Aktivní koncepce reprosoustav má své nesporné technické výhody, přesto zůstává ve světě domácí reprodukce zvuku relativně řídce zastoupeným řešením. Podíváte-li se pak na nejvýznačnější zástupce tohoto segmentu, většina jich pochází z okolí chladnějších severských rovnoběžek, ať už je to čím chce. Vedle těch opravdu proslulých výrobců jako jsou britští ATC a PMC nebo dánští Dynaudio existuje i firma méně nápadná, přesto s historií sahající do roku 1984, takže rozhodně žádný nováček. Jde o značku System Audio.
Ta se již od svých počátků specializuje na velký zvuk z malých rozměrů a základní model její bezdrátové nabídky se tohoto trendu rozhodně drží. Model legend 5 silverback dostal podobu skladných dvoupásmovek s bassreflexem a aktivní elektronikou uvnitř – vše co v reálu potřebujete je dvojice napájecích kabelů, zdroj signálu a regulace hlasitosti. Nebo pořídit si Stereo Hub, neboli „kouzelnou krabičku“, která obstará obě naposledy zmíněné funkce a dovolí vám řídit systém přes komfortní a elegantní dálkové ovládání.
Zvenku vypadají legend 5 silverback standardně, vlastně možná až trochu ordinérně a jednoduše. Inu, je v nich cítit příslovečná severská čistota a minimalistický přístup. Ozvučnice jsou vyrobeny z klasických MDF profilů, povrchové provedení v matné běli či černi zapadá nenápadně do moderních interiérů, stejně jako se hodí k čistým tvarům. Jediným oživením čistě pravoúhlé skříně jsou směrem dozadu se trochu sbíhající boční stěny, díky čemuž působí reprosoustavy méně robustně a zároveň to pomáhá minimalizovat vnitřní stojaté vlnění.
Při bližším zkoumání vyplyne na povrch, že čelní stěna je od zbytku ozvučnice mírně odsazena vrstvou tak trochu připomínající překližku a že právě teprve v tomto předsazeném profilu jsou našroubovány reproduktory. Ten středobasový dole klasickým způsobem, výškový nahoře je pak zapuštěný hluboko do tvarovaného zvukovodu.
Zadní ploše místo klasických reproduktorových terminálů dominuje čtvercová kovová deska, poměrně zaplněná tlačítky, konektory a nápisy. Konektory zastupuje napájecí zásuvka, symetrický analogový XLR vstup (to pro případ provozu bez Stereo Hubu, kdy jsou reprosoustavy v podstatě klasickými „aktivy“) a USB port pro datové paměti, kterými lze aktualizovat softwarovou výbavu reprosoustav v případě budoucí nutnosti.
Zajímavější jsou ale dvě tlačítka a jedno třípolohové šoupátko – spínací tlačítko lze očekávat, posuvný prvek ale potěší víc. Umožňuje přizpůsobit citlivost (tedy prakticky základní hlasitost) reprosoustav v úrovni 0, +6 a -6 dB, takže i v případě atypických zapojení nebo i umístění lze provést základní korekci.
Nejzajímavější a nejméně typické je ale poslední tlačítko, umístěné uprostřed diagramu poslechové místnosti – System Audio vám tímto dovolují začlenit legend 5 silverback až do osmikanálového systému prostorového zvuku a vy si cyklicky volíte konkrétní pozici, kterou jste pro ten konkrétní kus vyvolili. Pohodlné, rychlé, logické – příjemné.
System Audio o sobě hrdě prohlašuje, že zatímco konkurence se honí za co nejlepšími papírovými parametry, oni – jakožto aktivní muzikanti – dbají na zábavný, šťavnatý a celkově muzikální zvuk a že měřené hodnoty nemají tutéž hodnotu jako poslechové dojmy.
Přesto jsou legend 5 silverback vybaveny moderní technologií se vším všudy. Začněme u vysokých tónů, kde pracuje měkká kopulka v patentované „akustické čočce“ Legend DXT. Ta linearizuje frekvenční odezvu měniče a zároveň zlepšuje jeho vyzařovací charakteristiky.
Středobas Legend 15/4 s průměrem 15 cm má kónický tvar a výrazný závěs, který podtrhuje firemní tvrzení, že tato membrána má o 40% větší výchylku než typický měnič stejného průměru – tím se dosáhne výrazně hlubšího basu, než je v tak malých objemech typické
Pohon má na starosti dvojice zesilovačů, které dodávají výkon 150 Wattů ve třídě D. Spínanou koncepci doplňuje také výkonný DSP čip, který lze navíc aktualizovat. To v teoretické rovině znamená nejenom účinnější optimalizaci a efektivnější využití výpočetní kapacity, ale třeba i možnost importovat nějaké doporučené profily nebo třeba výsledky měření domácí akustiky.
Přestože Stereo Hub není nezbytným komponentem k provozu legend 5 silverback, pro moderně smýšlejícího uživatele, který chce veškerý komfort, to rozhodně nezbytnost je. Kompaktní box je esteticky nenápadný, jeho zakulacené rohy z něj činí přijatelný prvek pro položení na polici či komodu i v minimalistických interiérech.
Zepředu je pouze jediná indikační dioda, zezadu pak plno konektorů – analogové linkové cinche, trojice optických a jeden koaxiální diigtální vstup, ale mimo jiné i HDMI (pro využití zpětného audio kanálu), USB typu B pro připojení počítačů a využití vysokého rozlišení nebo USB port pro datové paměti. Je tu i 3,5 mm analogový jack, využitelný třeba pro mobilní zařízení.
Krom toho, že je třeba tuto krabičku trochu zdlouhavě a ne úplně intuitivně prvně nakonfigurovat přes ovládací rozhraní systému Google Home (a pak vlastně ještě přes dvouvteřinové podržení tlačítek nastavit párování s reprosoustavami), tak je funkčnost bezchybná. Chybí sice přímá podpora TIDAL či Qobuz, jinak ale bez drátů dáte všechno – v rozlišení až 24 bitů / 192 kHz využijete přenos přes Chromecast, Airplay, Bluetooth, DLNA / UPnP (tudy tedy přes aplikace typu mConnect dostanete i TIDAL) nebo Spotify Connect.
Obrovskou výhodou je možnost využít aplikace pro iOS zařízení s názvem Room Service, která pohodlně změří vlastnosti akustiky vašeho poslechového prostoru a následně naměřenou křivku uloží do Stereo Hubu a ten aplikuje korekce pro dosažení optimalizované frekvenční odezvy. Pohodlné, rychlé, logické – příjemné, zase a znovu.
Bezdrátová komunikace mezi legend 5 silverback a Stereo Hub je postavena na platformě WiSA (Wireless Speaker & Audio), která si za cíl klade poskytnutí univerzálního bezdrátového řešení s high-endovými parametry. WiSA navíc k provozu nevyžaduje domácí Wi-Fi, jde o zcela samostatný komunikační standard.
Zmínku si zaslouží také krásný a skvěle funkční dálkové ovládání – jednak jasnými diodami dává lehce najevo zvolený zdroj i nastavenou hlasitost (absence těchto informací je slabinou většiny obdobných „hubů“), jednak pracuje na radiových frekvencích, tedy bez nutnosti přímé viditelnosti na Stereo Hub.
Výrobce udává u tohoto systému frekvenční odezvu 40 – 25 000 Hz v ultra úzké toleranci +/- 1,5 dB. Protože ostatní parametry jsou u aktivní koncepce v podstatě irelevantní, stojí za to zmínit váhu 6,7 kg na kus při výšce 32 cm, hloubce 26,5 cm a šířce 19 cm, což jsou „lifestylově snesitelné“ rozměry.
Reprosoustavy jsme poslouchali ve dvou různě velkých poslechových prostorách, jednou s OPPO UDP-205 a v druhé s Teac NT-503. Porovnávat se mohlo primárně se sestavou OPPO UDP-205 / Norma Revo IPA-140 / Xavian Quarta + filtr GMG Power Harmonic Hammer 3000P či AudioQuest PowerQuest 3 a také Teac NT-503 / Cambridge CXA81 / Fischer&Fischer SN-70. V systému jsme ale vyzkoušeli také třeba Gryphon Ethos a další komponenty. O použitých kabelech, filtrech a dalším příslušenství se více dozvíte v pravém sloupci -->.
Na drnkavé baskytaře v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) ukázaly legend 5 silverback, že deklarovaných 40 Hz ve větším prostoru je spíše „tak tak“ (v kontextu ceny a velikosti nicméně v pořádku) a že důležitější než pocit nějaké ultimativní hloubky je tu mírný akcent na vyšší bas pro dosažení pocitu plnosti (což vede upřímně k pocitu až lehké hřmotnosti) a hlavně snaživý pocit proudící síly a důraznosti. Reprosoustavy hrají vespod měkčeji, klidněji a s dobrým nadhledem – kdybyste takhle chtěli poskládat zvuk pasivních reprosoustav a externí elektroniky, dalo by to v této cenové třídě docela práci. Aktivní systém nabízí velmi slušnou separaci tónů, přestože jsou spíše lehce mručivě-lifestylového ladění.
Ve středním pásmu je pak kontrola sladěné elektroniky a měniče cítit nejvíc, je to opravdu pěkně otevřené, čisté a soustředěné, hlas Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2) sice možná nebyl úplně robustní a nebylo v něm tak pěkně definované „tělo“, nicméně nahrazoval to velice slušnou, až sebevědomou srozumitelností a čitelností. Ani celkově patrně temnější / těžší vyvážení reprodukce neohrožovalo onen pocit dobré čistoty a informativnosti.
Vysoké tóny v „La Rosita“ z desky „Encounters“ Colemana Hawkinse a Bena Webstera (2013 | Verve | 31452147-2) potěšily svou svižností, výtečně trefeným zastoupením i poměrem energičnosti a jemnosti. Výšky se nesnaží vystihnout rozmanitost v nahrávce nijak „na sílu“, hudba má švih a dobrou konkrétnost, stejně jako detail odpovídá slušné úrovni v této cenové třídě. Není to audiofilský zvukový projev, který by dbal na nuance a lehoulinké dozvuky, nicméně rozlišení jako takové je prostě na úrovni dobrého hi-fi, jak se sluší a patří.
V čem se System Audio svezly skutečně s chutí, to byl masivní zvuk bubnů v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158). Kompaktní legend 5 silverback si zaslouží poklonu za to, jak „udržely“ masivní údery pod kontrolou. Zvuk má trochu bombastičtější dynamické ladění, ale neurážlivé a neúnavné. Nabízí pak bezprostřední přísun energie a pocit, že se něco děje, že hudba je pěkně šťavnatá a pěkně zatlačí. Není to taková ta výbušná dynamika jako když švihne bič, ale je to nevyhnutelný pohyb zvukové masy, sycené energií a odhodlaností.
Z pohledu detailnosti nabízí legend 5 silverback dobrý standard, živý záznam „Fortysomething“ od Eleonore („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) byl dobře čitelný, pocitově pěkně pevný, jakkoliv zaměřený více na takovou tu šlapající údernost, než audiofilskou delikátnost. Organizace reprodukce je nicméně rozhodně dobrá, v tom mají aktivní reprosoustavy svou výhodu. Pokud tak ve vašem žebříčku hodnot stojí živost nad analytičností, budou se vám legend 5 silverback líbit.
Vysloveně skvělé chování a spořádanost předvedly legend 5 silverback v pořádní prostoru nahrávky „Dream about you“ („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134). Aktivní řešení má i další velkou výhodu – je-li uděláno jak má být, pomáhá zmenšit pocit směrovosti a pomáhá zlepšit pocit homogennosti. Oboje u System Audio fungovalo skvěle, scéna byla posazená za reprosoustavami, směrovost minimální a tedy se šlo pohybovat na sedačce dle aktuálních nároků osobního pohodlí, aniž by se ztratila soustředěnost a čitelnost. Zvuk není nijak obrovský, nevytvoří hologram zabírající celou poslechovou místnosti, nicméně v pravolevé i předozadní ose tu hudba drží pevně, lehce a samozřejmě.
Jak už ze všeho výše uvedeného vyplývá, System Audio naladili svůj malý model tak, aby generoval pocit síly, energie, ale přitom zůstal neúnavný, neagresivní a univerzálně příjemný. Tak i titulní skladba desky „Breaking Silence“ od Janis Ian (1993 | Columbia | 519 614-4) zněla příjemně plná, hladká, důrazná tam, kde důrazná být měla a klidná a příjemná všude jinde. Zejména vokální pásmo tu má prim a stojí o něco jasněji a zřetelněji před oběma okrajovými. Mlaskavě hutný bas dokáže zapumpovat a podporuje celkové příjemné, byť lehce pomalejší plynutí skladby.
Aktivní System Audio legend 5 silverback se patrně do sféry legendárních zařízení nezařadí, ale jako jedno z důstojných řešení vaší každodenní poslechové budoucnosti mohou fungovat naprosto spolehlivě. Jednak nevyžadují nijak moc místa, jednak jsou pohledné, jednak pokrývají v praxi úplně všechny potřeby moderní domácnosti co se týká konektivity a jednak nestojí na svou kvalitu žádné nestřídmé peníze – za cenu dobré hi-fi sestavy dostanete…inu, dobrou hi-fi sestavu v kompaktním balení. Zvuk tohoto modelu sází na trochu wow efektu v basech a trochu temnější vyvážení, nicméně přes onu špetku přidané líbivosti nabízí dobré rozlišení, dobrou konkrétnost, dobrou dynamiku a ve vokálním rozsahu vše zmíněné dokonce nejen dobré, ale velmi dobré. Jakkoliv tak legend 5 silverback nejsou řešením pro audiofilní puristy, rozhodně jsou řešením pro kohokoliv, kdo chce dobrý zvuk na dosah ruky v každém okamžiku, aniž by musel něco výrazněji řešit.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
cca Kč 69 000,- – včetně Stereo Hub
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/2782-system-audio-legend-5-silverback#sigProIdff25eb2e2c
--- --- --- --- ---
KLADY
+ možnost vytvoření multikanálových sestav
+ kompaktní a snadno funkční audio systém
+ velký a plný přednes, který snadno zaplní prostor
+ pocit soustředěnosti
ZÁPORY
- nutnost použití Google Home rozhraní
- přeci jen trochu těžký, basově výrazný zvuk
--- --- --- --- ---
VÝROBCE: System Audio | www.system-audio.com