Vídeňský Pro-Ject, který patří k nejúspěšnějším „analogovým" firmám světa, využívá výrobní kapacity továrny v moravské Litovli; to určitě není tajemstvím. Velkou popularitu si značka Pro-Ject vydobyla mimo jiné i svými velmi dostupnými řadami, nabízejícími nejen dobrou cenu, ale také stále ještě neopomjející hodnoty high fidelity. Nejnovější série (či vlastně de facto jeden model, alespoň prozatím) Elemental je pak ještě dalším očištěním konceptu high fidelity gramofonu od nadbytečných (a nákladných) prvků. Zůstává tak jen to nejelementárnější.

Zprvu se snad i trochu vyděsíte, že v Pro-Ject vám dodali nekompletní přístroj – shora je totiž vidět vlastně pouze talíř a dvě pacičky s pohonem a na druhé straně s raménkem. Přestože minimalistické a různě tvarované základny jsou moderní a najdeme je i jinde, u Pro-Ject Elemental prostě už není kde a jak ubírat, aniž byste sáhli ke škodlivým kompromisům. Neobvykle uspořádaný gramofon se dodává ve třech barvách horní strany „paciček" a díky své jednoduchosti vůbec nevypadá zle.

Nečekejte žádné zázraky, všechna použitá řešení patří k nejjednodušším (ale kdysi kdosi řekl, že vše geniální je jednoduché). Rozměry gramofonu v podstatě určuje rozměr centrálně položeného 30 cm talíře z MDF, usazeného na ložisku z nerezové oceli v bronzovém pouzdře, od nějž se jen doprava a doleva rozbíhají již zmíněné pacičky – každá utíká jen do dálky 6,5 cm, takže celková šíře gramofonu činí 43 cm. 9 cm na výšku pak má na svědomí hlavě poměrně masivní kulatá základna z umělého kamene, viditelná pouze při pohledu zdola. Ta má také na svědomí většinu z necelých 3 kg hmotnosti tohoto gramofonu.

Levá polovina přístroje nese integrovaný stejnosměrný motorek z firemní stáje, napájený dodávaným pulzním zdrojem a spínaný jednoduchým dvoupolohovým kolébkovým přepínačem. Viditelnou část pohonného ústrojí tvoří hřídelka s dvěma šířemi – jedna slouží pro „klasickou" rychlost 33 otáček / min, druhá pro „singlových" 45 rpm. Změna je jednoduchá, přehodíte pohonnou gumičku z jednoho zářezu na druhý a je to. Potěšující je i stabilita otáček motorku, minimálně ve vztahu k pořizovací ceně – u rychlosti 33 otáček je rozptyl 0,2%, u 45 otáček 0,18%.

Na pravé straně gramofonu pak najdeme přednastavené a osazené raménko. Jde o kovovou trubičku délky 8,6" s efektivní váhou 8 gramů, protizávaží má rozsah 3 – 5,5 g a přítlak lze nastavit na 0 – 30 mn. Možnost seřízení je skvělá, byť jí typický majitel modelu Elemental asi nevyužije. Hlavně proto, že osazená přenoska Ortofon OM 5E (mimochodem, sama o sobě za nějakých 1 500,-) má přednastaveno optimálních 18 mn a na nastavení tak není třeba sahat.

Z raménka skrz základnu vede signálový kabel, plně integrovaný do gramofonu a tedy nevyměnitelný. Zato pěkně tlustý, dlouhý a vybavený dokonce zemnícím kablíkem. Popravdě řečeno vypadá snad až trochu předimenzovaně na danou cenovou třídu.

Patrně nejdostupnější z hifi gramofonů jsme měli možnost poslouchat jednak na sestavě Naim Nait XS / Naim StageLine, jednak na NAD C370 / Pro-Ject Phono Box. Chvíli zesiloval signál z obou přenoskových předzesilovačů také T+A PA 3000 HV. Poslouchali jsme jak přes osvědčené Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus, tak přes Triangle Cométe Ex.

Praktičnost soužití s plně manuálním gramofonem Pro-Ject Elemental je skvělá – raménko klesá plynule a jemně, talíř se roztáčí snadno a jistě, gramofon ani přes malou základnu nijak nepřepadává. Snad jen dodávaná plstěná podložka je k vzteku, protože i přes vyprané desky či intenzivní používání antistatického čistícího kartáčku se tenoučká vrstva plsti přisála ke každé přehrávané černé desce, takže se budete každých 25 minut prát s jejím odstraňováním a opětovným natahováním na talíř. Doporučujeme zakoupit třeba firemní korkovou podložku, byť v této třídě půjde o znatelný příplatek.

Přestože je gramofon lehký, vcelku jednoduché řešení kombinace těžkého centrálního bodu a MDF „prkna" rozumně pohlcuje vibrace, takže můžete v klidu chodit okolo a hrát nahlas – na druhou stranu zavadíte-li o gramofon třeba rukou, neodpružená konstrukce ráz nikam neodvede a raménko po desce jednoduše sklouzne. Elemental je slušný v pohlcování vibrací z vnějšku, na samotném těle, raménku a talíři toho ale zvládne minimum, stejně jako jakýkoliv jiný neodpružený gramofon.

Samotný gramofon pak předvádí slušnou práci, vezmeme-li v potaz jeho cenovku. Basově precizní nahrávka Boba Jamese „Obsession" ze stejnojmenného alba (1986 | Warner | 925 495-1) nabízí umírněné, ale příjemné množství spodních frekvencí. Vyznívají přeci jen docela měkké, ale nemáte pocit, že by se vymkly kontrole. Pro-Ject Elemental v kombinaci s našimi sestavami a Phono Box inklinoval k lehce temnějšímu ladění, basa byla veliká a dominantní. Na druhém konci spektra se nacházející činely nejsou nikterak pronikavé, ale překvapí vás rozumným rozlišením a čitelností.

Ani stará a lehce zvlněná verze „Dark Side of the Moon" (1978 | Supraphon | 1 13 2224 Z) od Pink Floyd gramofon nezaskočila, což nás velmi mile překvapilo. Uložení ramene je velmi dobré a přenoska tak kopíruje vcelku v pohodě i výrazné vlny. „Money" předvádí základní, jednoduchý zvuk, byť lehce opatrnější, ale jednotlivé nástroje lze dobře oddělit a vokál je vysloveně příjemným překvapením. Znělý, jasný.... Středy vůbec přenosce, raménku a gramofonu docela dobře jdou. Navíc i na velmi průměrném výlisku Pro-Ject už stačí i na přenos té žádoucí rockové atmosféry. Zvuk celkově umí být i hezky plný.

Nádherné 200 g LP „Trafalgar" (MFSL | 0973) od Bee Gees, zvláště pak „Lion in Winter" umí opravdu pěkně prověřit dynamický potenciál gramofonů. Velký buben a těžké údery do jeho blan jsou veliké, dramatické a energické, byť jejich kontury nesou znaky měkkosti. Jako celek zvuk není přehnaně veliký, drží se (až kupodivu) věrných proporcí. Jakmile začala hrát akustická kytara, rozhodně nás (v dané cenové třídě) nadchlo podání strun – gramofon v kombinaci s phono předzesilovačem umí slušně trefit kovový nádech. Když se uvolníte a necháte zvuk jen tak plout, zjistíte, že už v něm máte vše potřebné v míře, která vás v ničem nezklame – je tu rozumné rozlišení, je tu rozumná přehlednost, je tu tempo, je tu relativně vyvážená reprodukce. Vše samozřejmě odpovídá dané ceně, ale ve zvuku není nic, co by vás donutilo říct „tak to ne, to za to nestojí". Ba naopak.

Gershwinova „Rapsodie v modrém" v podání Slovenských filharmoniků s Dennisem Burkhem v čele (1975 | Opus | 9110 0385) ukázala, že i velmi levný Pro-Ject dokáže prezentovat přijatelně věrné barvy nástrojů, byť celkový přednes je opět měkčí a sametovější – nicméně nevtíravý, bez stop vulgarity či hrubosti, což se v této třídě rozhodně počítá. I velký orchestr za pianem je vcelku ne špatně zvládnutý. Zvuk je spíše jedním celkem, ale i přesto nemáte pocit zvukového uzlu, instrumenty se neslévají a vše zůstává čitelné a jednoduše hezké a příjemně poslouchatelné. Mírně opatrný zvuk by jistě šel připsat velmi levné přenosce, samotné tělo a raménko má rozhodně potenciál.

Dravá a synteticky tvrdá „Fine Line" ze skvělého sólového alba „Now Voyager" Barryho Gibba (1984 | Poldor | 823429-1) opět přesvědčila o férových rytmických schopnostech gramofonu Pro-Ject Elemental v duetu s přenoskovým předzesilovačem Phono Box. Tempo skladby drží velmi pěkně a jednoduše máte pocit, že vše plyne a jede. Pro-Ject Elemental nenabízí rozlišení, které by vás zatlouklo do křesla, ale celek je slušně čistý a přehledný, balancuje na příjemném rozhraní mechanické přesnosti a sametového klidu. Opět tu je cítit lehký nadbytek basového pásma. Elektronické zvuky už ale mají znatelný impuls a energii.

Jeden z nejlevnějších dostupných gramofonů vůbec a základ úspěšného katalogu firmy Pro-Ject, model Elemental, je skutečně tím, co slibuje už svým názvem. Jde o elementární řešení, díváte-li se na věc z pohledu příznivce věrné reprodukce zvuku. Elementární, ale rozhodně funkční. Elemental vypadá velmi pěkně, jednoduchá deska, masivní základna a vůbec vizuální minimalismus fungují. Robustní umělý kámen vespod také rozumně absorbuje vibrace okolí, byť pořídíte-li nějakou kvalitní anti-rezonanční desku pod, tenhle gramofon se zlobit nebude. Mírným mínusem může být pevně integrovaný vývodní signálový kabel, ale na druhou stranu – kdo by v téhle cenové relaci řešil něco takového. Relativně nejslabším, na druhou stranu nejsnáze vylepšitelným prvkem je tu přenoska – samotné šasi a raménko totiž rozhodně stojí za víc, než za inzerovanou koncovou cenu a tak „unesou" i vyšší model přenosky. Celkově je zvuk jednoduchý, a i když je relativně opatrný, klid a přehled mu neschází. Obzvláště basové pásmo je za dané peníze jednoznačně velmi dobré, středo-výšková část pak zůstává rozumně přehledná a čistá, i když nemá úplně tu samozřejmost vyšších modelů firmy Pro-Ject. Za nějakých pět a půl tisíce však dostáváte kompletní řešení, které vás sice neohromí žádnou ze svých charakteristik (i když to provedení a design...), ale na druhou stranu vás ani v ničem nezklame, což je rozhodně paráda. Mezi námi – mnozí kolegové v zahraničních redakcích tvrdí, že největší poklonou pro komponent je to, když si ho recenzent koupí. Nuže, budiž to tedy poklonou pro Pro-Ject Elemental, že v dosud zcela digitální redakci zaujal své místo jako stroj pro občasné potěšení – protože každá koruna investovaná do komba Elemental + Phono Box od Pro-Ject znamená investici nepromarněnou, investici do příjemného, klidného zvuku. Zvláště pro ty, kteří analog teprve objevují...

CIGARETOVÝ TEST

Kč 5 590,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ opravdové plug´n´play

+ slušný vzhled i provedení

+ v dané cenové třídě to asi lépe nejde

+ nepřítomnost nepříjemných zvukových artefaktů

+ vysoká stabilita díky masivní základně

ZÁPORY

- zvuk je trochu méně plný a důrazný

- tenoučká plstěná podložka pod LP je k vzteku

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Magnoli / Čáry v písku - provokativní inspirace pro vás

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB)
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax) [2]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
Dirac Live [2]
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista