Že při transformaci značky Tannoy jistá skupina obchodníků, vývojářů a dalšího personálu nebyla spokojena, načež vytvořila svou vlastní značku Fyne Audio, s níž v původním zaměstnání zjevně chtěné ideje konečně mohla svobodně implementovat, to je dobře známo. Stejně jako to, že krom relativně konvenčních reprosoustav nabízí také „perličky“ v retro designu – největší z nich je almara Vintage Fifteen.
Jméno Vintage odkazuje na estetiku, dodatek Fifteen zase na průměr použitého koncentrického reproduktoru. Členitý design skříně s jasným „starým“ stylem a pěkným celkovým zpracováním je vlastně slovy těžké popsat. Dominantou je samozřejmě kruh reproduktoru, obkroužený tlustým páskem zlatavé barvy. Stejný akcent má i kolečko dole u podlahy, sloužící pro úpravu charakteristiky (2,5 – 5 kHz v rozsahu +/- 3 dB). Čelní panel je lehce vsazený, ale dole je pruh klenutý z „kořenice“, tedy dřeva s výraznou kresbou. Osu reprosoustav zdůrazňují vertikální inzerty v lehce kontrastní barvě.
Horní panel zdůrazňuje klenuté boky, sbíhající se k zadní užší stěně. Ta je poměrně čistá – dole je jen obdélníček s čtveřicí bi-ampingových terminálů WBT, nahoře kovový regulátor, umožňující ještě další přizpůsobení frekvenční charakteristiky (750 – 26 000 Hz, opět +/- 3 dB). Ještě jsme nezmínili, že nad základovou deskou probíhá celou hloubkou reprosoustav vysoká štěrbina, kudy proudí vzduch z dospodu vyzařujícího bassreflexu Tractrix. Jeho energie se rozbíjí na trnu BassTrax, aby rovnoměrně tekla všemi směry.
Za konstrukcí koncentrického měniče, o který tu jde v prvé řadě, stojí Dr. Paul Mills. Hlavní středobasový kónus má průměr poctivých 38 cm a je vyroben ze směsi různých vláken. Drží na prořezávaném gumovém závěsu IsoFlare.
V jeho centru je vsazený kovový nátrubek, za nímž dlí 7,5 cm velká kompresní kalota z titanové slitiny. Pohyb měničů zajišťuje soustava neodymových magnetů.
Vnitřní prostor je rozdělený do dvou komor za účelem optimalizace basového tlaku. Za zmínku stojí, že ozvučnice ani vnitřní přepážky nejsou zhotoveny z běžných MDF, ale z březové překližky, pokryté olejovanou ořechovou dýhou.
Frekvenční výhybka je osazena prémiovými komponenty, které ještě k tomu prochází kryogenickým ošetřením pro zlepšení vodivosti. Dvoupásmový systém je dělený na 750 Hz filtry druhého řádu.
Vintage Fifteen pracují v rozsahu 22 – 26 000 Hz (-6 dB), mají nominální impedanci 8 ohm a vysokou charakteristickou citlivost 97 dB / 2,83 V / m.
Jeden z vrcholných modelů značky Fyne Audio je skutečně obrovský – vysoký 115,2 cm, široký 68,3 cm a hluboký 69,1 cm. Jediný kus váží mocných 92,9 kg.
Velké almary jsme poslouchali v ne úplně ideálně dimenzovaném showroomu dovozce. Stály na Blue Horizon Spike Shoe Extreme a poháněl je buď systém Burmester 088 / 089 / 911 MK3, případně Musical Fidelity A1 nebo AVID Accent. Do systému přibyl také Accuphase DP-450, vše napájel IsoTek V5 Sigmas. Ke srovnání jsme měli – poněkud neproporční – Fyne Audio F501SP. Vše na kompletní kabeláži Nordost Tyr 2.
Velký saxofon Laurenta Rochellea v „Looping Leaves“ („Polychrome Sounds from the Underground“ | 2020 | Linoleum) se umí spustit do působivě nízkých oktáv, na dané nahrávce je navíc zachycený pěkně zblízka a hutně. Vintage Fifteen ho odprezentovaly skutečně masivně, přetékajícím, bohatým, rozlehlým způsobem, vyplňujícím nejposlednější kvadratický centimetr poslechovky temným tónem. Nemáte pocit, že by to znamenalo nějakou subbasovou dominantnost, hloubky spíše mají jakousi všeobecnou volnost a pocit rezervy, v nichž cítíte rozměry měniče i ozvučnic. Vlastně s jakýmkoliv z použitých zesilovačů zůstával bas dosti podobný, reprosoustavy nepůsobí nějak náročně a rozehrávají se ochotně.
Vysoká citlivost reprosoustav jde ruku v ruce s opravdu velkou, až „live“ bezprostředností přednesu vokálů. Hlas Syda Barretta v „Terrapin“ („The Madcap Laughs“ | 1994 | nahráno 1968 | EMI | 7243 8 28906 2 1) byl velice intenzivní, navíc s možností doladění pomocí otočných ovladačů, kdy ho je možné trošku utlumit nebo naopak ještě víc podpořit. Reprodukce by se dala popsat jako prezentní, jako byste byli přímo u pódia. Energický a řízný zvuk umí však zároveň být „až až“ – méně povedené nahrávky tu budou opravdu dravé. Přesto na solidním záznamu hraje hudba srozumitelně, čitelně, s akcentem právě na střední pásmo, které je hlavní hvězdou poslechu.
Pěkná moderní variace na klasický jazz „A Baptist Beat“ (Jeff Goldblum / The Mildred Snitzer Orchestra | „Plays Well with Others“ | 2023 | Decca | 0602448399649) měla velmi dobře rozpracované, výrazné linky činelů, zvuk je rychlý a „citlivý“, přitom ovšem ne vulgární nebo vysloveně ostrý. Díky reálné a nejen papírové vysoké citlivosti slyšíte spoustu nuancí jako je klepnutí paličky před rozezněním velké, skutečně rozměrné plochy činelu, tón je čistý, byť spíše koncertního typu.
V čem veliké měniče, rozměrné ozvučnice a vysoká citlivost určitě pomáhají, to je rychlost reakcí a pocit razantní dynamičnosti. Nástroje v „Koncertu pro klarinet a orchestr III“ Maleka Jandaliho (Rachel Barton Pine / Marin Alsop / Anthony McGill / Vienna Radio Symphony Orchestra | 2022 | Cedille Records | 0735131922029) byly pěkně rychlé, srovnané a kultivované, prezentované ve velkém měřítku, ovšem možná ne s masivností a váhou, kterou byste mohli podvědomě očekávat. Přednes je otevřený a „švihá“, ale nezavalí vás. Spolu s tím vás nicméně ani neunaví, můžete i hlasitěji poslouchat docela dlouho.
Vintage Fifteen dobře fungují na živé záznamy, jako je koncert skupiny Beoga a oblíbená „Factory Girl“ („Live at Stockfisch Studio“ | 2010 | Stockfisch Records | 4013357405325). Rázy do bubnů jsou vážně jako živé ve své průbojnosti a konkrétnosti, váha reprodukce směřuje hlavně ke střednímu pásmu, k hlasům a menším nástrojům. Ty jsou vytaženy do popředí. Zní dobře, mají švih a rychlost, velké proporce a díky tomu se snadno vnímají. Fyne Audio nejsou suverénní analyzátor mikrodetailů, sází mnohem víc na působivost energie a proporcí, na tu okamžitost, s kterou vám hudbu naservírují. Reprosoustavy docela dobře ukazují rozdílné charaktery řetězců, udržují pořádek a přehlednost, hlavně díky tomu, že ve velkých proporcích je subjektivně „dost místa pro všechny“.
Prostor je pak výborný. Velký, otevřený, soustředěný – když hraje Dick Walter a jeho kapela „Hot Liquorice“ („Pure Big Band – Part 1“ | 1993 | KPM Music | LC 2061), cítíte se tak trochu jako na amplifikovaném koncertu. Obraz je složený nejen mezi bednami, ale protahuje se v pravolevé ose skoro ode zdi ke zdi, má výšku, ale hloubka je (měřeno tím, jak široká je scéna a jaké proporce mají jednotlivé nástroje) spíše standardní. Přesto je v místnosti hudba hezky organizovaná.
„In My Secret Life“ (Leonard Cohen | „Absolutely Bass Voice“ | 2018 | ABC Records | HD-177) měla hezkou plynulost, basová linka byla solidně pevná, ne v utloukající masivnosti pro menší místnost, nosný mužský vokál i doprovodné hlasy ženské zní dominantně, realisticky, tak trošku vlastně koncertně. Vintage Fifteen mají tak nějak svůj styl a charakter, ale jste-li na bezprostřednost a pocit živosti, je to velmi dobré.
Opravdu rozměrné reprosoustavy Fyne Audio Vintage Fifteen nám vrací vnímání do dob starších, kdy adekvátní dynamiku, citlivost a další parametry bylo možné získat výhradně za pomoci velikosti – ozvučnic i měničů. Svoje kouzlo to zprostředkuje ale i dnes, máte-li dostatek místa, kam byste reprosoustavy směstnali. Jsou citlivé, umí velmi působivě otevřít střední pásmo a přenést do poslechového prostoru až koncertní atmosféru. Nabízí také svůj celkem zřetelný charakter a nepouští se do moderního stylu s extrahováním nejjemnějších nuancí, přesto hrají bezprostředně, energicky a ve velikánských, atraktivních proporcích.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose koaxiálního měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, vysoký strop se zavěšenými pohltivými panely,…) byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Frekvenční křivka je – poměrně tradičně u podobných produktů – poměrně „divoká“, akcentuje zjevně střední pásmo a s ohledem na energii výšek lze říct, že by ozvučnice neměly být příliš natočeny na posluchače. Rozhodně jde pak o reprosoustavy víceméně „plnorozsahové“, tj. začínají někde kolem 25 Hz. Prudké propady v oblasti 100 – 200 Hz jsou charakteristikou místnosti, ne reprosoustav jako takových.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Tak jako jsou v zásadě Vintage Fifteen málo směrové v horizontální, tak jsou i ve vertikální ose. To je benefit jediného koaxiálního zdroje zvuku.
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Zde je vidět ještě více, že v optimálně velké místnosti a patřičné akustice má koaxiální měnič skoro úplně rovnou charakteristiku a bassreflex vyplňuje zbytek prostoru až do oblasti pod 15 Hz. Mírné snížení energie, začínající u 2 kHz, by mělo podle obecných pouček zajišťovat klidnější, neagresivní projev.
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Průběh impedance je položený relativně vysoko, Vintage Fifteen jsou tak vhodné i pro elektronkové zesilovače. Není ale úplně klidný, nicméně nemá ani nějak extrémní výkyvy. Na druhou stranu je tu vidět enormní množství rezonancí prakticky v celém frekvenčním rozsahu, což souvisí s celkovými rozměry. Přestože nepotřebujete k „pohonu“ Vintage Fifteen mimořádně výkonné stroje, stabilita je rozhodně na místě.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
Frekvenční odezva – regulace „Presence“
Frekvenční odezva – regulace „Energy“
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 859 980,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/5701-fyne-audio-vintage-fifteen?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3FhcFAVH8MO0I-N8qZp_SbHiab6A6GtYFjJnXR63fb0S2sq47ss5F2EDE_aem_UOtDIEsbCdNlHRgmN0smIg#sigProId575d41d159
--- --- --- --- ---
KLADY
+ v rámci svého atypického konceptu živý a konkrétní projev
+ unikátní koncept a estetika
+ obrovské proporce zvuku
+ opulentní dynamika a švih
+ zvládne naplnit zvukem i velké zámecké taneční sály
ZÁPORY
- mají enormní nároky na prostor
- též mají svůj vlastní výrazný charakter
- cena není vůbec zanedbatelná
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz
PRODÁVÁ: Lepší Zvuk | www.lepsizvuk.cz