Ještě před necelou dekádou byl sluchátkový poslech záležitostí na cesty, záležitostí „spotřebního“ segmentu nebo okrajovou zábavou pro audiofily, kteří nemají možnost mít doma „pořádný“ systém. Kolik se toho změnilo, to si pozorný čtenář jistě všiml sám a my k tomu jen přidáme, že boom ještě patrně zdaleka není u konce. Mocný zářez do této sféry udělaly – jak jinak – výrobci z Číny a dalších dálnovýchodních destinací. Jedním z takových je i OneOdio, které se (prý) snaží o nabídnutí „co nejlepší kvality za co nejdosažitelnější ceny“.
Velmi, velmi dosažitelnou cenovku mají bezesporu i nejnovější firemní sluchátka Pro-50. Na první pohled to jsou sluchátka relativně velká – konstrukce je poměrně bytelná, na danou cenu velmi dobrá, byť samozřejmě založená na obyčejném plastu (i ty lesklé části, které se zdají být kovové jsou z plastu). Sluchátka lze snadno složit do kompaktní „kuličky“, ale spoje a klouby nekladou téměř žádný odpor, takže je občas složité najít rychle správnou polohu pro nasazení na hlavu.
Protože jsou ale sluchátka lehounká a dobře polstrovaná, nebudou na nošení přítěží. Výrobce neudává hmotnost, ale jde řádově o čtvrt kilogramu. Vysoká vrstva paměťové pěny v náušnících sluchátka pak pěkně „odpruží“ – výrobce píše o tom, že náušníky a týlní most jsou kožené, fakticky půjde ale spíše o koženku. Ale je příjemná.
Sluchátka mají velmi zvláštní řešení vstupu signálu – na jedné mušli je 3,5 mm jack, na druhé 6,3 mm jack a dodávaný přívodní kabel má na každém konci jednu koncovku. Je to vlastně dobré ekonomické řešení, eliminující potřebu redukcí. Zvukový rozdíl nebyl mezi konektory žádný. Výrobce pak říká, že skrze nevyužitý 3,5 mm konektor lze připojit do dalších sluchátek a tím je zřetězit.
Výrobce se příliš nerozepisuje o technologických řešeních a asi to v této ceně ani není úplně možné. Dozvíte s nicméně, že membrána širokopásmového reproduktoru má nadstandardní průměr 5 cm a magnetický systém na bázi neodymů, což je v dané třídě drahý a hodně neobvyklý špás.
Technických parametrů se nedočkáte, jeden z velkých online řetězců nicméně uvádí frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz a impedanci 32 ohm.
Sluchátka jsme poslouchali přes Apogee Groove, Chord Mojo nebo RME ADI-2 DAC FS či Teac NT-503. Zdrojem signálu bylo výhradně USB daných přístrojů a Roon. K porovnání byly Focal Clear, Koss Porta Pro CZ nebo beyerdynamic T1 (3G) a beyerdynamic T5 (3G).
Varhanní tóny v Bachově „Toccata BWV 565“ („Audiophile Test“ | 2008 | ABC Records | HD-150) byly v objemu až nečekané, sluchátka netrpí ani přebujelostí, ale ani nedostatečností, které jsou v dané cenové hladině spíše normou, než výjimkou. Bas je vřelý a měkký, nicméně dosti jednolitý, je to spíše plocha, než oddělené a proměnlivé tóny skutečného nástroje. Chybí jim také tělo a pocit opravdové robustnosti a váhy. Za dané peníze nicméně výsledek „funguje“ a na to, že jde o „DJ sluchátka“ bas nijak netrčí.
Měkkost zůstává i ve středním pásmu, kde hlas Izumi Masuda v „May you have happiness“ („Golden Lips“ | 2009 | ABC Records | HD-121) zněl s rozumnou čitelností, ale přeci jen trochu „zasklený“, potažený sametovou vrstvou. Rozlišení je v dané ceně příkladné, hi-fi ambice to ale nejsou – ambientní dozvuky a vůbec jemné detaily jsou tu spíše naznačené a to i za pomoci sluchátkových zesilovačů maximálně naddimenzované úrovně.
Řízný činel v „So what“ Milese Davise („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) byl čistší, než jsme při prvním pohledu očekávali – snad za slušnou čitelnost může i výtečná izolace náušníků. Činel je tenčí, nemá audiofilskou bohatost textur, ale základní informace tam je a možná i ruku v ruce s pocitově výraznějším, proporčně více zastoupeným nejvyšším pásmem je slušně zřetelný.
Rázné bicí v „Jazz Variants“ (The O-Zone Percussion Group | „Stereo Test Record“ | 2014 | ABC Records) byly opět živější a bohatší, než by se s malými nároky dané cenové třídy mohlo zdát. Samozřejmě tu chybí větší pocit údernosti a váhy, nicméně zvuk není „rozmazaný“ a dynamicky úplně plochý, naopak si Pro-50 nechají při vyšší hlasitosti docela „naložit“ a vcelku se snaží o pumpování energie – rozhodně nad rámec své cenovky.
Zvuk OneOdio Pro-50 byl v „Jacob’s Dream“ („Hear the Difference“ | 2012 | ABC Records | HD-148a) docela čistý a vlastně tonálně věrnější, než byste čekali. Nedočkáte se suverénní prezentace jemných dozvuků a záznějů, stejně jako třeba průbojnost nejvyšší poloh hlasu je trochu krotká, ale sluchátka vlastně dobře reagují na připojený zesilovač a jeho charakter – mají rozhodně daleko od „supermarketového unisex zvuku“.
Díky velkým mušlím se pak zdá být i prostor nahrávek – jako třeba „Wasser Musik“ Georga Friedricha Händela („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) docela slušně podaný. Je cítit mezi ušima pravolevou organizaci, byť jen v základním měřítku. Ale není tam soustředění na jediný bod v centru, což je dobré.
Cohenova „In my secret life“ („Absolutely Bass Voice“ | 2016 | ABC Records | HD-177) zněla trochu dutě, ale vlastně v příjemně nepřeháněné, neagresivní formě. Zvuk má už náznak jakýchsi hi-fi ambicí díky rozumné čistotě i organizaci. Je hladký, klidný a vřele laděný – pro temnější skladby tohoto druhu to vlastně není špatné.
Schopnosti čínských firem vyvinout, vyrobit a dodat na trh audio výrobky se zlepšují rok od roku, přitom se jejich cenová politika sice posunula od „nejlevnější za každou cenu“ k „tak levné, jak to jde, ale ne víc“, což ale na reálnou kupní cenu nemá takový dopad. OneOdio Pro-50 jsou pak možná skutečně materiálově levné, obyčejné, ale konstrukčně v dané ceně rozhodně ne k zahození. Jejich pojetí je pak vlastně – za ty peníze – skvělé; dostanete skvělé balení, praktické příslušenství, sluchátka (alespoň z dálky) poměrně estetická a k nim i pár skutečně dobrých vlastností. Jsou to totiž sluchátka lehká a pohodlná, dobře izolují od okolí a snadno se rozehrávají. Jejich zvuk pak na rozdíl od mnoha konkurentů nedělá efekty na basech a výškách, byť celkově hrají tak trochu „dutě“ a „sametově“. Ale třeba jako první sluchátka pro budoucího hifistu určitě sluch nezkazí…
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. v aktuální verzi s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků nebo nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze (pro nalezení té optimální) a to při hlasitosti 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek.
Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát velmi problematický, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací (tam by mělo platit, že čím „rovnější“, tím lepší).
K dispozici jsou vzorová referenční měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CS a Sennheiser IE 8.
Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace
Na frekvenční odezvě je vidět nesoulad energie mezi kanály, který se nepodařilo odstranit ani mnohým posouváním náušníků do různých poloh. Měkčí a klidnější přednes bude mít na svědomí propad v „ostrém“ pásmu 4 – 6 kHz, relativní pocit plnosti pak energie jdoucí v reálu až k 35 Hz. Deficit energie mezi 300 a 1 500 Hz by tu neměl být (možná proto se pak hlubší bas zdá být plnější), byť u takhle levných sluchátek výkonnostní kompromisy samozřejmě existovat musí.
Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací
Zkreslení – levý kanál
Budeme-li brát jako hranici přijatelného zkreslení -40 dB pod úrovní signálu (tj. celkové zkreslení 1%) drží se sluchátka v rozumné úrovni mezi 100 a 4 000 Hz, na 4 500 Hz a na 8 800 Hz je vidět peak zkreslení.
Zkreslení – pravý kanál
Přestože i na pravém kanálu je vidět náznak rostoucího zkreslení na 8 800 Hz, nejde o problematickou úroveň. Celkově se úroveň zkreslení relativně dost liší, byť ve středním rozsahu zůstává konstantní. Pravý kanál pak má ale výrazně horší zkreslení pod úrovní 200 Hz (to může částečně být způsobeno i nedosedající mušlí nebo netěsnícím náušníkem či podobnými faktory).
Kč 1 290,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/3014-oneodio-pro-50#sigProId3f7e2f2103
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvělá cena
+ překvapivé pohodlí
+ poměrně klidný zvuk, který není agresivní
ZÁPORY
- použité materiály nevzbuzují moc důvěry
- kontakty signálového kabelu nejsou úplně stoprocentní
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: OneOdio | www.oneodio.eu