Komponenty EverSolo jsou krásným příkladem toho, že lze (pravda, za podmínek nastavených ekonomickou realitou Číny) vyrobit audio zařízení dobré, vlastně spolehlivé a komfortní a finančně dostupné zároveň. K portfoliu streamerů nedávno přibyl také koncový stupeň AMP-F2, díky němuž lze vytvořit velmi kompaktní systém a který firma obdařila taktéž velice atraktivní cenovkou.
Box koncového zesilovače trochu připomíná firemní streamery / DACy / předzesilovače řady DMP, je to hlavně díky cedulce s logem, přítomné u levé hrany čelního panelu. Jinak je ovšem vidět, že design nejspíše vznikal u kalifornské značky Starke Sound, která se lvím podílem zasloužila o technologické pojetí a ladění přístroje a jejíž estetické prvky jsou tu jasně vidět.
Od amerických designérů pochází zejména spínací tlačítko, posazené do prolisu a nad ním vertikální čára, sloužící jako velká stavová dioda. Zbytek skříně AMP-F2 je konvenční – po bocích jsou chladící profily s pár perforacemi, nahoře čistá kovová plocha a celkově jsou materiály i zpracování na danou cenu solidní, ale ve všeobecnosti nijak překvapivé.
Co potěší, to je – a nejen v kontextu cenovky – pohled na zadní stranu. Vlevo je běžná napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem, nad ní dvojice 3,5 mm jacků pro možnost propojení napěťovou spouští a synchronizované zapínání / vypínání celé sestavy. Pro kombinaci s DMP-A6 je k dispozici i přechodka USB / jack. Následuje zhruba na prostředek zasazená čtveřice reproduktorových terminálů prémiové kvality, nad nimiž je v malém okénku šoupátko, přepínající mezi stereofonním a monofonním režimem zesilovače. A nakonec zcela vpravo máte k dispozici jak XLR, tak RCA vstupy, kdy se ten používaný volí za pomoci dvoupolohové páčky. Možnosti nasazení a konfigurace jsou tak na malý a v zásadě levný koncový zesilovač velmi solidní.
Uvnitř AMP-F2 tepe modul NS600, navržený zmíněnými Starke Sound. Dodává výkon ve třídě D a vyznačuje se vysokou pracovní frekvencí 600 kHz. Adekvátně k tomu je tu navržený spínaný napájecí zdroj s výkonem 600 Wattů. Obvodový návrh staví na firemní (míněno té kalifornské společnosti) technologii PurePath Ultra HD s použitým systémem zpětné vazby a plně symetrickým vedením signálových cest.
AMP-F2 nabízí poměrně vysoké výkony – 145 W do 8 ohm, respektive 250 W do poloviční zátěže ve stereo režimu, po přepnutí do můstku je to dokonce 280 W do 8 ohm či 450 W do 4 ohm. Vše je nicméně bráno při 1% celkovém harmonickém zkreslení.
Zesilovač pracuje od 10 do 20 000 Hz (-1 dB) a umí dodat 16,4 A ve dvoukanálovém a 33 A v můstkovém provozu. Odstup signálu a šumu je přes 110 dB (váženo křivkou A při 250 W / 4 ohm), běžné celkové harmonické zkreslení dosahuje 0,003% (10 W / 1 kHz).
Půdorys EverSolo AMP-F2 činí 27 x 22,8 cm, na výšku má jen 8 cm. Váhu explicitně firma nezmiňuje, ale jde podle manipulace o nižší jednotky kilogramů.
Samozřejmě jsme primárně používali AMP-F2 ve spolupráci s DMP-A6 (proti Cambrige CXA81) a to pro kontrolu Fischer&Fischer SN-70 s propojením kabeláží Dynamique Audio Horizon 2, IsoTek EVO3 Initium a Nordost Heimdall 2. Krátce jsme zkoušeli AMP-F2 také místo monobloků Norma Revo PA 160 MR ve společnosti Métronome DSC a Norma Revo SC-2 LN na KEF Blade One Meta a kabelech Nordost Valhalla 2 / Heimdall 2 a KrautWire Super Symetric Gold. Do této sestavy nicméně ani v roli jednokanálových zesilovačů nestačí – což není nijak špatně, pochopitelně.
Otec Jacques Dutronc se synem Thomasem (jehož matkou je další známá francouzská muzikantka Françoise Hardy) představují ve skladbě „Gentleman cambrioleur“ („Dutronc & Dutronc“ | 2022 | Tomdu | 00602445827756) takovou esenci hudby ze země galského kohouta druhé poloviny 20. století. Ve stereofonním režimu měl zesilovač snad lehce ducavý, jakoby na rytmickém basu maličko zdůrazněný, měkký a bohatý zvuk. Energie je ale hezká, cítíte, že výkonu je dost pro jakoukoliv běžnou domácí hlasitost a zesilovač neztrácí kontrolu. Objem basy není přebujelý, leč rozhodně je trochu bujařejší.
Přepněte však do monobloků a dostaví se poměrně mohutné zlepšení. Jednak se zpevní okraje, jednak jako kdyby byl zvuk rychlejší a důraznější a to přesto, že neztrácí onen nádech měkkosti. V tomto režimu je projev stále maličko basovější, stále příjemný až pohodový a přitom z pohledu kontroly rozhodně velmi solidní – i v kontextu 40ti tisícové hladiny.
Pětihlasý sbor v „Ave verum corpus“ Williama Byrda (The Gesualdo Six | „Mass for five voices“ | 2023 | Hyperion | CDA68416) byl v podání jednoho AMP-F2 velmi slušně čistý, ale zároveň spíše úhledný a úpravný, než pronikavě analytický. Zvuk by se asi dal popsat jako decentní neutrálnost, přednes neakcentuje třeba jemnůstky jako dozvuky v pozadí, rezonanci velkého nahrávacího prostoru a podobně, nicméně hlasy jsou vlastně jednoduše srozumitelné a celkově decentní.
Nicméně i tady byl rozdíl v monofonním zapojení dost možná i větší, než je příplatek – jednotlivé hlasy jsou zřetelnější, celkově středy působí otevřeněji a dokonce i proporčně výraznější. Ne o málo vyniknou výrazněji také právě jemnější detaily, dozvuky a vůbec zvuková kvalita notně povýší; zpěv je lehčí a živější, zároveň soustředěnější i pevnější, i když také trochu sušší.
Výšky činelů v „Mvt. 1, Section 3“ Henryho Threadgilla („The Other One“ | 2023) byly za dané peníze pěkně a solidně čitelné i zřetelné, přesto přes ně zesilovač převléká lehoučkou vrstvičku sametu a jemnosti. Rozlišení je však dobré, cítíte, že oproti tradičním konstrukcím spínaný modul i zdroj poskytují zesilovači víc než slušnou rychlost a čitelnost.
Ale zase a znovu – zapojte AMP-F2 jako monobloky a bezproblémová spokojenost se změní v parádu v kontextu dané investice. Je tu podstatně víc energie, kov se zpevní a hlavně je každý úder nepochybně živější, déle doznívá a víc zvoní. Tady už rozhodně není pocit nějaké decentní tlumenosti.
Razantní bubenické sólo Davea Lombarda v „Separation from the Sacred“ („Rites of Percussion“ | 2023 | Lomby Tunes) mělo ve dvoukanálovém režimu takový těžší, silný a bohatý, ne úplně dravý, ale důrazný styl, měkčí zvuk funguje dobře a drží se i při vysoké hlasitosti, protože výkon prostě neschází. Přednes je důstojný, tak trochu jako kdyby spíše klouzal, než pumpoval. Možná v tomto režimu není AMP-F2 nejvýbušnější, rozhodně však umí na špičce dané třídy udržet kontrolu, nepřetíží ho skutečně ani hlasité hraní.
Ale když zapojíte pro každou bednu jeden kus a zachováte úroveň akustického tlaku, pocit je opravdu o dost jiný. Rány do bubnů jsou podstatně semknutější, fyzičtější a pronikavější, činely říznější a o dost zřetelněji vynikne pocit objemnosti a váhy jednotlivých bubnů. Ona jistá umírněnost je skoro pryč a jasně cítíte, kolik výkonu máte najednou na povel.
Chopinovo původně klavírní, ale zde varhanní „Nokturno, op. 9, č. 2“ v podání Anny Lapwood („Luna“ | 2023 | SONY | 19658831402) mělo jemnou, ale solidně čistou a čitelnou formu. Zabručení velkých píšťal je měkce poddajné, ale formu drží pořád lépe, než cokoliv si můžete pořídit za oněch necelých 20 tisíc. Zesilovač hraje s lehkým přídechem vřelosti, tak neúnavně a decentně, nepřehání, ale ustojí i náročnější momenty právě s oním uvolněným klidem.
Jenže jakmile jednou zkusíte, jak AMP-F2 pracuje v roli monobloku, těžko se budete chtít vracet jen k jedinému kusu. Definice hutných tónů je zřetelně suverénnější, aniž by ztratily kouzlo vřelosti a měkkosti. Je tu víc vzduchu, víc váhy, víc jistoty a díky větší otevřenosti a proporcím vnímáte přesvědčivěji masivnost varhan.
„La Fiesta“ v podání Blue Chamber Quartet („First Impressions“ | 2007 | Stockfisch Records | SFR 357.4046.2) ukázala kvarteto v ne obřím, ale úpravném, bezproblémově čitelném prostoru s již naznačenou hloubkou. Líbila se nám váha a síla, kterou i na stereo použitý koncák dodal poněkud zdůrazněně nahrané base, organizace je načrtnutá stabilně, ovšem měkčí rukou.
Dva zesilovače – ostatně jak už to u monobloků bývá – obraz rozevřou, roztáhnou všemi směry (míněno skutečně doleva, doprava, nahoru i dolů, ale i dozadu) a pevněji uchopí, jakoby s větším nadhledem. Prostor samotný i ten mezi nástroji je rozhodně lepší a reprodukce najednou mnohem snáze vykouzlí úsměv na tváři, je to podstatně plastičtější i konkrétnější.
Originální kompozice pro violoncello a sadu květináčů Caroline Shaw „Boris Kerner“ v podání I Giardini („The Wheel“ | 2022 | Linn Records | ALPHA881) hrála ve stereo tak hladce, příjemně, klouzání smyčce po strunách je dřevitě vřelé a i když třeba dopad tenké paličky na květináč není dokonale tvrdý, moc příjemně se to poslouchá. Charakter je to úhledný, zvuk čistý, vesměs neutrální, snad s lehce bohatším a vřelejším dotekem na basech.
Ale spolu s druhým zesilovačem jakožto monoblokem do hudby přibude výrazně víc energie, vše šlape pevněji, jistěji a i když stále zůstává zvuku jednoduchá poslouchatelnost, je vše citelně jasnější a přítomnější. Zejména tikot hliněných hrnečků je o dost prezentnější a detaily zaostřenější. Jak už jsme napsali – těžko se budete chtít vrátit k jedinému AMP-F2.
Koncový zesilovač EverSolo AMP-F2 (tedy skoro EverSolo, více Starke Sound) je solidní nabídka za dané peníze, o tom žádná – pěkně zpracovaná skříň, absolutně naddimenzovaný výkon pro běžné domácí prostředí, dobrá konektivita s možností praktického nastavení a ideální formát pro spolupráci s DMP-A6 (nebo DMP-A6 Master Edition). Za dané peníze ale obecně jen těžko můžete chtít víc – oproti mainstreamovým značkám tady je rozhodně vyšší standard (i když koncáků v dané ceně vlastně zase tolik není). I kdyby byl AMP-F2 v kategorii bližší 30 tisícům, pořád by představoval rozumnou volbu. Jenže situace se mění s přidáním druhého AMP-F2 a přepnutí do režimu monobloku – tam totiž dochází ne k mírnému zlepšení, jak to často bývá u přesunu od stereo k mono zapojení. Tady jde o výraznou proměnu, která stojí za každou korunu takové investice (i kdybyste měli začít s jedním kusem a časem provést upgrade). Právě v takovém použití si EverSolo AMP-F2 zaslouží vší chválu – pořád to není extrémně analytické zařízení, preferuje bohatost, muzikálnost a možná trochu jemnější styl, což je nakonec asi v souladu s charakteristikou DMP-A6. Každopádně hledáte-li doplnění svého malého streameru EverSolo, tenhle malý zesilovač (a ideálně dva…) je rozhodně velmi dobrá volba.
Kč 19 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/5242-eversolo-amp-f2#sigProIdccdc30bed6
--- --- --- --- ---
KLADY
+ praktická kompaktní forma
+ na danou cenu velmi pěkné zpracování
+ možnost provozu v roli monobloku (s citelnými benefity)
+ atraktivní cenovka
+ čistý, klidný zvukový projev s lepším rozlišením, než je ve třídě obvyklé
+ praktická konektivita
ZÁPORY
- zejména v kombinaci s DMP-A6 má přeci jen lehce měkčí a „svůj“ zvukový projev (ve stereo režimu)
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz