High End Praha je již dlouhá léta synonymem pro „výstavu“ - když někdo v oboru zmíní ve své řeči výstavní akci, téměř bezpochyby se jedná právě o High End na pražském Vyšehradě. Letošní ročník připadl na sobotu a neděli 13. a 14. března a jako vždy zabral velké konferenční salonky hotelu Corinthia a pokoje (tento rok v devátém patře), ke všemu se ještě přidalo patro dvacáté čtvrté a čtyři konferenční místnosti. Po zklamání v podobě loňské výstavy Home Cinema je znát na High Endu jistá rezervovanost vystavovatelů, kteří přeci jen soustředili své expozice povětšinou na nějakou „hlavní hvězdu“ a pár drobností okolo.Zato se zdá, že vše jde podle hesla „kvalita lepší než kvantita“. Po shlédnutí davů, přítomných ve výstavních prostorách po celý dnešní den se také zdá, že High End konečně bez sarkastického přídechu může být zván největší a nejlepší obrovou výstavou v Českých a Slovenských zemích. Nač dále okecávat, pojďme se podívat na fotky a zápisky.
TŘETÍ PATRO
MAFRA /Foyer/
Technet, neboli na techniku zaměřená část zpravodajského on-line obra iDnes.cz zde prezentovala hlavně vizuální hračky v čele s 3D televizí Samsung pro domácí prostředí, k jejímuž plného vychutnání stačí mít pohodlné a malé aktivní brýle.
hlavní dojem: viděli jsme budoucnost televizní zábavy
BaSys /salonek Shannon/
Loewe Reference je natolik silným vizuálním produktem, že mu BaSys postoupil celou jednu místnost a zdá se, že to byl nápad dobrý. Velká televize v kombinaci s elektrostaty a subwooferem ze stejné řady tvoří působivý komplet a i nejzatvrzelejší příznivec audia by mohl být potěšen a nadšen pro jednou zase obrazem.
hlavní dojem: vizuální high-end kam až to jde
Panter /salonek Clyde/
Tak jako v loňském roce i letos byla výstavní prostora jednoduše zařízeného salonku soustředěna směrem ke sluchátkům Sennheiser v čele s vlajkovou lodí HD800. Kdo dosud neokusil, důrazně doporučujeme zkusit, neboť bezpochyby patří do TOP3 současné sluchátkové produkce (spolu s beyerdynamic T1 a vlajkovou lodí STAX), předváděny na kvalitních převodních / sluchátkových zesilovačích Benchmark pak jsou opravdu „něco". Stejně tak nové sloupky Elac FS 247 Sapphire Edition stojí za poslechový hřích, kvalitní, ale již rozhodně ne nové Elac 330 pak ničím nepřekvapí (což jejich vysoký standard nikterak nesnižuje).
hlavní dojem: skvělá sluchátka, fajnové bedničky a příjemná a přátelská atmosféra jako vždy
BaSys /salonek Severn/
Jedním z bezpodmínečných výstavních zastávkových bodů je jistě prezentace skvostných reprosoustav KEF Muon v kombinaci buď s elektronikou Audia Flight nebo KR Audio SDi35 (kterýžto si zde odbývá výstavní premiéru). Také možnost poznat novou značku střední třídy v portfoliu BaSys, neboli Myryad (http://www.myryad.co.uk/) stojí za návštěvu spolu s novinkou na poli špičkových sluchátek, alias beyerdynamic T1 v kombinaci s jedním z nejlepších dostupných sluchátkových zesilovačů, firemního modleu A1.
hlavní dojem: jedny ze sta - i v hodně omezených výstavních podmínkách je Muon reference, totéž platí o Tesla 1 od beyerdynamic
High-End Audio Studio /salonek Thames/
Poměrně komorní expozice pražského studia se jako vždy soustředí na prověřené značky, letos to jsou Audio Physic krmené Pathosem a Coplandem, k tomu ochutnávka multiroomu SONOS a audiofilské nahrávky.
hlavní dojem: vstřícnost a dobré rady Michala Vošahlíka, na poměry výstavy slušný zvuk a prostě high-end
Media Control /salonek Vltava/
La Sphére. Nic víc není třeba řešit. Zvuková konečná s těmito aktivními bednami, předzesilovačem, gramofonem a SACD přehrávačem Marantz dokáže své kvality i v těžce podprůměrné akustice výstavních prostor. Další povinný bod každého návštěvníka.
hlavní dojem: jsem ochoten prohlásit bez zaváhání La Sphére nejlepšími reprosoustavami současnosti a ačkoliv osobní vkus může být mírně jiný, jejich univerzálnost a absolutní kontrola nemají moc obdob
JBPTech /salonek Vistula/
Zlínské družstvo opět postavilo svou expozici na produktech NAD, doplněných o vyšší modely z katalogu Heco. Relativně skromná prezentace stojí hlavně na dvou modelech z Master Series, nejvíce pak na skvělém digitálním zesilovači M2, který sbírá jedno ocenění za druhým.
hlavní dojem: relativně dostupný plnokrevný high-end
Finale Audio /salonek Rhone/
Wilson Audio a McIntosh jsou jména, která hovoří sama za sebe. Wilson Duette jsou sice tím nejmenším, co David Wilson nabízí, ale co - i tak je to jedno z toho nejlepšího. Sestava všech možných i nemožných přístrojů od McIntosh pak zpracovává signál z gramofonu Michell Gyrodec.
hlavní dojem: neokázalá prezentace jednouchého systému vyšší cenové
Media Control /salonek Rhine/
Druhá expozice (nejen časem naší návštěvy, ale i zaměřením) Media Control nabízí kombinace velkého plátna, přístrojů Marantz a Trianglů v alternaci s Mordaunt-Short. K tomu ještě výstavka „podružných" produktů jako doky pro iPod Geneva Labs a podobně. Zvukově ne úchvatné, ale rozhodně ne špatné. Svůj čas ale určitě věnujte spíše primárnímu salonku.
hlavní dojem: „normální" systém s „normálním" zvukem neboli high-end pro (téměř) každého
Absolute Audio /salonek Seine/
Velmi dobře hrající sestava na bázi Focal Utopia s elektronikou Mark Levinson a cd Wadia plně ospravedlňuje svou pořizovací cenu a efektní zvuk tohoto systému jistě zaujme téměř každého. Alternace s podstatně méně okázalým systémem Meridian.
hlavní dojem: hutnost a načančanost zvukového projevu má něco do sebe
AudioEgo /salonek Tiber/
Martin Logan, to je hlavní atrakce tohoto salonku. Ať už celopásmové vlajkové lodi nebo klasické nižší modely v kombinaci s Linn elektronikou a trochou Ayre.
hlavní dojem: kouzlo elektrostatů, i když žádná převratná novinka
Perfect Sound /salonek Oder/
Ozvučený kus nábytku, neboli Tannoy Canterbury SE v kombinaci s Arcamem, to vše okořeněné masivní obrazovkou a A/V receiverem AVR500.
hlavní dojem: klasický Tannoy zvuk
Sroll /salonek Douro/
Vylepšený model zesilovače Lyric s novým 32 bitovým D/A převodníkem je bez nadsázky jedním z naprosto nejlepších zesilovačů současnosti, který jen shodou okolností vzniká v Čechách. Prezentace na dvojici elektrostatů od Quad a Martin Logan pak podtrhuje čistotu, rychlost a dynamiku zesilovače.
hlavní dojem: světový high-end v českém balení je snem každého správného (českého) hifisty
CPT Praha /salonek Danube/
Nic nového pod sluncem, neboli vlajkové lodi Jamo, nějaké to Onkyo (v čele s novým děleným zesilovačem) a vůbec klasická expozice středního proudu, která neurazí. Jako zajímavost pak ozvučený nábytek pro domácí stylovou a/v sestavu.
hlavní dojem: velmi dostupné a velmi slušné řešení domácího zvuku, to je Jamo a Onkyo
Hifi Studio TYKON /salon Volga/
Wilson Benesch + darTZeel + Music First Audio = jíííííízda. Ostravský Tykon tradičně mívá jednu z těch zvukově lepších expozic a ani letos tomu není jinak. I monobloky Electrocompaniet Nemo, ač žádná novinka, dokážou spolehlivě potěšit.
hlavní dojem: Wilson Benesch Chimera s „obrácenými" basáky jsou opravdu síla, stejně jako kompletně zlatý zesilovač darTZeel
HiFi Studio Panský Dvůr /salonek Elbe/
Polské Ancient Audio si odbylo premiéru ve velkém stylu, takže kompletní sestava od CD, přes zesilovač až po reprosoustavy byla zvolena tak, aby upoutala. A určitě se povedlo. Hřejivý zvuk, překvapivě dobrý a velký na malé stojanové reprosoustavy.
hlavní dojem: Ancient Audio a sám konstruktér, který pouští cédéčka na přání :-)
Xavian /salonek Loire/
Patrně všechny reprosoustavy, které Xavian v současnosti dělá, plus nové modely elektroniky, které tito Kladeňáci dováží. Vybere si každý s každým rozpočtem, navíc málokde lze porovnat všechny dostupné modely tak snadno jako tady. Pravda - když se proderete frontou a tlačenicí uvnitř.
hlavní dojem: sametová xavianovská pohoda a ukázka, že přeci jen reprosoustavy dělat umí
CO BY VÁM NEMĚLO UTÉCT NA TŘETÍM PATŘE?
- nové modely Xavian a představení celého výrobního programu
- inovovaný model Sroll Lyric
- srovnání top modelů reprosoustav - Tannoy (Canterbury SE), KEF (Muon) a Cabasse (La Sphére)
- světová premiéra KR Audio SDi35 a vůbec výstavní premiéra této značky v domácím prostředí
DEVÁTÉ PATRO
Canor /pokoj 901/
Měřící a zahořovací technika v praxi, nic víc, nic míň.
hlavní dojem: profesionalita a nakouknutí do zákulisí
KrautWire /pokoj 902/
Jeden z mála tichých salonků, zcela nepřekvapivě plný kabeláže a také konektorů WBT. Nové modely Blanche Superbe II, napájecí kabely druhé generace, stejně jako Reference HT 2 a vůbec mnoho a mnoho nového.
hlavní dojem: úplně první vyrobený kabel KrautWire ORG z roku 1998 jako připomínka historie firmy
Classic Music Distribution /pokoj 903/
Hudba... Spousta hudby. Co taky jiného u prodejce médií :-).
hlavní dojem: viz výše
KAS Audio /pokoj 904/
Poměrně cudný pokoj, zaměřený hlavně na prodej audiofilských cd a lp, velký nápis na stěně hlásá seznam novinek, mezi nimiž kralují Quad II Classic integrated a Naim DAC.
hlavní dojem: esence britského zvuku v řetězci Naim CD > Naim DAC > Quad zesilovač > Harbeth repro
Vintage Audio /pokoj 905/
Krásné staré stroje aneb trochu „míchačka" se slovenským Irysonem. V tomto pokoji ale kralovalo množství kotoučáků, pásek a vůbec strojů z časů minulých jako třeba Akai.
hlavní dojem: nostalgie
Iryson /pokoj 906/
Klipsch Palladium P37F jako hlavní hvězda, ARTEC Reference a další elektronika jí jen nechávala vyniknout. Jedny z top reprosoutav, které se snadno a dobře poslouchají.
hlavní dojem: komorní pohoda
Pro Metheus Slovakia /pokoj 907/
British Audio představilo značku XTZ jako celek, hrál dostupný systém ve složení XTZ CD-100 + XTZ A-100 D3 + XTZ 99.26 + XTZ SUB AMP1 DSP + XTZ 99 W10.17 P. Příjemný zvuk střední kategorie, plně odpovídající ceně.
hlavní dojem: nohy, výstřih a úsměv, které dohromady složily nádhernou hostesku
Finale Audio /pokoj 909/
Regálovky a sloupky Monitor Audio v kombinaci s elektronikou Audiolab sice hrají velmi příjemně pro ucho, ale vše je urovnáno jako zjevná výplň prázdného pokoje, protože hlavní představení firmy leží o pár pater níž.
hlavní dojem: „sekundárnost" expozice
Hifi studio MeLiSSA /pokoj 910 a 911/
Brněnské studio ve dvou pokojích sestavilo expozici klasickou a „futuristickou". Zvláště ta druhá na bázi bezdrátové sítě s Apple Mac a digitálním zesilovačem Lyngdorf je jasným bodem k zastavení pro každého, kdo to s „počítačovým" zvukem myslí vážně i pro toho, kdo mu dosud nemohl přijít na jméno. Když už digitálně, tak takhle, zvlášť v kombinaci s přesnými a opravdu povedenými Aurum Cantus. PS: Cenově atraktivní (vůči výkonu) sestava Vincent v druhém pokoji také není k zahození.
hlavní dojem: digitální bezztrátová budoucnost
Kaythu /pokoj 912/
Víte co je železobeton? Ano, přesně to, z čeho je většina mostů a podobných, na pevnost a trvanlivost poměrně kritických staveb. A také to, z čeho jsou nové české reprosoustavy v kategorii 150 - 200 tisíc, o nichž se již brzy dozvíte na http://www.kaythu.cz/ a také z našich stránek. Dojmy z prvních prototypů nejsou špatné, tak se nechme překvapit finální verzí.
hlavní dojem: originalita a slibnost do budoucna
Absolute Audio /pokoj 914/
I tady bylo na kombinaci Yamaha / Mission znát, že se jedná o „druhou" expozici. Ačkoliv v cenově dostupné kategorii se jedná o mírně nevšední a přitom slušnou volbu.
hlavní dojem: nic nového pod sluncem, ale ne že by to vadilo
CO BY VÁM NEMĚLO UJÍT NA DEVÁTÉM PATŘE?
- výstavní aktivity „domácích" Canor
- výborný D/A převodník Naim DAC
- setkání s pro většinu neznámým jménem Kaythu a jejich betonovými reprosoustavami
DVACÁTÉ ČTVRTÉ PATRO
RP Audio /Meeting Room A/
Soulution za nějakých 200 000 EUR v kombinaci s Vivid Audio Giya G1 jsou papírově jednou z nejslibnějších kombinací, které lze v globálním měříku sehnat. Ani poněkud ubíjející nepřítomnost kvalitní akustiky nepřehluší dřímající potenciál a i když poslech má rezervy, které mohou připadat při pořizovací ceně neadekvátní, vinu je třeba svalit na prostor, nikoliv na techniku.
hlavní dojem: odvážnému štěstí přeje a Soulution jako high-end mezi high-endem v Čechách je počinem nadmíru odvážným
Gaia Connections /Meeting Room B/
Nezávisle oceněný Nordost... Nezávisle oceněný Audiomat... Nezávisle oceňující audiodrom...
hlavní dojem: spousta nezávislých důvodů, proč si koupit u Gaia Connections právě Nordost
Luxman /Meeting Room C/
Mocné rozšíření dosavadního portfolia předvedl distributor Luxman / Usher / Rapport a se svým společníkem, panem Bayerem, představil firmu Horizon Trading Prague s.r.o., která zastupuje značky Dali, Xindak, Ortofon a Teac, přičemž mezi řečí prozradil pár dalších velmi zajímavých adeptů, o nichž jsme zatím ale slíbili pomlčet.
hlavní dojem: levné kombinace Dali / Xindak nehrají špatně, ovšem na (méně levné) kombinace Canor / Usher nemají, tak i tak je to důvod se zde zastavit
Audio Studio /Coctail Lounge/
Již tradičně tichý salonek nabízí přehršel (vypnuté) technicky od Plinius (třeba nový integráček Hiato), T+A (třeba nový all-in-one), ale i třeba aktivní verzi minimonitorů Dynaudio 110A.
hlavní dojem: osvěžující ticho, ovšem bez přítomnosti absolutního chytáku
CO BY VÁM NEMĚLO UJÍT NA DVACÁTÉM ČTVRTÉM PATŘE?
- velmi zajímavé rozšíření značek u dosavadního distributora Luxman (Xindak, Dali,...)
Pražský High End je tedy opět jednou za rok za námi, překvapení se nekonalo, ale výstava alespoň konečně bezproblémově dostála svým měřítkům a všem očekáváním, čímž se po letech plnohodnotně zařadila mezi evropskou třídu. Kdo přišel, ten jistě nebyl zklamán (ba mohl být velmi spokojen), novinek se sice neurodilo, ale kdo nemůže dojet do Mnichova (kde to zase o tolik lepší nebude, ale přeci jen...), chybu s návštěvou na pražském Vyšehradě jistě neudělá. Letošnímu high-endu rádi dáme nálepku „Hi-Fi Voice doporučuje" :-). Věrnému zvuku a špičkové technice zdar!