Česká značka RIHA je známá tím, že navzdory prakticky „one man show“ konceptu má až nebývale rozsáhlé portfolio reprosoustav a zesilovačů, navíc dostupných jak ve stereofonní, tak multikanálové podobě. Ambiciózní audiofil najde v nabídce dokonce i externí frekvenční výhybky nebo třeba mohutné napájecí filtry. Co víc, firemní produkce je malosériová a valná část z ní probíhá ručně. Takovým evergreenem firemní nabídky je koncový zesilovač B200, který byl průběžně inovován a vylepšován, byť zvenku o tom s typickou firemní nenápadností nedává nijak okázale vědět.
B200 tak zůstává klasicky vypadajícím přístrojem, hliníkové tělo je vyrobené z hliníkových profilů s tloušťkou až 10 mm, povrchové zpracování v decentním černém matu můžete díky zakázkovému způsobu výroby mít v prakticky jakémkoliv stylu. Bezmála třicetikilový stroj na sebe ale přes mírně nadprůměrné rozměry (šířka 45 cm, hloubka 41 cm a výška 15 cm) nepoutá pozornost nijak výrazně.
Je to i proto, že jedinými okrasnými prvky na čistém čelním panelu jsou vyfrézované firemní logo a modelové označení spolu s jemně zakulacenými rohy. Ani zbytek skříně ale nemá – koneckonců jako u mnoha jiných koncových zesilovačů – vlastně žádné výrazné prvky. Boky B200 (2020) tvoří žebrované chladící profily, horní kryt má přiznané hlavičky šroubů (což ale tak nějak k celkově trochu industriálnímu stylu prostě sedí) a zadní stěna je organizovaná s pečlivostí, na kterou jsme u RIHA zvyklí.
Přestože na fotografiích vidíte pěkné reproduktorové terminály od WBT a standardní napájecí zásuvku (mimochodem s integrovaným filtračním modulem uvnitř), běžně výrobce doporučuje a osazuje „profi“ konektory Neutrik speakON a powerCON, které mají (snad krom trochu ordinérního vzhledu) samé výhody (lepší kontakt, bezpečnost, spolehlivější přenos napětí,…). Jak už ale bylo řečeno, zakázková výroba dovoluje prakticky cokoliv.
Vstupy jsou řešeny jednoduše formou jednoho XLR konektoru na každém kanále, jedinými dalšími prvky je síťový vypínač vedle napájecí zásuvky a dvojice napěťových spouští, kterými uvedete zesilovač do provozu signálem z jiného komponentu – běžný „standby“ knoflík na spouštění totiž B200 (2020) prostě nemá.
Perfekcionistická je také vnitřní konstrukce, rozdělená na celkem čtyři prostory s tlustými vnitřními přepážkami. V centrálním bloku jsou dvě patra, ve spodním napájecí část, v horním dvojice toroidních transformátorů.
Po stranách jsou pak samotné zesilovače na deskách plošných spojů, všechno je od pohledu organizované a promyšlené, působivá je třeba baterie kondenzátorů s celkovou kapacitou 120 000 uF, takže by tranzistory měly mít dostatečný „polštářek“ energie i pro náročné špičky. Kondenzátory mají oproti předchozí vývojové verzi nižší celkovou kapacitu, ale nově vybrané modely od Epcos mají lepší parametry a mají stát za lepším rozlišením v basech i celkovou lepší zvukovou pohodou.
Další změnou je úprava topologie desek plošných spojů, zejména prý u rozvodů zemních signálových cest. Když už jsme výše zmínili změnu kondenzátorů, ta potkala i pomocné kondenzátory – nyní jsou tu osazeny modely z nejvyšší série FR od Panasonic Industrial.
Vylepšení se dočkaly i vstupy – symetrické vstupní moduly jsou nově osazovány výrazně lepšími operačními zesilovači s tranzistory J-FET od Analog Devices. Nové řešení nabízí vyšší pracovní proudy, vyšší rychlost nebo třeba nižší šum a výrazně lepší odolnost proti vysokofrekvenčnímu rušení, které může být zavlečeno přes signálové kabely. Celkově tedy změn „pod kapotou“ proběhlo opravdu hodně.
B200 (2020) má výstupní výkon poctivých 200 Wattů do 4 ohm (a polovic do dvojnásobné zátěže, stejně jako dvojnásobek do poloviční zátěže – stabilita je bezproblémová i tam, tedy u 2 ohm). Zesilovač lze používat i v můstkovém zapojení s výkonem 800 Wattů do 4 ohm.
V RIHA jsou poctiví v uvádění technických parametrů, dozvíte se tedy o frekvenčním rozsahu 3 – 150 000 Hz (-3 dB), o rychlosti přeběhu přes 40 V / us, zisku 29 dB nebo tlumícím faktoru přes 400. Více než dostatečný je maximální výstupní proud 60 A, stejně jako jsou velmi důstojné hodnoty odstupu signálu a šumu přes 120 dB nebo hodnoty celkového harmonického zkreslení 0,03%, respektive zkreslení intermodulačního (0,02%).
RIHA B200 (2020) jsme poslouchali v rámci redakčních sestav a to primárně s firemním řídícím zesilovačem LINE-4-DAC Plus. V hlavní sestavě sloužil jako zdroj přehrávač OPPO UDP-205 nebo streamer Métronome DSC1, krátce také Gryphon Ethos, poslouchalo se přes Xavian Quarta a porovnávalo s Norma Revo IPA-140 nebo Grandinote Shinai při zapojení do filtru GMG Power Harmonic Hammer 3000P. V druhé sestavě hrál B200 (2020) ve společnosti komponentů Emotiva – přehrávače ERC-4, předzesilovače XSP-1 a to namísto XPA-DR2. V sestavě figuroval i Teac NT-503. Poslouchalo se přes KEF LS50 s podporou GoldenEar SuperSub X. Zkoušeli jsme také krátce kombinaci obou komponentů RIHA s Cambridge CXC a Fischer&Fischer SN-70. O používaných kabelech, filtrech, antivibračním příslušenství a dalších součástech sestav se dozvíte více v pravém sloupci -->.
S houpavou basovou linkou v „Hiccups“ Harryho Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) si zesilovač poradil s úctyhodnou nenuceností – nesnaží se hluboké tóny protlačit silou, není snaživě „nabublaný“, naopak zvuk sází na kontrolu, na přirozenou, netechnickou autoritu, přitom je ale každé mrouknutí skvěle čitelné, plné odstínů, je to informativní zvuk, ale nestažený, dýchající, s fyzicky citelnou úderností. Není to prvoplánová vřelost nebo takový ten „luxusní“ přídech, zesilovač zůstává věren firemní tradici civilního, trochu přímého, ale ve finále neokázale autentického a čistého zvuku. Nová generace B200 (2020) oproti té předchozí ale skutečně hraje uvolněněji – nenabízí bas, který je určený k boření stěn, ale bas, který je perfektně čitelný a příjemný zároveň.
Zpěv Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2) zněl s přesvědčivou intenzitou, přitom ale neuspěchaný, čisťounký a transparentní. B200 (2020) nabízí samozřejmou srozumitelnost, hlas prezentovaný v dobrých proporcích, netechnický a otevřený. Velmi příjemný je způsob, jakým zesilovač nic nikam netlačí, jak zní s dospělou delikátností a jak se vokál line nenuceně a neutlačeně. Střední pásmo je právě takové, jak ho dokáže zprostředkovat váš zdroj signálu a nahrávka, je to upřímná (ale i v případě kompromisních nahrávek ne otravně útočná) forma reprodukce, ale přesto vyznívá spíše muzikálně, než technicistně.
Velmi vzdušná, lehká a nespoutaná byla též reprodukce nejvyšších frekvencí – cinkot řady rozličných činelů v „La Rosita“ Colemana Hawkinse a Bena Webstera („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2) byl působivě přirozený a výtečně rozlišený zvuk podaný s nadhledem, trochu klidněji a s žádoucí komplexností, bez jakékoliv zjevné nucenosti. Cinknutí prostě zazní, jasně kovové, konkrétní a bohaté na nuance a drobňoučké detaily, aniž by vám je ale zesilovač vnucoval. (Nejen) na danou cenovou úroveň je to rozhodně vysoký standard.
Zvuk komponentů a reprosoustav RIHA se vyznačuje dostatkem energie a síly v každém okamžiku. Mohutné rány do bubnů v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158) neukazovaly „svaly“ na první dobrou, není to nutkavý, nabubřelý zvuk, ale kultivovaný a samozřejmý přednes – rány jsou excelentně konturované, skvěle pevné a konkrétní, takže sílu cítíte, cítíte ale hlavně tu soustředěnost, to napětí a hlavně fyzičnost každého dopadu paličky a to, kterak hmota bubnu rezonuje a doznívá. Můžete mít jakkoliv náročnou dynamickou pasáž a B200 (2020) má dost klidné energie a nadhledu, aby udržel pod kontrolou v praxi libovolné reprosoustavy a hlasitost dle vašeho přání.
Výrobky se značkou RIHA se vždy, když jsme je mohli poslouchat, vyznačovaly bohatou informativností – někdy dosti přímočarou, pravda, ale rozlišení rozhodně nebude to, nač byste si u firmy mohli stěžovat. Platí to i pro B200 (2020), jakkoliv „Fortysomething“ zpěvačky Eleonore („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) rozhodně netrpěla tou zmíněnou přímočarostí. Nejnovější generace zesilovače hraje s až noblesní klidností a nadhledem, kde cítíte, že má nad signálem i reprosoustavami rozhodně navrch. I drobné ambientní ruchy, šum publika u stolů (jde o živý záznam) nebo echo koncertního prostoru tu jsou slyšitelné jako naprosto přirozená součást reprodukce. B200 (2020) hraje také s příkladnou transparentností – snadno ukazuje rozdíly mezi zdroji signálu, stejně jako mezi nahrávkami (třeba pokud vás baví porovnávat různé mastery). Je to samozřejmý, dospělý, uspořádaný zvuk, k němuž nelze za dané peníze říct křivého slova.
Zesilovač nicméně zůstává v každém případě „nohama na zemi“, nevymýšlí a nezveličuje, takže třeba prostor hudební scény je právě takový, jaký nabídne váš zdroj – a třeba u „Dream about you“ zpěvačky Evy („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) bylo úžasné pozorovat, jak se scéna mění mezi OPPO, Gryphonem a Métronome. B200 (2020) drží zvuk pod kontrolou, vokál je samozřejmě zafixovaný v prostředku scény a doprovodné kytary mají také své jasné místo, prostor je homogenní a působí naprosto „normálně“ (což je u audio elektroniky nakonec ten kýžený výsledný dojem).
„Breaking Silence“ od Janis Ian („Breaking Silence“ | 1993 | Columbia | 519 614-4) plynula, až snad splývala svým poklidným, ale houpavě podmanivým tempem, občasný výbuch byl zvládnutý s naprostým přehledem. Zvukový charakter není „nadupaný“, je to nenucené, samozřejmě kontrolované a propracované. Zesilovač s klidem a ukázněností prezentuje hudbu bez příkras, ale ve skutečně výtečně kultivovaném balení.
Přístup značky RIHA ke konstrukci elektroniky (a nakonec vlastně i reprosoustav) se zvenku jeví jednoduše – výkon a funkčnost je tu hodnotou nad vizuální hrátky nebo luxusnost (což je samozřejmě správně). Nenechte se tak zmást (velmi) jednoduchým vnějším pojetím koncového stupně B200 (2020), možná vlastně ani jeho nijak přestřelenou cenou. Oproti minulé generaci získal zesilovač větší nadhled, výrazně větší pocit klidu při reprodukci, ale (trochu paradoxně) jako kdyby nabízel i více energie a více síly, jen jakoby tam, kde to opravdu má být a ne neustále. Je to výtečný koncový stupeň, který dělá bez okolků, efektů nebo nucenosti, bez techničnosti to, co koncový zesilovač má dělat – dodá výkon, dodá hlasitost a dodá kontrolu i nad složitými nahrávkami a složitými reprosoustavami. Pro kohokoliv, kdo hledá výkonný a autenticky znějící koncový stupeň, navíc za realistickou cenu, má RIHA B200 (2020) naše vřelé doporučení.
Kč 69 990,-
Kč 6 490,- - příplatek za WBT 0735 + napájecí zásuvka s filtrem
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/2735-riha-b200-2020#sigProIdfc3bf89c81
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/2735-riha-b200-2020#sigProIdf278946994
--- --- --- --- ---
KLADY
+ přátelská cena za dané výkony
+ skvělý pocit vzdušnosti a celkové volnosti
+ kontrola zcela bez stresu a nucenosti
+ možnost osazení konektory dle libosti
+ bytelná konstrukce
ZÁPORY
- snad jen industriálně jednoduchý design nemusí být pro každého
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Audio-Visual Technology | www.audio-visual.cz