2025 04 30 TST Voodoo Labs Godspeed 1

Voodoo Labs, hamburský výrobce originální kabeláže, podložené ovšem racionálně formulovanými interpretacemi fyzikálních zákonů, byť nahlížených z neobvyklého pohledu, nedávno do svého portfolia přidal první kabel pro propojení gramofonů a phono předzesilovačů. Na této signálové cestě dochází k přenosu velmi „křehkých“, nízkých signálů a tudíž jakékoliv nabrané rušení může zřetelně ovlivnit výsledný poslech. Proto se – v duchu svého přístupu a firemního motta „A Sound Supreme“, odkazujícího na Coltranea – Jan Hendrik Geschke (hlavní profesí mimochodem znalec umění a zejména pak starých mistrů, ale také dlouhá desetiletí kreativec značek jako Dynaudio, Audionet, donedávna i Peak Consult a další) rozhodl pro radikálně jinou konstrukci.

To koneckonců poznáte už při prvním pohledu – takhle tlustý a neohebný kabel totiž nejspíš nikde jinde na trhu nenajdete. A nakonec asi ani jiný, který by byl místo tradičního hezčího či nudnějšího opletu zabalený do pravé kůže Lamborghini.

Není to ale zářivě modré pouzdro s vypálenou kočičí hlavou (odkazuje na anglickou frázi „cat’s whiskers“, čili hovorové označení něčeho lákavého), nezaměnitelným to logem firmy, co upoutá na Godspeed nejvíc. Je to tuhá, rovná, válcovitá konstrukce, kterou téměř nelze ohnout a kde na každém konci opatrně vykujuje pár zlacených cinchů v měkkém tkaném opletu. Chcete-li, v ceně můžete mít na jednom konci také DIN, případně jen holé vodiče pro pevnou instalaci do gramofonu. Na jedné straně mají oplet tenčí (ten patří ke gramofonu), na druhém tlustší (ten k phono předzesilovači). 50 cm standardně dostupné délky tak nutí k pečlivému rozestavení komponentů a manipulace obecně k preventivní zklidňující meditaci – nainstalovat Godspeed do systému není žádná legrace. Na přání umí Voodoo Labs udělat verzi 20 až 90 centimetrovou.

2025 04 30 TST Voodoo Labs Godspeed 3

Filozofií Voodoo Labs je poskytnout co „nejrychlejší“ přenos signálu, tedy co nejméně interferencí pro co největší přiblížení se matematicko-fyzikálním teoretickým číslům. Ve svém dokonce třemi patenty ošetřeném řešení toho dosahují pomocí matice 4x4 velice tenkých pocínovaných měděných vodičů dánské provenience s pevným jádrem. To má dle jejich slov zajišťovat minimální odpor i kapacitu. Vychází při svých konstrukčních pracích z Maxwellových rovnic a Poyntingova teorému.

Důvodem tloušťky kabelu je však použití DTCS technologie, neboli Distant Triple Carbon Shield. Jak už sám název říká, jde o kombinaci uhlíkových vrstev, které mají podle autora tohoto řešení správnou vzdálenost od vodičů i mezi sebou, navíc každá vrstva má mírně jinou podobu. Jako dielektrikum se používá bavlna napuštěná olejem v kombinaci s na kabel mimořádně velkým množstvím obklopujícího vzduchu.

2025 04 30 TST Voodoo Labs Godspeed 5

Stínění v Godspeed má ochránit přenášený signál před jakýmikoliv externími elektromagnetickými vlivy, dostatek prostoru zase poskytnout místo pro vytvoření adekvátně velkého pole, jímž podle přístupu a zjištění firmy je signál přenášen – tj. ne vodičem samým, ale EM polem v jeho blízkém okolí. Jak vidí tuto teorii, to shrnul J.H. Geschke v docela dlouhém textu přímo ve spodní části popisku produktu: https://voodoolabs.myshopify.com/products/vl-godspeed%E2%84%A2-terminal-velocity-phono-cable .

Voodoo Labs nesdílí žádné rozsáhlé technické parametry nebo hlubší informace, dozvíte se jen o tom, že zmíněná řešení přináší vnitřní odpor pouze 0,03 ohmu na metr.

2025 04 30 TST Voodoo Labs Godspeed 20

Protože náš redakční gramofon má z raménka DIN výstup, museli jsme si na test vypůjčit „externí“ vybavení. A protože fyzické vlastnosti kabelu neumožnily instalaci běžným způsobem, bylo třeba trochu neesteticky rozestavit systém tak, jak to Godspeed dovolil.

Kabel jsme zkoušeli jak na velmi neproporčním systému s Pro-Ject Debut EVO 2 / Lindemann Limetree Phono II, tak posléze na Technics SL-1300G, osazený naší redakční přenoskou HANA ML v kombinaci s Musical Fidelity M6x Vinyl. Porovnávali jsme s kabelem Nordost Heimdall 2. Hlavní systém tvořil zesilovač Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR a reprosoustavy KEF Blade One Meta. O dalších podrobnostech se dozvíte v pravém sloupci -->.

2025 04 30 TST Voodoo Labs Godspeed 16

Decentní brnkání kontrabasu Paula Chamberse ve „Wild Man Blues“ („Legrand Jazz“ | 2022 | nahráno 1958 | WaxTime In Color | 950725) bylo s kabelem Godspeed podstatně volnější. Těžko popsat tu kvalitativní změnu, která se odehrála – není to tak, že by Heimdall 2 neměl konkrétnost, čitelnost nebo pocit hloubky. Ale Godspeed jako když zvýší kontrast, bas je prostě a jednoduše realističtější, zmizí z něj ten pocit mechaničnosti a snaživosti, takže hudba teče a pluje, je bohatá, naprosto svobodná a i když třeba poměrové zastoupení nízkých tónů nebo jejich přesnost není revolučně jiná, diamentrálně odlišný je celkový vjem. Jako když je každá nota dosažitelnější, bližší a smysluplnější, má víc obsahu a hlavně těžko slovy zachytitelného „života“. S Heimdall 2 šlo v porovnání o tak nějak těžkopádnou reprodukci.

Podobně i v „I Can’t Stand the Rain“ Sary K. („In The Groove“ | 2011 | Stockfisch Records | SFR 357.8011.1), kde pracuje jen kytara a hlas, které navíc rezonují okolním nahrávacím prostorem. I tady jsme měli hlavně pocit, že se veškeré dění otevřelo a projasnilo, že tam, kde Heimdall 2 nabídl čistý zvuk, tam Godspeed dokázal otevřít okno a odmazat veškeré překážky, tudíž se jak nástroj, tak vokál stávají mimořádně konkrétními a zřetelnými, aniž by však reprodukce ztratila svůj charakter, definovaný primárně přenoskou HANA. Je to jen jako když Voodoo Labs kabel umete cestičku a propustí mnohem víc všeho.

2025 04 30 TST Voodoo Labs Godspeed 13

Zcela stejný efekt mělo připojení Godspeed také na nejvyšší spektrum, typicky lehce klidnější, týká-li se přenosky HANA. Zněle nahrané činely v „It’s a Raggy Waltz“ The Dave Brubeck Quartet („Time Further Out“ | 2014 | nahráno 1961 | WaxTime Records | 771959) měly fakticky prodloužené doznívání, takový brilantnější tón, ale veskrze nějaká jednotlivost, na kterou bychom ukázali a řekli „tohle je ten rozdíl“. Jednalo se o komplexně dospělé podání, pocit, že každé kovové zaznění se nadechlo, že kov je jasnější, aniž by byl zdůrazněný. Je to spíše o větším kontrastu a pocitu nutně zvýrazněné přítomnosti, což se však velmi složitě přiřazuje k nějakému konkrétnímu jevu. Jednoduše máte pocit absolutní reprodukční svobody, volnosti, rychlosti a otevřenosti.

Energická dynamika ve „One for Joan“ Chico Hamilton Quintet („Drumfusion“ | 2023 | nahráno 1962 | WaxTime Records | 772338) také chytla notnou jiskru. Ne, že by hudba s Heimdall 2 zněla nějak zvadle, je to ale jen těžko porovnatelné s tím, jak švarně a nelimitovaně působí tatáž muzika ve společnosti Godspeed. Je jedno, zda jde o bicí soupravu hlavního protagonisty, kde je ten efekt tedy nejmarkantnější, nebo třeba o basu – každý tón má nejen jistotu, ale hlavně jakousi těžko popsatelnou bezprostřednost, přítomnost a samozřejmost. Kabel od Voodoo Labs působí, že vlastně není, že reprodukci „odbrzdí“ a dá hudbě upřímnost, lehkost a nemechaničnost, která tam s žádným jiným kabelem nebyla.

2025 04 30 TST Voodoo Labs Godspeed 15

Když jsme spustili jehlu do Gouldovy „Aria“ z Bachova repertoáru („The Goldberg Variations“ | 2022 | nahráno 1955 | WaxTime In Color | 950733), bylo pro nás velmi překvapující slyšet absenci šumu v tiché staré nahrávce. Právě tenhle press je totiž skutečně „starý“ co do zvukové kvality, navzdory pečlivé rekonstrukci z něj čiší jistý opar – ale přes Godspeed jako kdyby tady skoro nebyl, to jak Gould rozehrává klaviaturu je konkrétní, jasné a zřetelné, blízké a nikoliv vzdálené, jak to zní přes Heimdall 2. Je skoro neuvěřitelné, o kolik kontrastnější reprodukce působí – ona totiž skoro není „reprodukovaná“ a přesahuje to naše dosavadní zkušenosti s „pouhými kabely“. Zaslechli jsme i zvuky a doznívání, které tu doposud nebylo – respektive zjevně bylo zamaskované jakýmsi přítomným šumem a oponou v pozadí.

Také pocit plasticity a prostorovosti v čistě vokální re-interpretaci slavné „Hotel California“ v podání uskupení Vocal Sampling („Akapelleando“ | 2021 | nahráno 2006 | Vocal Sampling | ESAAI0192356) se zdají být po připojení Godspeed úplně jiné. Nemůžete říct, že by prostor nějak vyrostl, protáhl se dozadu nebo něco jiného. Není to žádná jednotlivost, ale proměna ne nepodobná tomu, když jste před více než čtvrtstoletím koukali na vytištěnou stránku plnou podivných znaků a pak to najednou udělalo „cvak“ a před vámi byl skoro trojdimenzionální obrázek. Není to nic, co by tam už nebylo – ale je to najednou srozumitelnější, jasnější, komplexně konkrétní a „nezabrzděné“. Opravdu nelehce se k popisu hledají správná slova – on totiž Godspeed nemění základní charakter a pocit z reprodukce, prostě odstraní mechaničnost, nejistotu a souhrnně prostě limity. A zbývá hudba.

2025 04 30 TST Voodoo Labs Godspeed 19

To platí i pro prastarou a ne vždy snadno vstřebatelnou „Non, je ne regrette rien“ od Édith Piaf („L’Essentiel“ | 2021 | nahráno 1946 | French Connection | 490633). Občas vadí jakýsi opar, který systémy s vyšším rozlišením až zdůrazní a přesto – připojte Godspeed a tenhle pocit prakticky zmizí. Nezmění se lehce chraplavý záznam vokálu, maličko tupá definice nástrojů, stejně jako pocit „staroby“ – a přesto je to bezprostřednější, jasnější, vokál je přítomnější, ale hlavně celkově mnohem způsobilejší rozproudit krev, pohltit vás, byl to zábavnější, muzikálnější projev se vším všudy. Godspeed subjektivně výrazně potlačil důležitost jednotlivých komponentů v sestavě a naopak akcentoval samotnou hudbu jako takovou.

Phono kabel Voodoo Labs Godspeed je něco, co jste určitě ještě neviděli. Ostatně ani my ne… Naprosto nepraktická, na umístění a manipulaci mimořádně náročná konstrukce bez větší ohebnosti a s pevně danou roztečí vyžaduje hodně prostoru a trpělivosti pro korektní instalaci, cena je také na naše poměry velice, ale velice odvážná. A přesto bylo zapojení Godspeed do analogové cesty krásné… Žádný šum, žádný ruch, žádný prvek, který by odváděl pozornost od samotné nahrávky, respektive schopnost „otevřít opony“, „smýt nánosy“, „vyčistit okna“ nebo jakkoliv to budete chtít nazvat. Je to vliv, který by žádný kabel oprávněně neměl mít, ale přesto – zdá se – ho má. Není to řešení dostupné pro každého (ať už z finančních či fyzických důvodů), ale kdo si ho bude moci zkusit, ten jistě sezná, že duch zcela svobodné, nemechanické a tím nádherně otevřené reprodukce je návyková záležitost.

EUR 12 800,- (bez DPH)

cca Kč 388 285,- (vč. DPH)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ svobodný, lehký, živě dýchající zvuk

+ i bez zemnícího vodiče nulový šum / brum

+ zaslechli jsme v nahrávkách zvuky, kterých jsme si doposud nebyli vědomi

+ otevírá okno k nahrávkám a systému víc, než bychom kdy čekali od „pouhého kabelu“

ZÁPORY

- musíte nutně přizpůsobit rozteč komponentů podobě kabelu

- cena věru není zanedbatelná

--- --- --- --- ---

VÝROBCE: Voodoo Labs | www.voodoolabs.org 

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
AudioQuest Vodka [2]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB)
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax) [2]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
AudioQuest NRGZ2 [2]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
IsoTek V5 Syncro Uni 16 [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
SONY MDR-M1 [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
RDacoustic EVO-3 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [3]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2] + [3]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
Dirac Live [2]
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista