Nevelká, od svého založení rodinným klanem řízená a neměnně japonská značka Rotel představuje konzervativní a tradiční společnost na výrobu dobrého zvuku, která v souladu se zvyky své země přistupuje k práci nesmírně pečlivě a to třeba včetně konstrukce vlastních součástek. Nejambicióznějším zhmotněním jejich filozofie jsou komponenty z řady MICHI, kde jsou některé modely k dispozici v provedení S2 (neboli Series 2). To se týká i základního kousku – integrovaného zesilovače MICHI X3 S2.
Na první pohled je novinka k nerozeznání od svého předchůdce, ostatně na designu nebylo moc co vymýšlet a měnit. MICHI X3 S2 dominuje lesklý čelní panel z tvrzeného skla se zapuštěným dobře čitelným displejem, doplněným o dvojici otočných ovladačů po stranách (v tradičních rolích výběru vstupu a úpravy hlasitosti). U spodní hrany je spínací tlačítko, mající po pravé straně velký výstup na sluchátka. Design je celkově naprosto čistý, úpravný a dávající na odiv poctivou robustnost. Výrobní kvalita a pečlivost jsou věrně japonské.
Boky MICHI X3 S2 jsou čisté, byť celou jejich plochu zabírají decentně zapouzdřené moduly chladičů. Tak jak je celý vzhled až aseptický a střídmý, je zadní panel se vší svou nesmírnou konektivitou skutečně impozantní. V ploše najdete zafrézované tři jakési horizontální niky, v nich zase do až vojensky spořádaných linií zasazené konektory.
Horní blok hostí analogová rozhraní, počítáno zleva je tu phono vstup, tři cinchové analogové vstupy, dva kousky cinchových mono výstupů pro subwoofer a vedle nich stereofonní pre-out, následovaný jedním párem symetrických XLR vstupů. Trochu „neorganizovaně“ se mezi analog vetřel ještě modul Bluetooth vysílače.
Další patro je vyhrazeno digitální vstupům, kterých je snad až naprosto zbytečně moc – což není úplně obvyklá výtka. Tři optiky a tři koaxiály si těžko představit v plném využití. Navíc když je tu ještě ethernet, USB pro připojení počítače i USB pro datové paměti s aktualizačním souborem firmware. Do této linie vměstnal výrobce i „praktické“ konektory a řešení – spínací kolébku, 12 V spoušť (vstup a výstup) nebo jack pro externí čidlo dálkového ovládání. Systémy chytrého řízení lze do hry zapojit přes RS232 konektor.
V úplně nejspodnější lince našla své místo napájecí zásuvka a osm masivních a krásných, zároveň i dobře vyrobených (není to tedy jen pozlátko) reproduktorových terminálů. Nejde o A/B nebo bi-ampingové řešení, fakticky je to tedy zajímavé jen pro vyznavače bi-wiringu.
Podíváte-li se do vnitřností rozměrného zesilovače, objevíte pečlivou a poctivou konstrukci. Je tu velké zapouzdřené toroidní trafo, na míru vyrobené přímo v Rotel, stejně jako čtveřice velkých kondenzátorů poblíž. I lokální napájecí zdroje jsou stíněné pouzdrem.
Oproti první generaci modelu MICHI X3 došlo prý k výměně a vylepšení více než 90 součástek. Zahrnuje to vylepšené napájecí zdroje nebo třeba mírně upravenou topologii signálových cest, primární změnou je ovšem digitální sekce, ačkoliv to bohužel pořád ještě nezahrnuje schopnost streamování. Nově je každopádně použit čip ES9028PRO, osmikanálový a zapojený do stereo režimu po čtyřech paralelních kanálech. Díky tomu má plnou certifikaci Roon a je schopný rozkódovat PCM signály s rozlišením až 24 bit / 384 kHz nebo DSD a MQA.
Neměnné zůstávají parametry zesilovací sekce, hlavně výstupní výkon 200 W / 8 ohm na kanál (respektive 350 W / 4 ohmy). Zesilovač pracuje v rozsahu 10 – 100 000 Hz (+0, -0,4 dB), má odstup signálu a šumu 102 dB, činitel tlumení 350, separaci kanálů přes 55 dB (to je celkem málo, ale dost možná Rotel udává „nejhorší“ hodnotu z MM phono modulu) nebo intermodulační zkreslení pod 0,03%. Dozvíte se také, že tónová kontrola je k dispozici na 100 a 10 000 Hz (+/- 10 dB).
Asi už zbývá jen předat deklarované rozměry přístroje – má základnu 48,5 x 45,2 cm (š x h) a výška dosahuje 15 cm. Celé zařízení pak váží velmi poctivých 28,9 kg.
MICHI X3 S2 jsme poslouchali v rámci hlavní redakční sestavy, tj. primárně s Métronome DSC nebo gramofonem VPI Scout a phono předzesilovačem Grandinote Celio. Řídil zde KEF Blade One Meta. Propojeno bylo kabely Nordost Heimdall 2, Valhalla 2 a KratWire Super Symetric, ke srovnání jsme měli Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR. Další detaily o sestavě najdete v pravém sloupci -->.
Zesilovač má skutečně velkoryse dimenzovaný výkon, který snad v reálném prostředí ani nejde pořádně využít, přesto netlačí, nehrne se, ale naopak zůstává naprosto klidný a bas v „Gentleman cambrioleur“ rodinného dua Dutronců („Dutronc & Dutronc“ | 2022 | Tomdu | 00602445827756) si měkce brumlal, nenásilný, ale s citelnou spoustou síly v pozadí. Rotel v řadě MICHI má naladěné spodní tóny na skutečně krásnou plnost, jednotlivé tóny nejsou tvrdě konturované nebo super rychle vystřelované, ale je tu takový ten trochu starosvětský dojem samozřejmosti díky až nadbytečnému dimenzování. Cítíte, jak se noty zhoupnou, jdou do hloubky, kam až je nahrávka posílá a kontrola je měkčí, nicméně nenucená.
Oproti někdy až mírně analytičtější běžné produkci značky je série MICHI podstatně graciéznější ve svém projevu, patrné to bylo na vokálech uskupení The Gesualdo Six, pějících „Ave verum corpus“ z „Mše pro pět hlasů“ Williama Byrda (2023 | Hyperion | CDA68416). Každý ze zpěváků už má svou snadno identifikovatelnou barvu hlasu a je oddělený od ostatních, ovšem probíhá to s jakousi sametovou elegancí, jemně, hladce a přesto bezproblémově srozumitelně. Hudba plyne beze spěchu, bez tlaku a s váhou, která není přehnaná, ale dává najevo tělo.
Možná by se mohlo z předchozího popisu jevit, že zvuk MICHI X3 S2 je trochu těžší, ale ono to tak vlastně není – minimálně cinkavé vysoké tóny činelů v „Mvt. 1, Section 3“ Henry Threadgill Ensemble („The Other One“ | 2023) byly pěkně čisté a ač nejsou nijak přebujelé nebo explicitně cinkavé, mají už velmi solidní strukturu a jemné doševelení po doteku paličky je plynulé, dlouhé a přes veškerou plnost zvuku ve středních a basových oktávách není zvuk na vrchním konci spektra zapadlý. Rotel se prostě nijak nepředvádí, hraje úhledně a jemně.
Velmi vysoký výkon (a s ním i velmi naddimenzovaná stavba zesilovače) slibují tak nějak podvědomě odvážnou dynamiku, nicméně MICHI X3 S2 i v tomto ohledu zachovává svůj poklidnější styl. Ale když přijde na razantní bubenickou exhibici Davea Lombarda v „Separation from the Sacred“ („Rites of Percussion“ | 2023 | Lomby Tunes), dostupný výkon ve stále stejném pohodovém stylu ukočíruje jakoukoliv hlasitost si umanete. Hudba nespěchá, ale je bytelná, poddajná a velká, tučný zvuk velkého bubnu, jdoucího až k subbasových oktávám je fyzicky zaplavující, bohatý a temný, aniž by ztrácel nenucenou jistotu na konturách. Je to zvuk ne prvoplánově výbušný, ale disponující reálně těžko vyčerpatelnou rezervou a z toho plynoucím nadhledem, klidem a uvolněností.
Relaxovaná přehlednost a absence efektů hezky ukazují také varhanní sólo Anny Lapwood v Chopinově „Nocturne, op. 9, no. 2“ („Luna“ | 2023 | SONY | 19658831402). Hudba se line bez wow efektů, ale přes jemnější ladění slyšíte doznívání a odrazy velkého chrámového prostoru, jednotlivé tóny jsou oddělené, ne pevně technicky načrtnutými hranami, ale v organickém slova smyslu, takže hudba je plynulá a decentně „normální“.
Čtveřice nástrojů Blue Chamber Quartet byla v „La Fiesta“ („First Impressions“ | 2007 | Stockfisch Records | SFR 357.4046.2) rozvržená v docela velkých proporcích na scéně adekvátně roztažené v pravolevé i předozadní ose, jak si žádá cenová relace zesilovače. Přehlednost je spíše z ranku těch pohodových, ne holografických, ale přesto organizovaných, takže cítíte, že nástroje i jednotlivé zvuky mají své místo, nepřekrývají se navzájem a ačkoliv je to zvuk spíše tradiční, než moderně vysoustružený, čitelnost mu rozhodně nechybí. MICHI X3 S2 má nad zvukem jasně důstojnou kontrolu.
Celkové ladění MICHI X3 S2 je ovšem rozhodně „poslechové“ spíše než puristicky technické. Hudbu chce ukázat emotivně, spíše než se studiovou nekompromisností, barevně bohatou, raději než nekompromisně věrnou. Proto i duet violoncella a laděných hliněných květináčů v roli perkusní soupravy jménem „Boris Kerner“ (Caroline Shaw | „The Wheel“ | 2022 | Linn Records | ALPHA881) zněl příjemně, ať už to bylo celkem potichu nebo v nadrealistické poslechové úrovni, ani v jedné poloze MICHI X3 S2 neztrácí svůj plynulý, pohodový, celkově kultivovaný charakter. Je to spíše tradiční zvukový styl, nechce vás ohromit jednotlivostmi, ale prezentovat spojitý, organický celek, nehraje bombasticky, nýbrž nabízí formu uvolněnou a komfortní, přesto na vysoké úrovni.
Rotel MICHI X3 S2 je zesilovač s neuvěřitelně, asi reálně nevyčerpatelně širokou výbavou (ale pořád je škoda absence streamovací platformy, která by jej katapultovala mezi nepřekonatelné nabídky), obrovskou zásobou výkonu a naprosto nenásilným, uvolněným charakter, který netlačí na žádnou jednotlivost, ale své velké schopnosti užívá k tomu, aby hudba zněla uvolněně, klidně, s pohodovou barevností a kultivovaností. Je to možná trochu starosvětský přístup k věci, snad jde i o japonský styl, ale rozhodně to znamená, že MICHI X3 S2 si dokáže najít své unikátní místo na trhu. Chcete-li krásně udělaný veliký, všestranný přístroj, který s niterným klidem zvládne jakékoliv reprosoustavy a jakoukoliv muziku, je Rotel MICHI X3 S2 vesměs muzikální a elegantně hrající volbou.
Kč 168 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/5426-rotel-michi-x3-s2#sigProIdf244b555b1
--- --- --- --- ---
KLADY
+ masivní stavba
+ úžasná šíře konektivity
+ důstojný D/A převodník
+ dostatek výkonu, byť nevtíravě prezentovaný
+ racionální zdražení proti první generaci
ZÁPORY
- stále neumí streamovat
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz