Produkce švýcarské značky soulution vždy vzbudí bouřlivé ohlasy - v české kotlině bohužel povětšinou v prvé řadě nastavenou cenovou politikou, což je trochu škoda, protože právě výrobky téhle firmy rozhodně patří na vrchol toho, co je možné si v současné době pořídit. Je fakt, že ve chvíli, kdy cena za komponent začíná dosahovat cen nemovitostí ve středně velkých městech, je to na zamyšlení, ale u drahých sportovních aut, hodinek, obrazů, alkoholu nebo třeba u lanýžů a tuňáků se také ceny neřeší. Buď do správné příjmové kategorie patříte, nebo ne. Nic víc. Cenu tedy nechme stranou, protože by bylo škoda, kdyby v jejím stínu zůstal přístroj samotný.
Potkali jsme se totiž na nějakou chvíli s CD / SACD přehrávačem soulution 746, vrcholným modelem této malé a mladé společnosti se škádlivými cenovkami. I když on vlastně není úplně vrcholný, existuje ještě verze 746+, lišící se provedením externího napájení, jehož krabice je u této edice snad ještě větší, než samotný přehrávač. Navíc jde o extrémně limitovanou edici pouhých 20 kusů; v tomto kontextu a s přihlédnutím k základní cenovce není příplatek plus mínus čtvrt milionu zase tak děsivý. Dost pravděpodobně už ale jdete pozdě, pokud byste nějaký z těchto "plusových" modelů chtěli. Ostatně mírně limitovaná a zcela vyprodaná je i tato "základní" série a v ČR zůstává jen tento jeden kus.
soulution 746 je přístroj rozdělený do dvou krabic, v jedné je samotné analogová a digitální elektronika, v druhé veškeré napájecí prvky. Tito Švýcaři se nebojí velkých věcí, proto i samotný přehrávač je skutečně obří. Minimalisticky industriální tvary a vynikající modernost linií však rozměry 48 x 46,7 x 16,7 cm u hlavní jednotky a 48 x 46,7 x 11,5 cm u napájení docela dobře skrývají. To váhu blízkou pytli cementu už neskryje nic; značnou část váhy má na svědomí i samotné šasi z tlustých hliníkových prvků. Líbí se nám i to, že výrobce protáhl stěny ze tří stran více dozadu, takže se pod touto "stříškou" schovají potenciálně neestetické konektory. Stejně tak černé bočnice opticky rozbíjí monolitičnost a vůbec nejde proti designu vlastně říct nic špatného - drží se moderních trendů a právem si zaslouží třeba Red Dot Award.
Zepředu je na přehrávači dominantní velký displej se třemi řádky a červenými znaky, které navzdory své výraznosti nevypalují oči a přitom se skvěle čtou. Vedle je šestice maličkých tlačítek pro základní ovládání přehrávání a zapínání přístroje, sofistikovanější úkony pak obstaráte za pomoci středně velkého hliníkového knobu, fungujícího zároveň jako tlačítko.
Mírně vpravo od osy přehrávače se pak nachází dvířka mechaniky. Ta člověka při prvním použití možná i vylekají - po zadání příkazu k vysunutí mechaniky se totiž malá dvířka bleskurychle vysunou vzhůru, doprovázena ostrým, tvrdým kovovým syknutím, které jako kdyby vypadlo ze Star Treku. Za dvířky se skrývá precizní hliníkový šuplík a elektronika od firmy Esoteric (model UMK-5), přimontovaná na robustním měděném šasi. To je pak připevněno k tělu přehrávače pomocí několika pečlivě odpružených bodů pro téměř absolutní mechanické oddělení.
Na zadní stěně najdete rozličné konektory vstupů i výstupů. Úplně vlevo jsou dva štíhlé, dlouhé konektory, kterými dva robustní kabely (nemůžeme si nevzpomenout na staré konektory a kabely jehličkových tiskáren) přivádí energii z napájecího zdroje; odděleně jde "šťáva" pro analogovou a pro digitální část a i ta se ještě větví na samostatné napájení jen pro mechaniku a pro zbytek digitálních obvodů. U těchto přívodů je i řídící konektor RS232, takže soulution 746 snadno zaintegrujete do domácího chytrého ovládání. Uprostřed přístroje jsou analogové dvoukanálové výstupy - jak plně symetrické v XLR podobě, tak nesymetrické v RCA podobě. Vpravo pak ve třech elegantně vyrovnaných řadách pod sebou najdete všechny potřebné digitální konektory.
Tedy krom vrchní řady - tam najdete vstup a výstup pro signál případných externích hodin. Dvě nižší řady konektorů jsou naprosto identické, tedy s tím rozdílem, že v horní jsou digitální vstupy, kdežto dole digitální výstupy. Najdete tu jednak BNC, jednak koaxiální, jednak optický a jednak AES/EBU konektor, vždy ale jen po jednom kusu. Pro běžnou sestavu by to však mělo v pohodě stačit.
Na napájecím zdroji je pak osazena běžná 10A zásuvka s kolébkovým spínačem, protipóly oněch dvou "silových" konektorů pro digitální a analogovou sekci a RJ45 konektory firemního standardu Link, což je obdoba 12V spouště.
Pánové ze soulution jsou známi tím, že jejich přístroje jsou až po okraj zaplněné elektronickými obvody, nejinak je tomu i u modelu 746. Signálová cesta je od načtení až po výstup plně symetrická a provedená jako dual mono. Po precizním načtení putují získaná data do bufferu, odtud pak do digitálního signálového procesoru SHARC, jehož algoritmus navrhla zkušená společnost Anagram Technologies. V soulution věří, že jedině PCM signál je ten správný a že interpolace signálu pomocí oversamplingu je důležitější, než samotné vysoké rozlišení (tedy je trochu jedno, zda je signál 24 / 96 či 32 / 384 apod.). soulution 746 provádí osminásobné převzorkování a upsampling na 24 / 352,8 či 24 / 384 podle vstupního digitálního signálu. Samotný převod z digitálu na analog mají na starosti blíže nespecifikované čipy Burr Brown. Z těch se využívá pouze samotný převod, všechny ostatní funkce jako upsampling či filtrace jsou vypnuty. Čip pracuje netradičně v dual-mono režimu, takže čtyři proudové signály jsou změněny na napětí a poté filtrovány. Tento princip spolu s interním pracovním pásmem 80 MHz (!) je prý optimální cestou, jak zachovat dynamiku signálu.
V soulution používají v této fázi také technologii Zero Phase, která potlačuje i velmi malé chyby v časování. Model 746 filtruje signály nad hranicí 120 000 Hz, jenže tato filtrace vykazuje fázový posun až 15°, díky Zero Phase technologii se tento posun redukuje v pásmu 20 - 100 000 Hz na pouhý 1°. Cílem je zachovat i ty nejjemnější nuance signálu.
Výstupní analogová část je identická s tou v předzesilovači 720 a to včetně napájecího zdroje. Jsou to tak vlastně takové maličké výkonové zesilovače schopné dodat až 1A (to aby vliv signálových kabelů byl potlačen na minimum), pracující s tolerancí -3 dB ve velmi širokém pásmu 40 MHz. Precizní přístup ke konstrukci vede také k téměř úplnému potlačení jitteru - ten činí pouhopouhou jedinou pikosekundu.
Za zmínku stojí ještě celkové harmonické zkreslení pod hranicí 0,002% či odstup signálu a šumu nad 140 dB. Také snad i to, že digitální vstupy a výstupy jsou kompatibilní se signály s rozlišením od 16 bit / 32 kHz až po 24 bit / 192 kHz.
Přehrávač soulution 746 jsem poslouchali ve společnosti Naim Nait XS, Audionet PRE G2 / MAX, Classé Sigma SSP / AMP 2 a Rogue Audio RP-5 / M-180. Krátce také s Cambridge CXA80. Porovnávali jsme s Naim CD5si, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, Cambridge CXC a CXN a Electrocompaniet EMC 1 MK III. Propojeno bylo kabely Audionet a TelluriumQ řad Black a Silver. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla a Bowers & Wilkins 805 Diamond Maserati Edition. Kvalitu proudu zajišťovaly lišty GigaWatt a filtry ProPower. Krátce se také povedlo propojit celý systém kabeláží ZenSati Authentica - od napájecích, přes signálové až po reproduktorové.
Buďme upřímní, drtivá většina audio zařízení s cenovkami v řádech stovek tisíc už hraje tak, že se většinou nemusíte bát o kvalitu reprodukce. Možná taková, možná maková, možná se vám její charakter líbí a možná nelíbí, ale reprodukci lze rozhodně označit jako velice dobrou. Jenže co očekávat od přístroje s cenou rozumně vybaveného malého BMW řady 3? Nebo dokonce s cenou DVOU slušně vybavených malých BMW řady 1? Zázrak? Sotva - příplatky v high endu nad určitou hranicí s exponenciálně rostoucí výší nepřináší ani lineární přírůstek kvality reprodukce, jinými slovy za obrovské peníze dostáváte poměrně subtilní zlepšení.
Nicméně soulution 746 je skutečně výjimečně dobrý stroj, to musí zaznít rovnou na začátku. Třeba titulní skladba Hadenova alba "Rambling Boy" (2008 | Decca | 060251 7791657) - dominuje jí kontrabas hlavního autora, je hluboký, jeho tóny něžně houpavé a špičkově kontrolované; najednou zjistíte, kolik malých informací a změn se skrývá v jediném tónu od jeho vzniku až po pomalé rozplynutí. Najednou je znát naprosto samozřejmě slyšitelná rezonance dřevěného těla, stejně jako se zkonkrétní kovovost strun. Nástroj má nádherně houpavý zvuk, brouknutí působí úžasně realisticky a zvuk je plný, hutný, měkký. Cítíte, že limitem konkrétnosti a definice je jen kvalita nahrávky; dočkáte se i zajímavého efektu, kdy oproti přístrojům střední třídy (z použitých třeba Naim a Cambridge) najednou reprodukce působí jako kdybyste do systému přidali decentní subwoofer. Přehrávač také skvěle trefil proporce kontrabasu, cítíte jeho velikost, jeho váhu, jeho přítomnost...
Na vokálu Shirley Horn v "Too Late Now" ("You Won´t Forget Me" | 1991 | Verve | 847 482-2) byl znát nádherně analogový, hladký charakter reprodukce; právě onou enormní analogovostí, kterou byste v tak technicistním těle ani nečekali, se soulution 746 liší od téměř všech konkurentů bez ohledu na cenu. Hlas zněl úžasně relaxovaně a přirozeně, celá skladba byla prostá jakékoliv mechaničnosti a tvrdosti. soulution nevykresluje pouze hlas jako konkrétní bod, ale dává vám pocit jeho trojrozměrné existence v prostoru, je hmotný a má přirozenou váhu. Vůbec celé střední pásmo včetně akustických nástrojů je naprosto čisté, otevřené a klidné, rozlišení je špičkové a díky tomu vynikne luxusní plasticita vokálu i instrumentů, podpořená detaily, kterých je nepřeberně, ale hlavně jsou prezentovány s velikým nadhledem a samozřejmostí. Se zavřenými očima už se dotýkáte skutečného koncertního zážitku a jen trocha fantazie stačí, abyste se cítili být kdesi v klubu, kde se hudba fyzicky odehrává skutečně na dosah ruky.
Nejvyšší tóny vibrafonu a činelů, respektive jejich perfektní integrace do celku v "La Ronde Suite" od The Modern Jazz Quartet ("Django" | 2006 | Prestige | 0025218811026), ukazují na bezchybnou linearitu přehrávače, stejně jako se tu absolutním tichem v pozadí potvrzuje v současnosti patrně nejvyšší dosažitelný odstup signálu a šumu. Je tu s úžasnou jistotou podaný činel, téměř vidíte, jak palička po dopadu putuje po jeho kovovém povrchu, slyšíte jemnůstky při vzniku tónu, slyšíte, jak se celá kovová plocha rozzáří a pak opět pozvolna hasne. Znělost vibrafonu je potom nepřehnaná, přitom ale velmi výrazná; ta přesnost, ta konkrétnost úderů je skutečně excelentní. Nejlepší je ovšem to, jak nenásilně a přitom jistě vše probíhá, jak vlastně ani nevnímáte jednotlivosti, ale pouze neuvěřitelně hluboce prokreslený a rozvrstvený, přitom příjemně propojený celek.
Přehrávač má také naprosto suverénní dynamiku a pocitově nevyčerpatelnou rezervu. Ani Šostakovičova "Devátá symfonie, op. 70" v podání Vídeňské filharmonie s Eliahu Inbalem (1994 | Denon | CO-78925) nebyla problémem, zvuk vás vtáhne, snadno srozumitelné jsou tichoučké pasáže a ani dynamické špičky nejsou komprimované, panuje tu naprostá sebejistota. soulution 746 velmi dospěle podává jak mikrodynamické nuance, tak makrodynamické dění velkého orchestru. Skvělá hloubka reprodukce a také pocit úplně absence jakéhokoliv stresu spolu s velkým impulsem v těch správných chvílích vás opět přibližuje skutečnému zážitku; reprodukci v realistickém měřítku a s plnou vahou omezují pouze jiné komponenty v sestavě, přehrávač to rozhodně nebude.
Množství detailů v přednesu na první chvíli nepůsobí zase tak oslnivým dojmem, ale to jen do doby než si uvědomíte, že informace jsou tak výborně rozvrstvené, bez přidaného akcentu a tak dobře integrované do celku, že nikde nic neční a nic na vás netlačí. Z kompaktního kotoučku 746ka dostává skutečně všechno, hlasy v "Diesel smoke, dangerous curves" od The Little Willies ("For the good times" | 2012 | Milking Bull | 5099973015529) jsou tak přítomné a tak plastické. Kresba nástrojů je přesná, věrná a autoritativní. Objevují se tu i jemňoučké zvuky v pozadí, hudba je plastická a konkrétní, přitom ale zachovává jakýmsi kouzelným způsobem analogovou pohodu a uvolněnost, která vás úplně odvádí od technické stránky do hlubin hudby.
Prostorová scéna v Čajkovského "6. symfonii v B moll, op. 74" v podání RSO Frankfurt a Eliahu Inbala (1994 | Denon | CO-78924) byla naprosto přehledná, její šíře a hloubka je opět limitována jen souladem vaší sestavy a místnosti, samotný přehrávač pak dokáže vzbudit veliký pocit soudržnosti a propojenosti dění, dokáže přenést i pocit "vzduchu" v prostoru s grácií, nadhledem a samozřejmostí. Jednotlivé nástrojové sekce jsou usazeny pevně a konkrétně, zatímco v nich můžete rozeznat i hráče samotné, míra vzhledu do dění je naprosto uspokojující, přitom vše zůstává organické a přirozené, bez náznaku analytičnosti.
Je vlastně úplně jedno, co si pouštíte, svým talentem umí soulution 746 hudbu "prodat" a bavit vás s ní. I razantní "Superhero" od Faith No More ("Sol Invictus" | 2015 | Reclamation | 5050954429629) se na vás jednoduše valí, klidná a zároveň konkrétní, plná energie a důrazu, šťavnatá a rytmicky precizní. Je to jednoduše rockový zážitek v dospělém balení, takový, který vás vtáhne, ale neunavuje. Dokonce i průměrnější nahrávky zní dobře, neútočně, ač informaci o tom, že jsou třeba dynamicky ploché či ostré k vám 746 samozřejmě také přenese, jen to nijak nezdůrazňuje a činí naopak poslech snesitelným.
Pár slov si zaslouží i rozdíl mezi CD a SACD verzí nahrávky - měli jsme k dispozici album "Like Minds" Garyho Burtona (2003 | Concord | SACD-1029-6); mimochodem přepínání vrstev hluboko v menu bez přímého tlačítka je trochu otravné. SACD je zřetelně hladší a to zejména ve výškách, byť samotný charakter reprodukce zůstává v podstatě nedotčený; SACD je také ještě klidnější a přináší ještě lepší rozlišení - ne o velký kus, nicméně naprosto slyšitelně. CD jako kdyby bylo aktivnější, dramatičtější a energičtější. U povedených nahrávek tak bude - na rozdíl třeba od nižšího modelu pětkové řady soulution, který hraje lépe CD, než SACD - rozhodně zajímavé jít cestou SACD.
soulution 746 je výjimečně dobrý, naprosto špičkový přehrávač. Z vaší hudební sbírky vytěží maximum a záleží už jen na limitech zbytku sestavy, jak si s tím poradí. Do zvuku vnáší trochu sebe, není to tedy striktně neutrální, analytický a nestranný přehrávač, přidává analogovou pohodu a muzikálnost, která je však silně návyková a velice příjemná. Cena jako za dvě zmíněná BMW je směšná, ale jednoduše je tak nastavená a cílí na svou klientelu - ten, kdo si přehrávač může dovolit a rozhodně se pro něj (protože i pro bohatého člověka je to rozhodně investice odvážná), ten si však užije naprostou samozřejmost a odzbrojující analogovost přednesu, nenechávající v hudbě ani stopu po digitální tvrdosti. soulution 746 patří zkrátka mezi to nejlepší, co si domů můžete postavit a s klidným svědomím se poté oddávat zkoumání všech hloubek svých milovaných stříbrných kotoučků, protože 746 v nich rozkryje kouzla a detaily jako máloco jiného.
Kč 1 620 000,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ uchvacující analogovost přednesu
+ maximalistické provedení šasi i obvodů
+ možnost využití v roli špičkového D/A převodníku
+ pokud máte rádi modernu, design vás nadchne
+ rychlost načítání disků
+ jednoznačně referenční "rovná" úroveň přednesu
ZÁPORY
- cena je bez komentáře
- chybí USB, byť se prodává jako externí zařízení
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz