Nevelká firma Lake People z okolí jihoněmecké Kostnice se soustředí primárně na výrobu kompaktních zvukových zařízení pro profesionály – aby malé půdorysy nebudily pochyby, používá k nim heslo „Tools – not Toys“ (tedy „Nástroje – nikoliv hračky“) a zdá se, že už od roku 1986 tomu spousta lidí je ochotná uvěřit. Do kategorie nástrojů patří bez diskuse i G111, dedikovaný sluchátkový zesilovač.
G111 je téměř „kapesní“ přístroj, vyrobený jednoduše, ale čistě – čelní panýlek je vcelku hustě popsaný, přiznává šrouby a zjevně akcentuje robustnost nad nějakou estetickou fintivostí. Vezměte třeba bytelný, malý, ale zjevně odolný ovladač hlasitosti, který sám o sobě působí důvěryhodně. Veprostřed panelu je dvojice 6,3 mm sluchátkových výstupů, vpravo pak spínací tlačítko, doplněné o výraznou stavovou diodu.
Šasi je vyrobené spojením dvou hliníkových prvků, zadní panel je do posledního místa využitý. Kde není konektor, tam je buď tlačítko nebo popisek. Vešla se sem klasická napájecí zásuvka (takže žádný externí zdrojíček), je tu zemnící šroubek a je tu dvojice vstupů – oba analogové, mezi symetrickými XLR a nesymetrickými RCA konektory volíte pomocí nevelkého tlačítka.
Přístroj se s půdorysem 16,8 (šířka) x 12,5 cm (hloubka) vejde na každý pracovní stůl, ani s výškou 4,7 cm nebude nikde překážet. Provedení si klade za cíl „nezničitelnost“, tedy dlouholetou spolehlivost a zdá se, že to není úplně vymyšlené. Výrobce udává hmotnost 1,2 kg, nicméně to čistě empiricky neodpovídá skutečnosti.
Vnitřní konstrukce staví na osvědčených principech, která značka vyznává napříč svým produktovým portfoliem. Základem je naddimenzovaný napájecí zdroj s toroidním transformátorem, dalším nosným prvkem je kvalitní potenciometr Alps RK27 pro regulaci hlasitosti.
Samotné zesílení stojí na tranzistorové koncepci. Filozofie relativně nízkého zisku je zvolená s ohledem na to, že jakýkoliv vlastní šum zesilovače pak nebude slyšet. Uvnitř přístroj pracuje s vysokým napětím 60 V – to by mělo značit dobrou využitelnost i u sluchátek s velmi vysokou impedancí. Díky velkému množství proudu na výstupu pak naopak G111 „udrží“ bez problémů kontrolu i na magnetoplanáry nebo nízkoimpedančními sluchátky.
Vnitřní obvody jsou rozdělené podle kanálu pro minimalizaci přeslechů. Výkonová část je plně diskrétní, postavení na čtveřici tranzistorů na každém kanálu, přičemž pracovní rozsah jde v toleranci -3 dB až ke 150 000 Hz (v toleranci +/- 0,5 dB je to stále 5 – 60 000 Hz).
G111 dokáže nabídnout tučných 750 mW do 16 ohm, 1 750 mW do 100 ohm a stále skvělých 600 mW do 600 ohm. To by mělo být víc než dost pro hlasitý poslech s prakticky libovolnými sluchátky.
Výrobce udává zkreslení s hodnotou pod -100 dBA, výstupní impedance je zanedbatelných 0,15 ohm a odstup signálu a šumu je přes 129 dBA – všechny technické parametry jsou vysloveně excelentní.
Lake People G111 jsme poslouchali s řadou sluchátek – ať už šlo v první řadě o Focal Clear nebo AudioQuest NightOwl Carbon, tak o Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 nebo Koss Porta Pro CS. K porovnání jsme měli Teac NT-503 nebo OPPO UDP-205, oboje sloužilo i jako zdroj signálu. Porovnávali jsme také se zkušenostmi s Chord Mojo nebo Apogee Groove. Napájeno bylo přes filtry IsoTek nebo GMG Power a to kabelem IsoTek EVO3 Premier.
Malý zesilovač suverénně rozhýbal všechny připojená sluchátka, dodal basům v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) rytmickou jistotu, dost energie a pocit velmi slušných kontur. Celkově jde o robustní, neupejpavý bas, který ale na druhou stranu není ani potlačený kupředu. Jaký zdroj signálu, takový výsledek. Zesilovač rozhodně nemá problém probudit ani klidné AudioQuest, ani zkrotit rázné Focal Clear. Je cítit, že elektronika má nadhled a autoritu, takže prezentuje nahrávku vpravdě studiovým, přesným a čistým stylem.
Čistota bez pocitu tlaku je jasně patrná i na vokálu Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2) – ten se nikam netlačí, není akcentovaný, ani není zatlačený do pozadí. Zesilovač není ultra analytický v tom smyslu, že po vzoru aktuálních trendů netlačí zvuk dopředu, ale nechává ho zcela volně plynout, čímže může působit jemnější – jde ale mnohem více o charakteristiku nahrávky a řetězce, než G111, tam v praxi není téměř nic zabarvujícího. Malý zesilovač má nad sluchátky suverénní kontrolu, tak velkou a dobrou, že jde v konečném důsledku o příjemně uvolněnou kultivovanost bez načančání.
Na výškách je projev také decentní, cinkot činelů v „La Rosita“ Colemana Hawkinse a Bena Webstera („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2) nepůsobil zvuk nijak expresivně, přesto je vlastně dobře slyšitelný i moment jemného ševelení, má dobrou, i když ne okatě prezentovanou strukturu – prostě jako kdyby tu činel byl a byl bezproblémově čitelný. Hi-Fi technika má povětšinou tendenci více exhibovat, více cinkat a více se snažit, fakticky realističtější zvuk než má ale G111 je ale těžko pohledat, díky síle a kontrole je prostě jedna ku jedné.
Že má malý zesilovač dostatečně dimenzovaný výkon, to naznačují robustní údery do bubnů v úvodu „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158). Mají objem, mají tučnost, mají pružnost a přitom mají i pevnou, konkrétní kontrolu s výtečným oddělením a cítíte, že sluchátka jsou při libovolné hlasitosti, kterou lze vydržet alespoň jednu celou písničku, pod kontrolou. To je benefit čistě jednoúčelového zařízení. Se správnými sluchátky je pak slyšet i to, jak po prvotním úderu a citelnému „kopanci“ membrána bubnu doznívá a „dodýchává“.
Už jsme řekli, že srozumitelnost a čitelnost nahrávek je vynikající, prakticky definovaná tím, jaký zdroj signálu a jakou kvalitu nahrávky posloucháte. Vezmete-li špičkový záznam typu „Fortysomething“ („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130), uslyšíte už i lehké echo prostoru, šramot hostů v sále nebo zvuky, způsobené pohybem kapely na pódiu. Je tam vlastně spousta dění, ale přitom zůstává zvuk naprosto uvolněný, až možná trochu nenápadný.
Protože zesilovač není vybaven crossfeedem ani jinými vymoženostmi, není podání prostoru tak výrazné, jako u modelů, které tuto funkci mají. Akustické kytary a vokál v „Dream about you“ („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) byly ale samozřejmě oddělené, nesplývaly a přestože cítíte fokus na bod uprostřed scény, pravolevá scéna je kompaktní, homogenní a srovnaná.
Když si pak přes zesilovač pustíte nějakou průměrnou nahrávku, jako je titulní skladba „Breaking Silence“ od Janis Ian (1993 | Columbia | 519 614-4), uslyšíte ji….no, průměrně. Uslyšíte limit dynamiky i transparentnosti, ale G111 z toho nedělá žádnou tragédii, nehraje suše, studeně nebo s odtažitou technicistností, umí nechat vyniknout drajv a plnost nahrávek, má šťávu a rytmus, takže hudba prostě funguje a šlape, pročež ani nějaké ty limity nejsou překážkou poslechu. Zejména proto, že si můžete dát hlasitost libovolně vysoko a zesilovač nemá problém.
Sluchátkový zesilovač prakticky kapesní velikosti G111 ukazuje, že 35 let zkušeností s výrobou obdobné elektroniky pasuje Lake People mezi vynikající výrobce. Limitem z pohledu moderního uživatele může být fakt, že tu máte jen dva analogové vstupy, na druhou stranu jednoúčelovost zařízení mu umožňuje fungovat optimálně – je prakticky transparentní, má jednoduchou, ale „neprůstřelně“ působící výrobní kvalitu, na výstupu je dost energie, která uživí libovolná sluchátka v libovolných dynamických špičkách. Výsledkem je přednes klidný až nenápadný, nebazírující na prezentaci mikrodetailů a přesto s dotekem skutečného sluchátkového highendu, což je při ceně z kategorie vyšší, ale nijak šílené rozhodně dobrá nabídka.
Kč 13 190,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/2983-lake-people-g111#sigProId5b2486ef08
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pocit technické bytelnosti a nezničitelnosti
+ přesná regulace hlasitosti
+ symetrické i nesymetrické vstupy
+ prakticky perfektní transparentnost
+ vysoký výkon
ZÁPORY
- pokud hledáte jednoúčelové a ne úplně levné zařízení, není co vyčítat
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Disk | www.disk.cz