Anglický výrobce Monitor Audio patří mezi ty tradiční, zaměřený je pak spíše na stylová pojetí prémiových reprosoustav, než naprostou purističnost – tedy výrobky s touto značkou jsou hlavně „pro normální lidi“. To platí i pro novou, již šestou, generaci střední řady Gold, které vládne sloupek Gold 500 6G.
Design ozvučnic je velmi čistý a moderní, mají klasický kvádrovitý tvar, narušený jen vlnkou, protaženou z oblasti tweeteru do zhruba dvou třetin hloubky horní desky. Krycí prvky všech čtyř měničů nejsou zapuštěné, ale nasazené na čelní stěně, středy a výšky jsou sdružené do destičky tvaru kapky.
Celá hmota ozvučnic z MDF v hlubokém laku stojí na diagonálně orientovaných packách s výraznými hroty. Ty jsou součástí ocelové základové desky – to zajišťuje výraznou stabilitu a snížení těžiště.
Zády kabinetů prochází dva bassreflexy HiVe II s typickým prořezávaným okrajem pro zklidnění vzduchového proudění a kovová destička s dvěma páry reproterminálů – v ní se opakuje tvar kapky ze středo-výškové sekce. Vidět jsou ještě hlavičky šroubů, zakončujících dlouhé závitové tyče, které uvnitř přitlačují jednotlivé reproduktory k předku reprosoustav – to zlepšuje jejich chování.
Jak už je zvykem, firma používá měniče vlastní konstrukce. Pro výšky se za originální krycí mřížkou skrývá nevelký reproduktor s mikrosklady páskové membrány (MPD III).
Kolem střeďáku i obou basáků jsou hezky zpracované hliníkové kroužky. Je to další z detailů, potvrzující firemní tvrzení, že kladou stejný důraz na designové i technické provedení svých výrobků.
Když jsme u těchto reproduktorů, mají membrány miskovitého tvaru s obrácenou vlnkou gumového závěsu. Všechny součásti byly navrženy pro novou řadu Gold úplně od začátku. Začíná to hliníkovým košem jen s nutným minimem tenkých žeber pro maximalizaci průtoku vzduchu, pokračuje samotnou membránou C-CAM (slitina hliníku a hořčíku s keramickou povrchovou vrstvičkou) a končí novými osmiúhelníkovými prolisy ve svrchní vrstvě, označovanými jako HDT (Hexagonal Diaphragm Technology). Ty pomáhají předejít nežádoucímu rezonančnímu chování. Střední frekvence má na starosti reproduktor o průměru tří palců, basáky jsou osmipalcové.
Třípásmové sloupky jsou dělené na úrovni 700 a 2 600 Hz, hrají od 25 do 60 000 Hz (-6 dB) a pro zesilovač se tváří jako čtyřohmové s citlivostí 88,5 dB / 2,83 V / m. Ladění portu má ležet na 33 Hz, výše zmíněný rozsah platí pro instalaci v místnosti, tj. poblíž zdí. Bez nich začínají Gold 500 6G oficiálně od 44 Hz.
Při výšce 115,5 cm, šířce 38,3 cm a hloubce 47,5 cm (včetně nožiček) váží jeden sloup 26,5 kg.
Nové sloupky jsme poslouchali v pražském studiu AV Center a to ve společnosti zdrojů signálu Matrix Element S či Chord Qutest (s externím napájecím zdrojem od Silent Angel) a T+A DAC 200, dále tu byly zesilovače Vincent SV-237MKII, Devialet Expert 220 Pro, ale hlavně Gryphon Diablo 300. Propojeno bylo u streamu a napájení kabely SOtM, u signálu Cardas Clear Reflection a k reprosoustavám Chord SignatureXL. Srovnávali jsme primárně s Canton Reference 3, ale i několika dalšími modely.
Značka Monitor Audio má ve svých typických charakteristikách takové lehce zdůrazněné basy, čím nižší řada, tím více – u Gold 500 6G byly hloubky z „Mammagamma“ (The Alan Parsons Project | „Eye in the Sky“ | 1982 | Arista | 788478) v zásadě relativně zarovnané – stále trošku šťavnatější, ale ne přebujelé. Zněly však rytmicky a plynule, poddajně a se solidním diferencováním. Oproti minulým generacím nevyznívá zvuk těžším způsobem, naopak je sice rozkvetlý, ale kontrolovaný s pěknou lehkostí – dokonce by se dalo říct, že čím „masitější“ elektronika, tím lépe, pak zvuk chytne tu správnou váhu.
Nový středotónový měnič si se Stradivárkami Anne-Sophie Mutter (a nejen s nimi) ve Vivaldiho „Jaru, RV 269, op.8“ („The Four Seasons“ | 1992 | Deutsche Grammophon | 463 259-2) poradil s řádnou hbitostí, ale přidal zároveň takový trochu sladký nádech, maličko posunující vyznění „do příjemna“. Struny houslí jsou hladké, posazené nad již patrným tělem nástroje, vynikne dobře jejich hravý a trylkující tón. Středy jsou tedy svěží, svižné a i když nemají okaté intenzivní rozlišení, přehlednost je velmi dobrá, vše se zdá organicky zakomponované. Opět platí, že víc se nám líbil zvuk s bohatějším a jadrnějším zesilovačem a zdrojem signálu, než s jemnějšími obdobami.
Páskový měnič švitoří na činelech v „Almost Like Being in Love“ Sonny Rollinse („with The Modern Jazz Quartet“ | 1988 | nahráno 1953 | Prestige | 00025218111126) s velkou lehkostí, ševelí a produkuje hodně detailů. Zdá se být hlavně soustředěný, přesto decentní, výšek není žádný přebytek. Zůstávají nicméně snadno čitelné i při nízkých hlasitostech, stejně tak neagresivní při těch vysokých.
Živý záznam „Job“ Laca Decziho a jeho uskupení Celula New York („Jazz na Hradě“ | 2007 | nahráno 2004 | Multisonic | 31 0651-2) měl konkrétní formu, poddajnost a dostatečný pocit bohatosti dole, přitom ale hlavně všeobecnou disciplínu a spíše svižné reakce, než velkou objemnost a váhu. I tak drží Gold 500 6G plynulou rytmičnost, skladba uplývá a když je v ní náhlý nával energie jako třeba ducnutí kopáku, dostanete o tom poctivou zprávu. Není to takový ten koncentrovaný a velký, až trochu těžší zvuk, typický pro starší Monitor Audio, naopak má čistotu, disciplínu a klid.
„Klavírní sonáta č. 16 v a moll, D.845 (op. 42) pod prsty Radu Lupu („Plays Schubert“ | 2005 | Decca | 475 7074) byla přehledná, s jistě, jakkoliv zároveň i měkčeji a jemněji definovanými stisky kláves a dopady kladívek. Zvuk je otevřený, už potichu má pevnou strukturu a dobrou definici. Tonalita je čistá, jednotlivé noty nenuceně oddělené a poměrně hodně díky transparentnosti záleží na konkrétním spojení se zbytkem aparátu. Gold 500 6G se zdají rozvíjet zvuk nekomplikovaně a ochotně, bez intenzivního tlaku na analýzu mikronuancí, zato s citem pro spojitou prezentaci celku.
Mužský vícehlas v „Akrostich“ Emila Viklického („Pocta Josipu Plečnikovi“ | 1994 | Lotos | LT 0036-2 131) byl rozložený v poměrně velkém formátu, míněno však ne až tak proporcemi veskrze realisticky velkých hlasů, ale pocitem mnohého vzduchu kolem nich. Reprosoustavy zůstaly spojité i při docela velikém rozestupu a promítaly hudby přehledně a úpravně. Mírné vtočení ozvučnic přináší trošičku intenzivnější pocit zaostření, čitelnost ale prakticky nezávisí na nějakém konkrétním úhlu, reprosoustavy se zdají jen běžně, dokonce spíše méně směrové.
Pohodově energická bluesová „Hideaway“ Bernie Marsdena („Green & Blues“ | 1995 | Castle Music | CMRCD 181) si šlapala svým svižným, plynulým tempem, organizovaná, čistá a bezkonfliktní, hodně živě zaznamenané činely jsou znělé, ale nevtíravé. Ačkoliv se tak i tak zdají Gold 500 6G snadno a neúnavně poslouchatelné, u některých kombinací (jmenovitě těch co nejvyváženějších, případně spíše plnějších) ale zvuk zněl ještě snáz a zábavněji, tvrdší a sušší elektronice bychom se asi vyhnuli.
Nová generace Monitor Audio Gold 500 6G je vlastně celkem jiná, než byly ty předchozí. Má nejen čistší vizuální styl a modernější zpracování, nabízí také podstatně méně vlastního charakteru, vyšší transparentnost a tím výsledný zvuk vlastně více závislý na zbylých součástech řetězce. Potenciál pak mají velký – jsou otevřené, rychlé, umí být až svěží a celkově zní disciplinovaně a kontrolovaně, bez pocitu „mechaničnosti“. I tak hrají za každých okolností hlavně s klidnou jistotou, ve vysokém standardu, ale stále „pro běžné ucho“, s důrazem na celistvou organičnost hudby, ne na mikroskopické nuance. Dá se říct, že hledáte-li prémiové reprosoustavy pro univerzální nasazení, s dobře vybraným systémem jsou Gold 500 6G velmi dobrým reprezentantem své třídy.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 100 metrů čtverečních, spíš menším zatlumením (kazetový strop, sada panelů Sonitus Acoustics,…), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Frekvenční odezva v reálném prostředí je překvapivě rovná, čistá, prostá nějakých problémů. Je tu vidět lehoulinké ztlumení energie v oblasti 2 – 3 kHz, oblíbený trik pro zklidnění případných ostrých momentů. V přímé ose má výškáč celkem zřetelný peak v energii kolem 16 kHz, ale v orientaci dle očekávané instalace (tj. kolmo k zadní zdi, bez nasměrování na posluchače) se ztratí. Reálný nástup ve volném prostoru je skutečně kolem přiznaných 45 Hz, deklarovaných 26 Hz tu ale lze spatřit také – dokonce i nižší hodnotu, blízkost zadní zdi tyto frekvence vytáhne výrazně výš. Každopádně jde o čisté a zvládnuté vyvážení.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedance se jen letmo dotýká 4 ohm, většina průběhu je ale bezproblémově vysoko. Ladící kmitočet je skutečně na slibovaných 33 Hz. Přestože křivka je lehce zvlněná, nemá žádné nepříjemné a náročné přechody a momenty. Nejsou tu náznaky rezonancí a přihlédneme-li ke stabilnímu průběhu elektrické fáze, neměly by Gold 500 6G být náročnou zátěží.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]
Kč 159 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/5733-monitor-audio-gold-500-6g#sigProId9779a329d5
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkný moderní vzhled
+ krásný, měkký bas
+ hladce příjemný, objímající zvuk…
+ …který má přesto dost síly
+ rytmický a plynoucí přednes
ZÁPORY
- záleží na kombinaci, ale výšky by mohly být průbojnější
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz
PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz