Řada 700 od Bowers & Wilkins prošla mezigeneračně poměrně výraznou proměnou technologicky i zvukově, změnou koncepční prošly pak i sloupky 703 S3, které nově mají oddělný tweeter ve známé ozvučnici typu Nautilus na vrchní ploše ozvučnic nebo stabilizační základovou desku. Stále jde však v zásadě o relativně skladný třípásmový sloupek.
Vizuálně navazují 703 S3 na starší model, design je ale ryzejší a díky jistému začištění působí celkově moderněji. Velkou změnou na kabinetu z klasických MDF profilů je zakulacená čelní stěna, snižující nežádoucí množství odrazů od hran přední desky, protože ty ustupují dozadu a měniče naopak podle vzoru osmistovkové série vystupují se svými obrubami dopředu.
Na čelní desku jsou soustředěny tři reproduktory s minimalistickými krycími kroužky, tweeter, jak už bylo řečeno, se přemístil „o patro výš“. Také zadní plocha působí čistěji a moderněji než dřív – dole u základny najdete ve vodorovné lince srovnané čtyři reproterminály, mohutnější a elegantnější než dřív. Nad nimi je výdech bassreflexu typu Flowport, který se vyznačuje prolisy zklidňujícími proudění vzduchu podle vzoru golfových míčků.
Ozvučnice 703 S3 stoupají do výšky 111,7 cm, šířka dosahuje (bez základny) 19,2 cm a hloubka 35,3 cm - opět bez spodní desky, ta přidává zhruba 10 cm k šířce a 6 cm k hloubce. Váha jednoho kusu činí 28,8 kg.
Nejvýraznější změnou konceptu je vysokotónová uhlíková kopulka o průměru 2,5 cm, pracující v šasi vyfrézovaném z jediného kusu hliníku a odděleného od hlavní ozvučnice systémem měkkých absorbérů.
15 cm středotónová membrána Continuum v FST provedení má zadní závěs a navenek se jeví identická s minulou generací, vnitřní pavouk byl ovšem z obvyklé látky nahrazen biomimetickým řešením s tenoučkými vlákny, které na rozdíl od souvislé klasické plochy s vlnkami neodráží zpět k membráně téměř žádnou energii a tím se snižuje zkreslení. Ke stejnému účelu slouží i fyzické oddělení od ozvučnice přes pružnou vložku.
Dvojice basových měničů pak také drží průměr membrán jako minule a to na 16,5 cm. Stejně tak používá firemní kompozitní materiál s profilem Aerofoil, který v průřezu připomíná aerodynamické křídlo letadla, odtud tedy název.
Bowers & Wilkins specifikují frekvenční rozsah 46 – 28 000 Hz (+/- 3 dB) s tím, že bez tolerance umí prý 703 S3 vyzářit i 30 Hz. Jmenovitá impedance 8 ohm přiznává pokles až na 3,2 ohmu a citlivost 90 dB / 2,83 V / m je v tomto kontextu spíše standardní.
Sloupek 703 S3 jsme poslouchali v showroomu dovozce, kde se srovnávalo se zbytkem nové řady 700 S3 a připojeno bylo na řetězec McIntosh MCD600 / C53 / MC3500 Mk II, alternativně i na MC462. Propojeno bylo kabely InAkustik z řad AIR a srovnávali jsme s ostatními modely nové série 700 S3, ale i se starší generací S2.
Hloubky ve „Fine and Mellow“ z portfolia Billie Holiday v interpretaci Evy Svobodové a Luboš Andršt Acoustic Set („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) byly spíše napjaté, nežli masivní, nicméně rozhodně umí být úderné, takže je i ve velké místnosti fyzicky cítíte. 703 S3 bez problémů snesou i předimenzovanou sestavu a je znát, že jejich bas je pěkně utažený a vlastně svižný, takže ohraničení jednotlivých tónů je velmi solidní.
Středy jsou pak přímo parádní – Margitův tenor v Mozartově „Dalla sua pace“ z „Don Giovanni“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) zněl v nádherně otevřeném prostoru, projev byl znělý, ve správných momentech intenzivní, ale ne tvrdý nebo suchý. Rozhodně to je pevný a hodně konkrétní zvuk, má-li nahrávka nějaký intenzivnější moment (jako třeba tato), dají vám ho reprosoustavy na srozuměnou opravdu upřímně, takže není vyloučeno, že se dostanou až za hranu příjemnosti. Ve středech je znatelný posun ve snadnosti, s jakou je toto pásmo prokresleno.
Nejvyšší tóny v živém záznamu Decziho „Morgan“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) měly poměrově relativně výraznější zastoupení, 703 S3 mohou v některých kombinacích asi dojít i k hranici cinkavějšího zvuku, ačkoliv i tady je znát progres – hrajte klidně razantněji, zvuk v horní části pásma zůstane na hraně, ale ne za ní, aby vás nutil třeba snižovat hlasitost. Je to informativní, detail, říz a textury jsou skvostně čitelné.
Stejně tak osloví 703 S3 ty, kteří mají rádi soustředěný, silný a autoritativní přednes. Dynamické nahrávky typu „Agnus Dei“ z Tomáškova „Rekviem v c moll“ v podání Pražské filharmonie („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) zní robustně, pod velmi dobrou kontrolou a tak nějak koncentrovaně. Není to tenký zvuk, přesto nenabízí klasickou mohutnost, je to atletická, rázná a rychlá reprodukce.
Reprosoustavy také inklinují spíše k analytickému přednesu, ačkoliv oproti minulé generaci určitě ubylo pocitu studiové techničnosti. Kytary v Koreného „Ellias“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) byly jako na dlani, prokreslené a čisté díky excelentnímu střednímu pásmu a jasným výškám. Místy se může – třeba jako zde u hodně konkrétně zaznamenaných strun – přednes dostat až do jisté expresivnosti, nicméně nikdy není vulgární, že by tahal ve své intenzitě za uši.
Vivaldiho „Čtvero ročních období“ v nahrávce Oldřicha Vlčka a Virtuosi di Praga („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) byla rozkročená na široké hudební scéně, velmi dobře usazené a rozkreslené, takže mezi nástroji panuje samozřejmý pořádek a lokalizace jednotlivých zvuků je prostě skvělá. Hloubka je tu tedy spíše pořád jen lehce naznačená, než že by před vámi vznikal vyslovený hologram, nicméně konkrétnost a spořádanost fungují právě tak jak mají.
Poklidnější „Romantic piano – foxtrot“ od Jana Hřivnáče a Karla Turnovského („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) mísí známé melodie a rytmy a nutno říci, že v podání 703 S3 dost šlape, je živá, intenzivní, palička hezky šlehne do bubnů a klavír je rázný a důrazný. Přestože reprosoustavy trochu tlačí dopředu, mají oproti minulé generaci subjektivně více nadhledu, působí o něco urovnaněji. Je to přehledné, jednoduše čitelné a živé.
Nová řada 700 S3 od Bowers & Wilkins nabízí technický pokrok v mezích zákona, jak se říká. 703 S3 prošly oproti svým předchůdcům řadou proměn, nejvýraznější z nich je oddělení vysokotónového reproduktoru, což mělo za následek jasnější, detailnější výšky. Nová technologie pavouka za středotónovým měničem (ale asi nejen ona) zase přiměla střední pásmo rozkvést a otevřít se, progres na obou těchto pásmech pak znamená, že 703 S3 se poslouchají při zachování řekněme stejné intenzivnosti zvuku snáze a lehčeji. Že jsou čistě vyrobené a zpracované není u této firmy pochyb, stejně jako že zvládají dodat dostatek detailů. Jsou to stále typické Bowers & Wilkins, jen zase o krůček rafinovanější, vycizelovanější a sebejistější.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních se zakázkovou akustikou s panely Vicoustic.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
703 S3 nemají žádnou výrazněji zdůrazněnou část frekvenčního rozsahu, byť v oblasti kolem 2 kHz je patrný jistý propad (který by měl ale zase zajistit absenci agresivních sykavek a podobných řízností) a pak je tu mírný peak u výšek mezi 10 a 13 kHz. Basová složka je patrná už od cca 25 Hz, byť ve velkém prostoru v plné síle hrály reprosoustavy spíše od 60 Hz. V menším prostoru a u zdi bude energie rozhodně dost.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Jednotlivé komponenty jsou také laděny v zásadě „do roviny“, zajímavé je ladění bassreflexu se špičkou na cca 25 Hz.
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Celkové zkreslení se drží velmi nízko a je stálé napříč celým frekvenčním rozsahem a to včetně basů, co naznačuje velmi dobré technické provedení.
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Průběh impedance ukazuje naladění systému na cca 25 Hz, tedy nebývale nízkou hodnotu. Kolem 100-150 Hz a 600-700 Hz se nicméně úroveň propadá až ke 3 ohmům. Jakkoliv to moderní zesilovače spíše zvládnou, v kontextu středně náročného průběhu elektrické fáze je dobré zesilovač nepodcenit.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 119 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/4195-bowers-wilkins-703-s3#sigProId41e97bcb06
--- --- --- --- ---
KLADY
+ navzdory téměř stejné frekvenční odpovědi subjektivně jemnější přednes než dříve
+ dobré fyzické zpracování
+ opravdu hezké střední pásmo
+ detailnost výšek
+ údernost
ZÁPORY
- přes 20% mezigeneračního příplatku je poměrně dost, jakkoliv je to dnes obvyklý jev
- výšky pořád mají občas tendenci zdůraznit nacinkanější nahrávky
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz | www.denon-shop.cz