Začátkem 80. let – v době nedaleko historického vrcholu popularity hi-fi techniky – vykvetla v Anglii pod taktovkou Anthonyho Michaelsona značka Musical Fidelity, která spojovala trochu přímočarý vzhled svých přístrojů s kouzlem hudebnosti, často mimo jiné i v kombinaci s elektronkami. Časy se ale mění a dnes už Musical Fidelity patří pod křídla giganta Audio Tuning (Pro-Ject a mnohé další známé značky), což ale, jak se zdá, nezměnilo dosavadní směřování značky.
Musical Fidelity byli mimo jiné vždy známí i svou náklonností k analogu, proto je součástí katalogu množství phono předzesilovačů, od maličkých modelů řady V90 po královské zařízení Nu-Vista Vinyl. Jen o kousíček níže je pak derivát tohoto referenčního předzesilovače, téměř stejně impozantně vybavený a provedený M6x Vinyl.
Čelní panel komponentu má klasickou technicistní podobu, která je MuFi vlastní. Jedinou ozdobou je lehké lomení horní a spodní hrany panelu a „odznáček“ s logem a modelovým označením, jinak je M6x Vinyl vybavený jen tím nejnutnějším (ale přesto má své kouzlo).
Je tu celkem osm ovládacích tlačítek s množstvím doprovodných diod, na přístroji tak lze snadno nastavit prakticky libovolné parametry i pro exotičtější přenosky. Prvním tlačítkem přístroj zapnete, ale také jej můžete ztlumit, což může být milé při manipulaci s přenoskou. Druhé tlačítko přepíná mezi MM a MC zesilovací sekcí. Třetím nastavíte jednu z šesti dostupných hodnot zatížení pro MM přenosky.
Další knoflík v řadě zapne korekci dle IEC standardů namísto obvyklé RIAA křivky. Ještě dalším lze přidat 6 dB zisku na výstupu, což je určeno pro vyrovnání hlasitosti mezi XLR a RCA připojením. Další ovládací prvek upravuje provozní parametry pro MC přenosky a poslední dvojice tlačítek přepíná mezi trojicí dostupných vstupů – M6x Vinyl je tedy určen pro skutečné analogové nadšence.
Na zadní straně je tedy trojice vstupů, potěší, že jeden z nich má podobu XLR konektorů a každý má svůj vlastní zemnící kolík. K tomu se váže ještě páčka, s níž můžete nastavit zemnění zapojené, odpojené nebo „něco napůl“ (připojení přes odpor a kondenzátor). Také výstupy mají jak RCA, tak XLR podobu. Napájecí zásuvka má pak standardní podobu.
Vnitřní uspořádání sází na plně diskrétní konstrukci, bližší informace ale Musical Fidelity nesdělují. Frekvenční rozsah dle RIAA i IEC korekční křivky se drží v toleranci +/- 0,25 dB, celkové harmonické zkreslení nepřesahuje 0,02% u MC a 0,005% u MM zesílení. Odstup signálu a šumu je také výtečný – u MM 101 dB a více, u MC pak 90 dB a více.
M6x Vinyl je klasický komponent s šířkou 43 cm, hloubkou 38,5 cm a výškou 11 cm, přičemž i díky bytelnému šasi váží 5,5 kg.
Musical Fidelity M6x Vinyl jsme zkoušeli proti Grandinote Celio na VPI Scout s raménkem Jelco a přenoskou Hana EH, jako protiváhu jsme ale měli také DS Audio DS 003 (optickou přenosku a ekvalizér) na témže šasi / raménku. Propojeno bylo kabeláží Nordost Heimdall 2, zesilováno řetězcem Norma Revo SC-2 LN / Norma PA 160 MR na filtru GMG Power Harmonic Hammer 3000P a poslouchalo se přes Xavian Quarta Evoluzione.
Kontrabas Charlie Hadena v „My Old Flame“ z jeho společné desky s Keithem Jarretem („Last Dance“ | 2014 | ECM | ECM 2399) byl výjimečně civilní, míněno v dobrém slova smyslu – není to žádné „analogové“ bublání, ale poctivě definovaná, konturovaná basová linka. Hmota kontrabasu není obrovská a vedle Celio působí až tenčím dojmem, je to ale realisticky načrtnutý nástroj s velmi kultivovaným stylem, každé brnknutí má pěkně reprodukovaný průběh, je to klidný, přesný zvuk, který nepřikrášluje, ale ani nesahá po suše technickém podání – prostě vynikající.
Podání hlasu i nástrojů v „Muddy Waters“ od LP („Lost on You“ | 2017 | Vagrant | 538284881) se prakticky dost blížilo nejvyššímu firemnímu modelu a středy obecně brnkají na bránu vyšší třídy, než jakou napovídá cenovka. Je to velmi spořádaná reprodukce, opět klidná a pevná, ale ne suše technická. Tady je cítit malá špetka měkčího podání, do které ale svým duchem promlouvá i použitá přenoska – že by sám předzesilovač nějak výrazně ukazoval sám sebe, to rozhodně ne. Je rovný, čistý a velice transparentní, díky čemuž vnímáte nahrávku již prakticky „nahou“, respektive slyšíte jasně i malé nuance, stejně jako nedostatky.
S klidem přistoupil M6x Vinyl i k nejvyššímu konci frekvenčního spektra, cinkání v Eickově „Joni“ („Skala“ | 2011 | ECM | ECM 2187) bylo klidné a snad až lehce nenápadné, tak trochu učesané, ovšem velmi dobře čitelné, lehké a konkrétní natolik, že detailů bylo víc než dost. Výtečné bylo oddělení jednotlivých not, nenucené, přirozené. Samotný předzesilovač tu není nijak výrazně přítomný, opět mnohem citelněji vyniká samotný gramofon a provedení nahrávky a elpíčka.
Možná, že u skladeb jako je „Lion in Winter“ od Bee Gees („Trafalgar“ | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) vám může zprvu chybět pocit výraznější hutnosti nebo taková ta jistá sytost, kterou si často pojíme s analogovým řetězcem, ale taky zůstává více pravdy a méně pohádek – MuFi třeba velký buben poměrně dost zkrotí, jeho úder je ale o to pevnější a fyzičtější, byť nepůsobí tak velikým dojmem. Máte rozhodně pocit výtečné kontroly a celkové vysoké věrnosti, skoro se chce říct, že na to co umí je M6x Vinyl až neuvěřitelně levný. Ani tady není nápadnost, naopak zcela samozřejmě je naservírována rozsortovaná nahrávka – jen stěží najdete něco, co v dané cenové hladině hraje takhle.
To platí i pro rozlišení – možná najdete zvuk pocitově bohatší a barevnější, možná přednes s vypíchnutějšími detaily, ale to, jak naprosto nenucenou čitelnost M6x Vinyl přináší do „Modul 60“ od Nik Bärtsch’s Ronin („Awase“ | 2018 | ECM | ECM 2603), to už zavání opravdovým high-endem. V naší sestavě limit definuje použitá přenoska, ale M6x Vinyl v ledasčem snese srovnání s Celio a to už je něco. Je to velmi upřímné phono, v němž slyšíte to, co mu dáváte, více ale naštěstí toho dobrého, než špatného, není to agresivní přednes s přehnaným zdůrazněním limitů nahrávek. Hlavním vjemem je přenost a s ní spojený pocit „samozřejmé normálnosti“, díky níž je tak okouzlující typ „dívky od vedle“, která si na nic nehraje.
Týž dojem (tedy ona do jisté míry „nepřítomná“ charakteristika přístroje) pronikal i notami „There is a Kingdom“ Nicka Cavea („Boatman’s Call“ | 2011 | Mute | LPSEEDS10) – prostor byl na poměry elpíčkového světa vynikající, organizovaný a přitom bez pocitu mechanické vyfrézovanosti, stále je tu uvolněnost a plastická barevnost. Vykreslení je klidné, stabilní, s lokalizací nástrojů i hlasu tak dobrými, jak to dovolí slušné, ale ne perfektní LP, což vnímáte, ale tak nějak vám to nevadí. Hudba se nemechanicky line, rozvázaná a vzdušná.
M6x Vinyl ale není vhodný jen pro brnkání a komorní hudbu – když na plyn šlápnou Deep Purple ve své „Child in Time“ („In Rock“ | 2016 | Harvest | 0825646035082), M6x Vinyl předá celé dění se stejnou jistotou a samozřejmostí, jako všechno ostatní a hudba má řád, má ale také drajv a sílu, byť to není (alespoň na první pocit) tak bohaté a syté, jako na mnoha jiných phono předzesilovačích. U Musical Fidelity upřednostnili skutečně hudební věrnost – výsledek je přirozený, nemaskující chyby, zároveň ale umožňující vyniknout celému řetězci v plné kráse. Slyšíte jemné detaily, zároveň je ale přednes zcela bezkonfliktní a snadno u něj vydržíte dlouhé hodiny a prostě se jenom bavíte.
V Musical Fidelity mají tradici dobrých gramofonových předzesilovačů, střední model M6x Vinyl ovšem překonává očekávání, neb je to prakticky Nu-Vista Vinyl v o něco jednodušším provedení, ovšem za méně než poloviční cenu. Je tu velká šance, že v kategorii do 100 000,- Kč nepotkáte čistší, transparentnější a věrněji hrající phono předzesilovač, jako bonus ale dostanete zvuk, který se neomrzí a nebude lézt na nervy ani u průměrných nahrávek – M6x Vinyl hraje tak nějak „normálně“, přirozeně a nemechanicky, že je radost poslouchat. Pokud se tak pídíte po analogovém řešení, které vám neprotrhne kapsy a přitom už vám ukáže náznak nejvyššího analogového high-endu, tak jste na správné adrese.
Kč 46 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/phono-predzesilovace/3503-musical-fidelity-m6x-vinyl#sigProId483f8be9bc
--- --- --- --- ---
KLADY
+ fantasticky čistý zvuk ne daleko od Nu-Vista Vinyl
+ rozsah nastavení
+ famózně tiché signálové pozadí
+ dobrá konektivita
ZÁPORY
- v této kategorii phono předzesilovačů vůbec nic
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz