Jen málokterá společnost zvládla udělat do historie audia tak výrazný zářez, jako dítko Johna Bowerse, které začalo v roce 1965 v malém krámku v jihoanglickém Worthingu a dnes patří mezi nejznámější a největší výrobce reprosoustav, ale zároveň také mezi ty, kteří umí nabídnout vskutku referenční modely. A ačkoliv ikonu značky budují velkou měrou produkty jako řada 800 nebo nezaměnitelný Nautilus, pozornosti by rozhodně zejména poslední dobou neměla uniknout ani řada 700.
Ta je evolucí série CM, byť se navrací ke staršímu označení - jde totiž o to, že ačkoliv co do tvarů je nejnovější řada B&W opravdu jen maličko učesanou variací na CMka, zvukově jde o výrazný krok jinam.
Prvními reprosoustavami, které byly opravdu podle představ Johna Bowerse, byly kdysi Domestic Monitor, neboli DM1 a DM2 - právě u nich totiž firma poprvé použila vlastní návrhy nejen kabinetů a výhybek, ale také měničů. K tradici těchto modelů - prý - sahá vývojová linie, končící aktuální sedmistovkovou sérií. Ta se skládá z trojice regálovek a trojice sloupků; taková "akorát" co do velikosti je stojanová reprosoustava 706 S2.
Že se jedná o produkt Bowers&Wilkins, to poznáte na první dobrou a to i když tu není použitý vysokotónový reproduktor ve vlastní ikonické kapkovité ozvučnici. Ať už čistě pravoúhlou ozvučnicí, naprosto čistými liniemi nebo sestavou měničů, 706 S2 je naprosto klasickou kompaktní regálovkou.
Poctivých 8 kg hmoty mají na svědomí bytelné MDF profily s vnitřními výztuhami. Skříň má výšku 34 cm, šířku 20 cm a hloubku 28,5 cm, takže 706 S2 jsou skladné a vkusně vklouznou do jakékoliv místnosti.
Na přední stěně je vysokotónový měnič zakrytý kvůli křehkosti hustou mřížkou, pod ním se nachází lehounce zapuštěný středobas. Linii obou měničů obtéká výrazná kovová linka. Naopak velmi nenápadně je vyvedené firemní logo, téměř opřené o spodní hranu ozvučnice.
Otočíte-li reprosoustavy čelem vzad, objevíte charakteristický firemní plastikový nátrubek bassreflexu Flowport s množstvím "ťupek", které po vzoru golfového míčku zklidňují a tím hlavně ztišují proudění vzduchu při vyšších hlasitostech. Na kruhový tvar bassreflexu navazuje vanička s dvěma páry fortelných terminálů.
V řadě 700 a tedy i v 706 S2 je použitý nový tweeter, který využívá uhlíkovou kopulku s průměrem 2,5 cm, za ní se nachází pracovní komora. Celý vnitřní objem skříně tak patří 16,5 cm středobasovému kónusu z materiálu Continuum, který je při pohledu téměř průhledný (a tedy opravdu lehký) a přitom takováto membrána bez deformace unese váhu dospělého muže.
Reprosoustavy jsou dvoupásmové, koncipované jako 8 ohmové (byť přiznávají propad na 3,7 ohm) a s citlivostí mírně nadprůměrných 88 dB / 2,83 V / m. Výrobce udává frekvenční rozsah 50 - 28 000 Hz (+/- 3 dB).
Bowers&Wilkins 706 S2 jsme poslouchali jednak v "téměř firemní" kombinaci s Rotel A14 a Rotel CD14, ale také na všech redakčních sestavách, tedy s Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, OPPO UDP-205 / Norma Revo IPA-140 a Naim Nait XS / Naim FlatCap XS / Naim NAP 250. Srovnávali jsme s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla nebo Fischer&Fischer SN-70. Používané kabely, filtry a další příslušenství objevíte v soupisu v pravém sloupci -->.
Tak jako u celé nové řady 700 S2, i u malých 706 S2 je cítit, že středobas je velmi svižný, pevný a důrazný. Brnkání baskytary v "Riders on the Storm" ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) bylo sice trošku méně objemné, neočekávejte hřmotný basový příval, ale zase se můžete těšit na tóny jako vyfrézované ze žuly. Membrány umí vykreslit tóny s velmi slušnou přesností a autoritou, pevné v konturách a pocitově nesmírně energické, byť neočekávejte takový ten masitý, tělesný tón, tohle je utažené a zaostřené.
Podobně pak ve středním pásmu, malé dvoupásmovky se umí pustit do díla s velkou transparentností, pocitem rychlého a velmi pevného zvuku. Výjimečným hlasům Carrerase, Pavarottiho a Dominga v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) nescházela energie, byly skálopevně vykreslené, ale i tady cítíte poněkud méně "těla". O co méně hutné, o to informativnější a snáze srozumitelné střední pásmo je. Je to až monitorový charakter reprodukce.
Materiály a technologie použité pro reprodukci nejvyššího frekvenčního pásma pak zjevně nejsou samoúčelnou honitbou za hezkými názvy, ale na činelu v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) bylo jasně znát, že nový materiál se chová prakticky jako umělý diamant z řady 800 - skvělé rozlišení, pocit lehkosti, jemnosti a znělé kovovosti činelu se linul v celkově výtečné spořádanosti a organizovanosti. Možná můžete i tady mít pocit, že je to trošičku tenčí, ale dobře to koresponduje s charakterem středobasu. Separace cinknutí byla skvělá, stejně jako celková čitelnost linky, snad k tomu přispívá i zřetelně energičtější projev.
Na smyčcích ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) bylo znát, že 706 S2 nejsou tak úplně zaměřené na prezentaci jemných odstínů v dynamice, spíše se do hudby jednoduše pokládají takříkajíc "co to jde", ať se děje, co se děje. Co vás chytne, to je opravdu excelentní rychlost reakcí, je znát, že membrány jsou lehoučké a poddávají se signálu velmi snadno a nekomplikovaně, na druhou stranu že byste ze 706 S2 měli dojem nějaké fortelné, tělesné dynamiky, která roztřese zvukové masy, to ne. Je to skutečně spíše malý monitor, dbající na přesnost, přímost, čistotu a transparentnost, spíše než na velký a dramatický zvukový projev.
Jak už ctěný čtenář patrně pochopil, Bowers&Wilkins 706 S2 rozhodně patří do rodiny analyticky hrajících reprosoustav, které mají rozhodně monitorový charakter. Třeba v Claptonově "Before you accuse me" z živáku "MTV Unplugged" (2013 | Reprise | 8122796367) bylo všechno pečlivě, až obsedantně konkrétně a autoritativně organizované, linky separované, zvuk technicky precizní a brilantně průzračný, akcentující nicméně nejen detaily, ale samozřejmě i jakékoliv nectnosti nahrávek - pokud jej tedy samozřejmě "nevykompenzujete" něčím jako je Rotel A14 / CD14, protože zrovna tato kombinace působila velmi čistě, ale přitom již příjemně.
Ona už vícekrát zmiňovaná soustředěnost a konkrétnost, nazývejme ji pro náš účel "monitorovostí", přináší i pěkně přehledné podání hudební scény, byť jednou z podmínek je poslech na malou, maximálně střední vzdálenost dejme tomu do tří metrů. Na druhou stranu, nemusíte se příliš trápit s nějakým natočením a úplnými jemnůstkami umístění, 706 S2 fungují celkem snadno na polici, na stole i na stojanu a stačí jim kolem 20 cm odstupu od zadní stěny. Kolem nástrojů v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) byl pak prostor, jejich kontury byly jasně naznačené a hlavně cítíte, že zvuk drží na místě, je konkrétní a transparentní.
Díky svému trošku techničtějšímu, intenzivnímu a energickému podání vyniknou skrze B&W 706 S2 bez slitování charakteristiky elektroniky i nahrávek, takže třeba Cashova "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) byla místy až hodně intenzivní a syrová, nicméně čím lepší elektroniku k bednám připojíte, tím více se otevřou, uklidní a "snesou" i neproporčně drahé systémy.
Kompaktní regálovky Bowers&Wilkins 706 S2 jsou pěkně vyrobenou ozdobou moderních interiérů na pohled zvenku a výstavkou moderních nápadů a technologií uvnitř, čímž B&W potvrzuje svou pozici jednoho z globálních leaderů oboru, který si může personálně a finančně dovolit hledat vlastní cesty. Zvukově pak působí 706 S2 maličko technicky, jsou to nesmírně informativní, transparentní monitory, mají skvělou kontrolu, rychlost a udrží v hudbě přehled, všechno je agilní a hrne se to na vás s velkou porcí energie. Pokud ale hledáte právě detail, prostor, zvuk vycizelovaný, který můžete jen tak potichoučku nechat plynout nebo ho "tavit", aniž by to bednám působilo problém, pak by vás sebevědomý zvuk 706 S2 mohl bavit.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.
Na naměřené křivce frekvenční odpovědi lze vyčíst nástup reprodukce v reálu spíše někde mezi 60 - 70 Hz, slibovaných 50 Hz je k dispozici s poklesem nějakých -10 dB, byť je to jedna z věcí, které lze dohnat umístěním blíže zadní zdi. Propady na 180 a 420 Hz mohou být zdůrazněny akustikou místnosti, ale celkově nepatří 706 S2 mezi "rovně" měřící reprosoustavy. Atypické je pak i chování tweeteru, který od 6 - 14 000 Hz vykazuje výrazný přírůstek energie, od 15 000 Hz se ale chová prudkým poklesem podobně jako páskové měniče. Celkově působí naměřené hodnoty lehce rozpačitě, ale je to důkaz, že křivka není vždy poplatná poslechovým pocitům.
Impedanční křivka (červená) ukazuje na naladění bassreflexu na cca 55 Hz, čistý průběh pak potvrzuje dostatečnou tuhost skříně bez nežádoucích vibrací. Křivka nepadá pod hladinu 5 ohm a ani trošku větší výkyvy elektrické fáze na 35 a 100 Hz nebudou znamenat pro zesilovač hodný cenové hladiny reprosoustav větší problém. Naopak jsou 706 S2 stále ještě spíše běžně nekomplikovanou zátěží.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
Kč 35 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/1800-bowers-wilkins-706-s2#sigProIdf0170572ee
--- --- --- --- ---
KLADY
+ autoritativní a živý zvuk
+ hrají sebejistě potichu i nahlas
+ moderní, čistý vzhled a zpracování
ZÁPORY
- jsou kombinace, v nichž je zvuk trochu strohý
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz