2015 09 01 TST REL S3 1

Velšská společnost REL se pohybuje v oblasti reprodukce zvuku od roku 1990. Jak se ve firemní filozofii praví, REL nevyrábí subwoofery, ale sub-basové systémy, protože poznání vedoucí k jejich tvorbě vede přes systematickou práci a výsledek je vždy prací celého systému. Na rozdíl od ostatních výrobců totiž značka nesází na linkový signál, ale za primární zdroj signálu volí ten samý, který dostávají vaše reprosoustavy, tedy vysokoúrovňový výstup z reproterminálů zesilovače. To eliminuje případné rozdíly mezi pre-out výstupem a signálem zpracovaným v koncových stupních, jakkoliv by v ideálním zesilovači žádný být neměl.

Měli jsme možnost seznámit se s modelem S/3, patřícím do prostřední série S (nad ní jsou obří modely Gibraltar a "dvoupatrový" 212/SE, pod ní pak menší, stylové modely řady T a lifestylový Habitat). S/3 je také prostředním modelem této řady.

2015 09 01 TST REL S3 2

REL S/3 je téměř perfektní krychle posazená na čtyřech robustních trojúhelníkových nohách, dávající vespod dost prostoru pro tlak pasivní membrány, která je na spodní straně přístroje. Druhá, aktivní membrána míří směrem dopředu a je zakrytá tlustou, bytelnou průzvučnou látkovou mřížkou. Po obou stranách jsou dvě tenká madla spíše dekorativního charakteru, protože ač se za ně těžká jednotka dá zvednout, pravděpodobně už z nich pak nikdy nevyndáte prsty. Horní hranu dekoruje ještě vypouklá kovová destička s logem výrobce, vyraženým stejně tak jako je vyražené na nohách.

Téměř celou zadní stěnu zabírá panel v elegantním provedení, kde je krom modelového označení a napájecí zásuvky s kolébkovým vypínačem také široké pole konektorů a ovladačů pro přizpůsobení charakteru reprodukce tohoto sub-basového systému. Elegantně v korunce nad logem výrobce je skryta malá páčka a šroubovací konektor pro anténku, což naznačuje možnost využití firemního zařízení LongBow pro přenos signálu, abyste v případě větších místností nemuseli tahat dlouhý drát. Další ze specifik sub-basových systémů REL je totiž i doporučení pro jejich umístní do rohu místnosti - tam i jiné subwoofery často odvedou svou práci dobře, REL tam ale fungují rozhodně nejlépe, alespoň tedy v našem poslechovém prostoru. Pochopitelně není nutné přistavit jednotku na centimetry k zadní a boční zdi, 30 -50 cm se jevilo jako optimální hodnota. Každý prostor ale bude vyžadovat chvíli šoupání a posouvání, než naleznete ideální místo.

2015 09 01 TST REL S3 3

Vstupní signál lze přivést do S/3 buď za pomoci standardní linky (nízkoúrovňový signál) díky páru velkých cinchů, vysokoúrovňový signál, případně signál LFE (Low Frequency Effects) pro domácí kino pak opět cinchem (LFE) nebo velkým konektorem Neutrik. Firma dodává i speciální kabel Bassline Blue s vhodnou koncovkou na jedné straně a lopatkami či holými dráty na straně druhé, aby bylo připojení k reproterminálům co nejsnazší. Nad konektory pak najdete ještě trojici otočných regulátorů. Jedním se řídí úroveň nízko- i vysokofrekvenčních vstupů, druhý je určen jen pro vstup LFE a třetí upravuje nastavení dělící frekvence v rozsahu 30 až 120 Hz, zatímco nejnižší vyzářená frekvence je 22 Hz při poklesu -6 dB. To by mělo umožnit bezbolestnou integraci s drtivou většinou reprosoustav. Posledním prvkem je dvoupolohová páčka, kterou nastavíte standardní, nebo převrácenou fázi.

2015 09 01 TST REL S3 4

Aktivní měnič této uzavřené sub-basové jednotky má obrovský, měkký závěs a skutečně dlouhý chod, toho si všimnete ihned, stejně jako 25 cm membrány z hliníkové slitiny. Spodní pasivní zářič má ještě větší průměr, celých 30 cm, jeho závěs je menší a tužší. Membrána je plochá a vyrobená z pevných a lehkých uhlíkových vláken. Hlavní měnič pohání zesilovač NextGen2, pracující ve třídě D a dávající solidních 400 Wattů. Ten je navázán na celkem jednoduchý filtr, který je ale extrémně rychlý a během 8 milisekund zvládne odfiltrovat nežádoucí vysoké frekvence.

Pár slov zaslouží i konstrukce kabinetu - stěny z MDF jsou poctivé a silné, vyztužené ještě uvnitř žebry. Při rozměrech 40,6 x 42,4 x 46,4 cm (š x v x h) váží celá jednotka citelných 28 kg. I při vyšších hlasitostech zůstává skříň poměrně netečná.

2015 09 01 TST REL S3 5

REL S/3 jsme poslouchali s reprosoustavami Harbeth Monitor 30, Xavian Perla a Xavian Bonbonus, chvíli též s GoldenEar Triton Three a GoldenEar AON 3. Jako elektroničtí partneři sloužily sestavy Naim Nait XS / Naim CD5si, Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, ale i Yamaha A-S1100 / CD-S1000, pro zajímavost jsme připojili subwoofer i na terminály C.E.C. HD 53N ve stolní kombinaci s Xavian Bonbonus. Signálovou i reproduktorovou kabeláž dodal TelluriumQ v řadách Black a Silver. Energii přiváděl kabel KrautWire Omega III, případně Atlas EOS 4dd.

V prvé řadě jsme zkoušeli rozdíl mezi nízkoúrovňovým a vysokoúrovňovým vstupem. Bylo celkem zřetelné, že REL si nedělá legraci s doporučením připojení na reproterminály zesilovačů a že zvuk je bohatší, ale hlavně důraznější a konkrétnější.

2015 09 01 TST REL S3 6

Po zhruba hodině popotahování skončil REL S/3 kousek za hlavními reprosoustavami a naladěný na zhruba dvoutřetinovou hlasitost. Na rozdíl od většiny konkurentů není totiž laděn na vytvoření basové bouře, ale skutečně jen na doladění a zkonkrétnění basového fundamentu. Sladění s hlavními reprosoustavami bylo s trochou snahy příjemně nenápadné a dostatečně hladké, aby S/3 téměř zmizel, byť čím hlouběji jdou hlavní reprosoustavy, tím bezešvější propojení je.

Celkem logicky byl nejcitelnější efekt v nejspodnějších oktávách, kontrabas Charlieho Hadena v "Hermitage" ("Quartet West" | 1987 | Verve | 831 673-2) získal na konkrétnost, posunul se maličko kupředu a rozhodně se zlepšilo oddělení jednotlivých tónů, nejvýrazněji ale zapojení sub-basového systému prospělo konturám nástroje, které získaly na jistotě. Ovšem celý zvuk jako kdyby vystoupil o krůček dopředu a otevřel se.

2015 09 01 TST REL S3 7

Neefektně, ale zřetelně lépe kontrolovaný basový základ ale ovlivňuje i zbytek pásma. Třeba hlas Shirley Horn v "Come Back to Me" ("You Won´t Forget Me" | 1991 | Verve | 847 482-2) byl ne snad čistší, ale lépe oddělený od zbytku dění, pocitově více vpředu. Vokál získal i trochu váhy navíc, byl méně éterický a konkrétnější; změny nebyly dramatické, ale REL vnesl do reprodukce celkově příjemnější, uvolněnější pocit a dojem, že vše lze jaksi snáze vnímat.

2015 09 01 TST REL S3 8

Nejsubtilnější rozdíly se po zapojení REL S/3 projevily v nejvyšších frekvencích, činely v Davisově "So What" z "Kind of Blue" byly stále stejné. Zato se výrazně vyloupl kontrabas, zůstal mu jeho měkký, houpavý charakter, ale zlepšil se důraz a také byla zřetelnější rozmanitost basových tónů. Že se nástroj pouštěl do své přirozené hloubky s plnou silou (což ani jedny zkoušené reprosoustavy tak úplně neumí), to bylo očekávané. Celek nakonec působil harmoničtěji a propojeněji.

Zřetelný plusový bod si REL S/3 připsal při reprodukci Orffovy "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2), kde se objevil citelně suverénnější zátah a zřetelně lepší kontrola, dynamické špičky se zdály být solidnější a jistější. Vůbec vynikla lépe velikost orchestru, jako kdyby se zdůraznil třetí rozměr a plnost jednotlivých nástrojů. Významně důraznější a hutnější, zároveň ale i přesnější byl najednou třeba i velký buben, jako kdyby najednou dokázal fyzicky rozechvět poslechový prostor.

2015 09 01 TST REL S3 9

Bylo zajímavé, že ačkoliv sub-basová jednotka S/3 sama o sobě má přímý dopad na definici basové linky a její odpich, zdál se zvuk ve Watersově "Every Stranger´s Eyes" ("The Pros and Cons of Hitch Hiking" | 1984 | Columbia | CK 39290) celkově uvolněnější a snáze čitelný, respektive díky většímu pocitu vzduchu je méně náročné vnímat drobné informace. Přednes je také plastičtější, větší. Snad je to díky tomu (jak nám vysvětloval na pražské Audio Video Show Gary Koh), že špičkové provedení basu formuje i křivky středních a částečně i vysokých frekvencí. Jinými slovy REL S/3 detaily nepřidá, ale dokáže jim pomoci být blíž.

2015 09 01 TST REL S3 10

Pokud umí vaše reprosoustavy a elektronika kreslit pěkný prostor, poznáte po zapojení REL S/3 jen nemnoho rozdílů. U Stingovy "Perfect Love...Gone Wrong" ("...All This Time" | 2001 | A&M | 493 156-2) se šíře scény nezměnila (minimálně v našich dvou místnostech), zato se rozhodně prohloubila. Některé nástroje a Sting sám postoupí o krok vpřed, zatímco třeba bicí jako kdyby někdo vzal a posunul o metr dozadu. Výrazně lepší definice ve spodním pásmu a citelnější důraz pomohly také lépe odlišit většinu nástrojů. Nevznikne mezi nimi více vzduchu, ale jejich kontury se zaostří.

Možná ne úplně očekávaný, ale zato jasný krok kupředu nastal v rytmice a spádu hudby, Kollerova "Galerka" ("Československo" | 2015 | BrainZone | 7128067) postavená na jeho výrazně nahraných bicích, najednou šlapala precizněji, byla energičtější a jistější - zlepšil se impuls, timing i konkrétnost.

2015 09 01 TST REL S3 11

REL S/3 má ve své cenové kategorii hodně talentované konkurenty, třeba Bowers&Wilkins PV1 D nebo Velodyne SPL-1000 Ultra (ale i jiné). Přesto máme pocit, že se od nich liší. Ne snad provedením, to odpovídá svou fajnovostí cenové třídě. Liší se mnohem méně dominantním pocitem přítomnosti, klidnějším a hladším projevem, kdy přesto přináší jednak prohloubení rozsahu, jednak zlepšení konturace basu, ale také dokázal svou přítomností o krok přiblížit zvukovou scénu a ovlivnit i otevřenost a čitelnost ve středním pásmu. Dá se říci, že bez výjimky přinesl do reprodukce klady a zlepšení. Vyžaduje od uživatele ale rozhodně víc, než jen posadit do prostoru (což mnohým subwooferům ke slušnému, byť nikdy ne 100% výkonu stačí), budete muset hledat místo se skoro centimetrovou přesností. Ale to nevadí, stojí to za to. Důležité je také použít "firemní" vysokoúrovňový vstup, který prostě zní lépe. Pak je REL S/3 kultivovaným a obohacujícím společníkem téměř pro libovolnou sestavu v téměř libovolném prostoru.

VODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 47 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělé provedení

+ jde dobře a hladce sladit s hlavními reprosoustavami

+ výrazně zlepší definici basu i u dobrých reprosoustav

+ má příznivý efekt na celkovou váhu a přehlednost zvuku

ZÁPORY

- linkové vstupy fungují o něco hůř než vysokofrekvenční vstup

- citlivý na umístění

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Voice | www.voice-audio.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista