2021 03 31 TST Manley Chinook 1

Značka Manley Labs je jedna z nemnoha v oboru, kterou vybudovala a kterou vede žena – EvaAnna Manley. V kalifornském Chino pracuje „na svém“ už od roku 1993 a její cesta zůstává v základu neměnná – celý katalog téměř exkluzivně stojí na elektronkových konstrukcích a zásobuje zejména svět profesionálních studií, byť část programu patří i do domovů audiofilů.

Právě tam rozhodně cílí i phono předzesilovač Chinook (což může odkazovat jak na indiánský kmen, tak na vítr, který koncem zimy ovívá východní stěny Skalistých hor, ale také může jít o důležitý druh velkého severopacifického lososa), určený pro náročné (a trpělivé) milovníky vinylu.

Chinook navazuje na firemní model Steelhead, který je v nabídce firmy od roku 2001. Je ale celkově o dost jednodušší – čelní panel je minimalistický, otvory v rozích slouží (jako u studiových zařízení) pro namontování do racku. Není tu žádný výraznější ovládací prvek, jen tmavé sklo s označením modelu a logem výrobce plus stavová dioda, sloužící pro zapnutí a vypnutí.

2021 03 31 TST Manley Chinook 2

O to více se toho pak samozřejmě děje na zadní straně – šasi je jednoduché, horní kryt mimořádně výrazně perforovaný, aby odváděl ne úplně malé množství odpadního tepla, celkově je ale konstrukce slušná, byť jednoduchá a účelná. Opět spíše v duchu studiovém, než ve stylu high-endu.

Konektivita nemůže být jednodušší – je tu napájecí zásuvka, je tu jeden pár vstupních cinchů a jeden pár výstupních cinchů. U těch vstupních je samozřejmě zemnící kolík. Konektory mají teflonovou izolaci a jsou pozlacené, vyrábí si je přímo Manley.

2021 03 31 TST Manley Chinook 3

Vedle vstupů se ale nachází i dvě řádky dvoupolohových přepínačů, jimiž lze „ladit“ kapacitu a odpor tak, aby parametry odpovídaly co nejlépe použité přenosce. Manley k tomu poskytuje komplexní tabulku 32 různých kombinací přepínačů tak, aby parametry vyhověly co nejširší škále MC přenosek (ale je tu i typická hodnota 47 kOhm pro MM).

Jak tedy mimochodem vlastně nastavit typ zesílení, když nikde není žádný přepínač? Dělá se to uvnitř šasi – musíte tedy odmontovat zhruba půl kilogramu šroubů a sejmout vrchní kryt. Potom dle schématu v návodu dohledáte přepínač, který mění zisk mezi 45 a 60 dB. Chinook je tedy spíše hračka pro středně a více pokročilé.

2021 03 31 TST Manley Chinook 4

Po sejmutí krytu také uvidíte napájecí regulovaný lineární zdroj s toroidním transformátorem a čtyři elektronky (každý kanál má dvě – jednu 6922 na vstupu a druhou 6922 na výstupu, byť si je dle chuti můžete vyměnit za 6DJ8, 7308 nebo ECC88 a experimentovat tak s výsledným zvukovým charakterem).

Obvody se drří RIAA křivky s deviací jen +/- 0,5 dB v celém audio pásmu, mezi 10 a 100 000 Hz prý „typicky“ stále drží rozsah +/- 1 dB. Manley pak udává THD+N s hodnotou jen 0,03% (47 kOhm / zisk 45 dB / 1 kHz / 600 ohm zátěž) a dynamický rozsah 91 dB / 1 kHz / 0,1% THD+N.

2021 03 31 TST Manley Chinook 8

Zbývá zmínit lehce nadprůměrnou šířku přístroje 48,3 cm (díky rackovým „uším“) a naopak malou hloubku 27,8 cm, stejně jako nevelkou výšku 8,9 cm. Celý přístroj váží „ani málo, ani moc“ – 6,75 kg.

Chinook jsme poslouchali v redakční sestavě s VPI Scout, raménkem Jelco SA-250 a přenoskou Hana EH. Pro porovnání jsme měli Grandinote Celio. Propojeno bylo kompletně přes Nordost Heimdall 2 a poslouchalo se přes Kinki Studio EX-P7 / Kinki Studio EX-B7 a Xavian Quarta, napájelo se přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P.

2021 03 31 TST Manley Chinook 9

Subjektivně se při používání zdálo, že reprodukce se po nějakých 10 – 15 minutách ještě trochu otevřela a byla energičtější – přestože Manley s racionálním přístupem „profi“ říká, že není třeba žádného zahřívání a stabilizace (vyjma pár desítek sekund při spínání). Před kritickým poslechem jsme nicméně nechali Chinook zapnutý prakticky přes celý den – čistě pro jistotu.

Kontrabas v „My Old Flame“ Charlie Hadena a Keitha Jarreta („Last Dance“ | 2014 | ECM | ECM 2399) měl pěknou „dřevěnou“ charakteristiku, přirozenou a přitom bez přidaného elektronkového „tepla“ či jiných líbivých zkreslení. Chinook nabízí bas plný, broukavý, rozličně barevný, s tolika polohami, na kolik ho v systému pustila limitující přenoska. I tak ale Chinook hraje plně, basová složka měla řád a kontury, žádná měkkost (jen poddajnost), žádná opatrnost či nejistota, naopak velmi solidní, sebevědomý, přirozený basový základ.

2021 03 31 TST Manley Chinook 14

Taktéž středním tónům věnuje Chinook neuspěchanou, ale přesto energickou podobu, dobrou plnost a takové zajímavé celkové ladění, které přímo srší chutí a šťavnatostí. Zpěv LP v „Muddy Waters“ („Lost on you“ | 2017 | Vagrant | 538284881) byl zajímavě zasazený v prostoru, plastický a moc pěkně čistě podaný. Díky Chinook na jednu stranu také slyšíte a vnímáte limity „popového“ masteringu, na stranu druhou dokáže phono vytáhnout energii, sytost a plnost hlasu, dokáže ho nabídnout se skvělou transparentností v sebejisté podobě. Žádné přikrašlování, je to zvuk „s nohama na zemi“, hmatatelný a dospělý.

Pokud dobře nastavíte parametry předzesilovače, nemusíte se bát ani žádného „tlumení“ na nejvyšších frekvencích – kovové nástroje v „Joni“ z desky „Skala“ Mathiase Eicka (2011 | ECM | ECM 2187) měly možná o něco maličko menší objem, ale velikostí byly zcela korektní, zcela prosté jakéhokoliv „nacinkání“, jakéhokoliv stresu. Je to klidný přednes v dobrém slova smyslu, neuspěchaný, krásně ale prokreslený, snadno čitelný, lehký, svižný a prostý „lampové stopy“ – prostě velmi přirozený.

2021 03 31 TST Manley Chinook 10

Má-li Manley Chinook něco navíc proti „neutrálu“, je to svěžest a energičnost. Díky tomu je pak i dynamika velkých bubnů v „Lion in Winter“ (Bee Gees | „Trafalgar“ | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) skutečně moc pěkná – zvuk je plný, umí zprostředkovat pocit té velké membrány, která po dopadu paličky mocně zapruží a umí přitom zůstat tak nějak nenásilně linoucí se a poddajný. Je to krásná, zralá reprodukce, neomezovaná a bohatá, dobře šlapající a dobře prezentující velikost i energii nástrojů.

Rozhodně pak potěší, že u Chinook se nemusíte bát žádného šumění nebo pocitu, že hudbu něco „lampově“ kryje – nabízí zvuk výtečně transparentní, s tichým signálovým pozadím a tím i dobrou celkovou čitelností. Nástrojově bohatá „Modul 60“ od Nik Bärtsch’s Ronin („Awase“ | 2018 | ECM | ECM 2603) hrála otevřeně, limitem zcela zjevně bylo rozlišení přenosky, Chinook může jít ještě mnohem dál. I tak ale slyšíte mnoho dozvuků, jemnůstek, všechno nenuceně vyplývá na povrch a třeba cinknutí činelu je nádherně ohraničené, dlouhé a neztrácí se z pozornosti až do úplného doznění. Přednes je organicky přirozený a pokaždé dobře poslouchatelný a přesto Chinook umí dobře (byť neotravně) ukázat rozdíly mezi kvalitou jednotlivých nahrávek.

2021 03 31 TST Manley Chinook 6

Sterefonní báze „There is a Kingdom“ Nicka Cavea („Boatman’s Call“ | 2011 | Mute | LPSEEDS10) byla skutečně pěkná. Není cítit žádná váha na nějaký centrální bod, není tu problém s rozložením v pravolevém směru a to ani v celkové šířce scény, tak ani v lokalizaci nástrojů, tak v jejich velikosti. Scéna je prostě pěkná, má i hloubku a nástroje jsou jasně zakotveny – je to opět organický, plastický zvuk, který vás snadno obklopí.

„Child in Time“ od Deep Purple („In Rock“ | 2016 | Harvest | 0825646035083) pak zněla skvěle – nemá možná takový ten bezprostřední atak špičkových tranzistorových řešení, je trošičku klidnější, ale plnost, bohatost a energie jsou skvělé. Hudba má ten správný drajv, zvuk je otevřený a má tělo. Je to čisté, je to dostatečně dravé a je to vynikajícně čitelné i potichoučku, což jen podtrhuje dojem celkové transparentnosti a dobré rozlišení.

2021 03 31 TST Manley Chinook 5

Chinook nás, upřímně řečeno, překvapil. V Manley Labs zjevně skvěle ovládli technologie používání elektronek a vědí, co s nimi udělat, aby hudba měla tu krásnou, přirozenou barevnost a zároveň netrpěla neduhy „levných“ implementací, jako je přidaná vřelost, „barevnost“ a podobně. A přestože se Chinook drží nohama na zemi, má zvuk výsostně „analogový“, hladký, medově tekoucí a parádně čitelný. Samozřejmě, že Chinook zvládne být ještě lepší, než jak jsme ho slyšeli, protože limitem byla redakční přenoska (a i na základě této zkušenosti už je na cestě Hana ML), ale i tak byl Chinook jedním z nejlepších (nebo spíše zvukově nejkrásnějších a nejpřitažlivějších) phono předzesilovačů, s nimiž jsme kdy měli tu čest. Skvělá práce, skvělý stroj.

Kč 78 500,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ možnosti nastavení

+ nezabarvený, čistý, jasný zvuk

+ energický a šťavnatý projev

+ dobré rozlišení

ZÁPORY

- poněkud komplikovaná volba zisku

- cena je i díky spíše obyčejnému provedení ne úplně nízká

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Altei | www.altei.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista