I když už nějakou dobu není tak úplně pravda, že NAD je synonymem pro dostupnou elektroniku velmi konzervativního střihu, u které se veškeré investice soustředí do toho co je uvnitř, nikoliv do povrchního pozlátka, stále v nabídce značky najdete klasickou linii produktů, reprezentující právě toto (chce se říct zlaté) dědictví původně londýnské, dnes kanadské firmy. Zářným příkladem je to nejlevnější, co nese firemní logo – integrovaný zesilovač C 316BEE V2.
Konzervativní je patrně nejvhodnější slovo, které tento přístroj popisuje. Jednoduchý (v neurážlivém slova smyslu) by také sedělo – C316BEE V2 má typickou čistotu a „prázdnotu“ designu, kterou NAD proslul od svých začátků. Je to standardně široký, velmi nízký a poměrně mělký komponent, který nezapůsobí ani nijak překvapivou váhou (43,5 x 9 x 28,5 cm / 5,5 kg) – to je plně v souladu se standardy a nároky třídy.
Zesilovač má nicméně přes svou jednoduchost jistou dávku technické elegance – prvky na čelním panelu jsou příkladně srovnané, ať už jde o elektronické spínací tlačítko, linii tlačítek pro přímou volbu vstupů, na níž navazuje sluchátkový výstup nebo o blok důvěryhodně velkých potenciometrů pro tónové korekce, případně o poměrně velký a rozumně „chodící“ ovladač hlasitosti. Vůbec celý přístroj působí, že je na svou cenu zpracovaný velmi korektně.
Zadní panel je jednoduchý, ale ničemu to nevadí, vešlo se na něj všechno, co si základní zesilovač žádá – čtyři sady cinchových linkových vstupů doplňuje jeden pár konektorů pro připojení gramofonu s MM přenoskou (právě to je důvod, proč je za názvem v současné verzi V2), to vše doplněné o do jedné horizontální linky zarovnanou standardní porci reproduktorových terminálů, které přesahují očekávání základní úrovně hi-fi. Limitem je pak napevno integrovaná přívodní šňůra, nicméně patrně se neočekává, že byste investovali v této kategorii do nějakých extra doplňků.
C316BEE V2 staví na firemním obvodovém řešení PowerDrive – to je v podstatě zesilovač klasické třídy A/B, čerpající energii z nadprůměrně dimenzovaného napájecího zdroje s chytrou regulací podle provozních podmínek a používající jednoduché, ale dobře zvolené komponenty. PowerDrive najdete mimo jiné i ve statisícových firemních komponentech řady Masters. NAD nabízí solidní výkon 40 Wattů na kanál do 8 ohm, přičemž dynamicky (tedy krátkodobě) umí nabídnout bezmála 100 Wattů – to už jsou velmi solidní hodnoty.
Solidní jsou ale technické parametry celkově – hodnota celkového harmonického zkreslení napříč celým slyšitelným spektrem i celým spektrem výkonu nepřekračuje 0,03%, odstup signálu a šumu je lepší než 95 dB a tlumící faktor dosahuje na 200 (1 kHz / 8 ohm). Odstup mezi kanály je pak lepší než 70 dB. Celkově jsou parametry ze světa běžného hi-fi, spíše než z ranku toho základního.
NAD C316BEE V2 jsme poslouchali v běžných redakčních sestavách – hrál hlavně s Fischer&Fischer SN-70 místo Cambrige CXA81, přičemž společnost mu dělal Cambridge CXC a Teac NT-503 na kabelech Dynamique Audio Horizon 2. Chvíli ale hrál také, původně spíše pro zajímavost, na Xavian Quarta Evoluzione spolu s OPPO UDP-205 a Métronome DSC1, na kabeláži Nordost Heimdall 2 a filtru GMG Power Harmonic Hammer 3000P se vystířdal s Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 MR.
Když zazněl baskytarový riff v „Ptáci jsou hloupí“ Ondřeje Soukupa („Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331), zůstali jsme jen zírat. Takovou kontrolu že může mít zesilovač za 10 tisíc?? Není možná! Ale přesto – basa krásně brnká, je ochotná, sice nepřetéká objemem nebo silou, ale bas je plný, je už cítit a má dobrou artikulaci, na tu cenu je to prostě skvělá reprodukce, pěkně tepající, srdečná, vřelá a tak mile, nenásilně okouzlující.
Hezky – trochu hebce a trochu vřeleji – zněl také hlas Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9). Čistota je celkově dobrá, už je to opravdové hi-fi, pojaté vlastně trochu konzervativně – žádné spektakulární snahy o prokreslení každičké nuance, žádné tlačení na pilu, žádné výbuchy energie, hudba prostě plyne, hlas se line a má svou příjemnou plnost, vnitřní harmonii a veskrze pozitivní účinek. Rozlišení vlastně odpovídá základní třídě, ale je o moc krásněji zabalené, než bývá zvykem.
Výšky v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) zněly – opět v souladu s pozicí v množině základního hi-fi – trochu opatrněji, v menším objemu. Není to takový ten čerstvý, jasný zvuk s hezkou znělostí, spíše jemné ševelení, ale přitom férově čisté a dobře přehledné. I tady je patrný takový příjemný tón a celková kultivovanost bez efektů.
Zato v ohledu dynamiky, tam je malý, štíhlý a nijak dramaticky výkonný zesilovač třídy „za pár peněz“ opět až úsměvně dobrý na to co stojí. Ráznost a živost „Sea Nature“ (Steve Hillage | „Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) proudila do místnosti překvapivě nebojácně a šťavnatě. Je to takový ten „bytelný“ NAD zvuk, má robustní hlubokotónový základ, ale kupodivu i dobrou kontrolu a dokázal nečekaně solidně ovládnout i velké Quarta Evoluzione a to i při trošku vyšší hlasitosti. Cítíte, že pocit dynamiky stojí nemalou měrou na trochu těžším basovém základu, ale je to skutečně dobře vyladěný zvuk.
Když přišla na řadu „Sly“ Herbieho Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123), potvrdil NAD, že přeci jen patří do sféry základního, vstupního hi-fi – ale to není žádná hana nebo ostuda, je to naprosto odpovídající standard. Zvuk je tak trošku kulatější, ale přehlednost není špatná, dokonce obstojí se ctí ve třídě do 20 000,- Kč, což je vlastně parádní pochvala. Je to poklidný, kultivovaný, lehce jemnější zvuk.
„Ario“ Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) možná nebyla vypnutá jako malířské plátno, scéna byla nicméně podaná v pravolevé ose solidně a naprosto relevantně k cenové kategorii. Proporce jsou standardní, možná i krapet menší, nicméně skladba prostoru a lokalizace nástrojů je dobrá.
Co je ovšem excelentní a poměrně vysoce nad „platovou třídu“ C 316BEE V2, to je prostě pohoda, s kterou hraje – napříč žánry. To potvrzuje i šlapající rocková „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63), její rytmus odklepává srdnatě a s chutí, hudba se valí, možná tak nějak kulatěji a měkčeji, ale přesto s velkou dávkou zábavnosti. Je to bohatý, šťavnatý zvuk a má dostatečnou „páru“.
Že NAD uměl a umí udělat levné zesilovače, které přitom nezklamou a jsou už opravdovým hi-fi, to potvrzuje celá firemní historie – a díky C 316BEE V2 také současnost. Velmi levný a vlastně jednoduchý přístroj má navíc třeba i rozumně fungující phono předzesilovač, který zvládne i o kousíček víc, než jen základní gramofony. Vzhledem k ceně si vlastně není vůbec nač stěžovat. Není tu odnímatelný napájecí kabel? Je tu jen několik vstupů? No a co! To důležité – tedy zvuk – tady totiž funguje a v kontextu ceny excelentně. Dokonce tak dobře, že by to byl přijatelný standard i ve chvíli, kdy by u přístroje svítila dvojnásobná cenovka a to je něco nevídaného. C 316BEE V2 je snad až příliš dobrý na to, kolik stojí – je trochu svůj (a který NAD není?), nicméně přináší opravdový požitek z hudby a stojí za každou korunu, kterou do něj investujete.
Kč 10 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/3325-nad-c-316bee-v2#sigProIdc0616fc457
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/3325-nad-c-316bee-v2#sigProIdffd5450b48
--- --- --- --- ---
KLADY
+ fantasticky kompetentní zvuk za dané peníze
+ dost pravděpodobně nejdůstojnější zesilovač s cenou kolem 10 000,-
+ neurazil by ani za 15 – 20 tisíc
+ rozumný (byť základní) gramofonový předzesilovač
+ dobrá razance a kontrola i u neproporčně drahých beden
ZÁPORY
- v kontextu není vůbec nic ke stížnostem
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz