Anglická společnost Prism Sound za sebou má slušnou historii - založili ji pánové Boswell a Dennis v roce 1987, byť spolu pracovali již o nějakých šest let dříve, konkrétně na prvním mixážním pultu s vestavěným DSP. I to je patrně důvod, proč většina čtenářů o Prism Sound doposud neslyšela, drtivá většina jejich produkce totiž směřuje do "profi" světa - konkrétně do sféry nahrávání a do sféry analýzy a měření. Malý D/A převodník Callia je prvním krokem do audiofilům zaslíbených zemí.
Že tento malý přístroj pochází od výrobce neuvyklého hi-fi světu, to poznáte celkem snadno - design totiž nese neklamné stopy účelnosti, spíše než elegance. Převodník je nicméně snadno skladný - s šířkou 28,5 cm, hloubkou 24,2 cm a výškou jen 5 cm se snadno dá umístit i na stůl (což s ohledem na přítomnost sluchátkového zesilovače může být častá aplikace). Kompaktním rozměrům odpovídá i nevelká váha 2,1 kg.
Čelní panel má na sobě zapuštěné poměrně velké logo výrobce, vedle něj jsou ve dvou blocích řady diod, indikujících aktivní vstup i typ zpracovávaného signálu. Ještě o kousek dál najdete dva otočné voliče - tím větším se reguluje hlasitost, úroveň indikuje modré okruží v prohlubni kolem, což je lehce nepraktické. Podobně nepraktická je i absence dálkového ovládání. Menší prvek slouží také k regulaci úrovně, ale tentokráte zvláště pro 6,3 mm sluchátkový výstup hned vedle. Na kraji je pak spínací tlačítko, jímž můžete krátkými stisky také přepínat vstupy - není to ovšem nutné, v základním režimu umí Callia detekovat příchozí signál a přepnout na správný vstup automaticky.
Otočte si převodník zády k sobě a uvidíte relativně běžnou konektivitu - dovnitř signál dostanete přes asynchronní USB (výrobce dodává vlastní ASIO ovladače pro Windows), koaxiální nebo optický digitální vstup, zpracovaný signál vychází buď symetrickými XLR nebo nesymetrickými RCA. Krom klasické napájecí zásuvky se sem vešla ještě čtveřice přepínačů, jimiž lze nastavovat provozní parametry přístroje - můžete vyřadit regulaci hlasitosti, vybrat si způsob zpracování DSD signálu nebo třeba nastavit impedanci svých sluchátek, čímž se přizpůsobí provozní parametry zesilovače.
Vnitřní část je pak pěkně organizovaná, analogová část je dokonce plně symetrická. Výpočetní výkon dodává programovatelný čip Spartan 6 a mikroprocesor ARM. Na co klade výrobce velký důraz, to je časování signálu - je tu použit vlastní systém CleverClox, který si automaticky vybírá, zda se bude synchronizovat podle signálu či dle svého lokálního taktu, časová chyba celého systému je menší než 50 částí z milionu. Samotný digitálně-analogový převod vychází z řešení profesionálních převodníků a obvody se točí kolem čipů Cirrus Logic CS4398. Ty umí zpracovat signál až 24 bit / 192 kHz - Callia nicméně zvládá signály až 32 bit / 384 kHz a DSD128, vše nejdříve proběhne digitálním interpolačním filtrem a skončí právě v maximálním nativním rozlišení. Prism Sound má ve svých materiálech dlouhé povídání o tom, proč DSD nemá smysl převádět přímo a že nejlepší je pracovat s ním po převodu na PCM signál.
Výrobce udává u převodníku Callia skvělé technické parametry - THD+N menší než 0,0005%, dynamiku přes 115 dB, téměř absentující přeslechy mezi kanály nebo frekvenční rozsah 8 - 32 000 Hz (-0,05 dB). Prakticky identické, jen o maličko horší parametry pak platí i pro sluchátkový výstup.
Prism Sound Callia jsme poslouchali v rámci všech běžných redakčních sestav - hrálo se tak spolu s Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30 místo OPPO UDP-205 (respektive místo jeho převodníku, ale občas s jeho mechanikou), hrálo se s Cambridge CXC a Cambridge CXA80 s Fischer&Fischer SN-70 nebo také místo Teac NT-503 s Emotiva XPA-DR2 a KEF LS50. O filtrech, kabelech a dalším příslušenství více v pravém sloupci -->.
Linky hlubokých tónů, linoucích se z cella a kontrabasu v Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) vykouzlil převodník lehce sušším způsobem, nicméně zase s opravdu výtečnou kontrolou a přesně vykrouženými konturami a přirozenou váhou. Projev zůstává velmi kontrolovaný napříč hlasitostmi i při odstavení regulace (ta kupodivu má jen naprosto minimální dopad a můžete ji tak skutečně bez obav používat), není tu cítit žádné nadsazování či přibarvování, což nicméně oceníte spíše při dlouhém poslechu. Zprvu se může zvuk zdát maličko skoupý, ale je skvěle pružný, kultivovaný a čistý, všechno je pečlivě organizované.
Stále s nadhledem a jistotou se zvuk převodníku pohybuje i v oblasti středních frekvencí - konkrétně třeba hlas Doris Day při zpěvu "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) byl skvěle klidný, hebký a nesmírně snadno srozumitelný. Je cítit, že Callia pracuje s vysokou přesností a věrností, bez pocitu techničnosti totiž nabízí vskutku báječné rozlišení a velice snadnou, nenásilnou srozumitelnost, byť vokál je trošku menší co do objemu, nesnaží se o líbivou šťavnatost nebo větší tělesnost, je opravdu hlavně umírněný a informativní.
Střídmost, nezdůrazněnost a velmi "normálně" působící přesnost a realističnost je převodníku Callia vlastní i v nejvyšším frekvenčním spektru. Na cinkavých kovových perkusích ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) bylo zřetelně znát, že převodník dokáže už opravdu skvěle a precizně oddělovat jednotlivá cinknutí, udržet kontrolu nad jejich průběhem a dozvukem a činí tak s přehledem, takže snadno vnímáte odlišné velikosti různých činelů, ale i energii úderů, zvuk nesplývá a je takový bez efektů a bez zjevné snahy organizovaný. I tady je ale patrné, že jde o maličko sušší, byť ve finále realistický zvuk.
Ani dynamické špičky Stravinského "Ptáka Ohniváka" v podání Base Pollarda dirigujícího Utrechtsch Studenten Concert ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) převodník nerozhází. Dramatické transienty se spoustou energie jsou řízené s jistotou, pevné a máte pocit, že přístroj zvládá excelentně hlavně "nepřekážet" zvuku, příliš nevkládá do hudebního výsledku sebe sama. Hudba se řádně nadechne právě tam kde má, klidnější pasáže jsou pak relaxované a okamžitý přechod má velmi solidní dávku dospělosti a přirozené jistoty. Nic se na vás zběsile nevalí, ale kde důraz má být, tam je v prakticky nezkrocené formě.
Možná jste z řečeného již stihli odhadnout, že Prism Sound Callia se chová řádně a spořádaně jak jen to jde, prakticky až "nehifisticky" nestranně. Reprodukce "Pie Jesu" se zpěvem Ellen van Zomeren ("Incredible Music Vol. 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) byla poskládaná s jistotou a čistotou pravého high-endu, hudba je krásně transparentně a čistě znějící, pečlivě rozvrstvená a opět bez jakéhokoliv nepatřičného akcentu. Jen velmi decentní vlastní stopa převodníku nijak nezasahuje do dosažitelnosti a čitelnosti i jemňoučkých detailů - ty nejjemnější nuance jsou zasunuté poměrně v pozadí, ale na druhou stranu i tam zůstávají snadno slyšitelné a podtrhující autentickou živou atmosféru nahrávky. Detailnost je vlastně v dané ceně působivá, jakkoliv provázená tak trošičku sušším zvukovým výsledkem.
Co je ovšem excelentní, to je schopnost načrtnout prostor hudební scény v pravolevém i předozadním směru a udržet působivě pevnou a přehlednou trojdimenzionálnost. I v jednoduché "Dream about you" (Eva + Stevie B. | "STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) cítíte vzduch, vnímáte skutečně perfektní homogennost a přitom nesvázanost. Lokalizace je naprosto přirozená, ale hlavně, hlavně je tu pocit, že kytara má tělo, stejně jako že hlas není jen cosi vycházející z jediného bodu někde uprostřed všeho, ale že proudí ze skutečných lidských úst. Je to velmi samozřejmé a přesvědčivé.
Celkem dobře vypovídá o charakteru tohoto převodníku poslech syntetické "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149). Kontrola je skvělá, výsledkem je nenucený, organizovaný a precizní zvukový obraz, v němž jsou skvělé a přesně řízené tóny, je to civilně informativní reprodukce, která je prostě poskládaná, pevná a srozumitelná - jaksi to ale není úplně strhující zvuk, není muzikální, ale ani technický. Ve světě, v němž většina elektroniky více či méně ve zvuku "maluje", Prism Sound se drží co nejblíže realističnosti, tedy budeme-li se držet obrazové analogie, snaží se o "fotku". Na druhou stranu, hudba je čitelná od tichých úrovní a je to nenásilné, čím hlouběji se snažíte proniknout, tím víc detailů objevíte a tím více oceníte celkovou nevtíravou dospělost.
D/A převodník / předzesilovač / sluchátkový zesilovač je bezpochyby excelentním zařízením, které nechybuje v žádné ze svých rolí - ostatně právě tak, jak byste asi i očekávali od stroje vyrobeného profesionály s takovým renomé. A možná i to, že jde o výrobce z profi světa, nechává pro domácí nasazení jisté drobné rezervy - jednak je to design, který je účelný, ale rozhodně ne pohledný, jednak je to absence dálkového ovládání, což jaksi trochu komplikuje jiné než stolní používání. Může to pro někoho být i to, že zvuk je celkově jaksi sušší, sázející spíše na pečlivou organizovanost a realističnost, než na vyslovenou "zážitkovost". Na druhou stranu tohle velmi věrné, čisté a nevtíravé podání může pro jiné být tím nejsilnějším argumentem, proč právě "takhle ano". Tak nebo tak, tohle je převodník z high-endového světa, u kterého se nemusíte rozhodně bát ani využít regulaci hlasitosti nebo si i kriticky poslechnout hudbu přes sluchátka. Vzato kolem a kolem, Callia nabízí ve své cenové třídě jedno z nejrealističtějších zvukových podání široko daleko - a koneckonců je to právě to, o co v celém tom našem světě zábavy jde, že?
Kč 64 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/1881-prism-sound-callia#sigProIdeeac07a343
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/1881-prism-sound-callia#sigProId19e1f6d407
--- --- --- --- ---
KLADY
+ jemnost (a vůbec přítomnost) regulace hlasitosti
+ výtečná prostorovost zvuku
+ velmi solidní přesnost a čistota
+ studiové kořeny firmy nabízí velmi realistické zvukové podání
ZÁPORY
- absence dálkového ovládání
- podoba je snad až příliš cítit "profi" původem
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Altei | www.altei.cz