Značka Manley Labs je jedna z nemnoha v oboru, kterou vybudovala a kterou vede žena – EvaAnna Manley. V kalifornském Chino pracuje „na svém“ už od roku 1993 a její cesta zůstává v základu neměnná – celý katalog téměř exkluzivně stojí na elektronkových konstrukcích a zásobuje zejména svět profesionálních studií, byť část programu patří i do domovů audiofilů.
Právě tam rozhodně cílí i phono předzesilovač Chinook (což může odkazovat jak na indiánský kmen, tak na vítr, který koncem zimy ovívá východní stěny Skalistých hor, ale také může jít o důležitý druh velkého severopacifického lososa), určený pro náročné (a trpělivé) milovníky vinylu.
Chinook navazuje na firemní model Steelhead, který je v nabídce firmy od roku 2001. Je ale celkově o dost jednodušší – čelní panel je minimalistický, otvory v rozích slouží (jako u studiových zařízení) pro namontování do racku. Není tu žádný výraznější ovládací prvek, jen tmavé sklo s označením modelu a logem výrobce plus stavová dioda, sloužící pro zapnutí a vypnutí.
O to více se toho pak samozřejmě děje na zadní straně – šasi je jednoduché, horní kryt mimořádně výrazně perforovaný, aby odváděl ne úplně malé množství odpadního tepla, celkově je ale konstrukce slušná, byť jednoduchá a účelná. Opět spíše v duchu studiovém, než ve stylu high-endu.
Konektivita nemůže být jednodušší – je tu napájecí zásuvka, je tu jeden pár vstupních cinchů a jeden pár výstupních cinchů. U těch vstupních je samozřejmě zemnící kolík. Konektory mají teflonovou izolaci a jsou pozlacené, vyrábí si je přímo Manley.
Vedle vstupů se ale nachází i dvě řádky dvoupolohových přepínačů, jimiž lze „ladit“ kapacitu a odpor tak, aby parametry odpovídaly co nejlépe použité přenosce. Manley k tomu poskytuje komplexní tabulku 32 různých kombinací přepínačů tak, aby parametry vyhověly co nejširší škále MC přenosek (ale je tu i typická hodnota 47 kOhm pro MM).
Jak tedy mimochodem vlastně nastavit typ zesílení, když nikde není žádný přepínač? Dělá se to uvnitř šasi – musíte tedy odmontovat zhruba půl kilogramu šroubů a sejmout vrchní kryt. Potom dle schématu v návodu dohledáte přepínač, který mění zisk mezi 45 a 60 dB. Chinook je tedy spíše hračka pro středně a více pokročilé.
Po sejmutí krytu také uvidíte napájecí regulovaný lineární zdroj s toroidním transformátorem a čtyři elektronky (každý kanál má dvě – jednu 6922 na vstupu a druhou 6922 na výstupu, byť si je dle chuti můžete vyměnit za 6DJ8, 7308 nebo ECC88 a experimentovat tak s výsledným zvukovým charakterem).
Obvody se drří RIAA křivky s deviací jen +/- 0,5 dB v celém audio pásmu, mezi 10 a 100 000 Hz prý „typicky“ stále drží rozsah +/- 1 dB. Manley pak udává THD+N s hodnotou jen 0,03% (47 kOhm / zisk 45 dB / 1 kHz / 600 ohm zátěž) a dynamický rozsah 91 dB / 1 kHz / 0,1% THD+N.
Zbývá zmínit lehce nadprůměrnou šířku přístroje 48,3 cm (díky rackovým „uším“) a naopak malou hloubku 27,8 cm, stejně jako nevelkou výšku 8,9 cm. Celý přístroj váží „ani málo, ani moc“ – 6,75 kg.
Chinook jsme poslouchali v redakční sestavě s VPI Scout, raménkem Jelco SA-250 a přenoskou Hana EH. Pro porovnání jsme měli Grandinote Celio. Propojeno bylo kompletně přes Nordost Heimdall 2 a poslouchalo se přes Kinki Studio EX-P7 / Kinki Studio EX-B7 a Xavian Quarta, napájelo se přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P.
Subjektivně se při používání zdálo, že reprodukce se po nějakých 10 – 15 minutách ještě trochu otevřela a byla energičtější – přestože Manley s racionálním přístupem „profi“ říká, že není třeba žádného zahřívání a stabilizace (vyjma pár desítek sekund při spínání). Před kritickým poslechem jsme nicméně nechali Chinook zapnutý prakticky přes celý den – čistě pro jistotu.
Kontrabas v „My Old Flame“ Charlie Hadena a Keitha Jarreta („Last Dance“ | 2014 | ECM | ECM 2399) měl pěknou „dřevěnou“ charakteristiku, přirozenou a přitom bez přidaného elektronkového „tepla“ či jiných líbivých zkreslení. Chinook nabízí bas plný, broukavý, rozličně barevný, s tolika polohami, na kolik ho v systému pustila limitující přenoska. I tak ale Chinook hraje plně, basová složka měla řád a kontury, žádná měkkost (jen poddajnost), žádná opatrnost či nejistota, naopak velmi solidní, sebevědomý, přirozený basový základ.
Taktéž středním tónům věnuje Chinook neuspěchanou, ale přesto energickou podobu, dobrou plnost a takové zajímavé celkové ladění, které přímo srší chutí a šťavnatostí. Zpěv LP v „Muddy Waters“ („Lost on you“ | 2017 | Vagrant | 538284881) byl zajímavě zasazený v prostoru, plastický a moc pěkně čistě podaný. Díky Chinook na jednu stranu také slyšíte a vnímáte limity „popového“ masteringu, na stranu druhou dokáže phono vytáhnout energii, sytost a plnost hlasu, dokáže ho nabídnout se skvělou transparentností v sebejisté podobě. Žádné přikrašlování, je to zvuk „s nohama na zemi“, hmatatelný a dospělý.
Pokud dobře nastavíte parametry předzesilovače, nemusíte se bát ani žádného „tlumení“ na nejvyšších frekvencích – kovové nástroje v „Joni“ z desky „Skala“ Mathiase Eicka (2011 | ECM | ECM 2187) měly možná o něco maličko menší objem, ale velikostí byly zcela korektní, zcela prosté jakéhokoliv „nacinkání“, jakéhokoliv stresu. Je to klidný přednes v dobrém slova smyslu, neuspěchaný, krásně ale prokreslený, snadno čitelný, lehký, svižný a prostý „lampové stopy“ – prostě velmi přirozený.
Má-li Manley Chinook něco navíc proti „neutrálu“, je to svěžest a energičnost. Díky tomu je pak i dynamika velkých bubnů v „Lion in Winter“ (Bee Gees | „Trafalgar“ | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) skutečně moc pěkná – zvuk je plný, umí zprostředkovat pocit té velké membrány, která po dopadu paličky mocně zapruží a umí přitom zůstat tak nějak nenásilně linoucí se a poddajný. Je to krásná, zralá reprodukce, neomezovaná a bohatá, dobře šlapající a dobře prezentující velikost i energii nástrojů.
Rozhodně pak potěší, že u Chinook se nemusíte bát žádného šumění nebo pocitu, že hudbu něco „lampově“ kryje – nabízí zvuk výtečně transparentní, s tichým signálovým pozadím a tím i dobrou celkovou čitelností. Nástrojově bohatá „Modul 60“ od Nik Bärtsch’s Ronin („Awase“ | 2018 | ECM | ECM 2603) hrála otevřeně, limitem zcela zjevně bylo rozlišení přenosky, Chinook může jít ještě mnohem dál. I tak ale slyšíte mnoho dozvuků, jemnůstek, všechno nenuceně vyplývá na povrch a třeba cinknutí činelu je nádherně ohraničené, dlouhé a neztrácí se z pozornosti až do úplného doznění. Přednes je organicky přirozený a pokaždé dobře poslouchatelný a přesto Chinook umí dobře (byť neotravně) ukázat rozdíly mezi kvalitou jednotlivých nahrávek.
Sterefonní báze „There is a Kingdom“ Nicka Cavea („Boatman’s Call“ | 2011 | Mute | LPSEEDS10) byla skutečně pěkná. Není cítit žádná váha na nějaký centrální bod, není tu problém s rozložením v pravolevém směru a to ani v celkové šířce scény, tak ani v lokalizaci nástrojů, tak v jejich velikosti. Scéna je prostě pěkná, má i hloubku a nástroje jsou jasně zakotveny – je to opět organický, plastický zvuk, který vás snadno obklopí.
„Child in Time“ od Deep Purple („In Rock“ | 2016 | Harvest | 0825646035083) pak zněla skvěle – nemá možná takový ten bezprostřední atak špičkových tranzistorových řešení, je trošičku klidnější, ale plnost, bohatost a energie jsou skvělé. Hudba má ten správný drajv, zvuk je otevřený a má tělo. Je to čisté, je to dostatečně dravé a je to vynikajícně čitelné i potichoučku, což jen podtrhuje dojem celkové transparentnosti a dobré rozlišení.
Chinook nás, upřímně řečeno, překvapil. V Manley Labs zjevně skvěle ovládli technologie používání elektronek a vědí, co s nimi udělat, aby hudba měla tu krásnou, přirozenou barevnost a zároveň netrpěla neduhy „levných“ implementací, jako je přidaná vřelost, „barevnost“ a podobně. A přestože se Chinook drží nohama na zemi, má zvuk výsostně „analogový“, hladký, medově tekoucí a parádně čitelný. Samozřejmě, že Chinook zvládne být ještě lepší, než jak jsme ho slyšeli, protože limitem byla redakční přenoska (a i na základě této zkušenosti už je na cestě Hana ML), ale i tak byl Chinook jedním z nejlepších (nebo spíše zvukově nejkrásnějších a nejpřitažlivějších) phono předzesilovačů, s nimiž jsme kdy měli tu čest. Skvělá práce, skvělý stroj.
Kč 78 500,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/phono-predzesilovace/3117-manley-chinook#sigProIdde8d900f84
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/phono-predzesilovace/3117-manley-chinook#sigProIdc51668d34f
--- --- --- --- ---
KLADY
+ možnosti nastavení
+ nezabarvený, čistý, jasný zvuk
+ energický a šťavnatý projev
+ dobré rozlišení
ZÁPORY
- poněkud komplikovaná volba zisku
- cena je i díky spíše obyčejnému provedení ne úplně nízká
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Altei | www.altei.cz