CD přehrávače jsou nejklasičtějším a stále dost možná nejrozšířenějším zdrojem signálu v poslechových místnostech audiofilů. A i dnes, v době renesance vinylu a obřím rozmachu streamované hudby mají své nezpochybnitelné místo na světě. Co říct k těmto přístrojům má i japonský Teac, který nabízí řešení v podobě svého zaplatitelného kompaktního modelu PD-301DAB-X.
Od pohledu je jasné, že jde o komponent tohoto asijského výrobce, tu kombinaci výrazných bočnic a „poloviční“ šířky si nelze splést. O něco více než dvoukilový přístroj má pěkně zpracované a docela bytelné šasi, s šířkou pouhých 21,5 cm, výškou jen 6,1 cm a hloubkou 23,8 cm jde skutečně o mikrokomponent.
Esteticky je přístroj jednoduchý, na tak malém prostoru ostatně není moc co vymýšlet. Je tu štěrbinový vstup mechaniky, pod ním jednoduchý obdélníček modrého displeje se světlými, rozumně čitelnými znaky a po pravé straně nezbytná šestice základních ovládacích tlačítek. Po straně pravé je tlačítko spínací a USB konektor pro flash disky s hudbou (WAV, MP3, WMA, AAC) ve standardním 16 bit / 44,1 Hz rozlišení.
Zadní panel je také nepřekvapivý – alespoň většinově. Je tu malý vstup externího 12V napájecího zdroje, je tu analogový signálový výstup v podobě cinchů a je tu i výstup digitální a to jak koaxiální, tak optický. Co je ale trochu „navíc“, to je anténní konektor DAB.
Teac říká, že vestavěná mechanika je navržená pro profesionální účely a hlavním kladem je mimořádně rychlé načítání disků. Načtená data pak putují do D/A převodníku Burr Brown PCM5142.
K přístroji je dodáváno malé, ale poměrně dobře použitelné dálkové ovládání. S ním lze snadno ovládat všechny funkce, ladit tuner (zkoušený okrajově, ale rozumný v kontextu „doplňkové“ role) nebo procházet flash disky s hudbou (lze procházet i skrze adresáře apod.).
Žádné další poznatky nebo parametry Teac neuvádí, v reálu tak jde o přístroj ze základního patra high fidelity, který má zapůsobit hlavně zajímavou kombinací funkcí.
Teac PD-301DAB-X jsme poslouchali ve všech třech redakčních sestavách – spolu s Emotiva XSP-1, Emotiva XPA-DR2, KEF LS50 a GoldenEar SuperSub X namísto Emotiva ERC-4. Pak také místo OPPO UDP-205 spolu s Kinki Studio EX-P7, Kinki Studio EX-B7, Métronome DSC1 a GMG Power Harmonic Hammer 3000P přes Xavian Quarta. A nakonec také místo Cambridge CXC na Cambridge CXA81 přes Fischer&Fischer SN-70. O používaných kabelech, filtrech nebo dalším příslušenství se více dozvíte v pravém sloupci -->.
Na tak dostupný a hlavně maličký přehrávač nabídl PD-301DAB-X docela slušné podání varhanních hloubek v Bachově „Toccata BWV 565“ („Audiophile Test“ | 2008 | ABC Records | HD-150). Samozřemě, že poplatně cenové úrovni tu není úplně realistický pocit té celkové basové robusnosti a taková ta mohutná sytost velkého nástroje. Dokonce i struktura a oddělení tónů nejsou špatné. Proporčním zastoupením nabízí Teac tak akorát basu, možná i lehce výraznější podíl, než je mezi základním hi-fi obvyklé.
Ve středním rozsahu má pak Teac tendenci hrát trochu přímočařejším způsobem, hlas Izumi Masuda v „May you have happiness“ („Golden Lips“ | 2009 | ABC Records | HD-121) byl dokonce trochu tvrdší. Asi i díky tomu ale máte při poslechu pocit dobrého rozlišení a jen minimálního zabarvení nějakým vlastním stylem, díky čemuž vlastně i srozumitelnost dle měřítek této třídy funguje bez problémů.
Co do množství a zřetelnosti je nejvyšších tónů v reprodukci PD-301DAB-X docela dost – díky tomu třeba i řízný až agresivní činel v Davisově „So What“ („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) působí až lehce dominantně, je zřetelný až exponovaný, byť ne útočně ostrý. Působí to trochu jako snaha o dosažení co nejinformativnějšího, analytického zvuku. Je pak fakt, že díky tomu rozlišení působí nadstandardně, jakkoliv ty drobné nuance a dozvuky tu tak úplně zastoupené nejsou.
Snaživý, zřetelný a vcelku energický projev PD-301DAB-X pomáhá vyniknout také perkusím v „Jazz Variants“ (The O-Zone Percussion Group | „Stereo Test Record“ | 2014 | ABC Records). Respektive energie bubnů je živější, pronikavější a důraznější, než je v této třídě běžné. Možná tu není tak plný zvuk, aby mohl být označený za „plnokrevný“, ale říz a drajv jsou nadstandardní.
Svou čistotou malý PD-301DAB-X v „Jacob’s Dream“ od Alison Krauss („Hear the Difference“ | 2012 | ABC Records | HD-148a) docela pěkně přesvědčil, je to doopravdy hi-fi kvalita, dokonce i textury akustické kytary nepůsobí vůbec špatně. Je to zvuk bez pocitové „deky“, byť hlavně díky celkovému expresivnějšímu, výraznějšímu stylu. Hraje ale s dobrou pevností a zřetelností – jakkoliv je opět dobré podotknout, že ty nejjemnější nuance a nejkřehčí detaily dozvuků tu nejsou, což ale zcela odpovídá kategorii.
Prostorové podání Händelovy „Wasser Musik“ („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) bylo dobré – scéna sice o něco menší, stejně jako proporce nástrojů, ale organizace slušná a přehledná. Stereo báze „neplavala“, plně odpovídala standardním nárokům hi-fi třídy.
Cohenova „In My Secret Life“ („Absolutely Bass Voice“ | 2016 | ABC Records | HD-177) vyzněla v konečném součtu hezky, jakkoliv by možná v kombinaci s nějakým suchým nebo ostřeji hrajícím zesilovači byl zvuk už moc technický. Jinak ale lehce výraznější bas a utaženější, čisté, byť lehce tvrdší středy a výšky působí dobře – máte pocit dobré čitelnosti, dobrého detailu i dobré čistoty.
Na tak malý a vlastně ne drahý komponent je přehrávač PD-301DAB-X zajímavou záležitostí – už proto, že k dobrému základnímu CD přehrávači přidává možnost poslechu rádia a možnost přehrávání digitální souborů (jakkoliv jen s omezeným rozlišením). Celkově se zdá, že Teac tu míří na konzervativní publikum, které doposud nesklouzlo k „počítačovému“ řešení se streamingem, ale přeci jen tu a tam už chce nějaké moderní možnosti. Všeobecnou zvukovou charakteristikou pak jde PD-301DAB-X trochu svou cestou a přesto v kontextu standardů své kategorie obstojí jak v čistotě, tak v živosti.
Kč 12 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/cd-prehravace-a-transporty/3047-teac-pd-301dab-x#sigProId424ef62391
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kompaktní stroj
+ zajímavá kombinace výbavy
+ rychlé načítání
+ poměrně živý a výrazný zvuk
ZÁPORY
- chvílemi hlučnější mechanika
- limitované rozlišení pro digitální soubory
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz