Restartovanou polskou značku Unitra už patrně nemusíme více představovat, její moderní podoba navazuje ideově i technicky na produkty ze zlatého věku hi-fi, ovšem s komponentovou základnou řádně aktualizovanou dle současných podstatně pokročilejších standardů. Krom zesilovačů a gramofonů či reprosoustav naši severní sousedé nabízejí také jeden komponent digitální – CD přehrávač / transport CSH-801.
Přístroj je k dispozici v jednoduchém, čistém šasi, jež se od pravých úhlů odklání jen na maličko zakulacených rozích čelního panelu. Do něj je v levé části vsazena mechanika za úzkými dvířky, zajímavostí je instalované nenápadné zrcátko, skrze které vidíte srpek otáčejícího se kotoučku. Ne snad, že by to mělo jakýkoliv vliv na zvukové zážitky, leč nápad to je originální.
Pravou polovinu předku ovládá hlavně hluboko zapuštěný displej s netypickým provedením – obrazovka využívá technologii podobnou elektronickým čtečkám knih (takzvaný elektronický inkoust), takže vlastně příliš nezáří, přesto se dobře a zřetelně čte. Přeskakování skladeb a posun v nich obstarává kulatý otočný prvek, Play a Stop mají vyhrazená klasická tlačítka. Zapnutí a vypnutí jako u ostatních výrobků značky probíhá přes pěknou dvoupolohovou páčku.
Zadní panel je velice jednoduchý. Krom napájecí zásuvky je zde jen jeden výstupní pár analogových cinchů plus koaxiální a optický digitální výstup. Přítomné USB C slouží výhradně pro servisní účely.
O použitých součástkách Unitra příliš do hloubky nemluví. Mechanika umí přečíst klasický CD formát plus vypálené disky s WAV soubory se standardním rozlišením 16 bit / 44,1 kHz. Použitý čip D/A převodníku má mít maximální rozlišení 32 bit / 384 kHz, ale neprobíhá zde žádný upsampling nebo převzorkování.
Co se dozvíte, to jsou pracovní frekvenční rozsah 7 – 20 000 Hz, THD+N 0,004% a dynamický rozsah 92 dB, případně separace kanálů 90 dB. To všechno jsou celkem standardní hodnoty.
Celé zařízení má šířku 44 cm, hloubku 35,5 cm a výšku 10,5 cm, to vše při váze 6,9 kg.
Poslech probíhal v prostorách brněnského showroomu dovozce, kde jsme vyzkoušeli poměrně široké spektrum kombinací. Používali jsme firemní regálovky ZGB-401 i sloupky ZGZ-801, přehrávali z menšího gramofonu GSH-630 Fryderyk i většího GSH-801 Edmund, ale používali jsme též právě CD přehrávač CSH-801. A k tomu i značkové reprokabely KG40 i KG25. Mimo to pak EverSolo DMP-A6 Master Edition, ELAC Miracord 80 nebo Rotel RA-6000, z reprosoustav ELAC Vela FS 408 a k porovnání kabelů ELAC Sensible SPW a ELAC Reference SPWR. Napájení v každém případě filtroval IsoTek V5 Aquarius.
Brnkání kontrabasu Charlie Hadena ve „Spiritual“ („Beyond the Missouri Sky“ | 1997 | Verve | 537 130-2) bylo decentní – ani hřmotné, ani opatrné, oddělení jednotlivých tónů je férové, adekvátní prémiové třídě. Je to však zvuk trochu nenápadný, cílený na vyrovnanost a neprominentnost. Co do pevnosti ohraničení je CSH-801 lepší sám o sobě, než digitálně přes DMP-A6 Master Edition, byť se to na v prvních poslech nezdá, neboť EverSolo je energičtější. Unitra servíruje tón za tónem v pěkně neutrálním, klidném, avšak uspořádaném celku.
Na obou vokálech Buddyho a Julie Millerových v „Niccolo“ („In The Throes“ | 2023) byla znát solidní čistota, byť v trochu sametovějším způsobu. Ani tedy – což je do jisté míry zvukopisná charakteristika značky Unitra – nesrší energie kupředu, je to takový ten v zásadě nekonfliktní, urovnaný zvuk. Ani přímější nahrávka není nijak a nikdy nepříjemná, na druhou stranu někomu může scházet trochu expresivnosti. Ale prokreslená barevnost je v rámci své cenové hladiny bezproblémová.
Detailů v moc pěkně nahraných výškách „Nefertiti“ Lionela Louekeho („Mwaliko“ | 2010 | Blue Note | 509996 88508 2 1) bylo vlastně dost – opět si to hned neuvědomíte, protože v nich panuje ona jistá mírná sametovost a ne ten úplně průbojný říz, na druhou stranu je to ve finále celkem šarmantní a snadno poslouchatelné. I kdybyste měli dost prezentně hrající sestavu, nemělo by to vést k nacinkanému výsledku.
Podobné zvukové ladění má rozhodně svoje výhody, na druhou stranu by třeba „Nierika“ od Dead Can Dance („Spiritchaser“ | 1996 | 4AD | 0652637271324) mohla přeci jen chvílemi působit o něco výbušněji a dramatičtěji. Co do kontroly ji zvládá CSH-801 korektně a kultivovaně, to ne že ne, je to příjemné, přesto mocný pulsující objem hraje zdánlivě tak nějak klidněji. Všechno je přesto řekněme neutrální – ani málo, ani moc objemu, ani suché, ani bujně šťavnaté, prostě střídmý, čistý, dobře modelovaný zvuk s nadhledem.
Ke slyšitelně starému mixu „Captain Seňor Mouse“ (Chick Corea / Return to Forever | „Hymn of the Seventh Galaxy“ | 1991 | nahráno 1973 | Polydor | 825 336-2) přistupuje CD přehrávač Unitra s maličko starosvětskými způsoby. Rozhodně to není nepřehledné, pořád se pohybujeme ve sféře lepšího hi-fi, ale nejde o moderně rozčísnutý a perfektně pročištěný styl. Zůstává hlavně organicky spojitý (jakkoliv nechaotický), asi by se dalo říct, že přednes je takový, jaká je nahrávka. Ani u těch „křupavých“ ale nejde o fokus na jednotlivosti.
Podání prostoru v „Miss Otis Regrets“ (Bette Midler | „Greatest Hits“ | 1998 | Atlantic | CD 82497) taktéž nevybočovalo z decentně neutrálního stylu. Nemáte pocit, že by se hudba roztékala v pravolevém nebo předozadním směru do nějakých opulentních dálav, přesto je na scéně již slušný pořádek, hlavní hvězda je vpředu, doprovodné vokály mírně v pozadí a vlevo, nástroje mají taktéž své místo. Jinými slovy, aniž by docházelo k dojmu holografičnosti, které se můžete dotknout, je tu férová porce organizovanosti.
Vlastně by se dalo třeba podle „The May Queen“ (Robert Plant | „Carry Fire“ | 2017 | nonesuch | 75597934939) říct, že CSH-801 má v zásadě elegantní šmrnc, hudbu uspořádá, dá jí přiměřenou formu i objem, stejně jako čitelnost a jistotu, nepouští se však do vášnivých sfér – zůstává pohodlně čitelný a klidný. Za danou cenu nelze tvrdit, že by cokoliv bylo špatně, navíc přehrávač nijak nezkouší pracovat s alterací frekvenčního vyvážení, je to vyklidněně vyrovnané.
CD přehrávač Unitra CSH-801 je puristický přístroj podle starých dobrých zvyků a standardů. Nechce nabízet víc, než právě soustředění na standardní stříbrné kotoučky, nic komplikovaného. Ve stejném duchu je pak vlastně pojatý i zvuk – nechci okouzlit „něčím navíc“, ale zůstává věrně organizovaný, kultivovaný, byť vlastně spíš konzervativní, než moderně energický a vášnivý. Je to přednes ze světa „lepšího hi-fi“, naprosto nekonfliktní a opět fungující dobře hlavně jako součást kompletního systému Unitra. Právě tak by to asi mělo být – máte-li sympatie ke „klasickému hi-fi“, můžete k němu přičichnout s kompletním systémem polské značky, který vám ukáže ladění obvyklé ve zlatém věku high-fidelity, ale přeci jen v lepším standardu než tehdy díky součástkám se „současnými“ parametry.
Kč 55 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/cd-prehravace-a-transporty/5979-unitra-csh-801#sigProIddd8ee63e93
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkné zpracování za danou cenu
+ nekonfliktní zvuk, ideální v kombinaci se sestavou Unitra
+ docela rychlá a tichá mechanika
ZÁPORY
- v dané ceně by asi klidně mohly být přítomné digitální vstupy nebo možnost přehrávat různorodé digitální soubory
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz
PRODÁVÁ: BaSys Studio | www.basys.studio