď jich budete potřebovat víc, nebo musíte sehnat kvalitní lištu
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: RDacoustic | www.rdacoustic.cz