Německý malosériový výrobce Lindemann se chlubí už více než čtvrtstoletím výroby audio techniky a rád zdůrazňuje, že klíčem k návrhu nových komponentů je u nich použití přísných měřících postupů, stejně jako nejnovějších technologií s nejvyšším potenciálem. I proto se patrně Norbert Lindemann odhodlal zaktualizovat svůj malý streamer Network na verzi II.
Network II stejně jako původní model najdete v šasi velikosti přesně do dlaně, hliníková krabička má vcelku nepřekvapivý design s předním a zadním panelem přichyceným šrouby ke dvěma panelům, tvořícím hlavní kryty. Jde o vskutku maličké zařízení s půdorysem 10,7 x 10,7 cm a výškou jen 4 cm. K muší váze 300 gramů přispívá i fakt, že napájecí zdroj je externí.
Kromě elegantně vygravírovaného listu na horní stěně není na přístroji příliš co obdivovat. Čelní stěnu zdobí jen mikroskopická páčka pro spínání spolu se stavovou diodou, dvě další diody indikující zpracovávané rozlišení a nakonec je tu 3,5 mm jack sluchátkového výstupu a očko pro signál dálkového ovládání.
Ani na zadní straně toho mnoho není, vejde se sem tak tak zdířka napájení, LAN konektor, jeden pár výstupních analogových cinchů a k nim USB pro datové paměti (nebo pro připojení externí CD mechaniky) a konektor pro Wi-Fi anténku spolu s tlačítkem pro rychlé WPS spojení.
O to víc je – alespoň dle papírových parametrů – uvnitř přístroje. Streamovací modul podporuje rychlost 1 Gbps, Wi-Fi pak standard 802.11ac, k dispozici je i Bluetooth 4.2. Po UPnP a DLNA protečou formáty od MP3 nebo WMA po FLAC, WAV a DSD, všechny bez mezer. Případně lze také využít služby jako TIDAL, internetová rádia nebo napojení do ekosystému Roon díky Roon Ready certifikaci.
D/A převodník je pak postavený na čipu ESS Sabre ES9038, podporovaném MEMS hodinovým modulem s přesností pod 500 fs, což by mělo zajistit minimum jitteru. Díky tomuto řešení zpracuje Network II PCM signál s rozlišením 24 bit / 384 kHz nebo DSD256, volit lze celkem sem různých převzorkovacích filtrů.
Ani výstup na sluchátka není podle papírových předpokladů jen doplňkem – zvládne obstarat proud pro sluchátka s impedancí kdekoliv mezi 16 a 300 ohmy, navíc lze přizpůsobit také zisk v rozsahu 0 – 12 dB. Na ta navazuje zajímavé řešení regulace hlasitosti (nezávislá pro sluchátka a pre-out), které navíc není dostupné pouze pro sluchátkový výstup, ale pracuje i se signálem na výstupních cinch konektorech, takže Network II je také předzesilovač.
Limetree Network II jsme poslouchali ve všech třech redakčních sestavách, primárně ale v kombinaci s Roon ve společnosti Emotiva XSP-1 / XPA-DR2 a KEF LS50 Meta / GoldenEar SuperSub X, kde přístroj nahrazoval RME ADI-2 DAC FS a právě tam jsme porovnávali jak sluchátkový výstup (s Focal Clear), tak stereo výstup (včetně regulace hlasitosti), protože oba přístroje jsou blízké funkčně i cenově. Lindemann hrál ale také s Cambridge CXA81 a Fischer&Fischer SN-70 (proti Teac NT-503) nebo s Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR přes Xavian Quarta Evoluzione. V prvé sestavě to bylo na kabelech ZenSati Authentica, v druhé Dynamique Audio Horizon 2 a v třetí Nordost Heimdall 2. Více o jednotlivých sestavách najdete v pravém sloupci -->.
Baskytarovou linku v „Ptáci jsou hloupí“ (O. Soukup | „Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) vyvedl Lindemann v trochu měkčím, ale o to snaživěji plném duchu, je to zvuk kulatý, bohatý a přestože nakonec není nějak přebujelý, je bas zastoupený dobře. Sluchátka pak Limetree Network II ovládá s rozumnou mírou autority, výstup tak není jen „do počtu“.
Zpěv Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) byla podaný celkově dosti klidně, jemně, hladce, snad mohl znít s trochu větší mírou transparentnosti. Je to ale v konečném důsledku nenásilně čistý, nevtíravý a férově srozumitelný vokál, který se nesnaží přibarvovat, přidávat energii nebo okouzlovat nějakým efektem, naopak zůstává nohama na zemi a hraje „pohodlně“, uvolněně.
Na základě výše řečeného jistě nepřekvapí, že také cinkot činelů v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) byl spíše klidnější, hladší a uvolněněji podaný, při žádné hlasitosti (a to ani s přímočarými sluchátky jako jsou Focal) nezněl Lindemann agresivně nebo únavně. Výšky nejsou vytržené z kontextu celkové reprodukce a jejich čitelnost je dobrá – zvuk se zprvu možná může zdát trochu málo načančaný, ale je dobře propracovaný, ač velmi nevtíravý.
Ani dynamika zejména u bicích v „Sea Nature“ (Steve Hillage | „Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) není nijak prvoplánově naddimenzovaná – přitom ale má zvuk dobrou hutnost a je celkem snaživý, ač zůstává v klidnějších vodách. Pokud si potrpíte na nadupaný zvuk a velkou průbojnost, tak Limetree Network II asi nebude tou správnou cestou, pokud ovšem preferujete nadhled a civilní přístup k reprodukci, pak možná ano.
Zajímavé je, že na informace a zvuky bohatou „Sly“ Herbieho Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123), dokázal Lindemann na jedné straně vykreslit s pocitem klidu, který bude pro někoho možná až příliš velký, ale zároveň tu bylo detailů dost – obsažnost nahrávky není zvukovým laděním úplně dotčená. Přestože není zvuk expanzivní a nevytahuje jemnůstky a nuance na povrch, čitelnost je dobrá a ve finále tak nějak nenucená. Jako kdyby se nic nedělo, ale přitom je to dobré hi-fi. Snad i tady by špetka transparentnosti navrch pomohla k rychlejšímu proniknutí do zvuku.
Hudební scéna v „Ario“ Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) byla poměrně kompaktní, ale dobře zorganizovaná. Menší proporce nástrojů i scény samotné neomezují orientaci nebo lokalizaci, která splňuje bez problémů hi-fi nároky dané třídy.
Divokou „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) Lindemann zkrotil, zakulatil a posunul do pohodové polohy, v níž bylo celkem lhostejno, v jakém řetězci se Limetree Network II nacházel – vždy do něj promítl poměrně výrazně právě tuhle charakteristiku. Hudba tak může hrát i docela nahlas, aniž by v ní zazněla nějaká nepříjemná hrana nebo ven pronikla syrovost nahrávky. Prostě hraje a plyne si.
„Mikrokomponenty“ německého Lindemannu jsou zajímavou alternativou k běžné hi-fi produkci, nová inkarnace Limetree Network II pak strpí srovnání s běžně velkou konkurencí, což samo o sobě není špatné. V kompaktním zařízení se pak potkává streamer, předzesilovač a sluchátkový zesilovač. Zejména streamer zaslouží pozornost díky excelentně rychlé a uživatelsky přívětivé aplikaci, sluchátkový zesilovač je lepší, než byste patrně čekali a regulace hlasitosti se ovládá příjemně a má dobrý rozptyl, aby funkce byla plnohodnotně využitelná. Je škoda, že tu není digitální výstup pro případnou možnost upgradu, je škoda, že místy není civilní zvuk přeci jen trochu víc „nadšený“ – ale pokud chcete nepřibarvenost, klid a nadhled v milém, kompaktním balení, může být Limetree Network II zajímavou cestou.
Kč 26 890,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/3193-lindemann-limetree-network-ii#sigProId7a08773ecb
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/3193-lindemann-limetree-network-ii#sigProId3b615b5e3c
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi klidný, jemný a kultivovaný zvuk
+ souběh funkcí
+ maličké rozměry
+ výtečná a rychlá aplikace (a podpora Roon)
+ solidní regulace hlasitosti
ZÁPORY
- chybí digitální výstupy (a potažmo i vstupy)
- zvuk nemusí být pro každého
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AQ | www.aq.cz