Řada kompaktních produktů Smart Line od pařížského výrobce Advance Acoustic (který své novější přístroje označuje spíše jako Advance Paris, aby zdůraznil spojení s francouzskou metropolí) patří spíše do dostupnějšího světa, navíc jsou charakteristické svým "polovičním" rozměrem a jejich cílem je nabídnout kvality hi-fi světa v lifestyle balení. Oproti ostatním pak nabízí v této třídě nevídanou konektivitu a univerzálnost. V sérii Smart Line najdete vše od integrovaného zesilovače po dělené řešení včetně monobloků. Zdrojem signálu pak může být D/A převodník nebo univerzální zdroj UX1.
Advance Paris UX1 ctí designové pojetí svých soukmenovců z "chytré" řady - čelní panel vypadá pěkně a vcelku moderně, v levém dolním rohu najdete spínací tlačítko s jasnou svítící obrubou. Půjdete-li pohledem dále po diagonále, narazíte na uzounká dvířka mechaniky, nad nimiž je šestice maličkých tlačítek pro základní ovládání a vpravo tlačítko pro vysouvání.
Nad mechanikou, určenou čistě kompaktním diskům, je nevelký displejíček, který je ale přehledný a dostatečný. Čtyři diody po každé straně označují svitem aktivní vstup. Pravý horní roh okupuje velký, snadno se otáčející ovladač hlasitosti, který funguje i na pohyb v nabídkách a univerzální ovládání, kolem dokola je také světelná obruba. Z řečeného vyplývá, že výstup UX1 lze nakonfigurovat také jako variabilní.
Šasi UX1 je velmi jednoduché, nepřekvapivé. Co ale překvapivé je, to je nabídka konektorů na zadním panelu - je tu prostě všechno, co digitální zdroj signálu může potřebovat, kdybychom to chtěli zkrátit. Krom kompaktních disků může UX1 zpracovávat i síťové zdroje signálu a to buď po ethernetu nebo Wi-Fi. Je tu příprava pro bluetooth modul a hlasové ovládání Amazon Alexa. Pak můžete do přístroje ještě dostat signál trojicí digitálních optických a dvojicí koaxiálních vstupů, nebo asynchronní USB typu B ve spojení s počítačem. Je tu ale i USB port typu A pro připojení datových pamětí, byť by takový možná byl lépe uživatelsky využitelný na panelu předním. Je tady i konektor pro DAB / FM anténu, byť v době internetové už je to spíše raritka - ale to jen podtrhuje nebývalou univerzálnost UX1.
Ven z přehrávače pak signál může jít opět buď digitálně (jednou optikou a jedním koaxem) nebo jednou z analogových cest, tedy buď klasickými cinchovými nesymetrickými konektory nebo v dané třídě atypicky i symetrickými XLR.
Data načtená z mechaniky i ostatních digitálních zdrojů vstupují do čipu AKM AK4490, ten pracuje s 32 bitovým rozlišením a architekturou Velvet Sound. Čip umí zpracovat signál PCM 32 bit / 768 kHz a DSD do 11,2 MHz.
Síťové služby přehrávače (ať už něco jako Spotify nebo TIDAL či lokální AirPlay a DLNA zdroje) a celé ovládání vůbec mimochodem zvládnete nejsnáze pomocí aplikace Playstream.
Výrobce udává na také ambiciózní technické parametry, minimálně s ohledem na cenovou třídu. Zkreslení (bez specifikace jaké vlastně konkrétně) má být pod 0,005%, separace kanálů je přes 110 dB, stejně jako odstup signálu a šumu.
Advance Paris UX1 je, jak už bylo řečeno, poměrně kompaktní - má šířku jen 23 cm, výšku 13 cm a hloubku 31 cm. Spolu s váhou jen 3,8 kg je to skutečně snadno skladné a výbavou univerzální řešení.
Přehrávač UX1 jsme zkoušeli v rámci našich redakčních sestav - tedy místo OPPO UDP-205 s Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30, pak místo Cambridge CXC s Cambridge CXA80, ale také spolu s Teac NT-503 v kombinaci s Emotiva XPA-DR2 a KEF LS50. O podrobnostech výbavy z pohledu kabeláže, filtrů a dalšího příslušenství se dozvíte v pravém sloupci.
V basové lince "Riders on the Storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) bylo cítit rukopis francouzské firmy. Bas byl přeci jen lehce nadýchanější, hebčí a sametovější, ale zato velmi příjemný a pocitově plný. Není to utažený a dramatický bas, ale tak poklidně houpavý, solidně objemný a férově spořádaný, schopný i ve své bohatosti a měkkosti už pěkně oddělit tón od tónu a dát hlubokým tónům řád plně adekvátní své cenové hladině.
Jemnější a vřelejší, ale přesto pěkně barevný a takový živý zvuk slušel vokálnímu pásmu - hlasům Carerrase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) každopádně slušel. V oné celkové pěknosti a příjemnosti se snadno ztratí jakýkoliv limit nahrávky nebo systému a přitom nemáte pocit, že by to byla nějaká deka nebo nekonkrétnost, zpěvákům je dobře rozumět, jsou slyšet rozdíly mezi barvou jejich hlasů a vůbec je to vlastně spořádaný zvuk, ve finále rozhodně spořádanější, než byste od přístroje s tak širokým záběrem a tak rozumnou cenovkou mohli očekávat. Má lehce "hezčí" zvukopis, ale přesto je v něm prostě překvapivá porce reality.
Nejvyšší tóny, třeba cinkot činelů v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2), zní v akurátním objemu, už solidně oddělené, čisté a ač to opět není utažený, audiofilský přednes, snažící se o artikulaci každé nuance, ale spíše je to celkově uvolněný, jemný přednes, je v něm dostatečná dávka organizovanosti, aby ševel činelů už nebyl jen jednolitým šumem, ale skutečnými tóny s dozvukem.
I na dynamických špičkách ve "Voodoo Child" od Turtle ISland Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) bylo cítit, že přehrávač nabízí hlavně takový všeobjímající zvuk s nadhledem a uvolněností, než stažený a úderný přednes. Hudba vás obklopí a zalije, ne pomalá nebo nestíhající reagovat na dynamiku signálu, ale laděná na klidnější, neokázalý zvuk. Cítíte, že tam, kde přichází příval energie, tam se zvuk nadechnout umí.
V Claptonově "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) jako by dění bylo trochu vytažené kupředu a přitom hladké. Nicméně ve své ceně zvládá UX1 důstojně rozlišit detaily v pozadí, nahrávka je prostě slušně přehledná, není to analytický, takový ten zaostřený pohled na jednotlivé elementy nahrávky, ale spíše poklidná prezentace velkého hudebního celku, nicméně vše působí pěkně čistě, pěkně srozumitelně a celková solidnost prostě nedává žádný důvod ke stížnostem.
Hudební scéna v "Need you now" ze stejnojmenné desky Lady Antebellum (2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) byla taková všeobjímající, přehrávač nabízí pěkně velký zvuk, solidně vzdušný, i tady ve své vlastní kombinaci netechničnosti a přitom čitelnosti. Scéna zároveň drží pohromadě, v pravolevém směru má dobře lokalizované nástroje, není to přes jistou nadýchanost a vzdušnost nezaostřené, prostě solidní hi-fi této třídy.
Že Advance Acoustic mají tak trošku svůj vlastní zvukopis, to je fakt - třeba poněkud na hraně nahranou depresivní Cashovu "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) UX1 zjemnil, nechal ji plynout, plnou a hutnou, možná ne tak dotírající na smysly, ale zase snadno zkonzumovatelnou, klidnou a dobře přehlednou.
Všeuměl Advance Acoustic UX1 nabízí za cenu ještě akceptovatelnou skutečně všestranný a přitom kompaktní přístroj až lifestylového střihu, který ale ve svém zvuku nabízí solidní hi-fi standardy své cenové kategorie. Krom skladného a na pohled pěkného obalu je UX1 ve své třídě stěží překonatelný svou univerzálností - ať už tím, co všechno a jak snadno do něj dostanete (snad jen USB port na přední straně může trošku chybět), tak tím, jak snadno to zase dostanete v solidní kvalitě ven. Nemluvíme jen o konektivitě, ale také o zvuku, který je prostě příjemný, klidný, hladký a všeobecně se s ním snadno a příjemně tráví čas. A pokud chcete, můžete vytvořit s aktivními reprosoustavami nebo koncovým stupněm velmi jednoduchý a kompaktní systém - UX1 si své "U" jako univerzální opravdu zaslouží po všech stránkách.
Kč 25 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/all-in-one-systemy/2044-advance-paris-ux1#sigProIde159c2f2aa
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/all-in-one-systemy/2044-advance-paris-ux1#sigProId8153352dfa
--- --- --- --- ---
KLADY
+ množství funkcí v jednom šasi
+ decentně vřelý zvuk
+ velmi solidní čistota v dané třídě
+ fér cena za "všeuměla"
ZÁPORY
- pohyb v menu a nastaveních by mohl být komfortnější
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz