Značka Chord Electronics z okolí britského Maidstone na jihovýchodě Spojeného království (kde je hustota významných audio výrobců na metr čtvereční až podezřele vysoká) je takovým společným dítkem šéfa Johna Frankse a jednoho z nejrespektovanějších a nejinvenčnějších vývojářů digitálních obvodů Roba Wattse. Právě proto je Chord, malá manufaktura, která do posledního šroubku vyrábí vše v UK, jedním z vládců světa D/A převodníků. Ale bylo by chybou myslet, že tam nabídka Chord končí - naopak, v jejich portfoliu je vše od CD přehrávačů přes integrované až po dělené zesilovače.
Základem nabídky zesilovačů je "plnoformátový" integrovaný zesilovač CPM 2650 - i když láska k maličkým strojům je patrná i tady, protože minimálně třetinu přístroje tvoří "lešení" nožiček a vzpěr, v nichž je teprve uchycen blok zesilovače, jakkoliv to za klasicky provedeným čelním panelem není patrné.
Chord má naprosto jasně rozlišitelný designový rukopis a platí to rozhodně i pro CPM 2650. Zepředu kolem ostře řezaného čelního hliníkového panelu opatrně stříbrné nožičky s gumovými čepičkami dole a adekvátními prohlubněmi nahoře - díky tomu lze komponenty pohodlně "stohovat". Vpředu toho pak mnoho není - krom lesklé destičky s logem jsou tu dva neméně lesklé kruhové ovladače pro úpravu hlasitosti a vyvážení kanálů, mezi nimi je nenápadné tlačítko pro spuštění a přímo vprostředku je vertikální linie tvořená trojicí tlačítek popsaných jen S, B a A. Až kryptografické a ne úplně intuitivní provedení ovládacích prvků je totiž další z charakteristik elektroniky Chord. Každopádně jde primárně o přepínač vstupů (jak A, tak B, protože zesilovač má dvě sběrnice, připojené na dva různé linkové výstupy a tak lze tvořit dost komplexní systém a zatímco třeba posloucháte jeden vstup, můžete nahrávat druhý). Na čelním panelu je ještě nevelký displej s pěti znaky.
Zadní panel je vyvedený pěkně podobně "zašifrovaným" způsobem jako panel přední - je tu hlavně spousta chladících žeber a do prostoru mezi nimi se vešla ve spodní řadě napájecí zásuvka, vlevo od ní dva páry klasických pěkných reproterminálů a vpravo od ní cinchový pre-out výstup pro případný druhý koncový stupeň. V horní řadě se nachází pět párů linkových cinchových vstupů s tím, že první dva mají i alternativu v podobě XLR konektorů, poslední dva zase fungují jako klasická pásková smyčka, takže mají i výstupní linkové podoby. Navzdory moderním trendům a zkušenostem firmy v digitálním světě ale na CPM 2650 nenajdete jediný digitální vstup.
Jak už bylo řečeno, CPM 2650 je klasicky velkým integrovaným zesilovačem - při šířce 42 cm, výšce 13,3 cm a hloubce 35,5 cm ale váží jen 16 kg, což je podezřele málo s ohledem na kvalitu zpracování.
Odpověď na jakoukoliv nejistotu dá nahlédnutí do specifikací - i CPM 2650 totiž používá pro Chord typický spínaný vysokofrekvenční napájecí zdroj, protože je to de facto zjednodušená a do jednoho šasi uložená kombinace předzesilovače CPA 2500 a koncového stupně SPM 650. Není tu tedy žádný velký klasický toroid, ale naopak několik různých transformátorů na EI jádře pro jednotlivé sekce. Napájecí část v přední polovině stroje je od signálových obvodů v zadní části oddělena poctivou příčkou.
Zesilovač dává na výstupu poctivých 120 Wattů na kanál do 8 ohm a to ve třídě A/B. Do poloviční zátěže umí CPM 2650 dát 170 Wattů. Krom svižného napájecího zdroje je to i díky MOSFET tranzistorům, které si Chord sám vyvíjí a nechává vyrábět na zakázku. Signálové obvody jsou pak plně symetrické, regulaci hlasitosti má na starosti potenciometr ALPS Blue Velvet.
CPM 2650 má pak celkově velmi solidní technické parametry - souběh kanálů se drží v toleranci 0,01 dB, separace kanálů je lepší než 85 dB a odstup signálu a šumu je lepší než 93 dB. Je prostě znát, že jde o poctivě navržený stroj.
Chord CPM 2650 jsme poslouchali v pražském studiu AV Center, kde se přehrávalo primárně z Chord One a přes kabeláž řady Cardas Cygnus jsme poslouchali ELAC Adante AF-61, ELAC Adante AS-61 a také třeba ELAC Vela BS403. K porovnání byl k dispozici mimo jiné McIntosh MA252 nebo třeba Accuphase E-470 či Accuphase DP-430.
Tak, jak opulentně, exoticky a výrazně se zesilovač tváří navenek, tak spořádaný a realisticky "při zemi" je po zvukové stránce. Pokud je něco vysloveně dominantní, je to jeho rychlost a kontrola, nezvykle suverénní na danou cenovou relaci i na poměry integrovaných zesilovačů - je fakt, že linka kontrabasu v "Nu Nu" Avishai Cohena ("Continuo" | 2006 | Razdaz | RD 4603) byla až trochu suchá a přeci jen lehce technická (nicméně ne tak, že by to byl jen vysloveně stroze informativní zvuk), ale ta dávka samozřejmosti, tuhosti, pevnosti a hlavně razance, údernosti a konkrétnosti, to je spolu se skvěle přesnými konturami něco, co mnoho integráčů nenabízí. Je to zvuk prostý manýrů, prostý efektů a přesto respektující realistickou barvu nástroje, nepotlačující jeho energii, ale ani ji nijak nezdůrazňující. Je to pravý britský přirozený zvuk s nadstandardní schopností udržet vše pevně v rukou a to s jakýmikoliv reprosoustavami.
Taktéž ve středním pásmu, třeba u zpěvu The Singers Unlimited v jejich "Sweet Georgia Brown" ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2), bylo cítit pečlivě zaříznuté kontury, na danou ligu mimořádně příkladnou transparentnost a konkrétnost. Pravda, hlasy nemají takovou tu bohatou vřelost, tu barevnost, která se pěkně poslouchá, je to trošičku studenější, nebo spíše naprosto neutrální podání, ale skvěle čitelné a působivě energické, chce se trochu říct až koncertní.
Nekompromisně "rovný" a nestranný, technicky brilantní přednes měly i nejvyšší tóny - třeba cinkot vibrafonu v "Children´s Song" Garyho Burtona a Chicka Corey ("Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057) zněl nesmírně jasně a konkrétně, vybroušený, znělý a zaostřený, bohatý na jemné nuance, a náramně čisťounký. Pravda, každá případná nectnost systému nebo nahrávky tu jasně vyjde najevo a zesilovač je v tom relativně nekompromisní, nicméně na skvělých nahrávkách prostě skvěle realistický.
Dominantním vjemem reprodukce je ale rozhodně trojice vlastností - síla, dynamika a rychlost. Díky tomu je na poměry integrovaných řešení působivé podání elektronické "Eden" Stéphane Pompaugnaca ("Hotel Costes Vol. 11" | 2008 | Pschent | WAG 384). Je tu až koncertní energie, suverénně protlačené skrze prakticky libovolné reprosoustavy, elektronický beat má rytmus, má sílu, má živelnou autoritu a tlačí, tlačí a tlačí, takže čistočistý zvuk vás svou naléhavostí snadno strhne. Opět, je to trochu tvrdší a mimořádně autoritativně kočírované, ale působivé.
Také rozlišení nelze popsat jinak, než jako působivé - není to snad tím, že by zesilovač z "Feeling Yourself Disintegrate" v podání The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) vytáhl nějaké doposud neslyšené informace, ale ve své cenové hladině boduje přesvědčivou transparentností, svižností a tím, jak čisťounce díky pocitu, že všechno je posazeno kupředu a všechno je velmi, velmi jasné a konkrétní, tak jak čisťounce díky tomu působí. Každý nástroj má svou pevně vedenou linku, formálně precizní a konkrétní, zvuk splňuje už i velmi přísné high-endové standardy, byť pro někoho jistě budu už trochu daleko v analytickém spektru.
Velmi, velmi autoritativní kontrola a skálopevná prezentace pomáhají přesvědčivě načrtnout hudební scénu - nástroje Theloniuse Monka a Johna Coltranea v "Ruby, My Dear" ("Monk with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899) byla zasazeny pevně v pravolevém i předozadním směru, jako vyříznuté v čistém a průhledném vzduchu, pevné, čisté, zřetelné a vůbec technicky precizní.
Aurora a její "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" ("All My Deamons Greeting Me as a Friend" | 2016 | Decca | 0602547370778) byly hodně plnokrevné, hodně energické, až dravé, zvuk byl pevný jako skála a zesilovač přes svou výstřední estetiku nabídl plnokrevně high-endový pocit prakticky ideální neutrálnosti. Všechno bylo příkladně poskládané, energické, dynamické a rytmické. Ne muzikální, ne hezké, ne přehnaně technické, ale rozhodně zaříznuté, zaostřené a přímočaré.
Integrovaný zesilovač Chord CPM 2650 je, nutno to zase zopakovat, působivý kus techniky - zvenku schválně působivý a excentrický, okázale jiný, byť výtečně vyrobený, jak se sluší a patří. Také konektivita odpovídá všem rozumným nárokům a snad jen trochu komplikovaná odlišnost a jistá neintuitivnost ovládacích prvků (byť rozhodně ne nepřekonatelná), typická pro většinu produktů Chord, může být trošku otravná. Zvukově je to pak ale čistokrevný Brit, byť technicky precizní a zamřený na realističnost, čistotu a autoritu, na energii v až koncertní míře a na to, aby se v této transparentně přímočaré podobě protlačil bez váhání prakticky jakýmikoliv reprosoustavami. A ono to funguje - přes jistou techničnost a CPM 2650 dá poslouchat neúnavně a vybízí k dalšímu a dalšímu objevování nových i starých nahrávek a o tom to má v high-endu ideálně být.
Kč 169 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/2116-chord-cpm-2650#sigProId6953769f70
--- --- --- --- ---
KLADY
+ až překvapivá kontrola a konkrétnost
+ puristicky čistý a přímý zvuk
+ dynamika
+ rychlost
ZÁPORY
- estetika a s ní spojené neintuitivní ovládání je něco, nač je třeba si zvykat
- někdy může být zvuk trochu technický
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz
DOVOZCE: Voice | www.voice-audio.cz