Možná, že série Platinum II není v katalogu britské značky Monitor Audio tím nejnovějším, co může nabídnout, stále si nicméně drží status vrcholu nabídky se vším všudy – jak se sluší na značku s tradicí dlouhou přes 40 let. Série staví hlavně na velkých reprosoustavách, ať už je to top model PL500 II nebo menší, ale „ramenatý“ sloupek PL300 II, do menších prostor nebo tam, kde je důležitá estetická stránka či skladnost se spíše hodí základní sloupek Platinum PL200 II.
Slovo „skladnost“ nicméně ani tady není úplně na místě – Platinum PL200 II pořád patří mezi větší a korpulentnější reprosoustavy. Stojí na bytelné základně, z níž diagonálně vyčuhují „ouška“, skrze něž jsou prošroubovány masivní nožky. Ozvučnice, které pak na základně stojí, mají v základu sice klasický obdélníkový půdorys, ale díky oddělené čelní desce, zaobleným hranám a lehkému zúžení v zadní části působí dostatečně „košatě“, aby vzhled nebyl tuctový.
Zajímavostí je také to, že měniče nejsou zakryté klasickou celoplošnou mřížkou, ale každý jeden má svou kovovou mřížku, respektive středo-výšková sekce v kapkovité ploše sdílcí s ohledem na velikost a praktičnost jednu mřížku. Moc pěkné jsou pak boční panely s přírodní dýhou v hlubokém, lesklém laku.
Zadní stěna má netypický, dovnitř prohnutý tvar, do kterého se vešla dvojice firemních bassreflexových nátrubků HiVe II s prořezáváním klenutého zakončení pro co nejvýraznější zklidnění turbulencí tlačeného vzduchu.
Na zadní panelu je také vidět dva páry robustních terminálů, které se díky trojúhelníkovému tvaru velmi dobře utahují. Vzhledem k rozestupům pak snadno pojmou jakékoliv zakončení kabelu včetně třeba velkých vidliček.
Jsou tu pak také patrné šrouby, které jsou na konci tyčí, jimiž jsou zapřeny proti zadní stěně jednotlivé měniče. To pomáhá zvýšit jednak torzní tuhost celého kabinetu, jednak to zlepšuje pracovní vlastnosti magnetického systému reproduktorů.
Celá konstrukce je pěkně zpracovaná a řádně robustní – reprosoustavy váží poctivých 36 kg při výšce 105,2 cm, šířce 38 cm a hloubce 40,8 cm (včetně základny).
V čelním panelu, potaženém ručně luxusní skotskou kůží od firmy Muirhead, najdete celkem čtyři měniče z produkce Monitor Audio. Výšky patří k páskovému měniči MPD (Micro Pleated Diaphragm – skládaný pásek). Jeho obdélníček je zapuštěný v malém zvukovodu.
Středy vyzařuje kónická membrána RDT druhé generace. RDT značí Rigid Diaphragm Technology. Jde o typickou firemní sendvičovou konstrukci, která jako základ používá jako plástev tvarovanou pěnu Nomex a na ní jsou nanesené velmi tenké vrstvy C-CAM materiálu (keramika a hliník) vpředu a tkaného kevlaru vzadu. Tato technologie oproti předchozí verzi snížily zkreslení o dalších 8 dB v pásmu nad 300 Hz, což je dost. Průměr membrány je 10 cm.
Basy tvrdí dvojice paralelně pracujících reproduktorů o průměru 16,5 cm. I tady staví Monitor Audio na materiálovém a technologickém řešení RDT II.
Třípásmové Platinum PL200 II mají dělící frekvence nastavené na 750 a 3 900 Hz, mají deklarovaný frekvenční rozsah 35 – 100 000 Hz (-6 dB dle IEC 268-13) a charakteristickou citlivost 90 dB / 1 W / 1 m. Jmenovitá impedance činí 4 ohmy – výrobce seriózně udává minimální hodnotu na 135 Hz.
Platinum PL200 II jsme poslouchali v nových prostorách pražského studia Lepší Zvuk, kde se hrálo sice relativně blízko kouta, ale v prostoru částečně ošetřeném akustickými panely Sonitus Acoustic, částečně fungujícím i díky vysokým stropům nebo nepravidelným tvarům bez protilehlých zdí. Poslouchalo se na Primare PRE35 Prisma / A35.2, zdrojem byl Marantz SACD30n, alternativnou Marantz MODEL30. Pro alternativní poslech byly k dispozici třeba KEF R11, ale poslouchalo se i přes Cabasse Murano Alto. Propojeno bylo signálovými Chord Epic, zbytek byl ze série Nordost Blue Heaven. Napájení čistil filtr IsoTek.
Rytmika, tedy basa a kopák v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) byla mimořádně výrazná. Nemáte možná pocit úplně odtrženého a dominujícího basu, ale je ho hodně, je výrazný a má energie na rozdávání. Třeba kopák přímo tepe fyzicky v hrudníku, basa zase rozvibrovává podlahu a to ani nemusíte hrát na nějakou nesmyslnou hlasitost. Zvuk má opravdu velký objem, není přesto kupodivu ani těžký. Je cítit, že reprosoustavy hrají vřelejším, měkce poddajným způsobem, bas je kulatý a „ducavý“, tak hezky nakynutý. Je ale nutno skutečně říct, že Platinum PL200 II by neměly hrát poblíž zdi nebo v těsných prostorách, neb by vás basově „ubily“.
Sladce příjemnou, lehce vláčnou a hedvábnou charakteristiku mají také středy, které se z Platinum PL200 II linou. Hlas Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) byl velmi příjemný, vůbec nedával najevo říznější sykavky, zněl klidně a přitom s bezproblémovou, „lidsky“ působící čistotou. Je tu lehké zabarvení směrem k vřelému stylu, jakkoliv to je poslechově vlastně spíše ku prospěchu věci. Nečekejte vrcholně analytickou, brilantně jasnou rozborku středního pásma, přehlednost je ale skutečně dobrá – ostatně za danou cenu není divu.
Svižný pásek vykreslil činely v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) opravdu pěkně – tady necítíte ten sladký, jemný dojem, kov zní čistě, jasně a zněle, je tu spoustu detailů a přesto se podařilo výšky dobře navázat na styl středů Platinum PL200 II. Nejsou ani dominantní, ani odtržené. Možná tomu pomáhá i fakt, že přes svou čistotu a jasnost zůstávají také klidné, neženou se nijak dravě do popředí a s klidem dokážou nabídnout opravdu pěkné rozlišení i opravdu pěknou dávku samozřejmosti.
Díky bohatému, vlastně až mocnému a pěkně plnotučnému podání umí zvu Platinum PL200 II také pěkně od podlahy zabrat a dát najevo energii dynamických pasáží – vzedmutí nástrojů i zpěvu v „Something Holy“ z koncertu „Live at Funkhaus“ Alice Phoebe Lou (2020 | AWAL | APL010) byla krásně podaná, stále sice v klidu, ale s hezkou schopností dýchat. Zvuk se poddajně vlní, přelévá, pěkní, až působí trochu kudrlinkatě. A přesto když přijde zejména na bas, mají reprosoustavy schopnost „bouchnout“, údernost není špatná, ač zvuk skutečně není audiofilsky utažený.
„Seven Steps to Heaven“ Milese Davise („Seven Steps to Heaven“ | 2005 | Columbia | COL 519509 2) byla dobře čitelná, jak se na high-endovou sféru sluší a patří. Není to nicméně rozporcování skladby na jednotlivé nuance a jednotlivé linky – vrstevnatost je dobrá, ohraničení nástrojů taktéž, ale základem je organický, homogenní pocit na až lehce nadrealisticky velké ploše. Zásadní je pocit „hmoty“ a bohatosti. Přestože mají Monitor Audio stopu svého vlastního charakteru, není vůbec nepříjemná a rozlišení je jednoduše dobré.
Prostor „Rising Runner Missed by Endless Sender od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) pak byl vynikající. Cítíte, že scéna se otevírá v pravolevém směru až za hranice ozvučnic, je tu také opravdu pěkná hloubka a zasazení jednotlivých linek, ale i jednotlivých efektů a zvuků je snadné a dostatečně konkrétní ve všech třech osách, takže skladba je přehledná a pěkně samozřejmá. Přesto není cítit taková ta úplná soustředěnost, není to monitorový zvuk, ale spíše uvolněný a vzdušně otevřený.
Když se pak oprostíte od hodnocení jednotlivých atributů a jen se tak zaposloucháte do toho, jestli je „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) zábavná, tak zjistíte, že skutečně je, byť lehce po svém. Hudba je laskavá, měkčí, mimořádně bohatá (a to zejména v basech). Rytmus hudby plyne, houpe se a vláčně převaluje, hudba se ve své plnosti vlní a krásně, naprosto nekonfliktně a naprosto neúnavně odloupává notu za notou, takt za taktem. Všechno je možná trochu vřelejší, ale úžasně příjemné a nenásilné, ve výsledku vlastně tak nějak přirozené a organické.
Monitor Audio Platinum PL200 II jsou vkusné, decentní a nenásilné – jak zvukově, tak svým provedením. Tím začněme – je to klasická reprosoustava s několika málo doteky, které ji posouvají k hranici luxusního zboží, nenápadného, ale propracovaného a schopného dobře zapadnout do širokého spektra obývacích pokojů. I zvukově Platinum PL200 II kopírují obdobnou charakteristiku – nenásilnou, kultivovanou, příjemnou a snadno zapadající do velkého spektra osobních vkusů, hudebních žánrů, ale koneckonců i do široké škály kvalitativních úrovní nahrávek, protože Monitor Audio hrají s klidem, nonšalancí, bohatým basem a příjemným stylem, v němž nijak neční případné zvukové nedostatky, ale naopak dobře vyniká rytmus, (neuspěchaná) plynulost a bohatost hudby. Platinum PL200 II nejsou reprosoustavy pro audiofila – puristu, nicméně jsou skvělým společníkem pro toho, komu je zábavnost hudby a neúnavnost s důrazem na subjektivní vjem krásy a příjemnosti tím hlavním, co chce zažívat.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 100 metrů čtverečních, menším zatlumením absorpčně-difúzními panely Sonitus Acoustics, byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Na úrovni kolem 200 Hz je vidět propad vlivem místnosti, pokud jej odmyslíte, uvidíte basovou energii zdvyhající se nad standardní úroveň zhruba od mety 500 Hz. Pod touto frekvencí je cítit, že basů je o něco víc (až o něco výrazněji více v místě kolem 50 Hz). Nástup energie je mezi 35 a 40 Hz, což je výtečné. Relativně vyrovnané je v přímé ose pásmo od 500 Hz výše, i když je vidět přírůstek energie nad 1 kHz, což dává celkově Platinum PL200 II jakousi „loudness“ charakteristiku. Mimo osu pak relativně rychle odeznívá energie páskového měniče, což ale není netypické. Platinum PL200 II nejsou tak frekvenčně perfektní jako vlajková loď PL500 II, ale jejich frekvenční odpověď je zato dobře pasuje do větších prostor, kde se díky zdůraznění okrajových frekvencí neztratí.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Z tohoto grafu je patrné, že jakkoliv není problém držet se pod úrovní tweeteru, neměli byste sedět výše.
Frekvenční odezva – basová část (červená) a středo-výšková část (černá)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Zde je dobře vidět, že páskový tweeter má poměrně výraznou energie, stejně jako systém bassreflexů nabízí hodně energie a tím by PL200 II měly stát alespoň pár desítek centimetrů od zadní stěny.
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Celkové harmonické zkreslení (žlutá linka)
Od úrovně zhruba 50 Hz je zkreslení na velmi slušné úrovni bez excesů, pod touto hodnotou ale relativně rychle roste – na 30 Hz dosahuje úrovně 12,5%. Na 50 Hz už je ale pouze 0,3%.
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (tmavě zelená) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedanční křivka ukazuje naladění bassreflexu na úroveň 40 Hz, minimum je lehce pod 4 ohmy – v rámci dané kategorie by to nicméně nemělo znamenat potíže. Jinak je ale křivka poměrně vyrovnaná, prostá excesů a nadměrných zátěží. Zákmit na 160 Hz a 300 Hz naznačuje přítomnost rezonance, jakkoliv se nezdá, že by to mělo dopad na křivce frekvenční odpovědi. Také elektrická fáze je velmi klidná, drží se kolem nuly, případně v kladných hodnotách. Platinum P200 II by měly být pro zesilovač hodný této cenové kategorie celkově bezproblémovou zátěží.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 229 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/3049-monitor-audio-platinum-pl200-ii#sigProId82fdee0794
--- --- --- --- ---
KLADY
+ mocné a dramatické basy i ve velkém prostoru
+ poměrně kompaktní rozměry na sebe nepoutají pozornost
+ velice pěkné zpracování
+ sladký a příjemný zvukový charakter (byť ne nestranný)
+ celkový kultivovaný klid
ZÁPORY
- v některých kombinacích chyběla údernost
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz
PRODÁVÁ: Lepší Zvuk | www.lepsizvuk.cz