Severoněmecký ELAC patří mezi mimořádně tradiční výrobce audiotechniky (i když měl ve své historii mnohé zajímavé technické odbočky) a za bezmála století své historie si vybudoval originální technologický i designový přístup ke konstrukci svých výrobků. Taktéž šíře firemní nabídky je až neuvěřitelná – svou cestou jde hlavní kielská základna, svou i kalifornská pobočka vedená legendárním Andrew Jonesem. Společnými silami pak pokrývají trh od těch nejzákladnějších reprosoustav až po ultimativní high-end milionové třídy.
Relativně nedávno se ELAC pustil také do výroby audio kabelů, konkrétně reproduktorových kabelů – oba dostupné modely patří taktéž do té nejdostupnější třídy, přesto mají ambice překročit stín „běžných drátů“ a snad i proto jim výrobce dal název „Sensible“ neboli „Rozumný“.
ELAC se rozhodl nabídnout reproduktorový kabel, který bude mít poctivé materiály, fajnové zpracování, praktickou délku a přesto snadno zaplatitelnou cenovku. Vyšší verze Reference SPWR (neboli dále v textu Reference Sensible, jak ji uvádí ELAC na svém webu) pak přidává i hezčí konektory, podstatnější tloušťku a celkově o kousek hodnotnější pocit. Navíc má v popisku velmi ambiciózní větu – „Nemusíte utrácet majlant, abyste dostali ze svých reprosoustav to nejlepší. Kabel je navržený pro dosažení plného frekvenčního rozsahu a maximální vodivosti bez zabarvení nebo omezení.“ A to je zhruba to, co mají nabídnout skutečně referenční kabely.
Jádrem ELAC Reference Sensible je několikero vodičů různých průřezů, spojuje je materiál – bezkyslíkatá měď o čistotě 99,99%. Celkový průřez se pak sečte na 4 mm2. Přes kontaktní plošky z beryliové mědi s pozlacením převádí kabel signál do zakázkových, pěkných a bytelných konektorů, které jsou opět ze zlacené beryliové mědi.
Jednotlivé vodiče jsou separátně izolované a stíněné, jako dielektrikum se používá polyethylen. Nejen díky složení z mnoha důrazných vodičů, ale i díky měkkému tkanému nylonovému opletu je kabel opravu skvěle flexibilní.
Základní verze Sensible SPW má v zásadě stejný estetický základ, je tenčí (však průřez vodičů činí 2,5 mm2) a má o něco jednodušší koncovky, stále má ale tu pěknou výhodu dobré manipulovatelnosti. I tady je materiál čistá měď (99,99%), kontakty jsou i tady ze stejných kvalitních materiálů jako u prémiové verze. Dielektrikum je také stejné – polyethylen.
Reprokabel ELAC Reference Sensible i nižší model Sensible SPW jsme porovnávali s Nordost Heimdall 2 (s Xavian Quarta Evoluzione na systému Métronome DSC1 / Norma Revo SC- 2LN / Norma Revo PA 160 MR / GMG Power Harmonic Hammer 3000P), s Dynamique Audio Horizon 2 (s Fischer&Fischer SN-70 na systému Cambridge CXA81 / Cambridge CXC / Teac NT-503) a s InAkustik LS-1603 (spolu s KEF LS50 Meta na systému RME ADI-2 DAC FS / Emotiva XSP-1 / Emotiva XPA-DR2). Zkoušeli jsme pro zajímavost ale také „zvonkový drát“, neboli obyčejný měděný kabel značky HAMA. Detaily sestav jsou k dispozici v pravém sloupci -->.
Na basovém brnkání v (poněkud) nestoudné kopii soundtracku Twin Peaks od Ondřeje Soukupa („Ptáci jsou hloupí“ | „Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) přinesl Reference SPWR kabel pěkně plný objem s dobrou váhou, bas je nepatrně akcentovaný, ale nijak dramaticky. Je to pěkný zvuk, slušně pružný a slušně pulsující, přinášející lepší vjem, než byste čekali od v podstatě základního modelu.
Nižší model trochu zdůrazňoval basovou složku a lehce vyzdvihoval ten „buclatý“ charakter spodní poloviny frekvenčního rozsahu. Přestože se pak spodní frekvence zdají být objemově výraznější, mají o něco menší impakt, ale celkově bezproblémovou čitelnost, lepší než u „zvonkového drátu“.
Oproti úplně obyčejnému „ne-hifi“ kabelu poutal zpěv Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) mnohem zřetelněji pozornost, byl otevřenější a jaksi celkově čistší, energičtější. Je to zvuk, který s běžným hi-fi bude „snadno kompatibilní“.
Střední pásmo působilo zřetelnější a jasnější i u levnějšího varianty reprokabelu, zpěv byl nicméně lehce jadrnější a expresivnější, lehce dopředný v porovnání s klidem „referenční“ verze, ale působí o dýchnutí čitelněji, než u supermarketového vodiče.
Nejvyšší frekvence činelů v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) byly tak akorát – nepřeháněly to s jasností a nějakým efektem, ale přitom byly dobře slyšitelné, oproti základním kabelům to byl rozhodně zřetelnější a konkrétnější zvuk, lépe ohraničený, přitom ale bez rizika zdůraznění agresivity nahrávek.
Nižší modelové provedení je na tomto konci spektra trochu říznější, živější a přitom (trochu paradoxně) působí o něco méně detailní, ale stále se drží dobrého standardu, který bude plně vyhovovat komponentům a reprosoustavám ze základní cenové hladiny.
Rázné bicí v „Sea Nature“ (Steve Hillage | „Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) byly proti připojení s obyčejným kabelem fyzičtější, ráznější, ale hlavně plnější. Proto působila celá skladba také dynamičtějším dojmem.
Se základní verzí byla dynamika pocitově poměrně rázná v oblasti kolem 100 Hz, což působilo na první poslech jako lepší rytmika a živější přednes, než jaký nabízí vyšší model. Pocitově jako kdyby se kabel „nepletl do cesty“ a přitom nabízel o něco málo živější zvuk, než obyčejný „noname“ vodič.
Jednotlivé instrumenty ve „Sly“ Herbie Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123) byly o něco málo čitelnější v porovnání s obyčejným kabelem (ale když na to přijde i se základním firemním modelem Sensible), vlastně byl zvuk překvapivě blízko k Dynamique Audio Horizon 2 a to vůbec není špatná reference.
To menší provedení nemělo tak překvapivý wow efekt, zvuk je nicméně díky tomu pocitově lehce výraznějšímu ladění v některých částech frekvenčního spektra poměrně dobře čitelný a výraznější, než jak ho nabízí prakticky nestíněný obyčejný „kabel od lampičky“ (jak základní supermarketové kabely tituluje sám ELAC).
Vliv na prostorové podání „Ario“ od Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) byl jen těžko definovatelný – rozdíl mezi Reference Sensible a základním HAMA nebo naopak zmiňovaným Dynamique Audio byl jen malý, lepší celková prokreslenost pak řadila ELAC a Dynamique Audio v podstatě na stejnou úroveň, asi i díky dobré celkové čitelnosti a lepší pevnosti, než má „ne-hifi“ kabel.
I Sensible SPW neměl nijak dramatický pozitivní (ale tím ani žádný negativní) vliv na vnímání podoby hudební scény, výrazně více tu záleží na kvalitě reprosoustav a řetězce jako takového.
Energická „Mind Reader“ se živými kytarami a trochu neotesaným zpěvem od „Silverchair“ („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) byla klidnější, o něco robustnější vespod a o něco jemnější ve středním pásmu, ale díky celkově pěkně plnému stylu byl hudební zážitek pohodový, příjemný a neagresivní, takže ani levnější systémy, které mohou mít tendenci k místy hrubšímu přednesu, nebudou mít problém.
Sensible SPW nabízí také jaksi mohutnější spodky, jemnost je patrná hlavně na elektrické kytaře, struny jsou hladší a celkově je poslech přeci jen docela „uhlazený“, byť to vůbec nemusí být od věci – nadměrná ostrost a tvrdost jsou nejčastějšími problémy, s nimiž se lidé u toho nejdostupnějšího hi-fi setkávají a je cítit, že tento kabel by to mohl dobře kompenzovat.
Někdo nevěří, že kabely v systému mohou něco změnit a proto nechce investovat do „něčeho lepšího“ – Reference Sensible od ELAC by i pro takového skeptika mohl být důvodem k přehodnocení postojů, protože i navzdory své přátelsky nízké cenovce nabízí tento reprokabel jednak pěkné zpracování, jednak ale i zvuk, který je prostě dobrý, plnější, sytější, otevřenější a jasnější než u „noname“ řešení supermarketové třídy. Dokonce se Reference Sensible někdy blíží i ke kvalitám zřetelně dražších řešení a to už něco znamená. ELAC dokázal za velmi rozumné peníze nabídnout něco, co by měl zvážit kdokoliv hledající kabel v ceně do 10 000,- Kč. A pokud hledáte ještě rozumnější cenovou úroveň, pak rozhodně i „menší“ Sensible funguje obstojně a je prakticky „za hubičku“, tedy je ideál prvního lepšího kabelu pro začínajícího audiofila.
Kč 6 600,- - 2x 4,5 m (Reference SPWR)
Kč 5 300,- - 2x 3 m (Reference SPWR)
Kč 2 600,- - 2x 4,5 m (Sensible SPW)
Kč 2 100,- - 2x 3 m (Sensible SPW)
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-reproduktorove/3137-elac-sensible-spw-reference-spwr#sigProId72b85cc0bf
--- --- --- --- ---
KLADY
+ výtečná cena (u obou modelů)
+ zvuková kvalita v té ceně ojedinělá (zejména u Reference Sensible)
+ plný, bohatý zvuk (pro Reference Sensible)
+ dobré zpracování a pružnost pro snadnou maniuplaci
ZÁPORY
- v dané ceně vůbec nic
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz